3 Povesti

Topicuri pe care ar trebui sa le stergem, dar ne e mila de timpul pierdut de altii la scrierea lor.
apasarar
3 Povesti

Mesaj necititde apasarar » 16 Aug 2012, 01:33

POVESTEA 1

Inteleptul: Gandeste-te ca trebuie sa joci fotbal cu echipa nationala a Argentinei si trebuie sa castigi.
Omul: Si cine este in echipa mea?
Inteleptul: Cine vrei incluzand pe vecinii tai.
Omul: Pai probabil ca o sa pierd.
Inteleptul: Dar daca ar trebui sa joci impotriva unei echipe de 1 miliard de ori mai puternica ca si echipa Argentinei, echipa ingerilor?Daca in momentul in care pierzi iti pierzi calitatea vietii, deci trebuie sa castigi?
Omul: Pai cum as putea sa castig impotriva ingerilor? Dar ce concurs este asta in care trebuie sa castigi? Exista asa concurs in lume?
Inteleptul: Chiar acum esti intr-un astfel de concurs pentru mantuirea ta . Oponenti iti sunt ingerii cazuti,
Omul: Asa este. Daca pierd calitatea vietii mi se poate degarad rapid.
Inteleptul: Mai ales ca regulile concursului nu le stim si nu le intelegem pe toate si sunt multe.
Omul: Greu concurs acesta. Cum putem castiga?
Inteleptul: Solutia este sa rogi pe Dumnezeu cu pueter infinita care stie toate regulile sa te ajute la mantuire.Spune rugaciunea: Doamne forteaza-ma la Mantuire pe mine si pe cati mai multi oameni. Da-mi mie si la cati mai multi oameni cunoasterea tuturor religiilor asa cum o stii tu si du-ma pe mine si pe cati mai multi oameni la religia si denominatiunea cea buna in ochii tai. Da-mi mie si la cati mai multi oameni ceea ce stii ca avem nevoie in toate eternitatile si in viata aceasta. Amin.
La fel Maica Sfanta, si ingerii si pe sfintii au puterea foarte mare.
Cand te rogi la Dumnezeu ai grija sa nu promiti nimic si sa ceri ca rugaciunea sa fie doar de folos.

Vin greutatile impotriva ta si nu stii ce sa faci?
Nu te speria caci cu Dumnezeu totul e posibil asa ca roaga-te sa te scoata la liman din situatia pentru care tu nu stii iesire.
Doamne, situatia aceasta .... este pentru o mine o situatie fara iesire, mi-a scapat din maini. Problema aceasta este deasupra puterilor mele. Te rog ajuta-ma sa ma mantuiesc si sa ies cat mai repede si mai usor din situatia aceasta.
La fel te poti ruga Maicii Domnului, ingerilor si sfintilor sa se roage pentru tine caci rugaciunile lor sunt mai grabnice si mai puternice.
Nu ai ce iti trebuie?
Nu te speria caci cu Dumnezeu totul este posibil. Cere de la Dumnezeu ce iti trebuie si vei primi. Nu uita sa ceri mantuirea.
La fel te poti ruga Maicii Domnului, ingerilor si sfintilor sa se roage pentru tine caci rugaciunile lor sunt mai grabnice si mai puternice.
Nu stii pe ce cale sa apuci cu casatoria, jobul, orasul in care sa stai?
Dumnezeu stie asa ca intreaba si roaga-te sa apuci pe calea cea mai buna.
Nu stii tainele mantuirii, ale bunastarii si alte taine?
Dumnezeu stie asa ca intreaba.
Vezi ca tara ta, ortodxia merg in jos?
Nu te speria caci Dumnezeu poate intoarce situatia asa ca roaga-te.
N-ai facut milostenie si nu esti pregatit de moarte?
La Dumnezeu totul e posibil asa ca roaga-te sa fii fortat la mantuire si ca Dumnezeu sa-ti dea resursele necesare facerii de bine.Matei 25:30-40


Pentru inceput roaga-te Maicii lui Dumnezeu pentru mantuirea ta.

POVESTEA 2

Un om a venit la un intelept si a zis:
Omul: Copilul meu invata bine.
Inteleptul a pus un 0 pe o foaie de hartie, 0
Omul: Copilul meu e destept
Inteleptul a mai pus un zero, 00
Omul: Copilul meu e cuminte
Inteleptul a mai pus un zero, 000

Si tot asa dupa multi zero, Omul zice:Copilul meu e crestin ortodox
Atunci inteleptul a pus un 1 inainte la toti 0 spunand, fara viata toate insusirile acestea sunt 0. Ca si ortodox obtinand viata vesnica prin sfanta Impartasanie, toate aceste insusiri capata valoare.

POVESTEA 3:

Intr-o tara indepartata un imparat a dat unui slujbas o sarcina sa gaseasca pe omul care a luat cea mai neinteleapta decizie si slujbasul s-a dus in toata tara si a venit inapoi. Pe cand era inapoi Imparatul tragea sa moara. Iata ca vine slujbasul la el"
Slujbasul: Ce se intampla Imparate ?
Imparatul: Ma voi duce intr-o calatorie in alta lume?
slujbasul: Cat de lunga este?
Imparatul: Foarte lunga si e posibil sa nu ma mai intorc.
Slujbasul: Si v-ati pregatit de calatorie?
IMparatul: Nu
Slujbasul: Atunci stiind ca veti face o calatorie asa de lunga si nepregatindu-va pentru ea, va acord dvstra premiul pentru cea mai neinteleapta decizie.

Deci pregateste-te pentru calatoria ce o s-o faci cu tainele Bisericii ca sa poti intra in rai, sa ai viata vesnica, sa ti se stearga pacatele si fa milostenie sa ai ce trebuie in viata viitoare. nu lucra singur si cheama pe Dumnezeu pe Maica Domnului si sfinti sa te ajute.

Matei 25

31. Când va veni Fiul Omului întru slava Sa, şi toţi sfinţii îngeri cu El, atunci va şedea pe tronul slavei Sale.
32. Şi se vor aduna înaintea Lui toate neamurile şi-i va despărţi pe unii de alţii, precum desparte păstorul oile de capre.
33. Şi va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniţi, binecuvântaţii Tatălui Meu, moşteniţi împărăţia cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost şi Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi Mi-aţi dat să beau; străin am fost şi M-aţi primit;
36. Gol am fost şi M-aţi îmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat; în temniţă am fost şi aţi venit la Mine.
37. Atunci drepţii Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând şi Te-am hrănit? Sau însetat şi Ţi-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin şi Te-am primit, sau gol şi Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniţă şi am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut.
41. Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost şi nu Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi nu Mi-aţi dat să beau;
43. Străin am fost şi nu M-aţi primit; gol, şi nu M-aţi îmbrăcat; bolnav şi în temniţă, şi nu M-aţi cercetat.
44. Atunci vor răspunde şi ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniţă şi nu Ţi-am slujit?
45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu aţi făcut unuia dintre aceşti prea mici, nici Mie nu Mi-aţi făcut.
46. Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică.

Înapoi la “Arhivă & Recycle Bin”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX