pisica in casa ?

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Avatar utilizator
Eugenia
Mesaje:31
Membru din:01 Ian 2009, 16:21
Confesiune:ortodox
pisica in casa ?

Mesaj necititde Eugenia » 04 Ian 2009, 18:12

Eugenia scrie:
Am o intrebare in privinta animalelor domestice, are voie omul sa doarma intr-un pat cu pisica sau ciinele ?
"Fericiţi cei săraci cu duhul, ca a lor este împărăţia cerurilor". (Matei 5,3)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: pisica in casa ?

Mesaj necititde protosinghel » 04 Ian 2009, 19:01

Nu! Dacă are prea multă dragoste şi nu ştie spre cine să o îndrepte, să înfieze un copil, să-l crească, hrănească, educe etc...

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: pisica in casa ?

Mesaj necititde Administrator3 » 04 Ian 2009, 19:37

Are voie... de ce sa nu aiba voie? Eu zic ca nu e bine pentru ca nu este igienic!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: pisica in casa ?

Mesaj necititde protosinghel » 04 Ian 2009, 19:50

Eu zic ca nu e bine pentru ca nu este igienic!
Păi eu, în primul rând, tot la igienă m-am referit. Doar că n-am considerat necesar să dezvolt. De aceea am şi mutat subiectul la "neteologic" că doar nu era să aduc argumente biblice şi patristice dacă se poate sau nu să dormi cu un animal.
Deşi, dacă stau şi mă gândesc mai duhovniceşte, cred că totuşi nu e bine ca omul să doarmă cu animalele. (N-am văzut nici un călugăr să facă asta, şi cred că inclusiv în probleme de acestea, ei sunt dreptarul...) De multe ori văd că oamenii au o "dragoste" exagerată faţă de animalul lor şi cheltuie o mulţime de bani pt hrana şi îngrijirea lor, iar pe lângă un om sărac trec reci şi indiferenţi. De aceea şi ziceam de înfierea de copii...

Avatar utilizator
Eugenia
Mesaje:31
Membru din:01 Ian 2009, 16:21
Confesiune:ortodox

pisica in casa ?

Mesaj necititde Eugenia » 04 Ian 2009, 22:00

Are voie omul sa traiasca cu pisica sau ciinele in apartament, sa doarma intr-un pat. Spun ceva Sf. Parinti ?
"Fericiţi cei săraci cu duhul, ca a lor este împărăţia cerurilor". (Matei 5,3)

Vasile-Adrian
Mesaje:20
Membru din:29 Noi 2008, 19:58

Re: pisica in casa ?

Mesaj necititde Vasile-Adrian » 05 Ian 2009, 00:02

Mi se pare totusi usor hazliu chestia cu sfintii parinti...
De foarte multe ori am vrut sa am o parere asupra acestei situatii cu animale in casa: din cate stiu se investeste ceva SA REUSESTI SA ALIMENTEZI UN ANIMAL IN CASA , FIE EL , SI CAINE, PISICA, PAPAGAL, ETC, DAR VEU VREU DOAR SA INTREB , NU AM PUTEA NOI SA NE INRIJIM DE SUFLETUL UNUI COPIL DE LA UN CENTTRU DE PLASAMENT MAI BINE , DECAT DE UN ANIMAL ? SPER CA INTREBAREA MEA SA NU DERANJAZE...

era

Re: pisica in casa ?

Mesaj necititde era » 05 Ian 2009, 09:30

Are voie omul sa traiasca cu pisica sau ciinele in apartament, sa doarma intr-un pat. Spun ceva Sf. Parinti ?
Patriarhul Alexei al II-lea traia cu un catelus :)
NU AM PUTEA NOI SA NE INRIJIM DE SUFLETUL UNUI COPIL DE LA UN CENTTRU DE PLASAMENT MAI BINE , DECAT DE UN ANIMAL ?
Este o comparatie foarte prosta :( . Pentru a ingriji un copil dintr-un centru de plasament ai nevoie de mult mai multe decit a ingriji o mie de pisici.
In primul rind sunt necesare o sumedenie de acte care ar determina abilitatile si drepturile tale de parinte, in al treilea rind tre sa fii psihologic pregatit foarte bine(deoarece copii din centru de plasament sunt foarte greoi la caracter), in al treilea rind tre sa te deprinzi cu faptul ca in fiecare saptamina(poate si mai des) vei fi vizitat de asistentul social, si nu uita de faptul ca pentru a intretine un copil (fie el si al tau) ai nevoi de resurse materiale si financiare mult mai multe decit a intretine o pisica.
Pentru mine pisica si papagalul in casa sunt o alinare in plus. Daca as putea as umple casa cu animalute mici :)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: pisica in casa ?

Mesaj necititde Ioan Cr » 05 Ian 2009, 21:15

cred că totuşi nu e bine ca omul să doarmă cu animalele. (N-am văzut nici un călugăr să facă asta, şi cred că inclusiv în probleme de acestea, ei sunt dreptarul...)
Ati vazut multi calugari dormind, parinte? :)

Daca doriti, am si poze cu staretul Manastirii Docheiariou de pe Athos - tine o pisica in chilia lui si este si singura (din cele multe) care are "binecuvantare" sa intre si in Biserica... :?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: pisica in casa ?

Mesaj necititde protosinghel » 05 Ian 2009, 21:35

Ştiu de acest exces de la Dochiariou. :( Pentru mine nu e o normă.
Pisici multe sunt şi la Grigoriou şi la Vatopedi, dar nu doarme nimeni cu ele. Aşa ceva este interzis de regulile monahale. La Sf. Pahomie, dacă în cazuri extreme călugării erau nevoiţi să doarmă alături, distanţa dintre ei trebuia să fie de un cot, adică 40-50 de cm. Cât despre animale, nici vorbă...

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: pisica in casa ?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 17 Mai 2009, 11:39

Daca doriti, am si poze cu staretul Manastirii Docheiariou de pe Athos - tine o pisica in chilia lui si este si singura (din cele multe) care are "binecuvantare" sa intre si in Biserica... :?
Io m-am trezit langa un cocos in noaptea de inviere, in biserica, ca la unele biserici nu iau lumina pana cand nu canta toti cocosii din biserica, cate un cocos alb pt. fiecare om care a murit neimpartasit in timpu anului... si ce cucurugeau cocosii in altar... detalii aici.

Bordeniuc Vasile
Mesaje:8
Membru din:30 Apr 2009, 13:03
Confesiune:ortodox

Re: pisica in casa ?

Mesaj necititde Bordeniuc Vasile » 01 Noi 2009, 13:12

Cuvioasa Pelagheia Riazanscaia spune.Daca casa este sfintita se salaslueste Domnul.Daca a intrat ciinele in casa Darul Sfintului Duh pleaca.

Neo
Mesaje:4
Membru din:27 Oct 2009, 18:40
Confesiune:ortodox

Re: pisica in casa ?

Mesaj necititde Neo » 01 Noi 2009, 15:01

Daca un ciine a intrat in camera unde sint icoane - in care te rogi, atunci nu ai voie sa te impartasesti o perioada de timp indelungata - unii parinti spun ca timp de un an. In privinta pisicii sau soarecilor - nu se aplica aceasta regula, desi prezenta lor in aceasta camera nu este binevenita.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: pisica in casa ?

Mesaj necititde Florina » 01 Noi 2009, 19:14

NU AM PUTEA NOI SA NE INRIJIM DE SUFLETUL UNUI COPIL DE LA UN CENTTRU DE PLASAMENT MAI BINE , DECAT DE UN ANIMAL ?
Este o comparatie foarte prosta :( . Pentru a ingriji un copil dintr-un centru de plasament ai nevoie de mult mai multe decit a ingriji o mie de pisici.
In primul rind sunt necesare o sumedenie de acte care ar determina abilitatile si drepturile tale de parinte, in al treilea rind tre sa fii psihologic pregatit foarte bine(deoarece copii din centru de plasament sunt foarte greoi la caracter), in al treilea rind tre sa te deprinzi cu faptul ca in fiecare saptamina(poate si mai des) vei fi vizitat de asistentul social, si nu uita de faptul ca pentru a intretine un copil (fie el si al tau) ai nevoi de resurse materiale si financiare mult mai multe decit a intretine o pisica.
Nu cred ca este vorba neaparat de a infia un copil. Pentru cei care au resurse materiale mai precare, cred ca este suficient sa-i viziteze pe micuti la orfelinat sau sa-i plimbe o zi pe luna in parc, sa-i duca la biserica, etc. Cei care au vizitat orfelinatele au ramas impresionati de bucuria de pe chipul copiilor cand au simtit macar o zi ca au familie, ca exista si ei pentru cineva.

michelle15
Mesaje:3
Membru din:05 Aug 2010, 15:06
Confesiune:ortodox

Re: pisica in casa ?

Mesaj necititde michelle15 » 06 Aug 2010, 13:31

si animalele sunt tot creatia lui Dumnezeu,asadar trebuie sa le iubim si pe ele,nu numai pe semenii nostri. atata timp cat sunt vaccinate,putem sa le tinem si in casa.de ce nu?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: pisica in casa ?

Mesaj necititde electric77 » 02 Oct 2010, 08:33

Eugenia scrie:
Am o intrebare in privinta animalelor domestice, are voie omul sa doarma intr-un pat cu pisica sau ciinele ?
da, dar ai grija sa nu te zgarie.

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: pisica in casa ?

Mesaj necititde Cosmina » 27 Sep 2011, 20:53

e-te scartz... atata timp cat nu ajungi sa iubesti animalele mai mult decat oamenii totul e in regula.

Apai alunga tu un catel cu insuficienta renala, de exemplu, sa doarma afara pe pamant/ciment. Nu te gandesti la suferinta animalului aluia? Sau nu-ti pasa, ptr ca e "doar un caine", si mai bine dai bani pe niste mancare pt un sarac decat pe un tratament pt un catel.

Sunt multi sfinti care aveau grija de animale, si chiar preferau compania lor in locul companiei oamenilor, sa nu uitam pe Sf.Vlasie care zicea "decat sa locuiesc cu oamenii hulitori de Hristos, mai bine stau cu fiarele in padure".Si le vindeca, si le facea minuni, lor, animalelor atat de dispretuite de noi. Pai daca tot avea darul facerii de minuni si al tamaduirii, de ce si-l irosea acest sfant pe niste animale? Nu mania pe Domnul? uite ca nu Il mania, ca l-a facut Domnul sfant...

La fel si Sf.Modest. pai ia ganditi-va, sa aiba asa mari daruri de la Dumnezeu, si el sa "iroseasca" tot pe niste animale... ca darul tamaduirii de animale l-a cerut de le Dumnezeu. De ce nu al tamaduirii oamenilor? Ca doar oamenii sunt mai importanti, si a tamaduit Sfantul si oameni in timpul vietii.

"Dupa trecerea din viata aceasta a stapanului tau, devenit, prin truda si darul lui Dumnezeu, fiu duhovnicesc, ai mers la Ierusalim ca sa te inchini Sfintelor locuri si apoi te-ai retras in Muntele Sinaiului, unde ai facut multe minuni, mai ales tamaduind dobitoacele; ca ai primit de la Dumnezeu mai mult acest dar, pentru ca in tinerete pastor de dobitoace fiind, catre ele milostiv te-ai aratat intelegand durerile lor. Deci, petrecand in preajma necuvantatoarelor fapturi ale Ziditorului a toate, te minunai de lucrurile Lui, cantand: Aliluia!"


Si aflam de la Sf.Gherasim de la Iordan ca uneori pe drumul mantuirii ne poate insoti si un animal. "Bucura-te ca smerenia ta a intors cele pierdute; Bucura-te ca din animale ai facut frati de ascultare duhovniceasca"

Sa ne amintim si de Sf.Fanurie, pe care il pazeau serpii, de Sf.Serafim din Sarov, care hranea ursul... niste rataciti si astia, nu, puteau sa se ingrijeasca de un om sarman in loc. Asta e si ideea. Sa iubim oamenii mai mult decat animalele, ca asa e normal. Dar nici animalele sa nu le dispretuim, si sa ne ingrijim de ele, si sa le iubim si pe ele- nu ca pe un om, logic- dar ca parte din creatia lui Dumnezeu, ca suntem datori intr-un fel, ca doar pt caderea omului sufera si ele cu noi aici pe pamant...

Edit-era sa uit, din mucenicia Sf.Pantelimon... cand a fost aruncat la fiare in arena si fiarele s-au facut blande, luand apoi si ele moarte prin sabie pt blandetea aratata Sfantului, si a zis "Slavit esti Doamne, ca nu numai oamenii, ci si animalele se jertfesc pentru Tine".Apoi acele animale mult timp nu au putrezit si nu au mirosit...
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: pisica in casa ?

Mesaj necititde electric77 » 28 Sep 2011, 07:44

Nu! Dacă are prea multă dragoste şi nu ştie spre cine să o îndrepte, să înfieze un copil, să-l crească, hrănească, educe etc...
poate ca Eugenia nu dispune de banii necesarii cresterii unui copil iar o pisica costa mult mai putin.

Eugenia, singurul pericol este sa aspiri firele de par, pot ajunge pe plaman, in rest, daca pisica sta numai in casa si a fost deparazitata, nu sunt pericole de alt gen.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: pisica in casa ?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 21 Feb 2012, 15:46

Daca un ciine a intrat in camera unde sint icoane - in care te rogi, atunci nu ai voie sa te impartasesti o perioada de timp indelungata - unii parinti spun ca timp de un an. In privinta pisicii sau soarecilor - nu se aplica aceasta regula, desi prezenta lor in aceasta camera nu este binevenita.
Si daca nu ai o camera unde ai icoane ?

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: pisica in casa ?

Mesaj necititde asker » 21 Feb 2012, 17:02

e-te scartz... atata timp cat nu ajungi sa iubesti animalele mai mult decat oamenii totul e in regula.

Apai alunga tu un catel cu insuficienta renala, de exemplu, sa doarma afara pe pamant/ciment. Nu te gandesti la suferinta animalului aluia? Sau nu-ti pasa, ptr ca e "doar un caine", si mai bine dai bani pe niste mancare pt un sarac decat pe un tratament pt un catel.

Sunt multi sfinti care aveau grija de animale, si chiar preferau compania lor in locul companiei oamenilor, sa nu uitam pe Sf.Vlasie care zicea "decat sa locuiesc cu oamenii hulitori de Hristos, mai bine stau cu fiarele in padure".Si le vindeca, si le facea minuni, lor, animalelor atat de dispretuite de noi. Pai daca tot avea darul facerii de minuni si al tamaduirii, de ce si-l irosea acest sfant pe niste animale? Nu mania pe Domnul? uite ca nu Il mania, ca l-a facut Domnul sfant...

La fel si Sf.Modest. pai ia ganditi-va, sa aiba asa mari daruri de la Dumnezeu, si el sa "iroseasca" tot pe niste animale... ca darul tamaduirii de animale l-a cerut de le Dumnezeu. De ce nu al tamaduirii oamenilor? Ca doar oamenii sunt mai importanti, si a tamaduit Sfantul si oameni in timpul vietii.

"Dupa trecerea din viata aceasta a stapanului tau, devenit, prin truda si darul lui Dumnezeu, fiu duhovnicesc, ai mers la Ierusalim ca sa te inchini Sfintelor locuri si apoi te-ai retras in Muntele Sinaiului, unde ai facut multe minuni, mai ales tamaduind dobitoacele; ca ai primit de la Dumnezeu mai mult acest dar, pentru ca in tinerete pastor de dobitoace fiind, catre ele milostiv te-ai aratat intelegand durerile lor. Deci, petrecand in preajma necuvantatoarelor fapturi ale Ziditorului a toate, te minunai de lucrurile Lui, cantand: Aliluia!"


Si aflam de la Sf.Gherasim de la Iordan ca uneori pe drumul mantuirii ne poate insoti si un animal. "Bucura-te ca smerenia ta a intors cele pierdute; Bucura-te ca din animale ai facut frati de ascultare duhovniceasca"

Sa ne amintim si de Sf.Fanurie, pe care il pazeau serpii, de Sf.Serafim din Sarov, care hranea ursul... niste rataciti si astia, nu, puteau sa se ingrijeasca de un om sarman in loc. Asta e si ideea. Sa iubim oamenii mai mult decat animalele, ca asa e normal. Dar nici animalele sa nu le dispretuim, si sa ne ingrijim de ele, si sa le iubim si pe ele- nu ca pe un om, logic- dar ca parte din creatia lui Dumnezeu, ca suntem datori intr-un fel, ca doar pt caderea omului sufera si ele cu noi aici pe pamant...

Edit-era sa uit, din mucenicia Sf.Pantelimon... cand a fost aruncat la fiare in arena si fiarele s-au facut blande, luand apoi si ele moarte prin sabie pt blandetea aratata Sfantului, si a zis "Slavit esti Doamne, ca nu numai oamenii, ci si animalele se jertfesc pentru Tine".Apoi acele animale mult timp nu au putrezit si nu au mirosit...
Foarte frumos.
(chiar impresionant!)
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: pisica in casa ?

Mesaj necititde maria_andreea » 21 Feb 2012, 19:40

Io m-am trezit langa un cocos in noaptea de inviere, in biserica, ca la unele biserici nu iau lumina pana cand nu canta toti cocosii din biserica, cate un cocos alb pt. fiecare om care a murit neimpartasit in timpu anului... si ce cucurugeau cocosii in altar...
:lol: , vai că demult n-am mai râs aşa...

Cosmina, nu cred că trebuie să răstălmăcim înţelesurile. Sfinţii iubeau animalele, defapt iubeau întreaga făptură, însă ordinea priorităţilor a fost: iubirea Lui Dumnezeu şi iubirea aproapelui şi apoi iubirea (sau admiraţia, compasiunea) faţă de restul creaţiei (animale). Aici se punea problema îngrijirii cu atenţie a unui animal şi nu a iubirii lui după iubirea Lui Dumnezeu şi a aproapelui.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron