De ce ar trebui să cred? Ateism vs creştinism

Topicuri pe care ar trebui sa le stergem, dar ne e mila de timpul pierdut de altii la scrierea lor.
AntoanX
Re: De ce ar trebui să cred? Ateism vs creştinism

Mesaj necititde AntoanX » 23 Iul 2012, 01:53

Puteti sa ne prezentati cit este nou in Nt, adevarat sau neadevarat? Si eventual sa fie in limba romana nu copy paste sau trimiteri la diverse situri obsure
Doar ce mi s-a comunicat ca adevaratii crestini sunt pe teren biruind serpi, demoni, si otrava, asa ca va rog sa mai asteptati putin. Pina atunci le puteti tine companie celorlalti crestini superstitiosi, de aici de pe forum.
Multumesc
Ultima oară modificat 23 Iul 2012, 18:28 de către AntoanX, modificat de 2 ori în total.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: De ce ar trebui să cred? Ateism vs creştinism

Mesaj necititde daniel tuduran » 23 Iul 2012, 11:56

Puteti sa ne prezentati cit este nou in Nt, adevarat sau neadevarat? Si eventual sa fie in limba romana nu copy paste sau trimiteri la diverse situri obsure
Doar ce mi s-a comunicat ca adevaratii crestini sunt pe teren biruind serpi, demoni, si otrava, asa ca va rog sa mai astepti putin. Pina atunci le puteti tine companie celorlalti crestini superstitiosi, de aici de pe forum.
Multumesc
AntoanX,credinta este antonimul superstitiei.Cu cat omul este mai necredincios cu atat esti mai superstitios.O stiu si din proprie experienta,pe vremuri cand eram ateu eram si superstitios.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: De ce ar trebui să cred? Ateism vs creştinism

Mesaj necititde Nicoleta123 » 23 Iul 2012, 17:27

AntoanX
Ai vorbit cu un psiholog?
Ideile tale se bat cap în cap, ba cauţi şi ceri dovezi, ba ai găsit şi vrei să îi luminezi pe alţii cu lumina din capul tău. Ba combaţi diavolul, ba nu există diavol pentru tine!!
Schizofrenie se numeşte asta.
Chiar ai nevoie de ajutor.

Fără supărare, omule! Chiar ai nevoie de ajutor.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: De ce ar trebui să cred? Ateism vs creştinism

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Iul 2012, 19:46

Doar ce mi s-a comunicat ca adevaratii crestini sunt pe teren biruind serpi, demoni, si otrava, asa ca va rog sa mai asteptati putin.
Aşteptăm cuminţi numai să nu uiţi să împărtăşeşti şi cu noi bogăţia de înţelesuri a adevăraţilor creştini.
De ce ar trebui să cred?
Pentru că sunt om înzestrat cu capacitate de înţelegere (raţiune) şi libertate de alegere. Pentru că dacă sunt sincer cu mine, cu viaţa mea şi a celorlalţi pot intui existenţa unei forţe creatoare (energia lui Dumnezeu sau atribut al Său) care nu poate fi explicată, pur şi simplu există. De exemplu bunătatea. Cum aţi putea explica apariţia bunătăţii?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Caesar

Re: De ce ar trebui să cred? Ateism vs creştinism

Mesaj necititde Caesar » 23 Iul 2012, 20:10

Baietii astia nu sunt in stare sa posteze ceva cum trebuie. Tot pun linkuri la niste situri obscure.. Dragilor, daca nu sunteti in stare sa scrieti cateva randuri, mai bine va vedeti de treaba.
Postati acele asemanatari si apoi le discutam impreuna.
Prin ce e linkul acela obscur?

Nu e vorba de asemanari... Pe site se spune ca Iisus e adevaratul Mesia si se justifica prin interpretari rabinice si talmudice.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: De ce ar trebui să cred? Ateism vs creştinism

Mesaj necititde Floryan » 23 Iul 2012, 20:45

Prin ce e linkul acela obscur?

Nu e vorba de asemanari... Pe site se spune ca Iisus e adevaratul Mesia si se justifica prin interpretari rabinice si talmudice.
Am cerut un lucru de bun simt, pe care dumneata se pare ca nu ai capacitatea sa intelegi. Deci mai spun odata, nu mai dati informatia bruta, sau linkuri aiurea. Faceti referire la autori, carti, ca da bine. Si sintetizati, ca aveti si creiere. E un sfat prietenesc.
Daca vorbiti de asemanari, postati ceea ce doriti, cu rabdare, nu tot deodata. Am impresia, ca voi credeti ca aici pe site sunt doar tampiti, inapoiati mintal, superstitiosi(credinciosi) si ignoranti. Chiar voi va imaginati ca desfiintati 2000 de ani de crestinism cu niste situri obsucre sau cu documentare de 2 lei gen zeitgeist?
Eu spun asa, filmul zeitgeist e fals, nu exista nicio aseamanre intre Hristos si ceilati zei (Mythra, Krishna) si care mai vreti voi. Puteti demonstra contrariul?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Caesar

Re: De ce ar trebui să cred? Ateism vs creştinism

Mesaj necititde Caesar » 23 Iul 2012, 21:00

Prin ce e linkul acela obscur?

Nu e vorba de asemanari... Pe site se spune ca Iisus e adevaratul Mesia si se justifica prin interpretari rabinice si talmudice.
Am cerut un lucru de bun simt, pe care dumneata se pare ca nu ai capacitatea sa intelegi. Deci mai spun odata, nu mai dati informatia bruta, sau linkuri aiurea. Faceti referire la autori, carti, ca da bine. Si sintetizati, ca aveti si creiere. E un sfat prietenesc.
Daca vorbiti de asemanari, postati ceea ce doriti, cu rabdare, nu tot deodata. Am impresia, ca voi credeti ca aici pe site sunt doar tampiti, inapoiati mintal, superstitiosi(credinciosi) si ignoranti. Chiar voi va imaginati ca desfiintati 2000 de ani de crestinism cu niste situri obsucre sau cu documentare de 2 lei gen zeitgeist?
Eu spun asa, filmul zeitgeist e fals, nu exista nicio aseamanre intre Hristos si ceilati zei (Mythra, Krishna) si care mai vreti voi. Puteti demonstra contrariul?
Site-ul acela era crestin.Eu cred ca nici macar nu l-ai deschis si nici nu te pune nimeni sa il deschizi , nu iti convine nu il deschide.

Zeitgeist e o porcarie conspirationista.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: De ce ar trebui să cred? Ateism vs creştinism

Mesaj necititde Floryan » 23 Iul 2012, 21:31

[Zeitgeist e o porcarie conspirationista.
Ma bucur ca ati revenit pe ca, ati mai afirmat
Nu sunt chiar asa de aberatii chiar daca sunt putin exagerate.. .
In loc sa vorbim aiurea, mai bine ati posta ceva concret.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Caesar

Re: De ce ar trebui să cred? Ateism vs creştinism

Mesaj necititde Caesar » 23 Iul 2012, 21:37

Prin ce e linkul acela obscur?

Nu e vorba de asemanari... Pe site se spune ca Iisus e adevaratul Mesia si se justifica prin interpretari rabinice si talmudice.
Am cerut un lucru de bun simt, pe care dumneata se pare ca nu ai capacitatea sa intelegi. Deci mai spun odata, nu mai dati informatia bruta, sau linkuri aiurea. Faceti referire la autori, carti, ca da bine. Si sintetizati, ca aveti si creiere. E un sfat prietenesc.
Daca vorbiti de asemanari, postati ceea ce doriti, cu rabdare, nu tot deodata. Am impresia, ca voi credeti ca aici pe site sunt doar tampiti, inapoiati mintal, superstitiosi(credinciosi) si ignoranti. Chiar voi va imaginati ca desfiintati 2000 de ani de crestinism cu niste situri obsucre sau cu documentare de 2 lei gen zeitgeist?
Eu spun asa, filmul zeitgeist e fals, nu exista nicio aseamanre intre Hristos si ceilati zei (Mythra, Krishna) si care mai vreti voi. Puteti demonstra contrariul?
Exista similaritati.. Horus , Apollo, Krishna , Heracles, Apollo, Dyonisus Mythra toti au fost conceputi supranatural si din uniunea unei femei cu un anumit zeu.. Majoritatea dintre ei au avut si un rival intruchipare a raului.. Sunt vazuti ca intruchipari ai luminii (lumina/soare nebiruit).. Serbarile lor au fost in jurul solstitiului de iarna in preajma lui 25 decembrie.. Unii dintre ei au murit si au inviat sau au renascut..

http://en.wikipedia.org/wiki/Dying_god
http://en.wikipedia.org/wiki/Sol_Invictus
http://en.wikipedia.org/wiki/Saturnalia

http://en.wikipedia.org/wiki/Horus
http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo
http://en.wikipedia.org/wiki/Dionysus
http://en.wikipedia.org/wiki/Krishna
http://en.wikipedia.org/wiki/Mithras

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: De ce ar trebui să cred? Ateism vs creştinism

Mesaj necititde Doriana » 23 Iul 2012, 21:53

Doar ce mi s-a comunicat ca adevaratii crestini sunt pe teren biruind serpi, demoni, si otrava,
Nu asta vi s-a comunicat. Faptul ca dvs confundati darul credintei cu crestinismul este alta problema. Biblia este o carte foarte complexa; poti usor scoate un text din cotnext ca sa faci din el un pretext. Sper ca nu cititi Biblia la fel de superficial cum cititi mesajele mele, desi nu am nici un motiv sa cred ca nu.
Exista similaritati.. Horus , Apollo, Krishna , Heracles, Apollo, Dyonisus Mythra toti au fost conceputi supranatural si din uniunea unei femei cu un anumit zeu..
Dar vreunul din acestia a mantuit pe cineva?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Caesar

Re: De ce ar trebui să cred? Ateism vs creştinism

Mesaj necititde Caesar » 23 Iul 2012, 22:24

puteti cerceta posibilele influente in religiile iudeo-crestino-musulmane pe ruta asta: Mitologie Sumeriana/Zoroastrianism/Sol Invictus/Saturnalia/Mithraism..

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce ar trebui să cred? Ateism vs creştinism

Mesaj necititde protosinghel » 24 Iul 2012, 00:28

Hai, gata terminaţi cu "diareea".
Subiectul este închis şi mutat la coşul de gunoi. Unii din cei care scriu aici s-au uitat la prea multe filme...


Înapoi la “Arhivă & Recycle Bin”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX