Noua poruncă şi Decalogul

Topicuri pe care ar trebui sa le stergem, dar ne e mila de timpul pierdut de altii la scrierea lor.
Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"
Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde Dionysie » 10 Mar 2011, 09:33

Domnul Iisus Hristos ne arata ca dragostea este singura motivatie pentru care trebuie sa respectam poruncile lui Dumnezeu, referitoare la relatia cu semenii nostri. In "noua porunca", Mantuitorul ne arata si cum trebuie manifestata aceasta dragoste pentru semeni (prin exemplu personal - "sa va iubiti asa cum v-am iubit EU").

Concluzie: poruncile lui Dumnezeu raman valabile. Dar, ceea ce ne mana sa le pazim este numai dragostea (dusa chiar pana la sacrificiu suprem). Orice alta motivatie nu este de la Dumnezeu (nu este duhovniceasca).
Unii au impresia că se ajunge aşa de uşor la dragoste. Lor li se pare că l-au depăşit de mult pe Ioan Scărarul.

În porunca cea nouă Hristos nu a poruncit iubirea aceea faţă de semenii noştri, ci faţă de fraţii noştri.

Oricum am înţeles că vasinec se închină la Dumnezeu (sau aşa poate crede el) pentru că Dumnezeu i-a scos pe evrei din ţara Egiptului, a robiei; se vede clar că încălţările lui sunt uscate nefiind atinse de apele Mării Roşii ... problema este însă că el nu este nici evreu nici tăiat împrejur ... sau cum spunea părintele Arsenie Papacioc într-o frumoasă anecdotă, cică era unul în Ierusalim la vremea răstignirii lui Iisus iar după vestirea învierii Mântuitorului când toată lumea era înveselită l-au văzut pe el trist; atunci l-au întrebat de ce este el întristat, iar el a răspuns: "ŞI EU AM FĂCUT MULTE MINUNI, DAR PE MINE NU M-A RĂSTIGNIT NIMENI"

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde esenin » 10 Mar 2011, 10:38

Asta nu impiedica ca Vasinec a inteles perfect diferenta dintre dragostea din Levitic si cea din NT: de la "nu-ti uri aproapele si nu te razbuna" (caci ma razbun Eu) se ajunge la "sacrifica-te ptr aproapele tau, asa cum Eu m-am sacrificat pentru voi"
In levitic este vorba de "copii neamlui tau", (pe ceilalti e permis sa-i urasti - Mt 5.43) in NT de ORICE "aproape al tau" inclusiv dusmanii. ("caci daca-i iubiti pe cei care va iubesc, atunci nu veti mai avea recompensa in cer" - PAGANII fac asa. Mt 5.47.)
Nu "sade frumos" sa exaltam paganismul pe un forum ortodox. Nu "frati" ci "semeni" !

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde Dionysie » 10 Mar 2011, 10:53

Asta nu impiedica ca Vasinec a inteles perfect diferenta dintre dragostea din Levitic si cea din NT: de la "nu-ti uri aproapele si nu te razbuna" (caci ma razbun Eu) se ajunge la "sacrifica-te ptr aproapele tau, asa cum Eu m-am sacrificat pentru voi"
In levitic este vorba de "copii neamlui tau", (pe ceilalti e permis sa-i urasti - Mt 5.43) in NT de ORICE "aproape al tau" inclusiv dusmanii. ("caci daca-i iubiti pe cei care va iubesc, atunci nu veti mai avea recompensa in cer" - PAGANII fac asa. Mt 5.47.)
Nu "sade frumos" sa exaltam paganismul pe un forum ortodox. Nu "frati" ci "semeni" !
Îmi pare rău pentru dumneata şi pentru felul în care dumneata înţelegi textele biblice, însă ţin să îţi reamintesc că aici nu suntem la seminarul de cateheză ştainăristă. Când Hristos a dat acea poruncă nouă de care vorbeşte evanghelia după Ioan, El vorbea despre iubirea dintre cei care sunt ucenicii lui Hristos, apostolii Lui, cei pe care El i-a făcut prietenii Lui; porunca aceea este valabilă pentru aceia, adică pentru cei care sunt fraţi în credinţa în Hristos. Alţii care ar vrea să o aplice să fie sănătoşi, dar contextul biblic este foarte clar. Porunca iubirii de aproape este valabilă pentru toată lumea, dar porunca cea nouă pe care Hristos a dat-o în evanghelia după Ioan este valabilă doar în interiorul comunităţii de credinţă în Hristos, adică doar între fraţii de credinţă.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde esenin » 10 Mar 2011, 12:03

Obisnuita aiurire a pisicii.

1. Daca a dat-o ucenicilor de ce va bagati si dumneavoastra la socoteala ? Sunteti ucenici cumva si nu s-a publicat inca in Scanteia? ("În porunca cea nouă Hristos nu a poruncit iubirea aceea faţă de semenii noştri, ci faţă de fraţii noştri"). Care "nostri"? Ucenicii ? haida-de ! Va puneti pe picior de egalitate cu ucenicii.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde Dionysie » 10 Mar 2011, 12:06

1. Daca a dat-o ucenicilor de ce va bagati si dumneavoastra la socoteala ? Sunteti ucenici cumva si nu s-a publicat inca in Scanteia? ("În porunca cea nouă Hristos nu a poruncit iubirea aceea faţă de semenii noştri, ci faţă de fraţii noştri"). Care "nostri"? Ucenicii ? haida-de ! Va puneti pe picior de egalitate cu ucenicii.
Nu domne esenin, îmi este suficient că sunt în aceeaşi frăţie cu ei şi cu urmaşii lor în Sfânta Biserică a lui Dumnezeu, nu în secta ştainăristă.
2. Daca predica de pe munte se adreseaza multimii care urca pe munte si discursul de la Cina doar ucenicilor (asa reiese din diferentierea pe care o faceti intre auditoriul caruia i Se adresa), atunci inseamna ca multimii i-a cerut MAI MULT decat ucenicilor ! (Sa-si iubesca dusmanii) si ca ucenicilor le cerea ce le-ar fi cerut paganilor.
Mai documentează-te domnule, nu are rost să batem apa în piuă.
(si agresiv, bineinteles...ca altfel nu se poate)
Unde ai văzut dumneata un creştin adevărat "neagresiv" şi ne-pericol pentru toţi stătuţii lumii acesteia ?

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde esenin » 10 Mar 2011, 13:41

Tonul ! biet avorton fudul !

Uite aici :
43. Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău".
44. Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc, ....etc, etc, etc.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde Dionysie » 10 Mar 2011, 14:04

Tonul ! biet avorton fudul !
Vezi că aici nu suntem la lojă să dai cu ciocanul în masă ca să închizi gura celorlalţi mai mici în grad ca tine, asta trecând peste faptul că dumneata nu ai un loc corespunzător în Biserică.
Uite aici :
43. Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău".
44. Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc, ....etc, etc, etc.
Ia uite dumneata aici:

Aceasta este porunca Mea: să vă iubiţi unul pe altul, precum v-am iubit Eu. Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să şi-l pună pentru prietenii săi. Voi sunteţi prietenii Mei, dacă faceţi ceea ce vă poruncesc. De acum nu vă mai zic slugi, că sluga nu ştie ce face stăpânul său, ci v-am numit pe voi prieteni, pentru că toate câte am auzit de la Tatăl Meu vi le-am făcut cunoscute. Nu voi M-aţi ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi şi v-am rânduit să mergeţi şi roadă să aduceţi, şi roada voastră să rămână, ca Tatăl să vă dea orice-I veţi cere în numele Meu. Aceasta vă poruncesc: să vă iubiţi unul pe altul. [Ioan 15:12-17]

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde esenin » 10 Mar 2011, 14:23

Observatia nu e facuta ca sa-ti "inchid gura", ci doar ca sa folosesti un ton uman, fara ragete.

Daca 'loja" se refera la presupusa mea apartenenta "ştainăristă": nu apartin niciunei secte (nici celei ortodoxe nici celei "ştainăriste" ), iar ultima am cam aceeasi opinie ca despre cea ortodoxa. (Sunt mai spalati, totusi.) Daca suportati o discutie despre "antroposofie" sunt la dispozitia dumneavoastra. (In plus "antroposofia" e organizata in "ramuri", nu in loje; vedeti pe situl lor)

Acuma raspunsul la "problema" (si cu asta ma opresc, urlati singur, daca va excita. Mai puteti cere excluderea mea de pe forum, ptr ca sunt chel, de pilda):

Unde ai văzut dumneata un creştin adevărat "neagresiv" şi ne-pericol pentru toţi stătuţii lumii acesteia ?

In Mt. 5.43..44 de unde v-am dat citatul. Nu numai ca nu e agresiv, si "ne-pericol", dar "iubeste pe vrasmasii sai....le face bine...etc"

Parca ziceati ca citatul din Ioan, (unde de altfel nu spune nimeni ca trebuie sa fiti agresiv) se refera la "frati". Eu nu sunt "frate" din cate inteleg. (sau ma insel , citatul si-a schimbat adrisantul ?) In suma, frate sau NU trebuie sa nu fiti agresiv.

Dumneavoastra folositi apartenenta la ortodoxie ca sa va dati in stamba, de fapt. De ce oare ?

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde dumio » 10 Mar 2011, 21:50

Noul Testament nu vorbeste numai de porunca noua, ci si de Legea cea Noua sau Testamentul/Legamantul cel nou! Asta inseamna o noua legiuire, cea veche cazand in desuetudine! Acelasi Legiuitor a dat o lege pentru o anumita perioada istorica si pentru un anumit popor si Acelasi Legiuitor schimba Legea pentru timpul nou si intreaga omenire. Prima era restrictiva si la modul imperativ, adica obligatorie. exterioara omului si sub pedeapsa cu moartea prin neindeplinirea ei, a doua se adreseaza libertatii noastre, interiorizata (scrisa de Duhul pe table de carne), pedeapsa cu moartea in lumea aceasta fiind abolita. Cei care insista pe obligativitatea Legii vechi in litera ei in mod vesnic, Il limiteaza pe Insusi Dumnezeu si Il face neputincios.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde protosinghel » 10 Mar 2011, 23:28

Oameni buni, nu suntem la grădina zoologică, ci pe un forum ortodox.
Temperaţi-vă şi discutaţi la subiect. În caz contrar luăm măsuri, indiferent de confesiune.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Noua poruncă şi Decalogul

Mesaj necititde esenin » 11 Mar 2011, 09:11

Oameni buni, nu suntem la grădina zoologică, ci pe un forum ortodox.
Temperaţi-vă şi discutaţi la subiect. În caz contrar luăm măsuri, indiferent de confesiune.
Parinte, Nu stiu daca va dati seama - dar aveti intotdeaunape forumul asta, un specimen ca acesta. (Si de altfel pe toate forumurile ortodoxe). De ce tolerati marlania ? Era o discutie interesanta, in care in plus cei doi aproape ca se intelegeau...DE CE trebuie lasat unul sa arunce cu noroi ? Ptr. ca e ortodox ?

Dumio, aveti dreptate. Adica zic asa ptr ca exact la fel vad si eu lucrurile. Nu stiu cine a formulat asta (in Ortodoxie, adica) dar sunt de acord cu acela (daca exista).

Mai bine sa revenim la prietenul Vasinec si ioan Cr. caci si problema pusa si raspunsul merita discutate. indraznesc sa le sugerez sa vada cum se schimba sensul frazei din Levitic prin matei pana la Ioan, pentru ca asa se vede de ce este noua (asta intrebase Ioan Cr.)


Înapoi la “Arhivă & Recycle Bin”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX