Biblia hazlie

Topicuri pe care ar trebui sa le stergem, dar ne e mila de timpul pierdut de altii la scrierea lor.
Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau
Biblia hazlie

Mesaj necititde Floryan » 27 Aug 2010, 12:28

Cineva, care nu doreste sa-si faca cont pe acest forum, m-a rugat sa postez un topic depsre aceasta "biblie" hazlie. MI-a spus ca unele lucruri sunt usor de combatut, altele necesita multe cunostinte teologice si sunt combatute mult mai greu. Sincer, habar nu aveam de existenta unei astfel de lucrari si as ruga, pe oricine doreste sa faca comentarii la acest material.
Va multumesc.

PS. daca se considera ca topicul este inutil sau nepotrivit, rog moderatul sa-l stearga.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Biblia hazlie

Mesaj necititde protosinghel » 27 Aug 2010, 13:02

...aceasta "biblie" hazlie....
Care?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Biblia hazlie

Mesaj necititde Floryan » 27 Aug 2010, 13:25

...aceasta "biblie" hazlie....
Care?
Imi cer iertare, am crezut ca e suficinet numele.
O puteti descarca de aici
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=ro

Sunt multe comentarii pe diverse forumuri despre ea.
Lucrarea „Biblia hazlie" a aparut în Franta în 1897. Autorul fiind Leo Taxil.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Biblia hazlie

Mesaj necititde silvestru » 29 Aug 2010, 18:24

Cineva, care nu doreste sa-si faca cont pe acest forum, m-a rugat sa postez un topic depsre aceasta "biblie" hazlie. MI-a spus ca unele lucruri sunt usor de combatut, altele necesita multe cunostinte teologice si sunt combatute mult mai greu. Sincer, habar nu aveam de existenta unei astfel de lucrari si as ruga, pe oricine doreste sa faca comentarii la acest material.
Va multumesc.

PS. daca se considera ca topicul este inutil sau nepotrivit, rog moderatul sa-l stearga.
Mai întâi trebuie de citit comentariile parintilor bisericesti si daca inca este insuficient atunci trebuie de intrebat doar ceea ce este neinteles
cit despre Leo Taxil,care a scris aceasta carte, s-a apucat saracul sa citeasca biblia si tot ce i s-a parut ca nu se potriveste a inceput sa denigreze in stil ironic,sarcastic , el pozeaza oricum imaginea omului intelectual -ateu-sau care cel putin se vede intelectual dar in realitate prost gramada in cele duhovnicesti,cartea poate fi daunatoare pt cei f slabi in credinta si care nu au mai citit nici un comentariu ortodox.
pt mine cel putin cu toate incercarile lui de amuzament n-a reusit decit sa-mi creeze impresia dezgustatoare de prostanac.
Chiar la inceput combate imaginea antropomorfica a Lui Dumnezeu,dar aceasta este cu totul straina de cugetarea ortodoxa. Nu am citit integral decit putin am spicuit pt ca mi-am dat seama ca nu merita un asemenea efort.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Biblia hazlie

Mesaj necititde Floryan » 29 Aug 2010, 23:06

Cineva, care nu doreste sa-si faca cont pe acest forum, m-a rugat sa postez un topic depsre aceasta "biblie" hazlie. MI-a spus ca unele lucruri sunt usor de combatut, altele necesita multe cunostinte teologice si sunt combatute mult mai greu. Sincer, habar nu aveam de existenta unei astfel de lucrari si as ruga, pe oricine doreste sa faca comentarii la acest material.
Va multumesc.

PS. daca se considera ca topicul este inutil sau nepotrivit, rog moderatul sa-l stearga.
Mai întâi trebuie de citit comentariile parintilor bisericesti si daca inca este insuficient atunci trebuie de intrebat doar ceea ce este neinteles
cit despre Leo Taxil,care a scris aceasta carte, s-a apucat saracul sa citeasca biblia si tot ce i s-a parut ca nu se potriveste a inceput sa denigreze in stil ironic,sarcastic , el pozeaza oricum imaginea omului intelectual -ateu-sau care cel putin se vede intelectual dar in realitate prost gramada in cele duhovnicesti,cartea poate fi daunatoare pt cei f slabi in credinta si care nu au mai citit nici un comentariu ortodox.
pt mine cel putin cu toate incercarile lui de amuzament n-a reusit decit sa-mi creeze impresia dezgustatoare de prostanac.
Chiar la inceput combate imaginea antropomorfica a Lui Dumnezeu,dar aceasta este cu totul straina de cugetarea ortodoxa. Nu am citit integral decit putin am spicuit pt ca mi-am dat seama ca nu merita un asemenea efort.
Intru totul de acord cu ceea ce spuneti. De aceea am si atentionat daca topicul este inutil sau paote fi chiar daunator sa fie sters.Insa mi-am permis sa deschid aici o astfel de discutie, din mai multe motive ; unul ar fi ca peste tot unde am cautat referiri despre aceasta asa zis biblie hazlie, tot ce am gasit sunt doar hule, iar daca cineva cauta sau da peste asa ceva sa nu se sminteasca. Astfel am vrut sa existe un coltisor" cu ceva explicatii, contrare prostiilor acestui Leo taxil.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic


Înapoi la “Arhivă & Recycle Bin”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX