Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Topicuri pe care ar trebui sa le stergem, dar ne e mila de timpul pierdut de altii la scrierea lor.
Veniamin Ilie
Re: Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Mesaj necititde Veniamin Ilie » 10 Apr 2010, 15:37

dacă aş vrea, aş face predicile în limba engleză, rusă sau greacă, dar nu am sunt atât de mândru ca tine. Încearcă şi tu să-mi fii un exmeplu, nu un copil care râde, nu că mi-ar fi străin limbajul tău...

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Mesaj necititde Cosmin Florin » 10 Apr 2010, 16:06

Tare curios aş fi să ai curajul să pui nu fotografia, ci un video scrut în care să pronunţi câteva cuvinte, ca să fiu convins că eşti sincer. Ştii, mi se pare cunoscută figura. Chiar dacă tu nu ai vrea să recunoşti că nu eşti cel din poză. În fine, orice folosire de identitate a altor persoane nu este deloc bună, din niciun punct de vedere.
Nu-mi pasă dacă mă crezi sau nu că eu sunt cel din fotografie.
Am cţiva profesori de limba română, de greacă şi de engleză care sunt atenţi cu blogurile mele şi cu toate articolele care le scriu. Pe care le scriu ei le corectează. În variantele care le dau în particular la credincioşii, sunt corecte, nu că aş şti eu bine... ci pentru că şi ei mă ajută. Aşa că un bun predicator nu trebuie să fie filozof, ci să şi trăiască ceea ce zice.
Se zice „articolele pe care le scriu”, „variantele pe care le dau”. Cred că voiai să zici filolog, nu filozof. Nu ți-ar strica să citești Tratatul despre preoție al Sf. Ioan Gură de Aur și Cuvântul de apărare despre fuga în Pont al Sf. Grigorie de Nazianz.

Veniamin Ilie

Re: Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Mesaj necititde Veniamin Ilie » 10 Apr 2010, 16:12

Tu dai dovadă că le-ai citit, se vede din comportamnetul tău..
Auzi, putem face un dialog mai interesant bre? mă plictisesc deja. Până acum m-am amuzat de răutatea ta, acum chiar mă plictitesc. Hai să discutăm ceva să nu se mai uite sectarii râzând pe burtă că ortodocşii se ceartă între ei, iar lor le sunt recunoscute tainele de către Sinoadele ecumeniste. Deci, mai bine este să le dăm lor o dovadă de ortodocşi buni, decât de mahalagii de 5 stele.
Doamne ajută!

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Mesaj necititde Cosmin Florin » 10 Apr 2010, 16:40

Auzi, putem face un dialog mai interesant bre?
Doar când vei coborî cu picioarele pe pământ și voi auzi că te-ai căit și viețuiești ca simplu călugăr (fără falsele hirotonii și hirotesii) într-un așezământ monahal aparținând unei Biserici ortodoxe.

Veniamin Ilie

Re: Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Mesaj necititde Veniamin Ilie » 10 Apr 2010, 16:45

Ecumeniste, sau nu? Decare?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Mesaj necititde protosinghel » 10 Apr 2010, 19:56

Iertaţi-mă, dar ieroschimonahii nu mai fac în zilele noastre Priveghere (sau cel puţin Vecernie) sâmbătă seara? Că eu fiind "mai mic în rang" am fost la Priveghere... şi voiam să ştiu cum procedează "cei desăvârşiţi"? Sau poate sunt prea ocupaţi cu lustruirea propriei imagini?

Veniamin Ilie

Re: Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Mesaj necititde Veniamin Ilie » 10 Apr 2010, 23:07

am făcut priveghere şi noi, la timpul cuvenit. Fiecare-şi face rânduiala lui. Eu pe a mea, sfinţia ta pe a ta; dacă avem timp şi de altele, slavă Lui Dumnezeu! Apoi, nu-s ocupat părinte cu spălarea imaginii mele, pentru că oricum am o imagine impecabilă, asta o spun şi cei ce mă cunosc. Asta nu implică lipsirea păcatelor, care-s cu totul altă treabă. Aici, după cum se vede, nu am intrat de mult timp, ci am intrat când am văzut că deja se începe o exagerare destul de grozavă, prin care mi se aseamănă numele cu faptele altora, sau cu identitatea altora, pe când eu sunt Veniamin Ilie, şi nu sunt nici rudă, nici hirotonit, nici prieten cu orice nume pe care-l pronunţă Florin, fapt care mă deranjează destul de mult. Însă, nu prea mai sunt aşa cum eram prima dată când am descoperit forumul. Acum, deşi cred în continuare că blog-ul lui Caudiu Devreme a fost mutat aici, prin conţinutul copypaste, sunt de părere că trebuie să se şi vorbească de noi, că altfel, nu ne-am tulbura sau nu am mai avea tulburări "online". Nu este un lucru rău. Cel puţin mie mi-a fost benefică, destul de mult, pentru că mi-am dat seama de unele lucruri, nu le pot spune, dar pot să le iau în considerare. Deşi tonurile au fost pra bolnave şi înrăite, am încercat să culeg din fiecare câte ceva. Dacă nu aduni folos din orice, atunci cu ce te ajută?!
Doamne ajută!

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Mesaj necititde Cosmin Florin » 12 Apr 2010, 20:46

Extrase din postările lui Nicușor Ilie (într-o zi îmi vor fi de folos):
Bre... mincinos cu misiune...

Da, un limbaj de eretic, păgân, ateu, sau vameş.

Omul, ştiu sigur, nu este sănătos la cap

IARTĂ-MĂ CĂ ÎŢI SPUN, DAR TU NU EŞTI SĂNĂTOS LA CAP

Uite o dovadă că tu eşti diavol, nu om!

Iată o dovadă a satanizării... din orice cuvânt cauţi să denigrezi!

Tu nu ai pic de lumină în cap.

eşti bolnav psihic domnule

Iartă-mă, dar tu nu eşti normal la cap!!!

Antihrist gol! NU am mai întâlnit aşa ceva!

Eşti un ditai ereticul

Om prost, în Mănăstireile din BOR sunt preoţi hirotoniţi la 20 de ani!!!!!!!!!

La voi este permis toate, chiar şi poponari în mănăstiri şi biserici

Tu eşti ca diavolul

Dacă nu eşti pro-ecumenist eşti eretic!!!

eretice ce eşti!!!

Tu eşti ateu băiete!

Veniamin Ilie

Re: Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Mesaj necititde Veniamin Ilie » 16 Apr 2010, 13:24

Cât de bucuros ai fin dacă ţi-ar oferi cineva o mână de ajutor ca să-mi faci rău! Dacă ai puztea, chiar mi-ai lua viaţa, nu? Aşa se vede din îndrăgostirea ta faţă de răutate. Ţi-ai întunecat de tot mintea prin păcat şi acum vrei să mă obligi pe mine să-ţi accept punctul de vedere mincinos. De ce faci acest lucru? Lasă-mă în pace, cum nici eu nu ţi-am făcut niciun rău. De ce ai comportamnetul acesta antihrist P.P??? Nu poţi să laşi oamenii în pace? NU te lasă diavolul să laşi oamenii să fie liniştiţi? Trebuie să te bagi tu şi să tulburi? Crezi că nu mai sunt eu dacă vorbeşti tu despre mine??? NU-ţi mai ajunge terenul în blog-ul în care scriai până acum, şi acum faci avalanşe pe forumuri??? Observi că ţi-a întunecat diavolul mintea prin patimi??? Observi mândria din tine? De ce nu vrei să pricepi că au mai scris şi alţii şi alţii şi alţii, dar eu tot acelaşi am rămas!!! De ce nu poţi să pricepi??? Aici poţi doar să te tulburi pe tine, pentru că nu-ţi găseşti nicio linişte, atâta vreme cât tu vrei să faci tulburare; "că cine seamănă nori, culege furtună". Eu tot acelaşi voi fi. Cei din Italia tot aceiaşi vor fi. La Copăceana tot aceeaşi mănăstire se va face, eu tot zelotist voi rămâne, indiferent dacă-ţi convine ţie sau la alţii. De ce nu încerci să îţi cauţi liniştea şi să nu te mai tulburi de chestii dinacestea? dacă tu-ţi găseşti liniştea în BOR, nu am nimic împotrivă, ci chiar te susţin moral să o păstrezi dacă tot o găseşti; însă, nu impune nimănui punctul tău de vedere, nu fă prozelitism, ci lasă pe fiecare să facă ce vrea! Ce treabă ai tu că eu ţin pe vechi??? Ce treabă am eu că tu ţii pe nou??? Atâta timp cât nu ne deranjăm, nu ne salutăm, nu ne vorbim, nu ai cum să mă deranjezi pe mine, şi nici eu pe tine, ci fiecare să-şi vadă de liniştea sa. Fi pe pace! Doamne ajută!

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Mesaj necititde Cosmin Florin » 16 Apr 2010, 15:12

Ziceai că nu o să mai scrii niciodată pe acest forum.
NU-ţi mai ajunge terenul în blog-ul în care scriai până acum, şi acum faci avalanşe pe forumuri???
În primul rând: pe care blog ți-am mai dat eu atenție?! Apoi, suntem în luna aprilie, zăpada a trecut de mult, iar eu stau la șes, deci de unde avalanșe?
Observi că ţi-a întunecat diavolul mintea prin patimi??? Observi mândria din tine?
Observ că tu observi că eu nu observ că obișnuiești să arăți cu degetul păcatele închipuite ale altora. Cum îndrăznești să-mi vorbești mie de mândrie, când tu te crezi la fel de îndreptățit ca Sf. Elefterie să slujești la altar? Sau, deși exprimarea ta este destul de neîngrijită și n-ai terminat nici liceul, te consideri mai presus decât arhiereii și arunci atâtea vorbe murdare asupra lor...
De ce nu vrei să pricepi că au mai scris şi alţii şi alţii şi alţii, dar eu tot acelaşi am rămas!!! De ce nu poţi să pricepi???
Încercarea moarte n-are. În plus, la câte structuri ecleziale ai frecventat până acum, mi-e greu să cred că ai rămas (și vei rămâne) același. E doar o chestiune de timp până când te vei sătura și de „mitropolitul” Anghelos și vei zbura spre noi orizonturi.
Aici poţi doar să te tulburi pe tine, pentru că nu-ţi găseşti nicio linişte, atâta vreme cât tu vrei să faci tulburare; "că cine seamănă nori, culege furtună".
Liniștea mea sufletească este integră, mulțumesc pentru îngrijorare. Câtă tulburare pot să produc eu în apele deja tulburi ale grupărilor schismatice?
nu impune nimănui punctul tău de vedere, nu fă prozelitism, ci lasă pe fiecare să facă ce vrea!
Punctul meu de vedere este cel al Patriarhiei române. Punctul tău de vedere este al căreia dintre Bisericile canonice?
Ce treabă ai tu că eu ţin pe vechi???
Și dacă slujeai după calendarul îndreptat (cum face popa Ioan Alexe din București), problema era aceeași: îți desfășori activitatea pe teritoriul canonic al Patriarhiei române fără aprobarea acesteia. Nu mă interesează dacă folosești calendarul îndreptat sau neîndreptat, ci faptul că sădești confuzie între ortodocși și promovezi anarhia în Biserică, tu însuți fiind în afara Bisericii.

Veniamin Ilie

Re: Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Mesaj necititde Veniamin Ilie » 16 Apr 2010, 16:54

Unde scrie în statut că ţara aceasa este a BOR?????? Câte cult sunt în România??? Câţi nu ascultă de BOR????

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Mesaj necititde Cosmin Florin » 16 Apr 2010, 17:45

Unde scrie în statut că ţara aceasa este a BOR??????
La articolul 5, alineatul 2: Biserica Ortodoxã Românã este Biserica neamului românesc.
Câte cult sunt în România???
18.
Câţi nu ascultă de BOR????
Toți cei aflați pe teritoriul canonic al Patriarhiei române, dar fără comuniune liturgică cu aceasta sau cu vreuna din cele 14 Biserici Ortodoxe surori sunt pe calea pierzanei.

Veniamin Ilie

Re: Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Mesaj necititde Veniamin Ilie » 16 Apr 2010, 20:45

Îmi impui principiul tău, adică să ascult de un sinod ecumenist??? Eu nu ascult de niciun Sinod ecumenist omule! Eu ascult de ce au lăsat Sfinţii Părinţi! Şi dacă un singur episcop, care nu s-a abătut de la dreapta credinţă, UNUL SINGUR DE AR FI ÎN TOATĂ LUMEA, pe acela îl urmez!!! Nu ecumenişti care fac tot felul de erezii!!! Tu, în oltenia ta, eşti sătul de ecumenism. Aşa că nu-mi impune mie, moldovean, ortodox tradiţionalist, punctul tău de vedere!!! Nu mă interesează punctul de vedere al sinodului BOR, care pentru mine şi pentru MULŢI ALŢII, este un sinod eretic!!! Un sindor canonic nu are erezii!!! Priceput-ai??? Un Sinod canonic cu erezia ecumenistă nu are cum să fie!!! Un Sinod care apără legea statului şi se ascunde sub mănuşa comunismului atâţia ani, nu are cum să fie canonică, devreme ce încalcă sute de canoane ale Sfintelor Sinoade Ecumenice, ceea ce este foarte grav!!! Nu voi asculta niciodată de un sinod eretic şi care calcă aşa violent Sfintele Canoane!!! Prefer să ascult de un ierarh CU PĂCATE MULTE, dar care nu se abate de la dreapta credinţă!!! Ei sunt şi plini de păcate şi abătuţi foarte mult, călcători de Sfinte Canoane şi eretici, susţinători ai ereziei ecumeniste, catoliciste, protestante. Ce mai vrei mai mult de atât??? Vrei să îmi dau viaţa pentru acest principiu al meu??? Mi-o dau!!! Tu niciodată nu ţi-o vei da, pentru că în mintea ta vezi că-i minciună totul ce spui, pentru că nimic nu este fondat pe baza a TOATE SFINTELE CANOANE!!! Tu singur vezi că ceva scârţâie; dar, ştii cum este, oricine care mine, nu are curajul să recunoască de faţă cu toţii: "am minţit, într-adevăr" pentru că este orgolios. Însă, în Ortodoxie nu este loc de orgolii, de compromis, de viclenie, CI ESTE LOC DE MĂRTURISIRE ADEVĂRATĂ! ATÂT! Nimic mai mult! Nu te mântuieşte pe tine nici ecumenismul, nici catolicismul, nici calendarul nou, şi nici pe mine cel vechi; însă, a asculta de un sinod care VĂDIT ESTE CĂZUT ÎN EREZIE, nu este deloc canonic!!! (vezi canonul 15, Sinodul 15 din Constantinopol!!!). Dacă ar fi fost un Sinod plin de păcate, dar fără abateri, în această clipă m-aşi fi întors în BOR!!! Pe când, Sinodul BOR prosperă în ecumenism, în golănii de mare importanţă pentru alţii ca ei, care stau şi râd cum Ortodoxia cade sub masca "ascultaţi de mai marii voştri" care din păcate sunt ecumenişti şi prosperă în ecumenism şi trădarea ortodoxiei!!! Este o formă masonică de luptă contra Ortodoxiei. Nu-ţi dai seama acum! Este ca atunci când eşti în război şi spui: chiar dacă conducătorul este inamic, urmaţi-l dacă el vă dă pace; El vă va da pace până la un punct, când veţi vedea unde a fost trădarea, pentru că până atunci v-a purtat într-un frâu prea legat la ochi, încât să nu vedeţi decât ceea ce vă spune el. Apoi vine moartea. În ortodoxie este mai mult, pentru că lumea nu este un război, iar sufletele nu sunt inamice sa aliate, ci toate ajung la Dreptul Judecător. Atunci va fi plângerea celor ce au ttrădat ortodoxia asemenea celor care i-am menţionat, după faptele lor, ecumenişti, serghianişti, turnători şi trădători, şi care dintre ei NU AU CURAJUL să spună: AM GREŞIT, MĂ ÎNTORC!!! pentru că dracii nu stau degeaba, ci caută să strice omul TOT, să-l PIARDĂ, nu doar să-l facă să trădeze Biserica, Ortodoxia, ci să moară în trădare!!! Câţi au avut curajul să se biruiască??? Câţi??? Nu foarte mulţi! De ce? pentru că au salarii, au nevoie de maţe îngrăşate, încât, dacă-i tai, nu sunt "plăcuţi" nici ca porcul la miros! Ia mănâncă tu o pâine la 2 zile ca Sfântul Antonie cel Mare! Ia stai sub un copac noaptea şi nu în casă; dar mărturiseşte întreg, drept, curat, fără compromis, sau fără o ortodoxie de carton, plină de compromis în interior!!! Şi atunci să nu-mi spui mie, ci Mântuitorului: Ar fi trebuit mai înainte să.... :(

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Mesaj necititde Cosmin Florin » 16 Apr 2010, 21:51

Nu mă interesează punctul de vedere al sinodului BOR, care pentru mine şi pentru MULŢI ALŢII, este un sinod eretic!!!
Asta e dovada tristă a căderii tale: a crede că numai tu ești ortodox, pe când celelalte 22 de milioane de credincioși preoți, monahi și arhierei ai BOR sunt eretici. Iar faptul că arunci cu cuvinte mizerabile în toate celelalte Biserici ortodoxe surori cu care Patriarhia română se află în comuniune arată că ai ajuns o marionetă în mâinile știi-tu-cui. Oricum, nu e ăsta cel mai grav lucru din mulțimea de prostii pe care le faci, ci acela că săvârșești sacrilegii.

Veniamin Ilie

Re: Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Mesaj necititde Veniamin Ilie » 17 Apr 2010, 00:07

Îţi mai scriu încă o dată, ca să înţelegi cine face sacrilegiu, cine este eretic şi de ce! Nu mă acuza pe mine de sacrilegiu sau de eres, atâta timp cât tu nu mă vezi pe mine făcând călcări de canoane cum vezi ierarhia BOR. Şi încă ceva: pe mine în veci nu mă vei vedea intra în capiştile catoliceşti sau eretice, precum fac ierarhii tăi. Dar, mai citeşte încă o dată, şi dacă tot desparţi fiecare propozăiţie, te rog frumos să desparţi fiecare propoziţie din TOT CE ŞI-AM SCRIS şi să-mi spui unde este dreptatea şi unde NU ESTE EREZIA în BOR, dar aşa, treptat, ca să pricep că tu ai dreptate în ceea ce afirmi. Afirmaţii fac toţi; însă, nici la marii proţi de seamă ai BOR nu am văzut argumentare în ceea ce afirmă! Cât despre populaţie, nu asta este important!!! Oare, dacă sunt doar 500.000 de ortodocşi în Italia, înseamnă că majoritatea sunt în dreapta credinţă??? Mai citeşte încă o dată şi dezbate fiecare frază, ca să văd exact dacă şi tu-mi dovedeşti că mărturisesc corect, sau dacă dovedeşti CANONIC, nu prin "canonicitate" legală în stat, ci prin canonicitate DE LA SFINTELE SINOADE, PRIN SFINTELE CANOANE PĂZITE!!!

Îmi impui principiul tău, adică să ascult de un sinod ecumenist??? Eu nu ascult de niciun Sinod ecumenist omule! Eu ascult de ce au lăsat Sfinţii Părinţi! Şi dacă un singur episcop, care nu s-a abătut de la dreapta credinţă, UNUL SINGUR DE AR FI ÎN TOATĂ LUMEA, pe acela îl urmez!!! Nu ecumenişti care fac tot felul de erezii!!! Tu, în oltenia ta, eşti sătul de ecumenism. Aşa că nu-mi impune mie, moldovean, ortodox tradiţionalist, punctul tău de vedere!!! Nu mă interesează punctul de vedere al sinodului BOR, care pentru mine şi pentru MULŢI ALŢII, este un sinod eretic!!! Un sindor canonic nu are erezii!!! Priceput-ai??? Un Sinod canonic cu erezia ecumenistă nu are cum să fie!!! Un Sinod care apără legea statului şi se ascunde sub mănuşa comunismului atâţia ani, nu are cum să fie canonică, devreme ce încalcă sute de canoane ale Sfintelor Sinoade Ecumenice, ceea ce este foarte grav!!! Nu voi asculta niciodată de un sinod eretic şi care calcă aşa violent Sfintele Canoane!!! Prefer să ascult de un ierarh CU PĂCATE MULTE, dar care nu se abate de la dreapta credinţă!!! Ei sunt şi plini de păcate şi abătuţi foarte mult, călcători de Sfinte Canoane şi eretici, susţinători ai ereziei ecumeniste, catoliciste, protestante. Ce mai vrei mai mult de atât??? Vrei să îmi dau viaţa pentru acest principiu al meu??? Mi-o dau!!! Tu niciodată nu ţi-o vei da, pentru că în mintea ta vezi că-i minciună totul ce spui, pentru că nimic nu este fondat pe baza a TOATE SFINTELE CANOANE!!! Tu singur vezi că ceva scârţâie; dar, ştii cum este, oricine care mine, nu are curajul să recunoască de faţă cu toţii: "am minţit, într-adevăr" pentru că este orgolios. Însă, în Ortodoxie nu este loc de orgolii, de compromis, de viclenie, CI ESTE LOC DE MĂRTURISIRE ADEVĂRATĂ! ATÂT! Nimic mai mult! Nu te mântuieşte pe tine nici ecumenismul, nici catolicismul, nici calendarul nou, şi nici pe mine cel vechi; însă, a asculta de un sinod care VĂDIT ESTE CĂZUT ÎN EREZIE, nu este deloc canonic!!! (vezi canonul 15, Sinodul 15 din Constantinopol!!!). Dacă ar fi fost un Sinod plin de păcate, dar fără abateri, în această clipă m-aşi fi întors în BOR!!! Pe când, Sinodul BOR prosperă în ecumenism, în golănii de mare importanţă pentru alţii ca ei, care stau şi râd cum Ortodoxia cade sub masca "ascultaţi de mai marii voştri" care din păcate sunt ecumenişti şi prosperă în ecumenism şi trădarea ortodoxiei!!! Este o formă masonică de luptă contra Ortodoxiei. Nu-ţi dai seama acum! Este ca atunci când eşti în război şi spui: chiar dacă conducătorul este inamic, urmaţi-l dacă el vă dă pace; El vă va da pace până la un punct, când veţi vedea unde a fost trădarea, pentru că până atunci v-a purtat într-un frâu prea legat la ochi, încât să nu vedeţi decât ceea ce vă spune el. Apoi vine moartea. În ortodoxie este mai mult, pentru că lumea nu este un război, iar sufletele nu sunt inamice sa aliate, ci toate ajung la Dreptul Judecător. Atunci va fi plângerea celor ce au ttrădat ortodoxia asemenea celor care i-am menţionat, după faptele lor, ecumenişti, serghianişti, turnători şi trădători, şi care dintre ei NU AU CURAJUL să spună: AM GREŞIT, MĂ ÎNTORC!!! pentru că dracii nu stau degeaba, ci caută să strice omul TOT, să-l PIARDĂ, nu doar să-l facă să trădeze Biserica, Ortodoxia, ci să moară în trădare!!! Câţi au avut curajul să se biruiască??? Câţi??? Nu foarte mulţi! De ce? pentru că au salarii, au nevoie de maţe îngrăşate, încât, dacă-i tai, nu sunt "plăcuţi" nici ca porcul la miros! Ia mănâncă tu o pâine la 2 zile ca Sfântul Antonie cel Mare! Ia stai sub un copac noaptea şi nu în casă; dar mărturiseşte întreg, drept, curat, fără compromis, sau fără o ortodoxie de carton, plină de compromis în interior!!! Şi atunci să nu-mi spui mie, ci Mântuitorului: Ar fi trebuit mai înainte să.... :(

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Mesaj necititde Cosmin Florin » 17 Apr 2010, 08:03

Tu (Nicușor Ilie), din punct de vedere al dreptului bisericesc, nu ai autoritatea de a constata încălcarea unor canoane de către BOR și de a acționa în consecință. Precum celui rău i se părea că ar fi deopotrivă cu Dumnezeu în autoritate, așa și tu crezi că poți avea atribuțiile Sfântului Sinod și ți-ai așezat scaun de judecată deasupra arhiereilor, după asemănarea celui căruia îi slujești.

Mai îndreptățiți moral decât tine să-i numească eretici pe arhierei ar fi fost marii duhovnici ai țării, dar niciunul n-a făcut-o. De ce? Pentru că n-au constatat nicio erezie, altminteri ar fi părăsit de mult BOR. În plus ei, spre deosebire de tine, Nicușor, se tem de Dumnezeu, Care a poruncit să nu judecăm sau să osândim pe nimeni. Evident, se exclud autoritățile sau persoanele competente, rânduite pentru a face judecată, cum ar fi consistoriul bisericesc sau soborul de arhierei. Dar cum tu nu faci parte din niciun complet de judecată, ci singur te-ai făcut interpret al canoanelor și judecător al arhiereilor, mare păcat săvârșești!

Veniamin Ilie

Re: Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Mesaj necititde Veniamin Ilie » 17 Apr 2010, 16:35

Adică să stau nepăsător, în ascultare de un Sinod "ortodox" care calcă în neştire Sfintele Canoane????? Uite ce zice Canonul 15 al Sinodului I-II din Constantinopol:

„Cele rântuite pentru presbiteri, episcopi şi mitropoliţi, se potrivesc cu mult mai vârtos pentru patriarhi. Drept aceea, dacă vreun presbiter, episcop sau mitropolit ar îndrăzni, să se depărteze de împărtăşirea către patriarhul său, şi n’ar şi n-ar pomeni numele lui precum este hotărât şi rânduit, la dumnezeieştile taine, mai’nainte de înfăţişarea Sinodului şi condamnarea lui definitivă, face schismă. Sfântul Sinod a hotărât ca acest străin de toată preoţia, în caz că se va vădi de acest nelegiuit lucru. Acestea s’au pecetluit şi s’au hotărâtmai ales pentru cei ce aduc vinovăţii şi se depărtează de întâii lor stătători, fac schismă şi rup unirea Bisericii. Pe de altă parte cei ce se despart de împărtăşirea ce către întâiul stătător al lor, pentru oarecare eres condamnat de Sfintele Sinoade, sau de Sfinţii Părinţi, aceia care predică eresul în public şi cu capul descoperit îl învaţă în Biserică, unii ca aceştia nu numai că sunt supuşi certării, canonice, îngrădindu-se pe sine de împărtăşirea cu numitul episcop, înainte de cercetarea Sinodului, ci şi de cinstea cuvenită dreptslăvitorilo se vor învrednici, că n’au osândit episcopi, ci mincinoşi episcopi şi mincinoşi învăţători. Şi n’au rupt unirea Bisericii, prin schismă, ci s’au silit a izbăvi Biserica de schismă şi de desbinare”. (Canonul 15 al Sinodului ce s-a numit I-II, din Constantinopol, întrunit la anul 861)…

Aşa că mulţumesc. Mi-ai dovedit prin mărturisirea ta că eşti de acord ca eu să rămân aşa, pentru că eu vorbesc din Sfinţii Părinţi, tu vorbeşti din "autorităţi competenete" care nu au nicio treabă!!!!!!!!!!!!!!!!!! Un Sinod Ortodox poate fi judecat şi de către un sinodur mirean, dacă acest sinod se abate de la adevărata credinţă sau încalcă hotărârile sfintelor sinoade!!!! Iaca, dacă nu ai mai citit până acum, mai citeşte-l o dată: CANONUL 15!!!

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Mesaj necititde Cosmin Florin » 17 Apr 2010, 16:50

Adică să stau nepăsător, în ascultare de un Sinod "ortodox" care calcă în neştire Sfintele Canoane?????
Nu, frate, să nu stai nepăsător ca „blegii” ăia de Pârvu, Papacioc, Man, Boghiu, Făgețean, Argatu etc., ci să te ridici împotriva iararhilor!
Un Sinod Ortodox poate fi judecat şi de către un sinodur mirean
Nu există așa ceva în Ortodoxie.
Iaca, dacă nu ai mai citit până acum, mai citeşte-l o dată: CANONUL 15!!
Iaca, l-am citit dar canonul nu te îndreptățește să judeci soborul arhiereilor. Măcar Galaction Cordun, care a semnat în 1955 declarația de părăsire a BOR, era un om cu personalitate, avea în spate zeci de ani de viață monahală, apoi de slujire arhierească, avea niște studii... tu ce aveai când ai plecat la stiliști...?

Veniamin Ilie

Re: Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Mesaj necititde Veniamin Ilie » 18 Apr 2010, 00:12

Aveam în spate MĂRTURISIREA SFINŢILOR PĂRINŢI, SFINTELE CANOANE, VITEJIA PĂRINŢILOR MĂRTURISITORI CARE NU AU PRIMIT MODERNISMELE ŞI ECUMENISMELE B.O.R.-ULUI! Nu trebuie să fiu filozof să urmez Sfintele Canoane!!! Şi Galaction dacă a avut studii, ce a făcut???? Măcar ai citit memoriul din 1916 al lui Cordun?? Să vzi câtă mândrie zăcea în acea persoană cu "personalitate"???? Scrisoare în care ÎŞI CEREA DREPTURI DE LA STAT, DREPTURI DE LA BISERICĂ, DE LA GUVERN, CĂ EL ARE STUDII ŞI ESTE MARE ÎN GRAD. Apoi... las' să fiu eu mai nătăfleţ, dar să ştiu că mor în dreapta Credinţă, să mărturisesc până la capăt, aceeaşi luptă, chiar şi cu preţul sângelui, după cum spune Sinodul din anul 1583, din Constantinopol, căci chiar cu sângele nostru de ar fi nevoie, să lepădăm ereticescul calendar şi să nu-l primim, ca pe un rod al ereticilor, ca pe un mădulat stricat al lor care l-au aruncat în Ortodoxie cu scopul de a împuţi ceva. Şi a reuşit: a adus pe lume o "ortodoxie" ecumenistă şi un "Sinod canonic" eretic, ecumenist, trădător, compromis, plin de pete, comunist, călcător de sfinte canoane şi păzitor al legilor statale. Eretici bre, eretici!!! Nu am văzut o dovadă clară prin care să înţeleg şi eu: da domn'le, nu-s eretici!!! Ci am văzut numai dovezi CLARE cum că zac într-un oarecare mare eres: acela se numeşte MÂNDRICIOSUL, COMPROMISUL ŞI TRĂDĂTORUL ECUMENISM!!! Şi chiar nu pun accent pe calendar ;) ci pe restul. Dacă ar fi doar calendarul, ar fi fost altfel problema. Dar cum sunt ATÂTEA ŞI ATÂTEA, nu sunt loc de cuvinte de îndreptăţire. Dacă i-aş îndreptăţi, i-aş nega pe Sfinţii Părinţi şi mărturisirea mea. Dar, pentru că nu vreau nici pe ei să-i trădez, nici pe mine să mă lepăd, MĂRTURISESC ŞI EU CEEA CE AU SCRIS ACEIA, MARI SFINŢI TEMĂTORI DE DUMNEZEU, TRĂTORI ŞI OSTENITORI, PUSTNICI ŞI RUGĂTORI PURUREA, nu pătimaşi şi iubitori (dornici) de a avea câţi mai mulţi bani, funcţii, grade, "teoctişti" :(

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Veniamin Ilie - copilul ieroschimonah

Mesaj necititde Cosmin Florin » 18 Apr 2010, 11:52

Băi omule, mă uimești pe zi ce trece....

Deci numai trei oameni din toată România au rămas ortodocși: Veniamin, Serafim și Teofilact. Restul sunt apostați și eretici. Dacă ținem cont de faptul că Serafim și Teofilact au avut cândva comuniune liturgică cu BOR, rezultă că Ortodoxia din România subzistă numai în Veniamin. :?

Ce om întreg la minte poate să creadă că în 1924 Biserica ortodoxă din România a dispărut din istoria omenirii? Oare ce-a păzit Dumnezeu? Cum a permis să se întâmple așa ceva?


Înapoi la “Arhivă & Recycle Bin”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX