Sfanta Treime (discuţie cu un necreştin)

Topicuri pe care ar trebui sa le stergem, dar ne e mila de timpul pierdut de altii la scrierea lor.
Avatar utilizator
Vasiv
Mesaje:22
Membru din:24 Iul 2012, 09:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie
Sfanta Treime (discuţie cu un necreştin)

Mesaj necititde Vasiv » 12 Aug 2012, 20:40

eu nu o sa te pot invata datorita neputintei mele gupalusi, dar citeste din Dogmatica Sfantului Ioan Damaschin totul referitot la persoanele Dumnezeirii si la Sfanta Treime. Acestea sunt argumentele mele de inceput... http://bibliotecateologica.wordpress.co ... dogmatica/ si citeste din Cartea I capitolele V, VI, VII, VIII... apoi vorbim
Manca-v-ar Raiul!

gupalusi

Re: Sfanta Treime( gupalusi)

Mesaj necititde gupalusi » 12 Aug 2012, 21:12

eu nu o sa te pot invata datorita neputintei mele gupalusi, dar citeste din Dogmatica Sfantului Ioan Damaschin totul referitot la persoanele Dumnezeirii si la Sfanta Treime. Acestea sunt argumentele mele de inceput... http://bibliotecateologica.wordpress.co ... dogmatica/ si citeste din Cartea I capitolele V, VI, VII, VIII... apoi vorbim
Nu ma trimite sa citesc scrierile nimanui, pentru ca (vorba neoprotestantului) sola scriptura ma intereseaza pe mine, si cand spun DOAR BIBLIA, ma refer doar la scrierile ebraice.
Saracii protestanti isi dau seama ca voi gresiti urmand traditiile si scriptura in acelasi timp...si cand spun ca 'urmati scriptura', ma refer la faptul ca incercati sa o indoiti, sa o suciti, sa o mutilati, pina aproape ii atingeti acel "breaking point" ca sa coincida traditiilor voastre,... dar ceea ce protestantii nu-si dau seama este ca si ei la randul lor urmeaza (in mare parte) aceleasi traditii ca si voi - atata doar ca voi si catolicii admiteti lucrul asta, pe cand ei nu! ... si pentru asta va zic un "sarut mana parinte" (chit ca nu o faceti din motivul ca sunteti cinstiti)!
inapoi la treime - astept sa-mi prezinti dovezi asupra treimii. dupa cum am spus azi dimineata - nici macar biblia ta nu iti vorbeste despre treime - Isus (sau Iisus) al tau iti spune clar ca D-zeu e unul ! Scrierile NT nu promoveaza decat un singur D-zeu..treimea a fost introdusa in Biserica Crestina abia in sec III, era noastra !
Ultima oară modificat 13 Aug 2012, 02:08 de către gupalusi, modificat 1 dată în total.

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Sfanta Treime( gupalusi)

Mesaj necititde Metamorfoza » 12 Aug 2012, 22:11

Permite-mi sa-mi citez un post de-al meu de pe un alt forum.E in engleza dar nu stiu de ce am impresia ca esti familiarizat cu limba asta :) .. Daca nu o rezolvam maine ca acum merg sa ma culc.

In the Beginning, The Triune God Creates the Universe

Gen 1:1: "In the beginning God created the heavens and the earth." The Father is portrayed as the creative source of all things.
Gen 1:2: ".. and the Spirit of God was hovering over the face of the waters." Here, in the second verse of Genesis, the Spirit of God appears as active in the creation process.
Gen 1:3: "Then God said, "Let there be light; and there was light." The Son, the eternal Word of God, speaks the first of Gods works into existence.

Points to note:

* The first three verses of Genesis portray the triune God creating the heavens and the earth
* Genesis 1 refers to the Father, verse 2 the Spirit, and verse 3 the Son, as the eternal Word of God speaking light into existence.

The Triune God Creates Man

Gen 1:26: "Then God said, "Let Us [plural] make man in Our image, according to Our likeness...".
Gen 1:27: "So God [singular] created man in His [singular] own image; in the image of God He created him; male and female He created them."

Points to note:

* Verse 26 mentions God three times - Us, Our and Our
* In verse 26, God refers to Himself in the plural form; while in verse 27, immediately following, He refers to Himself in the singular form!
* Verse 27 mentions God three times - His, He and He

The Triune God Seeks an Intercessor

Isaiah 6:8-10: "Also I heard the voice of the Lord, saying: Whom shall I send, and who will go for Us?" Here God refers first to Himself in the singular, then in the plural pronoun, confirming that there are multiple persons in the Godhead.

The Pre-incarnate Son Speaks of the Father and Spirit

Isaiah 48:16 "Come near to Me, hear this: I have not spoken in secret from the beginning; from the time that it was, I was there. And now the Lord God and His Spirit have sent Me." In this instance the pre-incarnate Son of God is speaking, indicating that He will go on behalf of the Father and the Spirit and redeem God's creation.

Pre-incarnation Appearance of the Son

Gen 18:1: "The LORD appeared to him by the terebinth trees of mamre, as he was sitting in the tent door in the heat of the day."
Gen 18:2: "So he lifted his eyes and looked, and behold, three men were standing by him."
Gen 19:24: "Then the LORD rained brimestone and fire on Sodom and Gormorrah, from the LORD out of the heavens."

Points to note:

* This passage recounts the events preceding the destruction of the wicked cities of Sodom and Gomorrah
* Here the LORD (YHVH) has appeared on earth to Abraham, along with two angels
* Verse 24 described how the Son (LORD) while on the earth, rained brimstone and fire from the Father (LORD) out of the heavens.

But consider, for example, a passage such as Amos 4:11 where it is written, "I have overthrown some of you, as God overthrew Sodom and Gomorrah...saith the Lord." It is easy to read this without seeing its implications. The Lord is speaking and says, "I have overthrown some of you as God overthrew Sodom and Gomorrah." One must assume that the speaker is the Lord Jesus Christ and that the overthrow of Sodom and Gomorrah was a judgment of the whole Godhead. That this is the Lord Jesus speaking seems to be implied by His special relationship to Israel. In dealing with the other nations, the Godhead acts as one, but in dealing with Israel there was a special Mediator between the Godhead and the chosen people. This fact is strikingly borne out in Deuteronomy 9:10 in which Moses tells the children of Israel, "The LORD delivered unto me two tables of stone written with the finger of God." The passage does not say, "The Lord delivered unto me two tables of stone which He Himself had written." There are two Persons involved in this transaction, of whom One, the Lord, was the Mediator of the Old Covenant. This is in complete accord with Hebrews 9:15 which tells us that the same Lord was also the Mediator of the New Covenant. In both cases it was Jesus Christ, for there is only one Mediator between God and man (I Tim. 2:5).

As we have said, the presence of two Persons is constantly affirmed in Scripture. In Exodus 21:12 and 13, for example, where the Lord is speaking, it is written, "He that smiteth a man so that he die, shall be surely put to death. And if a man lie not in wait but God deliver him into his hand; then I will appoint thee [Moses] a place whither he shall flee." Once again the Lord stands between man and the judgment of God.

In I Chronicles 17:16 and 21 David is addressing the Lord and he says, "Who am I, O LORD God, and what is my house, that thou hast brought me hitherto? And what one nation in the earth is like thy people Israel, whom God went to redeem to be His own people?" The pronominal suffix "thy" before the word "people" is clearly referring back to the One whom David addresses, and the word "God" and the words "His own people" are in contradistinction, so we have two Persons involved in these verses.

In Jeremiah 50:40 it is written, "As God overthrew Sodom and Gomorrah and the neighbor cities thereof, saith the LORD; so shall no man abide there [in Babylon]." If there were not two Persons involved in this sentence, it would have read, "As I overthrew Sodom and Gomorrah...saith the Lord..."

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Sfanta Treime( gupalusi)

Mesaj necititde dimitrie » 12 Aug 2012, 23:02

Nu ma trimite sa citesc scrierile nimanui, pentru ca (vorba neoprotestantului) sola scriptura ma intereseaza pe mine, si cand spun DOAR BIBLIA, ma refer doar la scrierile ebraice.
Mai exact care anume dintre scrieirile ebraice ? Cele de la Qumran, sau cele folosite în sinagogile de azi?
inapoi la treime - astept sa-mi prezinti dovezi asupra treimii. dupa cum am spus azi dimineata - nici macar biblia ta nu iti vorbeste despre treimi - Isus (sau Iisus) al tau iti spune clar ca D-zeu e unul !Scrierile NT nu promoveaza decat un singur D-zeu..treimea a fost introdusa in Biserica Crestina sec III era noastra !
Drept cine ne iei? Ar fi onest ca mai întâi să ne cunoşti doctrina cu privire la dogma Sfintei Treimi, nu să te rezumi la informaţii imbecile oferite de broşurile WT ale milenariştilor.
Noi credem într-un singur Dumnezeu, studentule în Biblie ! Dar credem nu aşa cum învaţă Mahomed în Coran, ci cum învaţă Biblia: că trei sunt persoanele ce au atribute specifice naturii divine; trei sunt persoanele ce fac lucrări specifice divinităţii; trei sunt persoanele recunoscutete de autorii sfinţi ai Bibliei ca având calitatea de Dumnezeu. Dar cu toate astea nu sunt trei dumnezei, ci UN DUMNEZEU. Asta spune Biblia, asta o spunem şi noi.
Aşadar, mai studiază d-le gupalusi şi apoi vorbeşte!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

gupalusi

Re: Sfanta Treime( gupalusi)

Mesaj necititde gupalusi » 12 Aug 2012, 23:05

Gen 1:26: "Then God said, "Let Us [plural] make man in Our image, according to Our likeness...".
Gen 1:27: "So God [singular] created man in His [singular] own image; in the image of God He created him; male and female He created them."
deci aici trebuie sa stabilesti cui i se adresa ? si cine ii era audienta?!
pluralitatea poate fi interpretata si ca un termen de regalitate - regii, imparatii, si chiar si domnitorii romani foloseau pluralul si persoana a III a cand vorbeau de propia lor persoana (ex: domnia noastra, si in loc de "EU", se folosea "NOI")
* Verse 26 mentions God three times - Us, Our and Our
de ce spui "three times" ? .. eu vad numai doua ('us' si 'our')
* In verse 26, God refers to Himself in the plural form; while in verse 27, immediately following, He refers to Himself in the singular form!
am impresia ca textul asta nu ajuta argumentului tau (l-am explicat mai sus)
* Verse 27 mentions God three times - His, He and He
aici la fel - "he" si "he" e acelasi ...
Isaiah 6:8-10: "Also I heard the voice of the Lord, saying: Whom shall I send, and who will go for Us?" Here God refers first to Himself in the singular, then in the plural pronoun, confirming that there are multiple persons in the Godhead.
aici la fel - cine e AUDIENTA
Isaiah 48:16 "Come near to Me, hear this: I have not spoken in secret from the beginning; from the time that it was, I was there. And now the Lord God and His Spirit have sent Me."
aici interpretezi ce vrei tu sa interpretezi - eu nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca ii vorbea fiului Lui.

de rest nici nu ma ating - argumentele sunt slabe.
voi trebuie sa intelegeti un lucru: unelea texte sunt prezentate "in umbra", altelea sunt prezentate "in lumina". e usor sa cauti un text "in lumina" ca sa poti explica altul "in umbra"

Ex. de text "in lumina" - Israele, Domnul Dumnezeul tau e unul !
Ex. de text "in intuneric" - sa facem om in chipul nostru....
din moment ce nu gasesti un alt text care afirma in mod clar si concis ca D-zeu e doi, trei, sau mai multi, prezumtia ta ramane ceea ce este - o teorie [blasfemitoare], si o insulta adevaratului D-zeu.

gupalusi

Re: Sfanta Treime( gupalusi)

Mesaj necititde gupalusi » 13 Aug 2012, 01:34

nu-ti vazusem postarea
Mai exact care anume dintre scrieirile ebraice ? Cele de la Qumran, sau cele folosite în sinagogile de azi?
la astea ma refer:
Tora (aici sunt doua Tora - una scrisa, alta orala !) numit si Pentateul
1. Geneza
2. Exodul
3. Levitic
4. Numeri
5. Deuteronom

la Nevi'im numit si Profetii:
1. Iosua
2. Judecatori
3. I Samuel
4. II Samuel
5. I Regi
6. II Regi
7. Isaia
8. Ieremia
9. Ezechiel
10. Osea
11. Ioel
12. Amos
13. Obadia
14. Iona
15. Mica
16. Naum
17. Habacuc
18. Tefania
19. Hagai
20. Zaharia
21. Maleahi

si la K'tuvim numit si Scripturi
1. Psalmi
2. Proverbe
3. Iov
4. Cantarea Cantarilor
5. Rut
6. Plangeri
7. Eclesiastul
8. Estera
9. Daniel
10. Ezra
11. Neemia
12. I Chronici
13. II Chronicl

Scripturile si Profetii sunt importante, dar Tora e pe departe, scrierea cea mai importanta, iar Tora orala este mai importanta decat Tora scrisa - pentru ca o explica [pe cea scrisa]. Neamurile (adica voi) au Tora scrisa, dar nu pe cea orala. De aceea nu o veti putea intelege niciodata pina nu vă va fi explicata de evrei. Asta se va intampla doar la venirea lui Mesia (care se naste din om si femeie, nu din dumnezeu!). Daca vrei sa luam VT la rand cu toate textele care Crestinismul le interpreteaza a fi proorociri despre Iisus, am sa-ti demonstrez ca Mesia inca nu a sosit !

Cum poti sa sustii ca crezi intr-un singur dumnezeu cand tu imi vorbesti de 3 persoane? cat timp IIsus a fost pe pamant, separat de dumnezeire, el a fost dumnezeu ? ce relatie are o persoana a dumnezeirii fata de celalta? e una mai presus de cealalta? se poate inchina una la celalta? Daca "tatal" e persoana #1 a trinitatii (asta e evident, deorece Iisus i se inchina lui, si sustine singur ca "tatal meu este mai mare ca mine"), iar daca Iisus este persoana #2 a trinitatii, ATUNCI de ce doar pacatul comis impotriva persoanei #3 nu este niciodata iertat? De ce numeste Iisus "tata" pe "Tatal" si nu pe "Duh". Nu "Duhul" a venit peste Maria? Apoi, cine te-a invatat pe tine ca D-zeu e persoana ? ... intrebari la care nu poti raspunde iti pot duce ...vorba aia, "cu carul".

Te scalzi in ape prea adanci dimitrie. Trinitatea e o inventie umana, si e o blasfemie impotriva D-zeului cel viu pt ca contrazice si calca porunca a I a, a decalogului -

Avatar utilizator
Vasiv
Mesaje:22
Membru din:24 Iul 2012, 09:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie

Re: Sfanta Treime( gupalusi)

Mesaj necititde Vasiv » 13 Aug 2012, 08:29

Dragul meu,
Noi ortodocsii credem intr-un singur Dumneze dupa fiinta in trei ipostasuri( de aceea ti-am spus sa citesti ceea ce am zis mai sus ca sa pot discuta cu tine), Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Pentru a intelege mai bine fiinta Dumnezeirii vom lua un element simplu, focul spre exemplu; focul are caldura, lumina si forma, toate acestea formeaza focul propriuzis, dar nu putem sa separam caldura focului de lumina si forma, analog si celelalte doua, caci acestea formeaza focul in sine. La fel si Dumnezeirea este formata din Tatal , Fiul si Duhul Sfant care nu pot fi despartiti, caci Dumnezeu Tatal este din veci iar din fiinta Lui se naste din veci Fiul, Iisus Hristos, si purcede din veci Duhul Sfant. Nu putem intelege aceasta fiinta pentru ca suntem prea limitati.
Argumente Biblice:
Dumnezeu zice: " Sa facem om dupa chipul si asemanarea Noastra"( Noastra - plural, care alterneaza pe parcursul VT in Biblie ).
Dumnezeu se arata lui Avraam sub forma a trei ingeri la stejarul din Mamvri.
Iisus spune ca Dumnezeu Tatal e in El si El intru Dumnezeu Tatal (cand ii cer apostolii sa le arate ep Dumnezeu Tatal).
Iisus spune sa boteze in Numele Tatalui, Fiului si Sfantului Duh catre apostoli.
Dar, Dogmatica ortodoxa nu o sa o intelegi niciodata daca nu citesti Sfanta Traditie a BO. In ea Sfintii Parinti lamuresc toate problemele cu argumente Biblice, caci nimic nu facem in afara Bibliei.
Manca-v-ar Raiul!

Avatar utilizator
Vasiv
Mesaje:22
Membru din:24 Iul 2012, 09:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie

Re: Sfanta Treime( gupalusi)

Mesaj necititde Vasiv » 13 Aug 2012, 08:41

am uitat sa adaug ca pentru Dumnezeu cand se foloseste pluralul , este scris in ebraica ca Elohim; iar terminatia im in ebraica este specifica pluralului in numar de 3( exact Sfanta Treime)
Manca-v-ar Raiul!

apasarar

Re: Sfanta Treime (discuţie cu gupalusi)

Mesaj necititde apasarar » 13 Aug 2012, 15:51

Sfanta Treime in Vechiul Testament:

Duhul Sfant geneza 1:2
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.

IIsus care se numea Cuvantul Lui Dumnezeu inainte de nastere cand a luat numele IIsus adica SALVATOR precum i s-a spus lui Adam si Eva in Prima Carte a Lui Adam si Eva.

Geneza 15:1
1. După acestea, fost-a cuvântul Domnului către Avram, noaptea, în vis, şi a zis: "Nu te teme, Avrame, că Eu sunt scutul tău şi răsplata ta va fi foarte mare!"

Zaharia 12:1
1. Proorocie. Cuvântul Domnului asupra lui Israel. Aşa grăieşte Domnul, Care întinde cerurile ca un cort, Care pune temelie pământului şi Care zideşte duhul omului înăuntrul său:
....
10. Atunci voi vărsa peste casa lui David şi peste locuitorii Ierusalimului duh de milostivire şi de rugăciune, şi îşi vor aţinti privirile înspre Mine, pe Care ei L-au străpuns şi vor face plângere asupra Lui, cum se face pentru un fiu unul născut şi-L vor jeli ca pe cel întâi născut.

Zaharia arata si rolul lui IIsus in createi: Care întinde cerurile ca un cort, Care pune temelie pământului şi Care zideşte duhul omului înăuntrul său:

Cum ar putea Cuvantul Domnului sa fie strapuns sau Dumnezeu sa fie strapuns daca nu ia trup omenesc.
Isaia care spune ca se va naste copil si

Isaia 9-5. Căci Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă, a Cărui stăpânire e pe umărul Lui şi se cheamă numele Lui: Înger de mare sfat, Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să fie.

Sa iei trup omenesc nu insemna ca esti marginit caci care e volumul sufletului. IIsus a fost si om plin si Dumnezeu plin si infinit fiind in acelasi timp si pe Pamant si ca Dumnezeu oriunde.
Uite gandeste-te ca un om are 2 maini si fiecare mana are constiinta si se poate misca aparent independent si poate lua orice forma si este in legatura invizibila pentru noi cu celelalte parti deci e un om cu trei constiinte. Nu te margini la oamenii si la ceea ce stii. LA fel cand vad la usa capul lui gupalasi nu zic capul lui gupalasi ce mai faci, zic gupalasi ce mai faci?

Nu vei crede caci probabil nu ai incredere dar roaga-te la DUmnezeu sa-ti descopere adevarul ca aici http://www.youtube.com/watch?v=aeSh9Xwv ... re=related .

Bate si ti se va deschide, cere si ti se va da cauta si vei gasi. Cauta pe Dumnezeu si vei gasi. Cauta raiul si il vei gasi. Un om si-a propus sa gasesca raiul si l-a gasit di aceasta viata, a venit IIsus si l-a dus la rai. Frumoasa poveste.

IIsus a venit odata si va veni inca odata si de aceea doar o parte din profetii au fost implinite, cealalta va fi implinita la a doua venire. Odata a venit pentru jertfa si a doua aoara ca lider.

Traditia orala e o inventie si vei vedea scrieri acolo despre anii 1000+ . Pai din cosnpecte am observat , cu gura acolo cunostintele sunt doar copy paste pentru cunostinte inainte de anul -100 si cu realitatea sunta fapte de la 1500, pai e ceva mostenit sau invataturi omenesti recente? Ia nu a existat inainte in forma de azi si de aia e o noua religie. Noua interpretare = noua religie.

GAndeste la un Univers 2D, un ecran cinema. Eu bag un deget in ecran si entitatile de acolo zic UNUL. Eu bag trei degete in acel Nivers is entitatile de acolo zic 3 dar eu sunt unul.

apasarar

Re: Sfanta Treime (discuţie cu gupalusi)

Mesaj necititde apasarar » 13 Aug 2012, 22:28

Interpretarea Vechiului Testament:

1. Intr-o religie oarecare, nu are importanta care, niste oameni s-au intrunit dupa anul 0 sa faca interpretarea vechiului testament.
Asta am inteles eu:
La inceput zic pe subinteles ca Duhul lui Dumnezeu s-a departat de noi. deci probabil interpretarea nu e de la Dumnezeu. Apoi zic cam asa. Dar nici o problema ca noi suntem as ade intelepti incat si Dumnezeu citeste interpretarea noastra . Asta e o problema caci poate fi tradus noi suntem mai intelepti ca Dumnezeu si poate aduce a idolatrie care insemna sa crezi ca cineva sau ceva e egal sau la fel de puternic ca Dumnezeu.

Uite de exemplu daca Isaia ar veni si ar zice:
Isaia 9 5. Căci Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă, a Cărui stăpânire e pe umărul Lui şi se cheamă numele Lui: Înger de mare sfat, Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să fie.

Daca ar veni azi isaia si ar zice prunc ni se va naste si numele lui va fi Dumnezeu tare ce i s-ar face dupa noua traducere si ce acuzari i s-ar aduce nu a-ti vrea sa stiti.

Daca ar veni azi Iacov si ar zice, uite m-am batut cu un om care e Dumnezeu si apoi mi-am luat numele de Israel care insemana cel ce s-a batut cu Dumnezeu, iara nu stiu ce i s-ar intampla dupa noua interpretare.

2.In ortdodoxie il avem pe sfantul Ioan Gura de aur care s-a rugat la Dumnezeu sa-i arate interpretarea Bibliei si sa-i dea Dumnezeu o minune daca are dreptate si a avut minunea ceruta.

3. Interpretarea lui Dumnezeu in intelegerea mea

12. Ci toate câte voiţi să vă facă vouă oamenii, asemenea şi voi faceţi lor, că aceasta este Legea şi proorocii.

Adica probabil daca vrei viata da viata.
Daca vrei mancare da mancare.
Daca vrei apa da apa
Daca vrei cazare da cazare
Daca vrei job da job
Daca vrei mila da mila
Daca vrei sa nu fi barfit nu barfi si ....

Dar ce inseamna cu adevarat e la Dumnezeu.

Observatie: primele interpretari au scris carti, Dumnezeu a pus o fraza daca sunt in adevar.

Sau te poti si ruga pentru ele cum s-a rugat Sf Serafim de Sarov pt un izvor sa devina tamaduitor si a dat sanatate la multi oameni.

Cauta si vei gasi:

Doamne te rog da-mi sa aflu interpretarea corecta a VT. Amin.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Sfanta Treime( gupalusi)

Mesaj necititde dimitrie » 14 Aug 2012, 00:36

nu-ti vazusem postarea
Mai exact care anume dintre scrieirile ebraice ? Cele de la Qumran, sau cele folosite în sinagogile de azi?
la astea ma refer:
Tora (aici sunt doua Tora - una scrisa, alta orala !) numit si Pentateul
1. Geneza
2. Exodul
3. Levitic
4. Numeri
5. Deuteronom

la Nevi'im numit si Profetii:
1. Iosua
2. Judecatori
3. I Samuel
4. II Samuel
5. I Regi
6. II Regi
7. Isaia
8. Ieremia
9. Ezechiel
10. Osea
11. Ioel
12. Amos
13. Obadia
14. Iona
15. Mica
16. Naum
17. Habacuc
18. Tefania
19. Hagai
20. Zaharia
21. Maleahi

si la K'tuvim numit si Scripturi
1. Psalmi
2. Proverbe
3. Iov
4. Cantarea Cantarilor
5. Rut
6. Plangeri
7. Eclesiastul
8. Estera
9. Daniel
10. Ezra
11. Neemia
12. I Chronici
13. II Chronicl
...
Se vede că habar nu ai de ştiinţele teologice, între care este şi Istoria. Nu ştii (sau te faci că nu ştii) câte variante (la cele mai importante mă refer) de text şi limbă (cu diferenţe mai mari ori mai mici de formă şi fond) cunoaşte VT-ul azi? Ignoranţa asta ... e descurajantă. Păi ce discuţie argumentată ştiinţific (pe baze biblice) putem avea noi cu d-ta?
Afară de aceste lacune, dovedeşti că nu ai habar nici de textul biblic. Noi nu inventăm dogme, ci tragem concluzii strict pe spusele Scripturii, fără a scoate ori adăuga ceva.
Încă ceva, aici nu discuţi cu ageamii ori cu tembeli. Aici scriu oameni serioşi, majoritatea cu studii superioare ce ştiu cu ce se "mănâncă" o lucrare de seminar, o teză de licenţă ori una de doctorat; unii au şi 2-3 facultăţi. Citeşte bine mesajele ortodocşilor (dar şi pe ale lui esenin), şi vei vedea că nu ne jucăm cu vorbele!
Scripturile si Profetii sunt importante, dar Tora e pe departe, scrierea cea mai importanta, iar Tora orala este mai importanta decat Tora scrisa - pentru ca o explica [pe cea scrisa]. Neamurile (adica voi) au Tora scrisa, dar nu pe cea orala. De aceea nu o veti putea intelege niciodata pina nu vă va fi explicata de evrei.
Adică Talmudul vrei să zici!Ţi-am spus că nu suntem imbecili. Ia di-colea, şi vezi că nu suntem căzuţi din pom şi cracă ovreiule (că tot ziceai Neamurile (adica voi) au Tora ...)!
Asta se va intampla doar la venirea lui Mesia (care se naste din om si femeie, nu din dumnezeu!). Daca vrei sa luam VT la rand cu toate textele care Crestinismul le interpreteaza a fi proorociri despre Iisus, am sa-ti demonstrez ca Mesia inca nu a sosit !
Dacă vii cu tradiţia evreilor de azi, nu mă miră că nu ne afli temei biblic, deoarecelimpezirea textului biblic au început-o rabinii cu aproape 1900 de ani în urmă. Dar dacă vii cu textul ebraic de la Qumran, o să cam rămâi cu gura căscată (nu exagerez cu nimic).
Ai auzit de cartea profetului Daniil? Vezi că el spune câte săptămâni de ani mai erau până la venirea lui Mesia. Dar pentru asta află (poate ştii) şi când a trăit, ca să ştii de unde să începi să numeri.
Uite, te servesc eu un pic:

24. Şaptezeci de săptămâni sunt hotărâte pentru poporul tău şi pentru cetatea ta cea sfântă până ce fărădelegea va trece peste margini şi se va pecetlui păcatul şi se va ispăşi nelegiuirea, până ce dreptatea cea veşnică va veni, vedenia şi proorocia se vor pecetlui şi se va unge Sfântul Sfinţilor.
25. Să ştii şi să înţelegi că de la ieşirea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului şi până la Cel-Uns - Cel-Vestit - sunt şapte săptămâni şi şaizeci şi două de săptămâni; şi din nou vor fi zidite pieţele şi zidul din afară, în vremuri de strâmtorare.
26. Iar după cele şaizeci şi două de săptămâni, Cel-Uns va pieri fără să se găsească vreo vină în El, iar poporul unui domn va veni şi va dărâma cetatea şi templul. Şi sfârşitul cetăţii va veni prin potopul mâniei lui Dumnezeu şi până la capăt va fi război - prăpădul cel hotărât.
27. Şi El va încheia un legământ cu mulţi într-o săptămână, iar la mijlocul săptămânii va înceta jertfa şi prinosul şi în templu va fi urâciunea pustiirii, până când pedeapsa nimicirii cea hotărâtă se va vărsa peste locul pustiirii". Daniel.9

Numai trei întrebări ajutătoare îţi mai pun, că poate-ţi place munca de cercetare de dragul Adevărului:
- A lipsit sceptru din Iuda?
-Dacă da (şi sigur e da), când anume?
-Şi dacă profeţia spune că: "Nu va lipsi sceptru din Iuda, nici toiag de cârmuitor din coapsele sale, până ce va veni Împăciuitorul, Căruia se vor supune popoarele" Facere.49:10, atunci, nu înseamnă că lipsa sceptrului cere neapărat venirea Împăciuitorului? etc....
Apoi, cine te-a invatat pe tine ca D-zeu e persoana ? ...
Poate nu cunoşti definiţia persoanei! Cum se cheamă acea entitate care voieşte, raţionează, iubeşte, urăşte, vorbeşte, ...? Poate nici noi nu suntem persoane - că tot suntem făcuţi după chipul şi asemănarea Lui!
Spune-mi, te rog, că nu am înţeles eu ce ai scris!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

gupalusi

Re: Sfanta Treime (discuţie cu gupalusi)

Mesaj necititde gupalusi » 14 Aug 2012, 06:11

la comentariile de prisos si fara sens nu am sa raspund (genul "este scris in ebraica ca Elohim; iar terminatia im in ebraica este specifica pluralului in numar de 3( exact Sfanta Treime)"
Se vede că habar nu ai de ştiinţele teologice, între care este şi Istoria. Nu ştii (sau te faci că nu ştii)....
daca nu o se te incadrezi in dialog ne vom certa ca prostii fara sa ajungem la nici o concluzie, si scrie mai putin te rog. Daca ai o facultate/doua, ar trebui sa fii capabil sa faci un sumar, iar nervii sunt de prisos. Nu e cazul sa te superi pe mine pentru ca nu scot nimic din burta - discutam Crestinismul dumitale aici. Un Crestinism care pretinde ca are radacini in biblia mea dar in acelasi timp o contrazice. Tu chiar vrei sa-mi explici mie ce spune biblia mea? al carui text original doar noi il avem! Esti de o absurditate colosala domle'. Esti ca aborigenul din Australia care se prezinta in fata Congresului American, la Capitol Hill si spune: "-Vreau sa va educ in privinta constitutiei voastre, pentru ca voi nu o cunoasteti indeajuns de bine!"

Ti-am cerut sa-mi raspunzi la cateva intrebari. De ce le eviti? le prezint din nou...
Cum poti sa sustii ca crezi intr-un singur dumnezeu cand tu imi vorbesti de 3 persoane?
cat timp Iisus a fost pe pamant, separat de dumnezeire, el a fost dumnezeu ?
ce relatie are o persoana a dumnezeirii fata de celalta?
e una mai presus de cealalta? se poate inchina una la celalta?
Daca "tatal" e persoana #1 a trinitatii (asta e evident, deorece Iisus i se inchina lui, si sustine singur ca "tatal meu este mai mare ca mine"), iar daca Iisus este persoana #2 a trinitatii, ATUNCI de ce doar pacatul comis impotriva persoanei #3 nu este niciodata iertat?...sunt ei plasati pe o scara ierarhica, sau sunt egali?
De ce numeste Iisus "tata" pe "Tatal" si nu pe "Duh". Nu "Duhul" a venit peste Maria?
De ce identifici "Tatal". "Fiul", si "Duhul" a fi persoane?

Citeşte bine mesajele ortodocşilor (dar şi pe ale lui esenin), şi vei vedea că nu ne jucăm cu vorbele!
insinuezi cumva ca as primi "lectii" asupra bibliei mele de la un individ ca "esenin". Nu stiu daca se vede clar din coltul care privesti dumneata, dar de unde privesc el nu-si cunoaste dreapta de stanga dpdv teologic, si daca ne-am fi aflat fata-n-fata cand a scris mizeriile alea pe forum, i-as fi spalat gura cu sapun de rufe.
limpezirea textului biblic au început-o rabinii cu aproape 1900 de ani în urmă.
nu stiu de unde te documentezi dumneata, sau poate nu inetleg ce vrei sa spui. Nu uita sa-ti suporti declaratiile cu citate.
Ai auzit de cartea profetului Daniil?
Imagineaza-ti ca as fi auzit. A fost scriisa de un verisor de-al meu de-al patrulea neam. Dumneata trebuie sa-mi dovedesti ca cunosti Tora si Scripturile inainte sa ne mutam la Profeti. Mi-ai insirat 4 versete din daniel, dar ai uitat sa-ti expui ideea. Le-am citit si eu. Vorbesc despre Mesia. Am sa-l astept cu drag (observi ca n-am scris cu "L" mare).

Numai trei întrebări ajutătoare îţi mai pun, că poate-ţi place munca de cercetare de dragul Adevărului:
- A lipsit sceptru din Iuda?
-Dacă da (şi sigur e da), când anume?
-Şi dacă profeţia spune că: "Nu va lipsi sceptru din Iuda, nici toiag de cârmuitor din coapsele sale, până ce va veni Împăciuitorul, Căruia se vor supune popoarele" Facere.49:10, atunci, nu înseamnă că lipsa sceptrului cere neapărat venirea Împăciuitorului? etc....
Dumneata chiar ca nu cunosti biblia. In primul rand biblia mea (sau VT al tau), nu specifica necesitatea unei RE-intoarceri a lui mesia. El vine o singura data. Crestinismul realizeaza faptul ca proorocirile cu privinta la mesia nu s-au implinit prin Iisus, si le-a fost evident ca o adoua venire a devenit necesara, si o adoua venire a fost introdusa ca tot ceea ce nu s-a infaptuit (adica nici macar o singura proorocire), sa poata fi implinit. In al doilea rand, ceea ce spune Iacob acolo dpdv al iudaismului, este ca totii imparatii vor veni din tribul lui Iuda. Nu spune ca poporul lui Israel va avea un imparat "non-stop", nu spune ca nu vor fi timpuri cand Israel nu va avea imparat, ci spune ca imparatii legitimi (get-beget), intotdeauna vor avea 'radacini' in Iuda - sunt urmasi al tribului si al casei lui Iuda. Pentru ca: daca crestinii ar avea dreptate, atunci cum se face ca pe o perioada de peste 500 de ani, mai bine de jumatate de mileniu, de la Zedechia (ultimul imparat al Iuda) pina la Iisus (presupusul imparat), evreii nu au avut imparat ? (sper ca realizezi ca intrebarea mea e retorica - ai pierdut argumentul aici)
Continuare: daca te duci si citesti in capitolul 3 din Osea, vei gasi o explicatie ceea ce constitue o ultima era din istoria poporului evreu. Nu vom avea imparat, nici prinț, si nu vom putea aduce nici sacrificii:
4. "Ca zile fara de numar fiii lui Israel vor ramane fara rege, fara capetenie, fara jertfa, fara stalp de aducere aminte, fara efod si fara terafimi."
5. "Dupa aceasta, fiii lui Israel se vor intoarce la credinta si vor cauta pe Domnul Dumnezeul lor, si pe David, imparatul lor, iar la sfarsitul zilelor celor de pe urma se vor apropia cu infricosare de Domnul si de bunatatea Lui."
STUDIAZA-TI TEOLOGIA , ca acolo zace problema ta !
Poate nu cunoşti definiţia persoanei! Cum se cheamă acea entitate care voieşte, raţionează, iubeşte, urăşte, vorbeşte, ...? Poate nici noi nu suntem persoane - că tot suntem făcuţi după chipul şi asemănarea Lui!
Spune-mi, te rog, că nu am înţeles eu ce ai scris!
asta e traducerea cuvantului "persoana". Am luat-o de pe http://www.dexonline.ro
PERSOÁNĂ, persoane, s. f. 1. Individ al speciei umane, om considerat prin totalitatea însușirilor sale fizice și psihice; ființă omenească,
limba ta proprie, materna, iti spune ca o persoana nu inseamna nimic altceva decat o fiinta umana - cum se face ca voi identificati dumnezeirea prin trei persoane ?
Ultima oară modificat 14 Aug 2012, 14:44 de către gupalusi, modificat de 4 ori în total.

gupalusi

Re: Sfanta Treime (discuţie cu gupalusi)

Mesaj necititde gupalusi » 14 Aug 2012, 06:20

Uite de exemplu daca Isaia ar veni si ar zice:
Isaia 9 5. Căci Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă, a Cărui stăpânire e pe umărul Lui şi se cheamă numele Lui: Înger de mare sfat, Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să fie.

Daca ar veni azi isaia si ar zice prunc ni se va naste si numele lui va fi Dumnezeu tare ce i s-ar face dupa noua traducere si ce acuzari i s-ar aduce nu a-ti vrea sa stiti.

Doamne te rog da-mi sa aflu interpretarea corecta a VT. Amin.
singurul text care necesita explicatie din postarile tale, e Isaia 9:5-6. E tarziu acum, dar am sa revin maine sau poimane si am sa-ti explic ca Isaia vorbeste despre numele profetic al lui Ezechia, nu despre Isus. Ramai prin preajma "apasarar" si o sa inveti de ce D-zeul vechiului testament este singurul D-zeu - binecuvantat fie numele Lui sfant !

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Sfanta Treime (discuţie cu gupalusi)

Mesaj necititde Floryan » 14 Aug 2012, 09:17

Ti-am cerut sa-mi raspunzi la cateva intrebari. De ce le eviti? le prezint din nou...
Cum poti sa sustii ca crezi intr-un singur dumnezeu cand tu imi vorbesti de 3 persoane?


Este vorba de un Dumnezeu in fiinta si intreit in persoane. O sa o facem ca la copiii de gradinita ca sa intelegi.
Daca spui soare e unul da. Dar soarele este corp, lumina si caldura. E destul de clar?
Apropo, daca nu va supratati, despre Avraam cred ca stiti si de stejarul din Mamvri, stiti de cine a fost vizitat?

cat timp Iisus a fost pe pamant, separat de dumnezeire, el a fost dumnezeu ?

NU a fost separat niciodata, pt ca Treimea este de o fiinta si nedespartita

ce relatie are o persoana a dumnezeirii fata de celalta?
e una mai presus de cealalta? se poate inchina una la celalta?


TATĂL: - nu are origine – nenăscut
FIUL- origine în Tatăl – născut
Sf Duh –origine în Tatăl – purces

Cele 3 Persoane ale Sf. Treimi, nu sunt diferite ca esenţă sau rang, ci ca mod de existenţă (ipostas). Ipostasurile sunt la fel: nenăscut, născut şi purces: sunt complet necunoscute de om – taine ale lui Dumnezeu.

Persoanele Lui Dumnezeu sunt deopotrivă, nu egale.
DUMNEZEU – TATĂL – este necreat
- FIUL (LOGOSUL) – este necreat (născut)
- SF Duh – este necreat (purces)

Dumnezeu este LUMINA – energii dumnezeieşti necreate.
Dumnezeu este cunoscut în energiile Sale, dar cu totul necunoscut în Fiinţa (Esenţa) Sa.
DUMNEZEU ESTE UNUL ŞI ÎNTREIT – o Esenţă în Trei Persoane – Cele Trei Persoane ale Sfintei Treimi se întrepătrund, adică nu există distanţe spaţiale între ele, întrepătrunderea celor Trei Persoane nu se face în sens omenesc – aceasta întrepătrundere se numeşte PERIHOREZĂ.
Astfel Persoanele Sfintei Treimi trăiesc într-o întrepătrundere permanentă – dar nu în sens logic, omenesc.
Spre ca am fost scurt, sintetic, asa cum ati cerut.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Sfanta Treime (discuţie cu gupalusi)

Mesaj necititde Metamorfoza » 14 Aug 2012, 19:48


Ti-am cerut sa-mi raspunzi la cateva intrebari. De ce le eviti? le prezint din nou...
Cum poti sa sustii ca crezi intr-un singur dumnezeu cand tu imi vorbesti de 3 persoane?
cat timp Iisus a fost pe pamant, separat de dumnezeire, el a fost dumnezeu ?
ce relatie are o persoana a dumnezeirii fata de celalta?
e una mai presus de cealalta? se poate inchina una la celalta?
Daca "tatal" e persoana #1 a trinitatii (asta e evident, deorece Iisus i se inchina lui, si sustine singur ca "tatal meu este mai mare ca mine"), iar daca Iisus este persoana #2 a trinitatii, ATUNCI de ce doar pacatul comis impotriva persoanei #3 nu este niciodata iertat?...sunt ei plasati pe o scara ierarhica, sau sunt egali?
De ce numeste Iisus "tata" pe "Tatal" si nu pe "Duh". Nu "Duhul" a venit peste Maria?
De ce identifici "Tatal". "Fiul", si "Duhul" a fi persoane?
Astea sunt intrebari ignorante care denota o ignoranta atat la ceea ce invata ortodoxia crestinismul cat si Scripturile crestine(Noul Testament).Doctrina treimii ortodoxe afirma ca e un singur Dumnezeu in trei fete.Nu sunt trei persoane ci una singura in trei subzistente.. Ai mentionat intr-un post Shema.. Rugaciune evreiasca care apare si in Pentateuh.. In Shema apare numele lui Dumnezeu de 3 ori : "Sh'ma Yisrael Adonai Eloheinu Adonai Eḥad " ; Adonai, Eloheinu, Adonai . Iudaismul sustine ca 'echad' inseamna singularitate absoluta.. In Facere 1:5 yom echad(prima zi) este o compozitie de 'seara si dimineata' .. In Facere 2:24 Adam si Eva au devenit l-visar echad (un trup) .. Un trup dar 2 persoane... Exemplele continua : Gen 3:22 ; Gen 11:6 ; Gen 34:16,22; etc.. In toate aceste instante echad arata o unitate in pluralitate si in compozitie.. Si in Vt se vb despre Duhul lui Dumnezeu, despre cuvantul, despre bratul lui Dumnezeu , despre spatele lui Dumnezeu ,despre "fata lui Dumnezeu" despre "ingerul lui Dumnezeu" care se confunda cu Dumnezeu si este numit Dumnezeu, despre un Dumnezeu care merge in fata si care merge in spatele taberei, Dumnezeu care binecuvanteaza pe Dumnezeu, binecuvantare treimica (Num 6) rugaciunea treimica(sfant.sfant,sfant e Domnul Savaot) , Dumnezeu care trimite o Sluga despre care vb la persoana a doua si a treia si care spune ca EL este sluga aceia si ca sluga aceia este Dumnezeu.

Gen 31:11. Iar îngerul Domnului mi-a zis în vis: "Iacove!" Şi eu am răspuns: "Ce este?"
12. Zis-a el: "Ridică-ţi ochii şi priveşte: toţi ţapii şi berbecii, care sar pe capre şi pe oi, sunt vărgaţi, pestriţi şi bălţaţi, căci am văzut toate câte ţi-a făcut Laban.
13. Eu sunt Dumnezeul, Cel ce ţi S-a arătat în Betel, unde Mi-ai turnat untdelemn pe stâlp şi unde Mi-ai făcut făgăduinţă. Scoală deci acum, ieşi din pământul acesta şi mergi în pământul tău de naştere şi Eu voi fi cu tine".

Exod 3:2. Iar acolo i S-a arătat îngerul Domnului într-o pară de foc, ce ieşea dintr-un rug; şi a văzut că rugul ardea, dar nu se mistuia.
3. Atunci Moise şi-a zis: "Mă duc să văd această arătare minunată: că rugul nu se mistuieşte".
4. Iar dacă a văzut Domnul că se apropie să privească, a strigat la el Domnul din rug şi a zis: "Moise! Moise!". Şi el a răspuns: "Iată-mă, Doamne!"
5. Şi Domnul a zis: "Nu te apropia aici! Ci scoate-ţi încălţămintea din picioarele tale, că locul pe care calci este pământ sfânt!"
6. Apoi i-a zis iarăşi: "Eu sunt Dumnezeul tatălui tău, Dumnezeul lui Avraam şi Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacov!" Şi şi-a acoperit Moise faţa sa, că se temea să privească pe Dumnezeu.
7. Zis-a Domnul către Moise: "Am văzut necazul poporului Meu în Egipt şi strigarea lui de sub apăsători am auzit şi durerea lui o ştiu.

alte exemple de tipul "ingerul Domnului" :
Genesis 16:7–14. The angel of the Lord appears to Hagar. The angel speaks as God in the first person, and in verse 13 Hagar identifies the visitor as a god.
Genesis 22:11–15. The angel of the Lord appears to Abraham and refers to God in the first person.
Exodus 3:2–4. The angel of the Lord appears to Moses in a flame in verse 2, and God speaks to Moses from the flame in verse 4.
Numbers 22:22–38. The angel of the Lord meets the prophet Balaam on the road. In verse 38, Balaam identifies the angel who spoke to him as delivering the word of God.
Judges 2:1–3. The angel of the Lord appears to Israel.
Judges 6:11–23. The angel of the Lord appears to Gideon, and in verse 22 Gideon fears for his life because he was in the presence of God.
Judges 13:3–22. The angel of the Lord appears to Manoah and his wife. In verse 16, differentiates himself from God. ("And the angel of the Lord said unto Manoah. . .if thou wilt offer a burnt offering, thou must offer it unto the Lord.")

In Ortodoxie se numesc "Teofanii" ..

Exemplu distinct/diferit cand Dumnezeu trimite un inger si nu apare in Teofanii :

The following are examples of God "sending an angel":

Exodus 23:20-21. The LORD says he will send an Angel before the Israelites, and warns them to obey the Angel's voice, and that the Angel "will not pardon transgressions" because the LORD's "name is in him".
Exodus 33:2. God says he will send an angel before the Israelites, and that God will drive out the Canaanites, Amorites, Hittites, Perizzites, the Hivites, and the Jebusites.
Numbers 20:16. The LORD sent an angel and brought the people of Israel forth from Egypt.
1 Chronicles 21:15. God sent an angel to destroy Jerusalem, but then repented and told the angel to stay his hand.
2 Chronicles 32:21. The LORD sent an angel, which cut off all the mighty men of valour and the leaders and captains in the camp of the king of Assyria.

Cel ce apare adesea in Teofanii in VT ca "inger al Domnului" (inger inseamna trimis, mesager,agent, etc atat in greaca cat si in ebraica) este Cuvantul Domnului (Logosul).. Adica Iisus.. Maleahi (care si inseamna inger e o carte din VT) spune "trimit pe mesagerul meu inaintea fetei mele si in curand Ingerul pe care il asteptati va veni si va sedea in Templu Domnului" .. Si apoi spune in Isaia 9 : Punc se va naste noua, Dumnezeu Tare , "Inger al Sfatului" , "Sfetnic minunat" , "Parintele veacurilor" , vorbind de intruparea lui Iisus.

Isaia 52:12. Dar nu veţi ieşi îngrămădindu-vă şi nu veţi pleca fugind, că înaintea voastră merge Domnul şi în urma voastră tot El, Dumnezeul lui Israel!"

Numeri 6:24. Să te binecuvânteze Domnul şi să te păzească! -1
25. Să caute Domnul asupra ta cu faţă veselă şi să te miluiască! - 2
26. Să-Şi întoarcă Domnul fala Sa către tine şi să-li dăruiască pace! -3
27. Aşa să cheme numele Meu asupra fiilor lui Israel şi Eu, Domnul, îi voi binecuvânta".

Isaia 6:2. Serafimi stăteau înaintea Lui, fiecare având câte şase aripi: cu două îşi acopereau feţele, cu două picioarele, iar cu două zburau
3. Şi strigau unul către altul, zicând: "Sfânt, sfânt, sfânt este Domnul Savaot, plin este tot pământul de slava Lui!"

Psalmi 44:8. Scaunul Tău, Dumnezeule, în veacul veacului, toiag de dreptate toiagul împărăţiei Tale.
9. Iubit-ai dreptatea şi ai urât fărădelegea; pentru aceasta Te-a uns pe Tine, Dumnezeul Tău, cu untdelemnul bucuriei, mai mult decât pe părtaşii Tăi. Ortodox , 45 versiunea protestanta si jidoveasca.

Isaia 43: 10. Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!

Iisus Hristos nu a fost separat de Dumnezeu..Vezi doctrina hristologica "Unirea Ipostatica" (Hypostatic Union in english) .

"Persoanele" Sfintei Treimi sunt egale.

Relatiile Sfintei Treimi sunt de reciprocitalitate, perihoza (perichoresis).

Sf Treime este unita si nedespartita hula adusa Duhului este hula adusa lui Dumnezeu si inseamna respingerea lui Dumnezeu si a dragostei lui.. Pentru ca Duhul reprezinta darurile bunatatii si ale sfinteniei fiind numit si Sfant , (reamintind ca Dumnezeu este de 3 ori Sfant) asa ca hulind aceste calitati , blasfemiindu-le si refuzandu-le te pui in afara lor si implicit in afara lui Dumnezeu.. A huli pe Duhul inseamna a muri in starea asta in stare de rautate si nepocainta..

Nu doar Duhul a coborit peste Fecioara Maria cea vrednica de pomenire si lauda ci intreaga Sfanta Treime , inclusiv Logosul(Cuvantul) care are o lucrare comuna tot timpul (Sf Treime) .. Sfanta Treime a pogorit in pantecele Fecioarei si si-a facut salas din Ea si Templu (trup)..

"Persoane" .. Cuvantul grecesc tradus ca persoana e hypostasis care transliterat inseamna Ipostas. Traducerea ca "persoana" as spune eu ca e putin fortata.. nu stiu care ar fi un corespondent mai bun.. In fine cred ca le numim persoane pentru ca Dumnezeul Biblic e un Dumnezeu Personal.

Iisus a arata monoteismul ca unul din cele mai importante puncte ale legii prin exemplul "Shemei" (Marcu 12:29) si a spus botezati toate neamurile in Numele Tatalui si Al Fiului si al Duhului Sfant(Matei 28:19).




El vine o singura data.
Cateva din Scripturile pe care Sf. Parinti le-au interpretat ca se refera la doua veniri :

Psalmul 95 : 12. Atunci se vor bucura toţi copacii pădurii, de faţa Domnului, că vine, vine să judece pământul.

Psalmi 97:10 10. Râurile vor bate din palme, deodată, munţii se vor bucura de faţa Domnului, că vine 1, vine 2să judece pământul.

Versiunea Ortodoxa .. Versiunile protestante si jidove au psalmii decalati dar desigur stiati asta fiind un student in biblie, nu?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Sfanta Treime (discuţie cu gupalusi)

Mesaj necititde dimitrie » 14 Aug 2012, 23:29

....
Continuare: daca te duci si citesti in capitolul 3 din Osea, vei gasi o explicatie ceea ce constitue o ultima era din istoria poporului evreu. Nu vom avea imparat, nici prinț, si nu vom putea aduce nici sacrificii:
4. "Ca zile fara de numar fiii lui Israel vor ramane fara rege, fara capetenie, fara jertfa, fara stalp de aducere aminte, fara efod si fara terafimi."
5. "Dupa aceasta, fiii lui Israel se vor intoarce la credinta si vor cauta pe Domnul Dumnezeul lor, si pe David, imparatul lor, iar la sfarsitul zilelor celor de pe urma se vor apropia cu infricosare de Domnul si de bunatatea Lui."
STUDIAZA-TI TEOLOGIA , ca acolo zace problema ta !
Înfricoşate cuvinte a spus Domnul despre voi:
14. Şi se împlineşte cu ei proorocia lui Isaia, care zice: "Cu urechile veţi auzi, dar nu veţi înţelege, şi cu ochii vă veţi uita, dar nu veţi vedea".
15. Căci inima acestui popor s-a învârtoşat şi cu urechile aude greu şi ochii lui s-au închis, ca nu cumva să vadă cu ochii şi să audă cu urechile şi cu inima să înţeleagă şi să se întoarcă, şi Eu să-i tămăduiesc pe ei. Mt.13
Ia reciteşte prietene versetele puse în faţă de la Osea, analizează bine textul şi vei vedea că singur (chiar nevrând) mărturiseşti că aţi căzut de la credinţă. Hai să te ajut frăţeşte:

D-ta spui că: daca te duci si citesti in capitolul 3 din Osea, vei gasi o explicatie ceea ce constitue o ultima era din istoria poporului evreu. Nu vom avea imparat, nici prinț, si nu vom putea aduce nici sacrificii:..., în baza profeţiei respective- Osea.3:4. Dar profeţia dă de înţeles şi care este cauza celor profeţite în Osea.3,4: LEPĂDAREA DE CREDINŢĂ ŞI imlicit DE DUMNEZEU, după cum reiese din analiza versetului următor:
"Dupa aceasta, fiii lui Israel se vor intoarce la credinta si vor cauta pe Domnul Dumnezeul lor, si pe David, imparatul lor, iar la sfarsitul zilelor celor de pe urma se vor apropia cu infricosare de Domnul si de bunatatea Lui." Osea.3:5
Acum te întreb: pe care credinţă şi pe care Domn aţi părăsit, de spune că vă veţi întoarce şi veţi căuta?
Dacă accepţi ce spune profeţia, va trebui să recunoşti că acum vă aflaţi în necredinţă. înfricoşător, nu?

Uite ce este, mă scuzi că nu mă trage inima să-ţi iau la purecat mesajele! Dar dacă vrei să faci un minim de efort, caută să citeşti cartea care se numeşte CATEHEZE, de Sfântul Chiril al Ierusalimuli, şi acolo vei vedea ceva profeţii mesianice, şi cum -au împlinit ele. Mai poţi cerceta şi Înfruntarea jidovilor , a fostului rabin evreu , monahul Neofit Cavsocalivitul, etc.
Doctrina treimii ortodoxe afirma ca e un singur Dumnezeu in trei fete.Nu sunt trei persoane ci una singura in trei subzistente..
Metamorfoza, feţe sau persoane este acelaşi lucru. De unde ai scos inepţia de mai sus? Învaţă dogmatică ortodoxă înainte
de a-i învăţa pe alţii.... erezii!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

apasarar

Re: Sfanta Treime (discuţie cu gupalusi)

Mesaj necititde apasarar » 14 Aug 2012, 23:37

1.Odata Mesia va veni si va patimi dar nu i se vor zdrobi picioarele si se vor da cu zarurile pentru camasa lui.
2.Odata va veni ca si lider si ca si conducator si va fi doar pace.

Cele 2 nu se pot intampla in acelasi timp si din nestiinta cativa rabini au zis ca vor veni 2 Mesia cand e vorba de acelasi Mesia. Timpul venirii e specificat foarte clar de Cartea lui Adam si Eva si de profetia lui Daniel si a trecut fiind pe la timpul lui IIsus cand toti il asteptau pe Mesia. Nu s-au prins ca va veni de 2 ori si se asteptau sa indeplineasca partea cu sa fie lider ceea ce nu s-a intamplat si s-au pacalit.

Cartea lui Adam si Eva specifica clar ca Mesia va fi CUVANTUL LUI DUMNEZEU. Singurul om din intreaga lume care a spus eu sunt Cuvantul LUI DUMNEZEU a fost IIsus si a venit cand a spus atat profetiile profetului Daniel cat si cand a zis Cartea lui Adam si Eva. Din nou, pacaleala a fost ca ei se asteptau la partea de profetii PENTRU A DOUA VENIRE cand Mesia va veni ca LIDER dar acum a venit ca SALVATOR SA OFERE INTRARE IN RAI SI VIATA VESNICA

Cand la nevoie sau la necaz oamenii il chema pe Dumnezeu IIsus li se arata si le spune sunt Dumnezeul lui Avraam Isaac si Iacov.
Cand oamenii vin din moarte clinica, coma, spun am vorbit si m-am intalnit cu IIsus care e Dumnezeu. Pentru cei ce au trecut prin coma sau moarte clinica faptul ca Iisus e Dumnezeu este un fapt si ei nu mai pot fi mintiti. Eu nu am voie sa spun ce mi s-a intamplat dar daca as turui cati m-ar crede?

Ieremia 31 spune de noua Lege si mai apoi de faptul ca Dumnezeu este cunoscut oricui asa cum azi e cunoscut IIsus la toata lumea. Nu spune ca interdictia de a-l cunoaste pe Dumnezeu va fi pastrata caci nu i s-a aratat lui Moise ci din contra ca fiecare va sti pe Dumnezeu si nu va intreba pe fratele sau?
PE cine stim noi cu totii infara de IIsus ca sa fie Dumnezeu pe care il stim cu totii?
Care este liderul religios care a spus ca e Dumnezeu inafar de IIsus? Nimeni.
Care e omul care a spus Eu sunt Cuvantul Lui Dumnezeu inafara de IIsus? Nimeni.

Astea nu au cum sa se intample daca IIsus e doar un om.

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Sfanta Treime (discuţie cu gupalusi)

Mesaj necititde Metamorfoza » 15 Aug 2012, 20:44

Recomand si eu cartea Înfruntarea jidovilor de Neofit Cavsocalivitu.. O lectura foarte buna care raspunde la multe dintre intrebarile pe care dumneata probabil ti le pui cu privire la crestinism... Neofit Cavsocalvitiu a fost un hacham(intelept) rabin iudeu inainte de a deveni un monah crestin ortodox..

apasarar

Re: Sfanta Treime (discuţie cu gupalusi)

Mesaj necititde apasarar » 15 Aug 2012, 23:38

Ce vreau sa spun despre IIsus sau Cuvantul lui Dumnezeu, cat a fost pe Pamant a fost si om deplin si Dumnezeu deplin fiind in acelasi timp oriunde se afla cat si oriunde in Creatie chiar si langa Pilat in orice moment si la Templu, si in America si in Europa si oriunde..

gupalusi

Re: Sfanta Treime (discuţie cu gupalusi)

Mesaj necititde gupalusi » 16 Aug 2012, 07:27

Isaia 9 5. Căci Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă, a Cărui stăpânire e pe umărul Lui şi se cheamă numele Lui: Înger de mare sfat, Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să fie.

Daca ar veni azi isaia si ar zice prunc ni se va naste si numele lui va fi Dumnezeu tare ce i s-ar face dupa noua traducere si ce acuzari i s-ar aduce nu a-ti vrea sa stiti.
Uite cum e textul scris in Biblia ta, Ortodoxa:
Ca Prunc ni S'a nascut, timpul trecut, nu timpul viitor
Fiu, si ni S'a dat, timpul trecut, nu timpul viitor
a Carui stapanire Si-o poarta pe umar;
si numele Lui se cheama: "Inger-de-mare-sfat",
"Sfetnic minunat",
"Dumnezeu tare, biruitor",
"Domn pacii",
"Parinte al veacului ce va sa fie";
ca Eu voi aduce pace peste domni
si sanatate Lui.


textul lui Isaia nu aduce nici o referinta la viitor. El ne vorbeste de evenimente ce au avut loc in trecut.

Teologii crestini admit ca titlurile de “Sfetnic minunat” si “Domn al pacii” pot fi aplicate omului, dar “Dumnezeu tare” si “Parinte al Veacului” nu pot fi denumiri de oameni. Sustin ca Isaia nu poate vorbi aici decat despre Mesia, si acesta nu poate fi decat om si dumnezeu (datorita titlurilor date).
FALS ! si asta poate fi documentat cu numele lui Elihu “El e D-zeul meu”. Elihu e un personaj din Iov cap 31-36, I Samuel 1:1, Cronici 12:20, 26:7, 27:18. O alta greseala care o fac neamurile poate fi gasita in asociatia numelui Imanuel, "D-zeu cu noi". Nu gasesti un singur text in NT unde Iisus e numit “Imanuel”. Evreii sunt constienti ca e un lucru comun pentru oameni sa fie numiti dupa diferite atribute particulare ale lui D-zeu. Exemple sunt destule: Eliab, Eliada, Eltafan, Eliachim, Elisei, Eleazar, Gedaliah – majoritatea contin “El”, unele contin YHVH (Gedaliah)
Apoi, Cel ce promoveaza cearta in familie (Matei 10:34-35, Luca 12:49-53) si uciderea inamicului (Luca 19:27) nu poate fi numit “Print al pacii”. Iisus nu poate implini proorocia lui Isaia. Un “Sfetnic minunat” si “Domn al pacii” nu sfatuieste discipolii sai, daca au credinta pot fi agenti ai distrugerii (Matei 21:19-21; Marc 11:14, 20-23). “Dumnezeu tare” nu ia ordine din partea nimanui (Luca 2:51, Evrei 5:8), si nimeni nu poate fi mai mare ca El (Matei 12:31-32; Ioan 5:30, 14:28). Mai mult de atat, El nu cere si nu are nevoie de nimeni sa-L salveze (Matei 26:39, Luca 22:42), si El nu poate sa moara (Matei 27:50, Marc 15:37, Luca 23:46, ioan 19:30). El care este numit Fiu al D-zeului Tata (Ioan 1:18, 3:16) nu poate fi numit “Parinte al Veacului”. Unul nu poate juca rolurile astea doua simultan de Tata si Fiu, ori e Fiu, ori e Parinte; e evident ca avem o contradictie grava aici.
Isaia este renumit pentru stilul sau prin care prezinta multe dintre mesaje prin utilizarea numelor profetic. In versetele din cap 9, profetul isi expune mesajul formuland un nume profetic pentru Ezechia. Cuvintele care ii alcatuiesc titlurile, exprima maretia lui Dumnezeu. Deci, titlurile, in realitate servesc ca o marturie spre lauda si maretia lui D-zeu.
Ezechia este denumit "un consilier minunat", deoarece acest nume este un semn, care prezice proiectul lui Dumnezeu pentru el.
24. Domnul ostirilor a jurat si a zis: "Da, ce am hotarat se va intampla, ce am pus la cale se va implini.
25. Voi zdrobi pe asirian in tara Mea, il voi calca in picioare pe muntii Mei; astfel jugul lui se va lua de pe ei, si povara lui va fi luata de pe umerii lor.
26. Iata hotararea luata impotriva intregului pamant, iata mana intinsa peste toate neamurile.
27. Domnul ostirilor a luat aceasta hotarare: cine I se va impotrivi? Mana Lui este intinsa: cine o va abate?" (Isaia 14: 24-27)

Si Isaia le-a zis: "Iata ce veti spune imparatului vostru: "Asa vorbeste Domnul: "Nu te inspaimanta de cuvintele pe care le-ai auzit si prin care M-au batjocorit slujitorii imparatului Asiriei. Caci voi pune in el un duh de asa fel, incat la o veste pe care o va primi, se va intoarce in tara lui; si-l voi face sa cada ucis de sabie in tara lui." (Isaia 37:6-7)

Ezechia este numit "Dumnezeu tare", deoarece acest nume este un semn care prezice apararea Ierusalemului de catre Dumnezeu prin moartea in masa, brusca si miraculoasa a armatei lui Sanherib.
De aceea asa vorbeste Domnul despre imparatul Asiriei: "El nu va intra in cetatea aceasta, nu va arunca sageti in ea, nu-i va sta inainte cu scuturi si nu va ridica intarituri de santuri impotriva ei. Ci se va intoarce pe drumul pe care a venit si nu va intra in cetatea aceasta, zice Domnul, (Isaia 37:33-35)

Ezechia este numit "Tatăl veşnic", deoarece acest nume este un semn, care prezice ca Dumnezeu va adăuga ani la viaţa lui.
"Du-te si spune lui Ezechia: "Asa vorbeste Domnul Dumnezeul tatalui tau David: "Am auzit rugaciunea ta si am vazut lacrimile tale. Iata ca voi mai adauga inca cincisprezece ani la zilele vietii tale." (Isaia 38:5).

Ezechia este numit “Domn al pacii”, deoarece acest nume este un semn, care prezice că Dumnezeu S-a milostiv să-l pedeapsa pentru lipsa de credinta in cel Atotputernic. Moartea lui va fi amanata si pacea va fi acordata in ultimii ani ai domniei sale.
"Ezechia a raspuns lui Isaia: ‘Cuvantul Domnului pe care l-ai rostit este bun. Caci, a adaugat el, macar in timpul vietii mele va fi pace si liniste!" (Isaia 39:8).

Implinirea declaratiilor specificate mai sus este prezis în Isaia 9: 6, atunci cand, după infrangerea asiriana, gloria lui Ezechia a crescut si a domnit in pace pentru tot restul vieții sale (2 Cronici 32:23). Descoperirile arheologii au constatat ca a existat o expansiune brusca a Iudeei in anii de dupa caderea Regatul de la Nord. Acest lucru indică faptul că multi refugiati au fugit in Sud, adaugand astfel semnificatia la declaratia ca "va intari imparatia"
Regatul lui Ezechia este declarat a fi pentru totdeauna, si prin eforturile sale de a curata Templul ritualurile de idolatrice, chiar daca apostazia urmata in fiul sau Manase, dinastia Davidica a fost inca odata confirmata ca fiind singura linie regala regeasca adevarata pe care Dumnezeu o accepta peste poporul sau "de acum încolo şi pentru totdeauna." - linie de sange din care Iisus al vostru nu face parte. Maretia lui Ezechia consta in setarea scenei pentru viitorul lui Israel. Ezechia a fost un reformator adevărat. A curatat poporul evreu de influenta cultelor religioase ale neamurilor, a curatit Palatul si Templul de imagini si altare pagane si a restabilit o religie monoteista pura – un D-zeu cu un singur chip, nu trei !.
Ultima oară modificat 16 Aug 2012, 09:16 de către gupalusi, modificat de 3 ori în total.


Înapoi la “Arhivă & Recycle Bin”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron