Discuţie cu "politistul" susţinută la "alte subiecte teologice"

Topicuri pe care ar trebui sa le stergem, dar ne e mila de timpul pierdut de altii la scrierea lor.
politistul
Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde politistul » 03 Aug 2011, 17:27

Batranii imi interziceau sa am vreo legatura de orice natura ar fi( prietenie, sau mai mult) cu cei protestanti, considerau ca e pacat sa port vreun fel de sentiment pentru ei pentru ca nu sunt botezati in Sfantul Duh, insa eu ma gandeam ca ei nu au nicio vina ca Dumnezeu le-a dat viata intr-o familie de asemenea cult religios. Inca mai cred ca nu este pacat atat timp cat reusesc sa NU ii judec pentru ca ei nu aduc slava lui Dumnezeu prin recunoasterea Sfintei Cruci.
Eu am ales sa cred si sa ma incred in cel ce a murit pe cruce Fiul lui Dumnezeu Isus si nu intr-un obiect.Dumnezeul viu Tatal,Isus si Duhul Sfant nu-si imparte slava cu oameni sau obiecte.Semnuele exterioare ale botezului cu Duhul Sfant sunt vorbirea in limbi si prorocirea conform cu cartea Faptele Apostolilor.Probabil sunt si oameni care imita vorbirea in alte limbi sau profetia dar este problema fiecaruia.Fiecare raspunde personal de faptele sale iar cine nu poate fi sincer cu el insusi cum poate fi sincer cu Dumnezeu?Pacatele sunt enumerate clar in Biblie si prietenia cu oamenii care cred in Isus nu se gaseste acolo.(printre pacate).Multumesc lui Dumnzeu Tatal pentru Fiul Sau Isus prin credinta in jerfa Sa minunata si desavarsita am mantuire,sanatate,pace si o viata binecuvantata iar cu ajutorul puterii Duhului Sfant pot sta pe calea pe care mi-a aratat-o El.

38 Ioan I-a zis: „Învăţătorule, noi am văzut pe un om scoţând draci în Numele Tău; şi l-am oprit, pentru că nu venea după noi.”
39 „Nu-l opriţi”, a răspuns Isus, „căci nu este nimeni care să facă minuni în Numele Meu, şi să Mă poată grăi de rău îndată după aceea.
40 Cine nu este împotriva noastră este pentru noi.
Marcu 9


Am avut harul sa vad in acest weekend vindecari,botezuri cu Duhul Sfant,profetii,eliberari de duhuri necurate la intalnirea de pe munte de la Anina,jud,Caras-Severin.Toate au fost facute in numele Domnului Isus prin puterea Duhului Sfant.Multumesc Domnului.Sa nu credeti ca ma cred special sau mai stiu eu cum dar daca Dumnezeu a ingaduit sa vad aceste lucruri eu le marturisesc.Tot ce face Dumnezeu este implinirea promisiunilor sale cu privire la cei ce cred in Dumnezeul viu Tatal,Fiul Isus si Duhul Sfant.Laudat sa fie Dumnezeul viu!

5 De aceea, daţi-vă şi voi toate silinţele ca să uniţi cu credinţa voastră fapta; cu fapta, cunoştinţa;
6 cu cunoştinţa, înfrânarea; cu înfrânarea, răbdarea; cu răbdarea, evlavia;
7 cu evlavia, dragostea de fraţi; cu dragostea de fraţi, iubirea de oameni.
2 Petru 1

Vedem ca aici cel pe care Isus a zidit Biserica Sa Petru ne indeamna la iubire de oameni si nu la respingere sau altceva.Isus a avut mila si de femeia prinsa in preacurvie dar unii nu au mila de cei ce se hranesc din Cuvantul Domnului si vor sa slujeasca si ei dupa puterea pe care a primit-o de la Domnul Isus.Oare Domnul Isus ce ar face?.Mila biruieste judecata si cu ce judecata judeci asa vei fi judecat.Dumnezeu sa va binecuvanteze!Pentru ca la acesta am fost chemati si nu la vorbire de rau care este mentionat in Biblie ca si pacat.

politistul

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde politistul » 25 Aug 2011, 15:31

Pacatele sunt specificate concret in Biblie.Din pacate esti tras la raspundere pentru ca nu ai batic sau mai stiu eu ce lucru exterior dar pentru cele interioare esti lasat in voie.Dumnezeu vrea o inima pentru El si atunci realizezi ca restul este desertaciune.

19. Şi faptele firii pământeşti sunt cunoscute, şi sunt acestea: preacurvia, curvia, necurăţia, desfrânarea,
20. închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, dezbinările, certurile de partide,
21. pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările, şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri, nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.
22. Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,
23. blândeţea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege.
24. Cei ce sunt ai lui Hristos Isus, şi-au răstignit firea pământească împreună cu patimile şi poftele ei.
25. Dacă trăim prin Duhul, să şi umblăm prin Duhul.
26. Să nu umblăm după o slavă deşartă, întărâtându-ne unii pe alţii, şi pizmuindu-ne unii pe alţii.


34. Tot aşa, între femeia măritată şi fecioară este o deosebire: cea nemăritată se îngrijeşte de lucrurile Domnului, ca să fie sfântă şi cu trupul şi cu duhul; iar cea măritată se îngrijeşte de lucrurile lumii, cum să placă bărbatului ei.
35. Vă spun lucrul acesta pentru binele vostru, nu ca să vă prind într-un laţ, ci pentru ceea ce este frumos, şi ca să puteţi sluji Domnului fără piedici.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Aug 2011, 13:53

. Lasa bre` baticu`... Ata te-a intrebat omu`? Daca nupoti avea grija de celedin-afara, exterioare... cum vei putea de celedinlauntru???? Cele din afara le arata si pe cele interioare. Nu baticu` te mantuieste, evident, dar omul duhovnicesc le face pe cele dinlauntru care se manifesta/exteriorizeaza/arata prin cele vazute/dinfara/exterioare. Ce-aizice daca la tine la casuta de adunare ar veni unu` in slip... sau imbracat ca la carnaval??? Si u vb. de cazuri exceptionale... ci omu vine asa tot timpul! Nu-i atragi atentia? Asa ca lasa-ne cu povestile!!!
. Vorbesti de cele extiroare pt. care untem atentionati si spui ca pt. cele interioare ,din pacate suntem lasati in voie!!! ASA o fi bre` ... la voi!
. MAi intai ca nimeni nu le stie pe cele dinlauntru ale tale decat tu si Dumnezeu... e intre tine si EL! SECUNDO... la noi exista TAINA Sfintei Spovedanii in care fiecare isi marturiseste cele dinlauntru si se curata de pacate. Se STERG, se IARTA efectiv...deci nu e ca la p/np, nu e nimeni lasat la voia intamplarii decat daca evita el, constient.

politistul

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde politistul » 28 Aug 2011, 19:12

Intradevar nu e locul meu aici in a da invatatura(imi cer iertare).Domnul Isus mi-a dat o alta slujba.Sa laud minunatele Sale lucrari.Am avut harul de a fi martor ocular la mai multe vindecari in numele Domnului Isus de cate au fost scrise in Scriptura.Slava Domnului,multumesc Domnului ca mi le-a aratat.Dar daca le-am vazut trebuie si sa le marturisesc pentru ca El le face Slavit sa-I fie numele.El este mila si indurare,si in mila Sa ma chemat si pe mine de la o viata pacatoasa la o viata noua in care El(Isus) sa domneasca.
http://www.youtube.com/watch?v=TpiqyVcZ ... er&list=UL

politistul

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde politistul » 28 Aug 2011, 19:23

14 Căci toţi cei ce sunt călăuziţi de Duhul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu.
Romani,cap.8

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde nemessis » 29 Aug 2011, 07:48

Era un canon ca nu trebuie sa mancam cu cei de alta religie sau confesiune.
...
Asadar, daca avem prieteni de alta confesiune sau religie, nu este corect sa mancam impreuna si sa-L suparam pe Domnul pentru o prietenie pamanteasca.
:roll:
Si va mai mirati ca dispretul meu fata de religiosi, mai ales fata de ortodocsi creste zilnic. Eu sunt impotriva oricarei religii, pretena mea e ultra-ortodoxa. Am fost dus de nenumarate ori pe la diferite manastiri, unde am fost primit cum se cuvine, am stat cu maicutele la masa. Cu toate ca as fi preferat sa mananc afara, rugaciunile si cititul acela ma irita, nimeni nu m-au dat afara.
Sugerati cumva ca niciodata sa nu stau cu prietena mea la masa? Prietenii ei sunt ultra-ortodocsi, si cu cativa ma inteleg bine, poate chiar suntem prieteni. Sa nu stau niciodata la masa cu ei? Acum doua saptamani am fost la masa acasa la un preot ortodox la insistentele lui, nu a fost nici o problema din partea nimanui. Ma bucur ca mai sunt si oameni normali.
Canonul acesta e aberant, o sa-l tin minte.

politistul

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde politistul » 29 Aug 2011, 12:39

11. Ci v-am scris să n-aveţi nici un fel de legături cu vreunul care, măcar că îşi zice „frate”, totuşi este curvar, sau lacom de bani, sau închinător la idoli, sau defăimător, sau beţiv, sau hrăpăreţ; cu un astfel de om nu trebuie nici să mâncaţi.
1 Corinteni,cap.5

Aici este versetul cu pricina dar sa refera la altceva.


D-le vad ca te-ai declarat ateu insa atat timp cat esti pe un forum in care se vorbeste despre Dumnezeu,despre dragostea Lui e bine.E bine sa stii ca Domnul Isus a murit si pentru pacatele tale si daca crezi si iti schimbi viata traind in ascultare de Cuvantul Sau esti mantuit,ai pace,ai sanatate si binecuvantare de la Dumnezeu.Dumnezeu sa te ajute!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde IOACHIM » 29 Aug 2011, 23:06

Si va mai mirati ca dispretul meu fata de religiosi, mai ales fata de ortodocsi creste zilnic. Eu sunt impotriva oricarei religii, pretena mea e ultra-ortodoxa. Am fost dus de nenumarate ori pe la diferite manastiri, unde am fost primit cum se cuvine, am stat cu maicutele la masa. Cu toate ca as fi preferat sa mananc afara, rugaciunile si cititul acela ma irita, nimeni nu m-au dat afara.
Sugerati cumva ca niciodata sa nu stau cu prietena mea la masa? Prietenii ei sunt ultra-ortodocsi, si cu cativa ma inteleg bine, poate chiar suntem prieteni. Sa nu stau niciodata la masa cu ei? Acum doua saptamani am fost la masa acasa la un preot ortodox la insistentele lui, nu a fost nici o problema din partea nimanui. Ma bucur ca mai sunt si oameni normali.
Canonul acesta e aberant, o sa-l tin minte.
. Moncher, DE ce tii neaparat sa te descalifici singur? Ateu sau nu, credincios ori necredincios, nimeni nu ar trebui sa dispretuiasca pe ceilalti!!! Indiferent de motiv! Daca esti sau te crezi superior (amaratilor care-si pun speranta in Dumnezeu) cum o dovedesti??? Dispretuindu-i????
. Amice..... da-mi voie sa-ti spun ca esti cel putin superficial!!! Fereasca Dumnezeu s-ajunga iar unul de-alde tine in functii de conducere. Cu dispret fata de om (indifirent cum/ce ar fi el dupa rasa, religie, educatie, varsta etc) nu poti sa fii decat inuman si diabolic (hai sa zic HIDOS... ca tot nu crezi ca exista drac...).
. Acuma.... daca si prietena ta zici ca e ortodoxa... si pe deasupra ULTRA....poate de-aici vin si frustrarile tale. Ea tine post...tu vrei distractie...alte treburi....ea te duce pe la manastiri, citeste carti duhovnicesti, frecventeaza grupuri de crestini .... taman aiurea...tu vrei haltăceva (sic!), un party, o berica, un gratarel (chiar daca+i post)...alte alea-alea. DA` na... tie-ti place fata!!! Tin-te dupa ea... ca oricum n-ai decat 2 variante.

1. Ori o faci pe ea sa se dea dupa tine.... (si atunci o sa ramai tot tu suparat si cu buza umflata... ca n-o sa-tima placa de ea.... o sa fie dupa asemanarea ta...si in loc s-o iubesti o s-o urasti. ca tu de fapt nici pe tine nu te prea iubesti, de fapt chiar te dispretuiesti putin).

2. ori
te sfinteste ea pe tine, ca asa zice Scriptura. Si atunci din neom... te face ea om.

ALEGEREA iti apartine! Esti liber.... numa` sa ai grija ce faci cu libertatea ta!

MORALA din toata poveste asta..... Tu de ce stai cu fata aia daca totusi dispretuiesti tot ce reprezinta ea? Ia vezi totusi de ce-ti place asa de mult si mai ales ce-ti place la ea! CE are ea si altele nu...ca fomei este (sic!) destule.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde nemessis » 30 Aug 2011, 07:36

Ateu sau nu, credincios ori necredincios, nimeni nu ar trebui sa dispretuiasca pe ceilalti!!! Indiferent de motiv!
Unii merita. "Clarvazatoarele" din ziare ar fi un exemplu. Chiar si dumneavoastra ii dispretuiti, poate recunoasteti.
. Amice..... da-mi voie sa-ti spun ca esti cel putin superficial!!! Fereasca Dumnezeu s-ajunga iar unul de-alde tine in functii de conducere. Cu dispret fata de om (indifirent cum/ce ar fi el dupa rasa, religie, educatie, varsta etc) nu poti sa fii decat inuman si diabolic (hai sa zic HIDOS... ca tot nu crezi ca exista drac...).
Probabil ca sunt superficial. Ma surprinde ca ati observat acest aspect al meu, pe baza unui singur post pe un forum. Ne cunoastem?
Despre conducere: tarile cu cea mai mica rata de criminalitate sunt tarile cu majoritate declarati atei(Norvegia, Suedia, Finlanda, Japonia), tarile unde religia are un cuvant de zis, intodeauna se limiteaza libertatea omului (multe din tarile musulmane, brazilia).
Religiosii au un dispret mai mare fata de toti care sunt diferiti, numai ca nu recunosc. Chiar expresia "papistas" e peiorativ si chiar dumneavastra ati folosit in repetate randuri in alte discutii. E un topic undeva, chiar pe forumul asta, unde unii sunt socati ca musulmani din moscova s-au rugat in strada de nustiu ce sarbatoare. Uitati-va acolo la comentarii cu dispret din partea ortodocsilor!
Ea tine post...tu vrei distractie...alte treburi....ea te duce pe la manastiri, citeste carti duhovnicesti, frecventeaza grupuri de crestini .... taman aiurea...tu vrei haltăceva (sic!), un party, o berica, un gratarel (chiar daca+i post)...alte alea-alea.
Domnu Ioachim. Nu ne cunoastem. Gresiti la absolut fiecare cuvant, permiteti-mi sa va corectez: Nu vreau party, ca nu-mi place zgomotul. Nu am baut alcool practic niciodata, nu am fumat niciodata(astea am mai zis parca, in alte discutii). Gratar pot sa mananc chiar si in post, fara probleme, nu trebuie sa manance toti acelasi lucru. Sunt curios insa de ce credeti ca as vrea/face orice din ceea ce ati zis?
1. Ori o faci pe ea sa se dea dupa tine.... (si atunci o sa ramai tot tu suparat si cu buza umflata... ca n-o sa-tima placa de ea.... o sa fie dupa asemanarea ta...si in loc s-o iubesti o s-o urasti. ca tu de fapt nici pe tine nu te prea iubesti, de fapt chiar te dispretuiesti putin).
Chiar daca va fi atee, nu o sa fie dupa asemanarea mea. Oamenii sunt diferiti, nu sunt doi la fel. Si nu prea imi plac vorbele degeaba, va rog explicati-mi de unde stiti ca nu o sa-mi mai placa de ea? Nu ma dispretuiesc absolut deloc. Am intr-adevar niste lucruri ce as dori sa le schimb. Nu stiu de unde v-a venit ideea ca m-as dispretui.

2. ori
te sfinteste ea pe tine, ca asa zice Scriptura. Si atunci din neom... te face ea om.
Nu ma ridic la standardele minime de a fi om si dumneavoastra imi aduceti asta la cunostiinta? Ajungem din nou la tema dispretului. Sunt neom si singura posibilitate pentru mine ca sa devin om ar fi sa am aceleasi credinte ca si dumneavoastra?

ALEGEREA iti apartine! Esti liber.... numa` sa ai grija ce faci cu libertatea ta!
Tu de ce stai cu fata aia daca totusi dispretuiesti tot ce reprezinta ea?
Daca prietena mea DOAR ATAT ar fi, normal ca nu as mai sta cu ea. Dar vedeti, suntem colectie de idei, nici cei mai superficiali oameni nu reprezinta un singur lucru. Ca urmare, e imposibil sa dispretuiesc tot ce reprezinta ea.

politistul

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde politistul » 30 Aug 2011, 08:31

Era un canon ca nu trebuie sa mancam cu cei de alta religie sau confesiune.
...
Canonul acesta e aberant, o sa-l tin minte.
Canoanele sunt facute de oameni insa oamenii nu pot da mantuire,pace,vindecare,binecuvantare asa cum poate da Dumnezeu prin credinta in Fiul Sau Isus si prin implinirea Cuvantul lui Dumnezeu(Biblia) in viata personala.

Citeste Biblia si roaga-te si vei fi surprins cum Dumnezeu iti va vorbii cu dragoste,mangaiere,toleranta pentru ca Dumnezeu ne doreste totdeauna binele si nu are nici un interes ci doar dragoste pentru creatia lui minunata.(omul).

E usor sa mustri si sa arunci cuvinte dar Dumnezeu ne chema sa iubim,sa toleram,sa ajutam,sa iertam, sa ne asemanam cu El.

Pe toate forumurile crestine indiferent de confesiune rar gaseste pe cineva sa iubeasca,sa doresca binele aproapelui sau ci mai degraba cearta,mandrie,trufie lucruri pe care Scriptura le catalogheaza ca faptele firii pamantesti si nu oameni duhovnicesti.

14. Căci toţi cei ce sunt călăuziţi de Duhul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu.
Epistola lui Pavel catre Romani,cap.8

Dumnezeul viu(Tatal,Fiul si Duhul Sfant)sa ne ajute!

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde nemessis » 30 Aug 2011, 10:25

M-am convins definitiv despre cat de mare prostie este crestinismul DUPA ce am citit biblia.
Vechiul testament este colectia cu cele mai sangeroase povestiri posibile. Dumnezeu din vechiul testament este crud, nedrept, manios, razbunator, gelos, incapabil, imoral, tiran. Pot sa-mi sustin sirul de caracterizari cu citate din geneza, iesirea, deuteronomul, numerii, leviticul etc, fara probleme.
Daca in vechiul testament sunt cele mai oribile povestiri, noul testament aparent e ceva mai bun, dar e deosebit de pervers. Noul testament apreciaza sacrificul uman:
Hristos (fiind aceeasi persoana cu Dumnezeu) a venit si s-a sacrificat el insusi pentru el insusi ca sa ierte pacatele oamenilor? Eu ar trebui sa fiu de acord cu acest sacrificiu, cu toate ca sunt impotriva uciderii? Chiar daca as crede ca exista un dumnezeu, as respinge categoric daca pentru el singura posibilitate sa ierte este ca cineva(fie chiar el insusi) sa fie ucis pentru greselile altora. Nu putea pur si simplu sa ierte?

Hitchens are dreptate: viziunea crestina este la fel ca o tiranie totalitara: Nu ai voie sa ai pareri, nu ai voie sa te indoiesti, practic ti se interzice sa ai anumite ganduri. Dumnezeu are nevoie de rugaciuni constante, sa fie slavit, e interzis sa-l critici, exact ca si in cazul lui Ceausescu. Daca-l critici pe dumnezeu, daca te indoiesti de existenta lui, daca ai alta parere decat ceea ce se impune, te va tortura vesnic. Pana la urma asta e singura diferenta intre dumnezeu si un tiran uman: tiranii nu puteau sa te tortureze pentru eternitate.

Despre rugaciune: pana in clasa a 6-a m-am rugat, dar mi-am dat seama intr-un punct ca o fac degeaba. Au fost doua saptamani prin 2008 in care m-am rugat dimineata si seara, la indemnul unui preot, asa am vazut cum sunt rugaciunile ortodoxe: exact ca si coranul - foarte putine cuvinte, multe multe repetitii. Te spala pe creier, nu altceva.
Voi protestantii veniti cu citate din cartea voastra frumoasa, vin si eu, citez din aceeasi carte:
Iar pe acei vrăjmaşi ai mei, care n-au voit să domnesc peste ei, aduceţi-i aici şi tăiaţi-i în faţa mea.
(spune multe despre iubirea nemarginita al lui Hristos. Doresc cu aceasta cale sa multumesc tuturor crestinilor, ca sunt deosebit de selectivi fata de tot ce este in biblie)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde dimitrie » 30 Aug 2011, 13:46

Eşti nebun!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde nemessis » 30 Aug 2011, 14:14

Eşti nebun!
Nu e exclus. Totusi, consider, ca greselile trebuie corectate. Chiar sper ca cineva sa-mi explice unde gresesc.

Constantinos

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Constantinos » 30 Aug 2011, 19:03

@nemesis, Daca o sa poti gasi undeva sa citesti cartea Deprinderi Duhovnicesti scrisa de Sfantul Nicodim Aghioritul o sa ai folos. Acolo scria despre faptul ca Mantuitorul avea si posibilitatea sa nu se rastigneasca.
Doar teoretic poti fi impotriva uciderii , practic fiecare isi stie pacatele cu care isi ucide sufletul.
"Iar pe acei vrăjmaşi ai mei, care n-au voit să domnesc peste ei, aduceţi-i aici şi tăiaţi-i în faţa mea." Parca e o legatura cu plansul de Duminica seara al Sfantului Efrem Sirul: "Legiuitori Apostoli infricosati, sezand pe scaune impreuna cu Judecatorul, ingeri cu palose prea-intr-armati si infioratori vor desparti inimile pacatosilor. Atunci se va tangui toata suflarea, ca nu vor avea margini, vai, muncile cele cumplite." Inimile pacatosilor vor fi despartite de inima sfintilor , n-o sa transforme Dumnezeu raiul in iad lasand pacatosii in rai si pacatul din inima unor desfranati sa chinuiasca linistea sfintelor fecioare. La fel si cu celelalte pacate care ar transforma fericirea cereasca in scrasnetul dintilor. Iti doresc sa ajungi cat mai sus , un sfant (o sfanta ) mare, fiindca nu este mandrie in aceasta dorinta. Ce mandrie poate fi ca vrei sa fii cat mai departe de locul de jos al diavolului?

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde nemessis » 31 Aug 2011, 06:58

Multumesc, o sa ma uit dupa carte.
Iti doresc sa ajungi cat mai sus , un sfant (o sfanta ) mare, fiindca nu este mandrie in aceasta dorinta. Ce mandrie poate fi ca vrei sa fii cat mai departe de locul de jos al diavolului?
Nu este mandrie, dar cu siguranta este lacomie sa nu-ti ajunga viata pe care o ai acuma, si sa doresti sa traiesti vesnic. Nu stiu daca ati citit ce am scris. Nu inteleg de ce ar trebui sa vreau sa ajung cat mai sus.

politistul

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde politistul » 02 Sep 2011, 16:47

@nemesis, Daca o sa poti gasi undeva sa citesti cartea Deprinderi Duhovnicesti scrisa de Sfantul Nicodim Aghioritul o sa ai folos. Acolo scria despre faptul ca Mantuitorul avea si posibilitatea sa nu se rastigneasca.
Fara jertfa lui Isus nu este mantuire asa ca ma indoiesc de acesta carte sau autor daca poata sa sustina asa ceva.Mai ales ca biruinta noastra asupra mortii,bolii,diavolului este data prin credinta in Fiul lui Dumnezeu Isus.Tot binele nostru ca omenire isi are izvorul in jertfa de pe Golgota.Dumnezeu sa ne lumineze!Intradevar poti citi Biblia si poti studia Biblia si sa nu iti ajute,Biblia se citeste dupa( cu) rugaciune pentru ca este o carte tainica si prin rugaciune Autorul Duhul Sfant deschide lucruri care sunt inchise mintii,inimii omului.Dumnezeu viu sa fie laudat!

Luca 10:21
În ceasul acela, Isus S-a bucurat în Duhul Sfânt şi a zis: „Tată, Doamne al cerului şi al pământului, Te laud pentru că ai ascuns aceste lucruri de cei înţelepţi şi pricepuţi, şi le-ai descoperit pruncilor. Da, Tată, fiindcă aşa ai găsit cu cale Tu.

Constantinos

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Constantinos » 02 Sep 2011, 17:55

Biblia a fost inteleasa foarte bine de Sfintii Scriitori care au trait imediat dupa ce a fost scrisa de apostoli, de scriitorii din secolul 2, 3 si 4 . Asa ca talcuirile lor le primim nu pe cele ale dracilor (fie ei si rugatori). Oricum este scris in Biblie despre jertfa in care Hristos isi arata mai mult smerenia decat la Rastignire:" Şi când s-au împlinit opt zile, ca să-L taie împrejur, I-au pus numele Iisus, cum a fost numit de înger, mai înainte de a se zămisli în pântece."
La taierea imprejur nu se arata nici o minune fata de Rastignire unde soarele se intuneca si mortii ies din morminte. O singura picatura de sange era de ajuns pentru mantuirea lumii caci Trupul Mantuitorului suferea enorm chiar de ar fi trait fara nici-o osteneala. Cam asa si mai multe spune Nicodim Aghioritul pentru cine are timp sa citeasca si e lipsit de invidie, erezie si ura irationala.

politistul

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde politistul » 03 Sep 2011, 17:00

Cam asa si mai multe spune Nicodim Aghioritul .
Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu si deci mai presus de orice scriere deoarece are natura divina.
Isaia 55:9
Ci cât sunt de sus cerurile faţă de pământ, atât sunt de sus căile Mele faţă de căile voastre şi gândurile Mele faţă de gândurile voastre.
2 Timotei 3
16 Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,
17 pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună.
Ioan 10
34 Isus le-a răspuns: „Nu este scris în Legea voastră: „Eu am zis: sunteţi dumnezei”?
35 Dacă Legea a numit „dumnezei” pe aceia cărora le-a vorbit cuvântul lui Dumnezeu – şi Scriptura nu poate fi desfiinţată
Matei 22:29
Drept răspuns, Isus le-a zis: „Vă rătăciţi! Pentru că nu cunoaşteţi nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu.

Dumnezeu sa ne vorbesca prin Cuvantul Sau!Amin!

Constantinos

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Constantinos » 03 Sep 2011, 17:48

Politistule, sau mai bine zis, furule si talharule spiritual, nu te mai mandri ca intelegi 2% din Biblie. Cand secta ta va talcui T toata Scriptura poti sa-ti folosesti 666 degete pe tastatura, cand pastorii tai care sunt acum posedati vor ramane dupa moarte neputreziti, sfinte moaste (marturisite in Noul Testament la Matei capitolul 27: "52. Mormintele s-au deschis şi- multe trupuri -ale sfinţilor- adormiţi s-au sculat.
53. Şi ieşind din morminte, după învierea Lui, au intrat în cetatea sfântă şi s-au arătat multora.") atunci sa ne talcuiasca de pe lumea cealalta .
Tu nu ai fost in stare sa spui daca ai inteles ca Sufletul Mantuitorului a suferit o Cruce mai mare decat Crucea Trupului Sau.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde nemessis » 05 Sep 2011, 15:44

Domnu' Constantinos,
Felicitari. Tocmai ati demonstrat ca ceea ce am zis lui Ioachim este adevarat. Sunteti dovada vie, ca si dumneavoastra dispretuiti celelalte credinte. Nu va simtiti jignit, comportamentul dumneavoastra este tipic ortodox, diferenta este doar la exprimare, poate nu toti ar folosi acelasi vocabular. Culmea e, ca omul pe care-l jigniti crede in aceleasi chestii ca si dumneavoastra.

Aveti o medalie din partea mea.

Pe bune acum, cum ati putea sa-mi cereti respect, daca voi crestinii intre voi va purtati asa?


Înapoi la “Arhivă & Recycle Bin”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron