OFF-TOPIC la "Icoana: chip cioplit?"

Topicuri pe care ar trebui sa le stergem, dar ne e mila de timpul pierdut de altii la scrierea lor.
Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau
OFF-TOPIC la "Icoana: chip cioplit?"

Mesaj necititde Floryan » 28 Sep 2010, 23:23

Eu nu am gasit in Biblie ca primii crestini isi faceau icoane, si eu unul nu simt nevoia sa ma uit la o imagine in timpul rugaciunii.
Eu nu am gasit in Biblie ca primii crestini erau neoprotestanti.

Apropo, ceva depsre periaoda iconoclasta, sti?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde electric77 » 29 Sep 2010, 06:20

Eu nu am gasit in Biblie ca primii crestini erau neoprotestanti.
nici eu nu am gasit

Apropo, ceva depsre periaoda iconoclasta, sti?
cate ceva, dar in mod sigur dumneavoastra stiti mai multe, de ce nu ne-ati prezenta cateva idei?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 29 Sep 2010, 11:00

Eu nu am gasit in Biblie ca primii crestini isi faceau icoane, si eu unul nu simt nevoia sa ma uit la o imagine in timpul rugaciunii.
Inseamna ca n-ai cetit Scriptura sau ca, evident, n-ai inteles nic` din ce-ai lecturat, frunzarit, ca sa nu zic memorat versete care sa se potriveasca interpretarii conforme cu tRADITIA cultului din care provii. Cine sau care au fost primii crestini si ce inseamna crestin? De unde vine numele asta de crestin - oare nu de la Hristos? Deci crestinii sunt urmatorii lui Hristos, cei care-L urmeaza pe Hristos. Cine au fost cei dintai urmatori ai sai? Oare nu apostolii? Ei bine, apostolii aveau si se inchinau la icoane !!!
- Cum, nu stiai? pai da, aveau ICOANA HRISTOS si i se inchinau Lui. Ei sunt primii crestini si, daca credinta vine din auzire, ei au raspandit-o pretutindeni si cei care au ascultat cuvantul lor s-au facut si ei crestini, adica urmatori ai lui Hristos, followers, cum s-ar zice :D (asta ca sa fiu sigur ca pricepi... e mai pe limba ta :lol: sau a textelor de pe care inveti folosind mnemotehnica arhiprezenta in mediile preotestante)!!! Astia, adica followerşii, astia credeau, da`` nu-L vazusera pe Hristos, si au inceput sa se intrebe, firesc: Daca Dumneyeu S-a facut om, cum arăta Dumnezeu? Mai ceruse unul din vechime, Moise, sa vada faţa Domnului si nu s-a putut. UITE ca acum s-a putut si de la INTRUPARE incoace omul a putut sa vada fata Domnului, ca S-a micsorat pe Sine Dumnezeu ca omul sa poata veni in apropiere maxima cu EL si nemijlocit!!! Aşaaaa... si atunci s-or gasit unii mai priceputi.... cum ar fi Sf. Apostol LUCA si altii ca el , care au inceput sa picteze - si asa au aparut icoanele, ca si followerşii sa vada si sa inteleaga ca REAL S-a intrupat Dumnezeu si OM S-a facut, trup de carne (sarkos) avand. Si daca S+a intrupat din Fecioara, atunci au facut si icoana Maicii lui Dumnezeu s.a.m.d.
. Acuma ...... eu nu am nici o vina ca tu nu crezi ca HRISTOS este Fiul lui Dumnezeu ci spui ca e un om asa mai special, da` tot om.
. Iarasi ...... eu nu am nici o vina ca tu nu crezi ca Sf. Fecioara Maria este MAICA DOMNULUI si Theotokos, adica Nascatoare de Dumnezeu
. Si iarasi ....nu eu am nici o vina ca tu crezi intr-un Isus (cu un singur i) nascut dintr-o femeie (pe care cică o cheamă tot Maria) şi un om pe nume Iosif, un Isus care a avut mai multi frati si surori si care cica a fost si insurat (si mai stiu eu ce alte crezuri mai aveti sau indrugaţi voi, astia increzuti - adica credinciosi). E un alt Isus, asta de care vorbiti voi, altul decât CEL despre care vorbeşte Sfânta Scriptură şi pe Care-L cinstim noi şi Caruia ne inchinăm când sărutăm icoane.

. Acuma ...... eu te cred si-ţi dau si dreptate. DA, ai dreptate. Ai dreptate. Si eu, sa fiu in locul tau as face la fel - cum sa ma inchin si sa cinstesc un om? A, da, pe Dumnezeu care a dat daruri unor oameni ca acestia (cum e si Iisus fiul teslarului si al Mariei - aici sunteti mai degraba mahomedani, musulmani decat crestini).. da, pe D-zeu il cinstim si ne inchinam LUI. Da` El e acolo sus, noi suntem aicea jos - e distanta mare, El e duh / noi carne, El drept/noi pacatosi s.a.m.d. deci nu prea ne putem intalni. Si atunci apare un mijlocitor (asa e corect, cu m nu cu M cum spuneti voi ca sa pacaliti oamenii facandu-i sa creda ca e vb. de acelasi Iisus) care rezolva problema - juridic, nu?
. Deci da, Ai dreptate. Intr-o astfel de situatie da, Ai dreptate.
. Dar se schimba treaba si NU ai dreptate. daca vorbim despre Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Fiul Fecioarei, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut din vesnicie din TATAL, nu facut dumnezeu la botez sau mai stiu eu cand

- Cum, nu stiai ca INTRUPAREA lui Hristos este temeiul cinstirii icoanelor? Adica CEL nevazut S-a facut vazut, Cel necuprins a incaput in trup omenesc, Cel ce duh este S-a facut pipaibil, palpabil, material ... si mai ales S-a facut cunoscut oamenilor? !! Pai na` ca ai aflat acu`! Daca tot nu pricepi.... mai intreaba si cred ca se va gasi vreunu` pe-aici pe forum sa-ti explice.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 29 Sep 2010, 11:16

Ne INCHINAM lui Dumnezeu si CINSTIM moastele tale, Preacuvioasa Maica Parascheva!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde electric77 » 29 Sep 2010, 18:02



Astept o marturisire de credinta. Apoi mai discutam.
dar nu mi-am format-o inca .

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde Floryan » 30 Sep 2010, 08:40



Astept o marturisire de credinta. Apoi mai discutam.
dar nu mi-am format-o inca .
Ma rog, da-mi voie sa fiu rezervat la ceea ce ai spus.
In cazul tau tu de fapt, ce doresti?
Ultima oară modificat 30 Sep 2010, 09:42 de către Floryan, modificat 1 dată în total.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 30 Sep 2010, 09:17

vrea sa-si formeze/formuleze acum o formula de credinta ! sau cel putin asa pretinde. Daca ar cauta sincer ce ti-ar fi... dar mi-e ca e numai o strategie ca sa-si poata expune mai usor (fara a fi atacat prea dur) aberatiile. N-o fi incartiruit nicaieri, zice el/ea, da` nici nu e asa.... din neant; trebuie sa se fi nascut si el intr-o credinta acolo, fie ea si una atee, numa` ca n-o marturiseste, fie si macar declarativ.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde daniel tuduran » 30 Sep 2010, 13:11

vrea sa-si formeze/formuleze acum o formula de credinta ! sau cel putin asa pretinde. Daca ar cauta sincer ce ti-ar fi... dar mi-e ca e numai o strategie ca sa-si poata expune mai usor (fara a fi atacat prea dur) aberatiile. N-o fi incartiruit nicaieri, zice el/ea, da` nici nu e asa.... din neant; trebuie sa se fi nascut si el intr-o credinta acolo, fie ea si una atee, numa` ca n-o marturiseste, fie si macar declarativ.
El il cunosc de pe alt forum si nu este incartiruit nicaeri.
Ca doreste sa-si formeze sau o are deja formata "formula de credinta" nu stiu,nu stiu nici daca este sincer sau nu in cautarea lui insa in oricare situatie se gaseste eu cred ca are dreptul sa-si posteze "aberatiile",desigur in limita bunului simt.
Noi doar ii putem opune invatatura nostra,nimic nu ne opreste sa fim politicosi cu el poate chiar e sincer in cautarile lui.
Doamne ajuta!
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 30 Sep 2010, 20:36

vrea sa-si formeze/formuleze acum o formula de credinta ! sau cel putin asa pretinde. Daca ar cauta sincer ce ti-ar fi... dar mi-e ca e numai o strategie ca sa-si poata expune mai usor (fara a fi atacat prea dur) aberatiile. N-o fi incartiruit nicaieri, zice el/ea, da` nici nu e asa.... din neant; trebuie sa se fi nascut si el intr-o credinta acolo, fie ea si una atee, numa` ca n-o marturiseste, fie si macar declarativ.
El il cunosc de pe alt forum si nu este incartiruit nicaeri.
Ca doreste sa-si formeze sau o are deja formata "formula de credinta" nu stiu,nu stiu nici daca este sincer sau nu in cautarea lui insa in oricare situatie se gaseste eu cred ca are dreptul sa-si posteze "aberatiile",desigur in limita bunului simt.
Noi doar ii putem opune invatatura nostra,nimic nu ne opreste sa fim politicosi cu el poate chiar e sincer in cautarile lui.
Doamne ajuta!
Nu zice nimeni ca n-are dreptul sa posteze oricine orice doreste, dar asta nu inseamna ca daca recunosc erezia sau aberatiile din postarile unora sau altora trebuie sa raman indiferent si sa lasam lucrurile asa, fara sa le punem la punct. Nu uita ca suntem pe un forum ORTODOX. Cat despre politete - numai de bine, dar cred ca stii ca sunt situatii cand politetea nu e de ajuns, politetea nu te mantuieste. Eu imi aduc aminte ca parintele Cleopa nu era deloc, dar ABSOLUT DELOC politicos cu erezia si cu ereticii in general (asta fara sa se abata de la principiul URASTE pacatul dar IUBESTE-l pe pacatos !)

Nu vad nimic rau si nici macar lipsit de politete in a aseza pe fiecare la locul lui si a deosebi graul de neghina! Daca nu-i spui ereticului ADEVARUL, degeaba esti politicos cu el! Mai bine spune-i raspicat adevarul si in loc de politete ofera-i dragostea lui Hristos - asta e, uneori dragostea asta ASA trebuie sa se manifeste, cu biciul si cu toiagul, dupa modelul divin, cf. Sf.S.

Ps. 22,5 + Toiagul Tău şi varga Ta, acestea m-au mângâiat.
Evrei 12,6 + Căci pe cine îl iubeşte Domnul îl ceartă, şi biciuieşte pe tot fiul pe care îl primeşte".
Pilde 10, 24, Ps. 22,5 etc.
Poftim, exemplu de pedagogie divină. Cum e cu politeţea acum?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 30 Sep 2010, 20:48

In cazul tau tu de fapt, ce doresti?
draga, doresc sa discut, sunt inscris pe multe forumuri, si m-am gandit sa fac cont si pe acesta, insa daca voi observa ca majoritatea userilor au atitudinea pe care tu o arati, una de respingere, o sa incetez sa mai frecventez acest forum.
+ electric, nu te respinge nimeni si nu o lua personal. Asa se intampla in orice confruntare de idei (doar ca in speta de care vorbim e cu mult mai mult decat simple idei, miza e mult mai mare , e uriasa - e vb. de suflete omenesti). In ORTODOXIE principiul suveran este URASTE PACATUL DAR IUBESTE-L PE PACATOS.
- INTELEGE dar ca nu tu esti respins ci anumite atitudini, idei, ganduri pe care le manifesti/exprimi. Poate nici atitudinea noastra si in general a interlocutorilor tai nu este ideala si lasa de dorit (cine nu greseste, la urma urmei?) - si sunt convins ca asa este - dar tu URMĂREŞTE esenţialul, caută ADEVĂRUL exprimat (uneori cu neiscusinţă) de ei. Si PETRU era numit verhovnicul, si stim cu totii de ce - uite ca mai sunt pana astayi unii care se aprind usor! :)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 30 Sep 2010, 21:05

A mai auzit cineva ceva de vianor?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde electric77 » 01 Oct 2010, 15:19

- INTELEGE dar ca nu tu esti respins ci anumite atitudini, idei, ganduri pe care le manifesti/exprimi.
Astea sunt gandurile, convingerile, si ideile mele, pe astea le exprim si le confrunt cu ale altora.

Insa daca cineva te intreaba de prima data : "ce doresti de fapt?", ti-a taiat complet macaroana.
Ce sa doresc, pentru numele lui Dumnezeu, ca doar nu vreau sa va fur banii sau sa va stric forumul. Aveti sectiune pentru discutii interconfesionale, pai daca intra numai ortodocsi, cine va posta acolo? atunci mai bine stergeti acea sectiune si faceti forum strict ortodox.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Oct 2010, 16:31

- INTELEGE dar ca nu tu esti respins ci anumite atitudini, idei, ganduri pe care le manifesti/exprimi.
Astea sunt gandurile, convingerile, si ideile mele, pe astea le exprim si le confrunt cu ale altora.
Insa daca cineva te intreaba de prima data : "ce doresti de fapt?", ti-a taiat complet macaroana.
Ce sa doresc, pentru numele lui Dumnezeu, ca doar nu vreau sa va fur banii sau sa va stric forumul. Aveti sectiune pentru discutii interconfesionale, pai daca intra numai ortodocsi, cine va posta acolo? atunci mai bine stergeti acea sectiune si faceti forum strict ortodox.
N-am mai avut timp sa urmaresc.. dar ma gandecs ca poate omul nu intelegea de fapt incotro bati... care era ideea principala sau sensul intrebarii/dialogului pe care il purtati. In fine... Da` sa stii ca am vazut si grozavii muuuult mai mari (am avut si eu nise contre cu Esenin) - e kestiune de atitudine, caracter etc. Unii sunt colerici, altii sunt rau intentionati... ideal ar fi sa ne pastram calmul si sa aratam (macar) un minim respect reciproc.
- Nu o lua nici tu personal sau prea in serios; la urma urmei.... discutam ;)


Înapoi la “Arhivă & Recycle Bin”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX