Nu l-am gasit...

Topicuri pe care ar trebui sa le stergem, dar ne e mila de timpul pierdut de altii la scrierea lor.
Legion
Re: Nu l-am gasit...

Mesaj necititde Legion » 15 Dec 2012, 09:48

1. Filmări proaste cu claritate redusă
2. Nici unul din aceste filmulețe nu arată vre-un miracol, ca să nu mai spun că nu știu cum ar certifica existența lui Dumnezeu un miracol care aparaent nu e făcut de Dumnezeu (nu apărea în nici o filmare).
3. Există filmări de acest gen despre: extratereștrii (alea cu luminițe pe cer), Yeti, Bigfoot, monstul din Lockness, etc.
Tu crezi că cele menționate de mine sunt reale? (Și te rog să îmi dai un răspuns de această dată prin da sau nu, că până acum ai evitat să-mi zici dacă crezi în dragoni).

Toma
Mesaje:47
Membru din:03 Dec 2012, 23:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu

Re: Nu l-am gasit...

Mesaj necititde Toma » 15 Dec 2012, 15:27

Vreau sa spun ca, conceptul de Dumnezeu nu se limiteaza la un singur tipar.Judeca tiparul cu pricina,dar nu pe Dumnezeu.. Ca sa ai voie sa il discreditezi in intregime pe Dumnezeu si sa il scoti cu totul din ecuatie, trebuie mai intai sa cunosti toate aceste tipare.
Poate vrei puțin să elaborezi la ce te referi prin "Dumnezeu nu se limitează la un tipar". Nu încerc să îl discreditez, spun doar că nu am găsit nici o dovadă care să certifice existența lui sau a lor
(A, Adad, Adapa, Adrammelech, Aeon, Agasaya, Aglibol, Ahriman, Ahura Mazda, Ahurani, Ai-ada, Al-Lat, Aja, Aka, Alalu, Al-Lat, Amm, Al-Uzza (El-'Ozza or Han-Uzzai), An, Anahita, Anath (Anat), Anatu, Anbay, Anshar, Anu, Anunitu, An-Zu, Apsu, Aqhat, Ararat, Arinna, Asherali, Ashnan, Ashtoreth, Ashur, Astarte, Atar, Athirat, Athtart, Attis, Aya, Baal (Bel), Baalat (Ba'Alat), Baau, Basamum, Beelsamin, Belit-Seri, Beruth, Borak, Broxa, Caelestis, Cassios, Lebanon, Antilebanon, and Brathy, Chaos, Chemosh, Cotys, Cybele, Daena, Daevas, Dagon, Damkina, Dazimus, Derketo, Dhat-Badan, Dilmun, Dumuzi (Du'uzu), Duttur, Ea, El, Endukugga, Enki, Enlil, Ennugi, Eriskegal, Ereshkigal (Allatu), Eshara, Eshmun, Firanak, Fravashi, Gatamdug, Genea, Genos, Gestinanna, Gula, Hadad, Hannahanna, Hatti, Hea, Hiribi, The Houri, Humban, Innana, Ishkur, Ishtar, Ithm, Jamshid or Jamshyd, Jehovah, Jesus, Kabta, Kadi, Kamrusepas, Ki (Kiki), Kingu, Kolpia, Kothar-u-Khasis, Lahar, Marduk, Mari, Meni, Merodach, Misor, Moloch, Mot, Mushdama, Mylitta, Naamah, Nabu (Nebo), Nairyosangha, Nammu, Namtaru, Nanna, Nebo, Nergal, Nidaba, Ninhursag or Nintu, Ninlil, Ninsar, Nintur, Ninurta, Pa, Qadshu, Rapithwin, Resheph (Mikal or Mekal), Rimmon, Sadarnuna, Shahar, Shalim, Shamish, Shapshu, Sheger, Sin, Siris (Sirah), Taautos, Tammuz, Tanit, Taru, Tasimmet, Telipinu, Tiamat, Tishtrya, Tsehub, Utnapishtim, Utu, Wurusemu, Yam, Yarih (Yarikh), Yima, Zaba, Zababa, Zam, Zanahary (Zanaharibe), Zarpandit, Zarathustra, Zatavu, Zazavavindrano, Ziusudra, Zu (Imdugud), Zurvan,Ba, Caishen, Chang Fei, Chang Hsien, Chang Pan, Ch'ang Tsai, Chao san-Niang, Chao T'eng-k'ang, Chen Kao, Ch'eng Huang, Cheng San-Kung, Cheng Yuan-ho, Chi Po, Chien-Ti, Chih Jih, Chih Nii, Chih Nu, Ch'ih Sung-tzu, Ching Ling Tzu, Ch'ing Lung, Chin-hua Niang-niang, Chio Yuan-Tzu, Chou Wang, Chu Niao, Chu Ying, Chuang-Mu, Chu-jung, Chun T'i, Ch'ung Ling-yu, Chung Liu, Chung-kuei, Chung-li Ch'an, Di Jun, Fan K'uei, Fei Lien, Feng Pho-Pho, Fengbo, Fu Hsing, Fu-Hsi, Fu-Pao, Gaomei, Guan Di, Hao Ch'iu, Heng-o, Ho Po (Ping-I), Hou Chi, Hou T'u, Hsi Ling-su, Hsi Shih, Hsi Wang Mu, Hsiao Wu, Hsieh T'ien-chun, Hsien Nung, Hsi-shen, Hsu Ch'ang, Hsuan Wen-hua, Huang Ti, Huang T'ing, Huo Pu, Hu-Shen, Jen An, Jizo Bosatsu, Keng Yen-cheng, King Wan, Ko Hsien-Weng, Kuan Ti, Kuan Ti, Kuei-ku Tzu, Kuo Tzu-i, Lai Cho, Lao Lang, Lei Kung, Lei Tsu, Li Lao-chun, Li Tien, Liu Meng, Liu Pei, Lo Shen, Lo Yu, Lo-Tsu Ta-Hsien, Lu Hsing, Lung Yen, Lu-pan, Ma-Ku, Mang Chin-i, Mang Shen, Mao Meng, Men Shen, Miao Hu, Mi-lo Fo, Ming Shang, Nan-chi Hsien-weng, Niu Wang, Nu Wa, Nu-kua, Pa, Pa Cha, Pai Chung, Pai Liu-Fang, Pai Yu, P'an Niang, P'an-Chin-Lien, Pao Yuan-ch'uan, Phan Ku, P'i Chia-Ma, Pien Ho, San Kuan, Sao-ch'ing Niang, Sarudahiko, Shang Chien, Shang Ti, She chi, Shen Hsui-Chih, Shen Nung, Sheng Mu, Shih Liang, Shiu Fang, Shou-lao, Shun I Fu-jen, Sien-Tsang, Ssu-ma Hsiang-ju, Sun Pin, Sun Ssu-miao, Sung-Chiang, Tan Chu, T'ang Ming Huang, Tao Kung, T'ien Fei, Tien Hou, Tien Mu, Ti-tsang, Tsai Shen, Ts'an Nu, Ts'ang Chien, Tsao Chun, Tsao-Wang, T'shai-Shen, Tung Chun, T'ung Chung-chung, T'ung Lai-yu, Tung Lu, T'ung Ming, Tzu-ku Shen, Wa, Wang Ta-hsien, Wang-Mu-Niang-Niang, Weiwobo, Wen-ch'ang, Wu-tai Yuan-shuai, Xi Hou, Xi Wangmu, Xiu Wenyin, Yanwang, Yaoji, Yen-lo, Yen-Lo-Wang, Yi, Yu, Yu Ch'iang, Yu Huang, Yun-T'ung, Yu-Tzu, Zaoshen, Zhang Xi, , Zhin, Zhongguei, , Zigu Shen, , Zisun, Ch'ang-O,Aba-khatun, Aigiarm, Ajysyt, Alkonost, Almoshi, Altan-Telgey, Ama, Anapel, As-ava, Ausaitis, Austeja, Ayt'ar, Baba Yaga (Jezi Baba), Belobog (Belun), Boldogasszony, Breksta, Bugady Musun, Chernobog (Crnobog, Czarnobog, Czerneboch, Cernobog), Cinei-new, Colleda (Koliada), Cuvto-ava, Dali, Darzu-mate, Dazhbog, Debena, Devana, Diiwica (Dilwica), Doda (Dodola), Dolya, Dragoni, Dugnai, Dunne Enin, Edji, Elena, Erce, Etugen, Falvara, The Fates, The Fatit, Gabija, Ganiklis, Giltine, Hotogov Mailgan, Hov-ava, Iarila, Isten, Ja-neb'a, Jedza, Joda-mate, Kaldas, Kaltes, Keretkun, Khadau, Khursun (Khors), Kostrubonko, Kovas, Krumine, Kupala, Kupalo, Laima, Leshy, Marina, Marzana, Matergabiae, Mat Syra Zemlya, Medeine, Menu (Menulis), Mir-Susne-Khum, Myesyats, Nastasija, (Russia) Goddess of sleep., Nelaima, Norov, Numi-Tarem, Nyia, Ora, Ot, Patollo, Patrimpas, Pereplut, Perkuno, Perun, Pikuolis, Pilnytis, Piluitus, Potrimpo, Puskaitis, Rod, Rugevit, Rultennin, Rusalki, Sakhadai-Noin, Saule, Semargl, Stribog, Sudjaje, Svantovit (Svantevit, Svitovyd), Svarazic (Svarozic, Svarogich), Tengri, Tairgin, Triglav, Ulgen (Ulgan, lgn), Veles (Volos), Vesna, Xatel-Ekwa, Xoli-Kaltes, Yamm, Yarilo, Yarovit, Ynakhsyt, Zaria, Zeme mate, Zemyna, Ziva (Siva), Zizilia, Zonget, Zorya, Zvoruna, Zvezda Dennitsa, Zywie, Aditi, Adityas, Ambika, Ananta (Shesha), Annapurna (Annapatni), Aruna, Ashvins, Balarama, Bhairavi, Brahma, Buddha, Dakini, Devi, Dharma, Dhisana, Durga, Dyaus, Ganesa (Ganesha), Ganga (Ganges), Garuda, Gauri, Gopis, Hanuman, Hari-Hara, Hulka Devi, Jagganath, Jyeshtha, Kama, Karttikeya, Krishna, Krtya, Kubera, Kubjika, Lakshmi or Laksmi, Manasha, Manu, Maya, Meru, Nagas, Nandi, Naraka, Nataraja, Nirriti, Parjanya, Parvati, Paurnamasi, Prithivi, Purusha, Radha, Rati, Ratri, Rudra, Sanjna, Sati, Shashti, Shatala, Sitala (Satala), Skanda, Sunrta, Surya, Svasti-devi, Tvashtar, Uma, Urjani, Vach, Varuna, Vayu, Vishnu (Avatars of Vishnu: Matsya; Kurma; Varaha; Narasinha; Vamana; Parasurama; Rama; Krishna; Buddha; Kalki), Vishvakarman, Yama, Sraddha,Aditi, Adityas, Ambika, Ananta (Shesha), Annapurna (Annapatni), Aruna, Ashvins, Balarama, Bhairavi, Brahma, Buddha, Dakini, Devi, Dharma, Dhisana, Durga, Dyaus, Ganesa (Ganesha), Ganga (Ganges), Garuda, Gauri, Gopis, Hanuman, Hari-Hara, Hulka Devi, Jagganath, Jyeshtha, Kama, Karttikeya, Krishna, Krtya, Kubera, Kubjika, Lakshmi or Laksmi, Manasha, Manu, Maya, Meru, Nagas, Nandi, Naraka, Nataraja, Nirriti, Parjanya, Parvati, Paurnamasi, Prithivi, Purusha, Radha, Rati, Ratri, Rudra, Sanjna, Sati, Shashti, Shatala, Sitala (Satala), Skanda, Sunrta, Surya, Svasti-devi, Tvashtar, Uma, Urjani, Vach, Varuna, Vayu, Vishnu (Avatars of Vishnu: Matsya; Kurma; Varaha; Narasinha; Vamana; Parasurama; Rama; Krishna; Buddha; Kalki), Vishvakarman, Yama, Sraddha,Agni, Ammavaru, Asuras, Banka-Mundi, Brihaspati, Budhi Pallien, Candi, Challalamma, Chinnintamma, Devas, Dyaush, Gauri-Sankar, Grhadevi, Gujeswari, Indra, Kali, Lohasur Devi, Mayavel, Mitra, Prajapati, Puchan, Purandhi, Rakshas, Rudrani, Rumina, Samundra, Sarasvati, Savitar, Siva (Shiva), Soma, Sura, Surabhi, Tulsi, Ushas, Vata, Visvamitra, Vivasvat, Vritra, Waghai Devi, Yaparamma, Yayu, Zumiang Nui, Diti, ETC. ETC. ETC.)
Ma refeream la doctrina.Te luai de o anumita doctrina crestina "Iadul vesnic" ca o ofensa morala.Conceptul de Dumnezeu nu este limitat la o singura doctrina.Sunt o plentitudine de doctrine, tipare.Asa ca daca esti ateu si ganditor cum sustii , trebuie sa fi impartial si sa privesti in ansamblu nu sa te ingusti la minte pe un singur tipar.
Dumnezeu este constiinta ta.

A ta? A mea nu, că dacă era cunoștiința mea nu mai aveam liberul arbitru care se presupune că l-am primit. Cele 2 afirmații că avem liberul arbitru și ele conștiința noastră se bat cap în cap.
Constiinta ta te-a adus aici "sa intrebi despre Dumnezeu" , nu e "impacata ea cumva" :)..
Daca umbli dupa "senzational" cu ghilimelele de rigoare, sunt destule marturii cu privire la supernatural..

Nu, nu lucrez la 0TV
Sunt locuri in care apar tot felul de aparitii, oamenii afla vindecare, forma naturii se modifica, fenomene de poltergeist, s.a.m.d.. Unele le poti vedea si pe net/youtube..

Tot ce ține de supranatural nu a fost dovedit științific că există. Pe youtube găsești tot felul de filmulețe, unele create de neprofesioniși altele de persoane foarte pricepute la trucaje: de exemplu am văzut un filmuleț în care un copil îl aruncă pe altul, acesta aterizează pe o mașină care se și oprește iar apoi un camion lovește mașina oprită în timp ce băiatul sărea (totul a fost trucat, copii fiind suprapuși peste accidentul filmat, dar care pare atât de real că o persoană mai credulă nu ar face diferența).
Sunt locuri unde zeci si sute de mii de oameni au vazut acelasi lucru si au fost martori la aceleasi aparitii in acelasi loc in acelasi timp.Nu poti compara asta cu yeti si ozn-uri unde apare cate 1,2 martori rasfirati si in care filmari sunt putine persoane.Multe dintre aceste aparitii ale Fecioarei Maria sunt cunoscute imprejurul lumii, au aparut si in media, sunt poze in media, s.a.m.d.. Cum explici corpurile alea de lumina din imagini?
Minuni rasaritane ortodoxe cum ar fi Focul Sfant de la Ierusalim de Paste(minune anuala) , intoarcerea cursului raului Iordan(raul in care a fost botezat Iisus) de Boboteaza(minune anuala) , mase mari de oameni care au avut viziuni supranaturale, cum ar fi aparitia Fecioarei Maria la Fatima , dansul soarelui la Fatima s.a.m.d (sa nu-mi sara in cap fratii rasariteni ortodocsi, o folosesc ca o dovada a certificarii existentei supranaturalului, nu neaparat a certificarii minunilor romano-catolice) , Aparitiile Fecioarei Maria in Zeitun , Aparitiile Fecioarei Maria la Medjugorje (alta romano-catolica) in care si in zi de azi Fecioara Maria comunica cu Mirjana(de asemenea dans al soarelui) , izvoare aducatoare de vindecare, cum ar fi Izvorul Izbuc, oameni psihotici/schizofrenici/posedati care gasesc vindecare.Vindecare prin Maslu.. Se spune ca in Saptamana Mare in Egipt umbla anumite schelete pe strada, ca marturie ca mortii invie , ca anumiti serpi pe o insula din Grecia vin cu prilejul unei anumite sarbatori dedicate Fecioarei Maria si se inchina la icoana ei,se spune ca sunt calugari care comunica cu Dumnezeu s.a.m.d.. Sunt fenomene de poltergeist, sunt sigur ca ai auzit si tu povesti.. Totusi eu cred ca e mai important ce se petrece la nivelul sufletului , in interior, decat in afara..

Sigur că am auzit și eu de mare parte din aceste scama....minuni, doar că atunci când cercetezi găsești și modul folosit pentru crearea acestor iluzii. Da spun iluzii, pentru că asta sunt, trucuri. Ai fost vreodată la un spectacol de magie? Dacă scamatorul este profesioist te poate lăsa cu gura căscată,pentru că nu ști cum l-a făcut. Sunt chiar idi...oameni care cred că aceștia au anumite puteri... nimic mai fals.
Explica corpurile de lumina care sunt considerate aparitii ale Fecioarei Maria.
Nu stiu de ce am impresia ca tu nu incerci sa crezi in Dumnezeu ci mai degraba sa nu crezi.

Și Doriana, a zis ceva asemănător, să înțeleg că nu puteți fi mai originali și vă copiați concluziile? Mai explic pt. ultima oară: am fost creștin în perioada de copilărie până la majorat, în care pur și simplu nu am mai acceptat să cred fără să existe o dovadă solidă că nu îmi irosesc timpul. Ca atare am căutat nu am găsit și am adoptat poziția neutră a ateismului adică nu știu dacă există sau nu DUmnezeu, dar dovezile nu sunt suficiente ca să mă convingă că există. Dar am zis să mai caut: dacă găsesc bine, recunosc că am greșit, dacă nu găsesc probabil că nu voi mai căuta și voi continua pe drumul vieții.
Eu iti vorbesc din experienta, nu stiu Doriana.Eu sunt fumat cu astea.De fapt tu vrei sa te convingi ca nu exista Dumnezeu ca sa fie constiinta ta impacata..
Eu nu vorbeam de activitatea cerebrala ci de insusi gandurile ce ii trec omului prin cap.. gandurile, emotiile se petrec la nivel interior si sunt exteriorizate prin gesturi.

Toate gândurile și emoțiile fac parte din activitatea cerebrală și care au nevoie de un mediu în care să apară și să fie depozitate, în ceea ce numim popular, creier. Exteriorizarea lor se face prin transmitere de impulsuri la mușchi, anumite glande etc. Gândurile și emoțiile nu pot apărea în afara creierului,pentru că acesta le generează.
Totusi ele sunt invizibile din afara.La fel e si aerul.

O zicala(necrestina) zice ca doar pentru ca tu nu vezi locul dintr-un borcan nu inseamna ca el nu exista.

La fel e si cu sufletul , si cu Dumnezeu..

Legion

Re: Nu l-am gasit...

Mesaj necititde Legion » 15 Dec 2012, 17:48

Poate vrei puțin să elaborezi la ce te referi prin "Dumnezeu nu se limitează la un tipar". Nu încerc să îl discreditez, spun doar că nu am găsit nici o dovadă care să certifice existența lui
Ma refeream la doctrina.Te luai de o anumita doctrina crestina "Iadul vesnic" ca o ofensa morala.Conceptul de Dumnezeu nu este limitat la o singura doctrina.Sunt o plentitudine de doctrine, tipare.Asa ca daca esti ateu si ganditor cum sustii , trebuie sa fi impartial si sa privesti in ansamblu nu sa te ingusti la minte pe un singur tipar.
Nu poți să spui: "ei, bine știu că nu îți place ideea de iad veșnic, dar noi mai avem și raiul". Nu e ca și cum s-ar compensa. Nu mă pot gândi la un singur om care ar merita tortură veșnică, nici măcar marii tirani ai lumii. Cred că după 100-200 de ani, ți se face milă de ei. Dacă presupune prin absur că tu vei ajunge în rai iar copii tăi sunt în iad, poți să fi fericit în rai? chiar poți să treci pest tot, și să-ți spui: ei bine, merită tortură veșnică, măcar eu sunt bine mersi.
Dumnezeu este constiinta ta.

A ta? A mea nu, că dacă era conștiința mea nu mai aveam liberul arbitru care se presupune că l-am primit. Cele 2 afirmații că avem liberul arbitru și ele conștiința noastră se bat cap în cap.
Constiinta ta te-a adus aici "sa intrebi despre Dumnezeu" , nu e "impacata ea cumva" :)..
Ești tu sigur că sunt aici datorită conștiinței... sau a curiozității. Împăcată cu ce?
Sunt locuri unde zeci si sute de mii de oameni au vazut acelasi lucru si au fost martori la aceleasi aparitii in acelasi loc in acelasi timp.Nu poti compara asta cu yeti si ozn-uri unde apare cate 1,2 martori rasfirati si in care filmari sunt putine persoane.Multe dintre aceste aparitii ale Fecioarei Maria sunt cunoscute imprejurul lumii, au aparut si in media, sunt poze in media, s.a.m.d.. Cum explici corpurile alea de lumina din imagini?
Să înțeleg că numărul de martori concomitenți este important pentru tine... bun luăm un spectacol de iluzionism (poate unul chiar televizat) mii/sute de mii/milioane/miliarde de oameni văd iluzia pusă în scenă de scamator... nimeni nu neagă că ce s-a întâmplat s-a întâmplat (a dispărut un obiect, o personă, nu are importanță), unii vor spune că ei știu sau bănuiesc că știu cum a făcut dar cei mai mulți nu, căci ăsta e scopul. La ce am asistat? La o minune sau la o iluzie? Contează nr. de martori? Conferă aceștia o credibilitate mai mare? Desigur că nu, faptul că ei nu pot explica cum a făcut nu oferă o notă de adevăr spectacolului.
Corpurile alea de lumină din imagini sunt aeleași corpuri de lumină din cer cu ozn-uri... mai pe șleau... e făcătură bre!
Explica corpurile de lumina care sunt considerate aparitii ale Fecioarei Maria.
Ești insistent văd, bine. Eu văd ceva luminos (care desigur poate fi o editare ulterioară) care în unele filmări seamănă cu o siluetă umană nedeterminată, iar în altele e o lumină care provine de la o sursă punctiformă. De unde ști că e Maria, ai cunoscut-o pe Maria personal? Dacă am impresia că văd un chip în nori, e asta o minune? În unele din filmări mi se pare că am văzut mai degrabă un 'thumbs up" decât o persoană. Ce să zic am căzut pe spate.
Eu iti vorbesc din experienta, nu stiu Doriana.Eu sunt fumat cu astea.De fapt tu vrei sa te convingi ca nu exista Dumnezeu ca sa fie constiinta ta impacata..
Păi, în urma analizei dovezilor prezentate de tine și alții există două variante: 1.Există dovezi plauzibile ale exitenței, așadar m-ai convins 2.Dovezile sunt interpretabie și insuficiente pentru a dovedi existența, și rămân în poziția neutră. Așadar ai dreptate pe jumătate.
Totusi ele sunt invizibile din afara.La fel e si aerul.
Parcă am mai explicat asta, este chiar așa greu de înțeles?.... aer/gând = neobservabil cu ochiul liber, dar demonstrabile; Dumnezeu = neobservabil cu ochiul liber, dar nedemonstrat încă (aștept să vii cu un argument pertinent măcar).
O zicala(necrestina) zice ca doar pentru ca tu nu vezi locul dintr-un borcan nu inseamna ca el nu exista.
Dar nici nu înseamnă că există, pănă ce nu e demonstrat că nu e vidat borcanul, nu?
La fel e si cu sufletul , si cu Dumnezeu..
Exact la fel. Iar dacă tot ai menționat de suflet ce este sufletul? Dar Dumnezeu ce este? Careva zicea mai sus că este mc2, adică energie.

Toma
Mesaje:47
Membru din:03 Dec 2012, 23:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu

Re: Nu l-am gasit...

Mesaj necititde Toma » 15 Dec 2012, 18:34

Nu poți să spui: "ei, bine știu că nu îți place ideea de iad veșnic, dar noi mai avem și raiul". Nu e ca și cum s-ar compensa. Nu mă pot gândi la un singur om care ar merita tortură veșnică, nici măcar marii tirani ai lumii. Cred că după 100-200 de ani, ți se face milă de ei. Dacă presupune prin absur că tu vei ajunge în rai iar copii tăi sunt în iad, poți să fi fericit în rai? chiar poți să treci pest tot, și să-ți spui: ei bine, merită tortură veșnică, măcar eu sunt bine mersi.
Nu ai inteles nimic.Sunt culte crestine care nu cred in tortura vesnica.Sunt alte culte(necrestine) care nu cred in Iad.Ideea e ca, ca sa poti sa ai o opinie intelectuala si rezonabila asupra lui Dumnezeu trebuie sa iei in considerare toate conceptele despre Dumnezeu, fara a te ingusta pe o anumita idee.Crestinismul poate fi gresit.Ortodoxia gresita.Iudaismul gresit.S.a.m.d.. Chiar daca aceste religii sunt false asta nu exclude existenta lui Dumnezeu.Dumnezeu nu este limitat la cult sau un precept.Dumnezeu care este totul si mai mult decat tot.Nu il poti compara pe Dumnezeu cu ceva sa zici asta este.Nu exista etalon de comparatie pentru Dumnezeu, Dumnezeu e etalonul.Dumnezeu este infinit, utima realitate, constiinta, intruchiparea tuturor calitatilor existentiale si non-existentiale ce nu poate fi cuprins in intregime dintr-o data ci gradual, de-a lungul vietii.. Dumnezeu nu poate fi cuprins in intregimea fiintei lui fiind limitat la cult sau la un singur concept, sau precept.Dumnezeu este viu si viata intr-o activitate perpetua si viata este mesajului lui Dumnezeu catre noi.

Ești tu sigur că sunt aici datorită conștiinței... sau a curiozității. Împăcată cu ce?
Impacata cu ea insasi... Mustrarile de constiinta, inconsistentele constientale, etc.
Să înțeleg că numărul de martori concomitenți este important pentru tine... bun luăm un spectacol de iluzionism (poate unul chiar televizat) mii/sute de mii/milioane/miliarde de oameni văd iluzia pusă în scenă de scamator... nimeni nu neagă că ce s-a întâmplat s-a întâmplat (a dispărut un obiect, o personă, nu are importanță), unii vor spune că ei știu sau bănuiesc că știu cum a făcut dar cei mai mulți nu, căci ăsta e scopul. La ce am asistat? La o minune sau la o iluzie? Contează nr. de martori? Conferă aceștia o credibilitate mai mare? Desigur că nu, faptul că ei nu pot explica cum a făcut nu oferă o notă de adevăr spectacolului.
Corpurile alea de lumină din imagini sunt aeleași corpuri de lumină din cer cu ozn-uri... mai pe șleau... e făcătură bre!
Sunt zeci si sute de filmari diferite din diferite surse care toate au aceleasi corpuri luminoase.In plus aceste aparitii au fost atestate si in media.Cele din Egipt, Zeitun , Fatima, Medjugorje etc.. Nu eveniment unic.. Aparitii care au aparut pe decursul unui interval de timp.Cate filmulete cu OZN , YETI si ce mai vrei tu au aparut si in media in mai multe ziare, pe la TV si sunt cunoscute in toata lumea ?
Ești insistent văd, bine. Eu văd ceva luminos (care desigur poate fi o editare ulterioară) care în unele filmări seamănă cu o siluetă umană nedeterminată, iar în altele e o lumină care provine de la o sursă punctiformă. De unde ști că e Maria, ai cunoscut-o pe Maria personal? Dacă am impresia că văd un chip în nori, e asta o minune? În unele din filmări mi se pare că am văzut mai degrabă un 'thumbs up" decât o persoană. Ce să zic am căzut pe spate.
Oricine ar fi, nu are importanta.E un corp de natura diferita, sensibila, care apare si dispare si care comunica cu diferite persoane.Un alt ordin de existenta.

Păi, în urma analizei dovezilor prezentate de tine și alții există două variante: 1.Există dovezi plauzibile ale exitenței, așadar m-ai convins 2.Dovezile sunt interpretabie și insuficiente pentru a dovedi existența, și rămân în poziția neutră. Așadar ai dreptate pe jumătate.
Nu stiu cat de bun simt si experienta in viata ai, dar toate lucrurile din lumea asta sunt interpretabile , placute si neplacute.Nu este un lucru care e in totalitate placut sau vazut la fel de absolut toata lumea in absolutism.Pentru ca exista "ochi" buni si "ochi" rai.. Things are in the eye of the beholder.. Pentru cel care nu are ochiul bun nici o dovada nu e de ajuns.. Am o mie de dovezi pentru cel ce vrea sa creada, pentru cel ce nu vrea nu am nici una (zicea un parinte) , sau pentru cei ce vor sa creada orice dovada este suficienta, pentru cei ce nu vor sa creada nici una..
Parcă am mai explicat asta, este chiar așa greu de înțeles?.... aer/gând = neobservabil cu ochiul liber, dar demonstrabile; Dumnezeu = neobservabil cu ochiul liber, dar nedemonstrat încă (aștept să vii cu un argument pertinent măcar).
Nu este vorba ca dovezi nu au fost prezentate si/sau demonstrate ci ele au fost.Dar nu au fost de ajuns pentru tine, pentru ca tu nu cauti sa crezi ci sa nu crezi.Nu am de gand sa discut in contradictoriu doar de dragul de a face si de a discuta cu persoane irationale.Argumente demonstrabile si rationale au fost prezentate, tine doar de bunul simt (simtul fin) al omului sa le inteleaga astea sa le caute si sa le rumege..
O zicala(necrestina) zice ca doar pentru ca tu nu vezi locul dintr-un borcan nu inseamna ca el nu exista.
Dar nici nu înseamnă că există, pănă ce nu e demonstrat că nu e vidat borcanul, nu?
Nu intelegi.Te tii probabil destept si rational dar nu prea esti.Pai omule spatiul dinauntrul borcanului exista.
La fel e si cu sufletul , si cu Dumnezeu..
Exact la fel. Iar dacă tot ai menționat de suflet ce este sufletul? Dar Dumnezeu ce este? Careva zicea mai sus că este mc2, adică energie.[/quote]

Cea mai fina esenta a omului.Sufletul sunt gandurile si simturile tale, cele dinauntru, cele ce nu se vad.

In functie de urmatorul tau post conversatia va continua sau va lua sfarsit.Nu ma intereseaza sa intretin o conversatie cu persoane irationale si e imposibil sa convingi o persoana irationala.De aia sunt atatea pareri in lume,atatea partide si atatea religii in lume.

Probabil ca nici tu nu ai fost destul de explicit cu ce fel de dovezi cauti.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Nu l-am gasit...

Mesaj necititde Doriana » 15 Dec 2012, 18:38

Să înțeleg că îmi dai dreptate, sau că nu ești capabilă să-mi demonstrezi ce afirmi?
Intelege ce vrei. Asta nu va schimba nimic niciin cazul tau nici in cazul meu.
Repet, chiar daca nu iti place: Nu ai nevoie de "demonstratii" (aka vorbarie fara sfarsit si fara sens) decat daca iti plac contrazicerile cu crestinii. Cautarea dovezilor mentale este o capcana pentru simplul fapt ca pe Dumnezeu Il poti cunoaste prin intermediul duhului. Iar cautarea dovezilor mentale inseamna invartire aiurea in cerc daca nu este dublata de o cautare in duh. Sa mergi pe un astfel de drum e pierdere de timp.
Deci nu are sens ca Il compari pe Dumnezeu cu dragonii. Crestinii cred in Dumnezeu pentru ca L-au vazut si Il cunosc. Pe dragoni nu i-a vazut nimeni.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Nu l-am gasit...

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Dec 2012, 20:46

Morală creștină din vechiul testamnet: femeia care a fost violată trebuie să se căsătorească cu violatorul, cel care nu respectă ziuă de sâmbătă trebuie omorât cu pietre, homosexuali trebuie omorâți cu pietre, sclavia este acceptabilă, etc.; Morală creștină din noul testament Matei 10:34 (Iisus)Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie. 35. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa. 36.Şi duşmanii omului (vor fi) casnicii lui. 37. Cel ce iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.
Ad literam morala nu poate fi înţeleasă, aşa au procedat şi fariseii ajungând în final să-l răstignească pe Iisus... Ca să înţelegi chestiuni privind credinţa în Dumnezeu trebuie să ai un numitor comun, ex.: SMERENIE (bine înţeleasă), SINCERITATE sau trasparenţă etc. altfel ne trezim că filozofăm ca să ne aflăm în treabă sau ca să (ne) demonstrăm cât de bine cunoaştem nişte lucrări scrise, gen Scriptura.
Poți să dovedești că viața fără Dumnezeu devine fadă și fără mijloace de a performa calitativ? Sunt țări unde ateii reprezintă 80% și celelate religii 20% și o duc mai bine decât România, e mai multă ordine, respect, iar nivelul de trai e incomparabil cu cel din România.
Când vorbesc de performanţă am în vedere în primul rând relaţiile dintre oameni. PS: În România procentul creştinilor autentici, adevăraţi sunt foarte puţini şi greu de găsit.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Legion

Re: Nu l-am gasit...

Mesaj necititde Legion » 15 Dec 2012, 22:32

Dumnezeu care este totul si mai mult decat tot.Nu il poti compara pe Dumnezeu cu ceva sa zici asta este.Nu exista etalon de comparatie pentru Dumnezeu, Dumnezeu e etalonul.Dumnezeu este infinit, utima realitate, constiinta, intruchiparea tuturor calitatilor existentiale si non-existentiale ce nu poate fi cuprins in intregime dintr-o data ci gradual, de-a lungul vietii..

Bun, sunt parțial de acord, Dumnezeu poate fi altceva decât ce descrie un singur cult religios, dar când ai înșiruit seria de caracteristici atribuite lui Dumnezeu, te-ai baza pe una singură, nu pe un amalgam de religii, nu? Sau putem pune semnul egalității între Dumnezeu și orice alt zeu... ca de exemplu Dumnezeu=Ares?
viata este mesajului lui Dumnezeu catre noi.
Cred că dacă i-ai întreba pe cei din Sodoma, Gomora și restul populației planetei dinaintea potopului, nu ar fi de acord cu tine.
Impacata cu ea insasi... Mustrarile de constiinta, inconsistentele constientale, etc.
Îmi pare rău, dar cam îmi scapă mesajul ce ai vreut să mi-l transmiți, nu m-ai convins că Dumnezeu este conștiința mea, și nici nu mi-ai dovedit cum afirmația ta este măcar corectă.
Sunt zeci si sute de filmari diferite din diferite surse care toate au aceleasi corpuri luminoase.In plus aceste aparitii au fost atestate si in media.Cele din Egipt, Zeitun , Fatima, Medjugorje etc.. Nu eveniment unic.. Aparitii care au aparut pe decursul unui interval de timp.Cate filmulete cu OZN , YETI si ce mai vrei tu au aparut si in media in mai multe ziare, pe la TV si sunt cunoscute in toata lumea ?
Sunt sute de filmări cu ozneuri, sute de oameni ce spun că au fost răpiți... Fenomenul cu OZN-urilor este mediatizat destul de mult, dar probabil că nu și pe la Trinitas tv. CANTITATEA nu determină dacă o afirmație este adevărată sau falsă. Sunt sigur că Musulmanii au miracolele lor, certificate de sute/mii de surse... și cu toate astea tu nu crezi în Alah.
Oricine ar fi, nu are importanta.E un corp de natura diferita, sensibila, care apare si dispare si care comunica cu diferite persoane.Un alt ordin de existenta.
Dar stai puțin parcă era Maria, acum e doar un corp? și scuză-mă eu nu am văzut comunicare, probabil că am clipit și mi-a a scăpat.
Nu stiu cat de bun simt si experienta in viata ai, dar toate lucrurile din lumea asta sunt interpretabile , placute si neplacute.Nu este un lucru care e in totalitate placut sau vazut la fel de absolut toata lumea in absolutism.Pentru ca exista "ochi" buni si "ochi" rai.. Things are in the eye of the beholder.. Pentru cel care nu are ochiul bun nici o dovada nu e de ajuns.. Am o mie de dovezi pentru cel ce vrea sa creada, pentru cel ce nu vrea nu am nici una (zicea un parinte) , sau pentru cei ce vor sa creada orice dovada este suficienta, pentru cei ce nu vor sa creada nici una..
Văd că logica ta e cam rigidă prietene. Ai o mie de dovezi pentru cineva care crede în Dumnezeu (adică care nu are nevoie de convingere pentru că deja crede, nu ai cum să obții un rezultat defavorabil) și nici una pentru cel care nu crede încă (care pote alege între a crede și a nu cred, în funcție de dovezile pe care i le oferi).
Nu am de gand sa discut in contradictoriu doar de dragul de a face si de a discuta cu persoane irationale.Argumente demonstrabile si rationale au fost prezentate, tine doar de bunul simt (simtul fin) al omului sa le inteleaga astea sa le caute si sa le rumege..
Singurul lucru oferit sunt niște argumente care au la bază o logică rigidă, și dacă l-a atât se reduce dovada unei entități atunci înseamnă că standardul pentru a accepta orice este desul de jos, și cu toate aste nu cred că vei admite că Ra există.
Nu intelegi.Te tii probabil destept si rational dar nu prea esti.Pai omule spatiul dinauntrul borcanului exista.
Bun, hai să-ți fac pe plac. Există spațiul, și atunci Dumnezeu este în borcan?
Cea mai fina esenta a omului.Sufletul sunt gandurile si simturile tale, cele dinauntru, cele ce nu se vad.
Când afirmi asta bănuiescă că nu ai dovezi, sau cel puțin tot asta îmi zici că nu poți dovedi. Și atunci nu cumva încerci să pari mai deștept punând semnul egalității între gânduri/trăiri și suflet, când nici nu ai prea mult habar ce sunt gândurile sau trăirile?
In functie de urmatorul tau post conversatia va continua sau va lua sfarsit.Nu ma intereseaza sa intretin o conversatie cu persoane irationale si e imposibil sa convingi o persoana irationala.De aia sunt atatea pareri in lume,atatea partide si atatea religii in lume.
Cine e irațional eu? Păi eu nu cred în șerpi vorbitori, un vapor construit de o mână de oameni care să cuprindă toate animalele existente, tufișuri vorbitoare, un om care poate supraviețuii în sistemul digestv al unei balene.
Probabil ca nici tu nu ai fost destul de explicit cu ce fel de dovezi cauti.
Dacă îmi supui ce e Dumnezeu (sau măcar ce reprezintă pentru tine) îți pot și eu pune ce dovezi caut.
Ultima oară modificat 15 Dec 2012, 23:06 de către Legion, modificat 1 dată în total.

Legion

Re: Nu l-am gasit...

Mesaj necititde Legion » 15 Dec 2012, 22:56

Morală creștină din vechiul testamnet: femeia care a fost violată trebuie să se căsătorească cu violatorul, cel care nu respectă ziuă de sâmbătă trebuie omorât cu pietre, homosexuali trebuie omorâți cu pietre, sclavia este acceptabilă, etc.; Morală creștină din noul testament Matei 10:34 (Iisus)Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie. 35. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa. 36.Şi duşmanii omului (vor fi) casnicii lui. 37. Cel ce iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.
Ad literam morala nu poate fi înţeleasă, aşa au procedat şi fariseii ajungând în final să-l răstignească pe Iisus... Ca să înţelegi chestiuni privind credinţa în Dumnezeu trebuie să ai un numitor comun, ex.: SMERENIE (bine înţeleasă), SINCERITATE sau trasparenţă etc. altfel ne trezim că filozofăm ca să ne aflăm în treabă sau ca să (ne) demonstrăm cât de bine cunoaştem nişte lucrări scrise, gen Scriptura.
Ce mai e de adăugat? Scriptura pe care tu o consideri o sursă morlă (poate morală pentru cei ce au scris-o) nu este în totalitate morală în funcție de standardele unei societăți civilizate.
PS: În România procentul creştinilor autentici, adevăraţi sunt foarte puţini şi greu de găsit.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Niciun_sco ... v%C4%83rat

Legion

Re: Nu l-am gasit...

Mesaj necititde Legion » 15 Dec 2012, 23:04

Intelege ce vrei. Asta nu va schimba nimic niciin cazul tau nici in cazul meu.
Repet, chiar daca nu iti place: Nu ai nevoie de "demonstratii" (aka vorbarie fara sfarsit si fara sens) decat daca iti plac contrazicerile cu crestinii. Cautarea dovezilor mentale este o capcana pentru simplul fapt ca pe Dumnezeu Il poti cunoaste prin intermediul duhului. Iar cautarea dovezilor mentale inseamna invartire aiurea in cerc daca nu este dublata de o cautare in duh. Sa mergi pe un astfel de drum e pierdere de timp.
Deci nu are sens ca Il compari pe Dumnezeu cu dragonii. Crestinii cred in Dumnezeu pentru ca L-au vazut si Il cunosc. Pe dragoni nu i-a vazut nimeni.
1.Ce este un duh? Dacă e imaterial atunci ce este și cum ști de el?
2.Unde l-ai văzut pe Dumnezeu?
3. Uite un dragon.... acum crezi? Și dacă nu, de ce?

Toma
Mesaje:47
Membru din:03 Dec 2012, 23:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu

Re: Nu l-am gasit...

Mesaj necititde Toma » 15 Dec 2012, 23:20

Dumnezeu care este totul si mai mult decat tot.Nu il poti compara pe Dumnezeu cu ceva sa zici asta este.Nu exista etalon de comparatie pentru Dumnezeu, Dumnezeu e etalonul.Dumnezeu este infinit, utima realitate, constiinta, intruchiparea tuturor calitatilor existentiale si non-existentiale ce nu poate fi cuprins in intregime dintr-o data ci gradual, de-a lungul vietii..

Bun, sunt parțial de acord, Dumnezeu poate fi altceva decât ce descrie un singur cult religios, dar când ai înșiruit seria de caracteristici atribuite lui Dumnezeu, te-ai baza pe una singură, nu pe un amalgam de religii, nu? Sau putem pune semnul egalității între Dumnezeu și orice alt zeu... ca de exemplu Dumnezeu=Ares?
viata este mesajului lui Dumnezeu catre noi.
Cred că dacă i-ai întreba pe cei din Sodoma, Gomora și restul populației planetei dinaintea potopului, nu ar fi de acord cu tine.
Impacata cu ea insasi... Mustrarile de constiinta, inconsistentele constientale, etc.
Îmi pare rău, dar cam îmi scapă mesajul ce ai vreut să mi-l transmiți, nu m-ai convins că Dumnezeu este conștiința mea, și nici nu mi-ai dovedit cum afirmația ta este măcar corectă.
Sunt zeci si sute de filmari diferite din diferite surse care toate au aceleasi corpuri luminoase.In plus aceste aparitii au fost atestate si in media.Cele din Egipt, Zeitun , Fatima, Medjugorje etc.. Nu eveniment unic.. Aparitii care au aparut pe decursul unui interval de timp.Cate filmulete cu OZN , YETI si ce mai vrei tu au aparut si in media in mai multe ziare, pe la TV si sunt cunoscute in toata lumea ?
Sunt sute de filmări cu ozneuri, sute de oameni ce spun că au fost răpiți... Fenomenul cu OZN-urilor este mediatizat destul de mult, dar probabil că nu și pe la Trinitas tv. CANTITATEA nu determină dacă o afirmație este adevărată sau falsă. Sunt sigur că Musulmanii au miracolele lor, certificate de sute/mii de surse... și cu toate astea tu nu crezi în Alah.
Oricine ar fi, nu are importanta.E un corp de natura diferita, sensibila, care apare si dispare si care comunica cu diferite persoane.Un alt ordin de existenta.
Dar stai puțin parcă era Maria, acum e doar un corp? și scuză-mă eu nu am văzut comunicare, probabil că am clipit și mi-a a scăpat.
Nu stiu cat de bun simt si experienta in viata ai, dar toate lucrurile din lumea asta sunt interpretabile , placute si neplacute.Nu este un lucru care e in totalitate placut sau vazut la fel de absolut toata lumea in absolutism.Pentru ca exista "ochi" buni si "ochi" rai.. Things are in the eye of the beholder.. Pentru cel care nu are ochiul bun nici o dovada nu e de ajuns.. Am o mie de dovezi pentru cel ce vrea sa creada, pentru cel ce nu vrea nu am nici una (zicea un parinte) , sau pentru cei ce vor sa creada orice dovada este suficienta, pentru cei ce nu vor sa creada nici una..
Văd că logica ta e cam rigidă prietene. Ai o mie de dovezi pentru cineva care crede în Dumnezeu (adică care nu are nevoie de convingere pentru că deja crede, nu ai cum să obții un rezultat defavorabil) și nici una pentru cel care nu crede încă (care pote alege între a crede și a nu cred, în funcție de dovezile pe care i le oferi).
Nu am de gand sa discut in contradictoriu doar de dragul de a face si de a discuta cu persoane irationale.Argumente demonstrabile si rationale au fost prezentate, tine doar de bunul simt (simtul fin) al omului sa le inteleaga astea sa le caute si sa le rumege..
Singurul lucru oferit sunt niște argumente care au la bază o logică rigidă, și dacă l-a atât se reduce dovada unei entități atunci înseamnă că standardul pentru a accepta orice este desul de jos, și cu toate aste nu cred că vei admite că Ra există.
Nu intelegi.Te tii probabil destept si rational dar nu prea esti.Pai omule spatiul dinauntrul borcanului exista.
Bun, hai să-ți fac pe plac. Există spațiul, și atunci Dumnezeu este în borcan?
Cea mai fina esenta a omului.Sufletul sunt gandurile si simturile tale, cele dinauntru, cele ce nu se vad.
Când afirmi asta bănuiescă că nu ai dovezi, sau cel puțin tot asta îmi zici că nu poți dovedi. Și atunci nu cumva încerci să pari mai deștept punând semnul egalității între gânduri/trăiri și suflet, când nici nu ai prea mult habar ce sunt gândurile sau trăirile?
In functie de urmatorul tau post conversatia va continua sau va lua sfarsit.Nu ma intereseaza sa intretin o conversatie cu persoane irationale si e imposibil sa convingi o persoana irationala.De aia sunt atatea pareri in lume,atatea partide si atatea religii in lume.
Cine e irațional eu? Păi eu nu cred în șerpi vorbitori, un vapor construit de o mână de oameni care să cuprindă toate animalele existente, tufișuri vorbitoare, un om care poate supraviețuii în sistemul digestv al unei balene.
Probabil ca nici tu nu ai fost destul de explicit cu ce fel de dovezi cauti.
Dacă îmi supui ce e Dumnezeu (sau măcar ce reprezintă pentru tine) îți pot și eu pune ce dovezi caut.
Din punctul meu de vedere conversatia mea cu tine a luat sfarsit.

Legion

Re: Nu l-am gasit...

Mesaj necititde Legion » 16 Dec 2012, 00:37

Din punctul meu de vedere conversatia mea cu tine a luat sfarsit.
Nu trebuia să te deranjezi, a fost suficient ultimatumul din postarea anterioară.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Nu l-am gasit...

Mesaj necititde Doriana » 16 Dec 2012, 14:07

1.Ce este un duh? Dacă e imaterial atunci ce este și cum ști de el?
Duhul este parte a fiintei noastre care face legatura cu Dumnezeu. Cei mai multi nu il constientizeaza deoarece il au adormit. Pentru ca Dumnezeu sa fie vazut si inteles este nevoie ca duhul sa fie trezit. Altfel e ca si cum am vorbi de diversitatea culorilor cu un om lipsit de instrumentul vederii - ochii. Vorbesc in general, nu ma refer la cineva anume.
E posibil sa traiesti toata viata nestiind de el. Sau poti afla pentru ca cineva iti spune. Sunt destui oameni care interactioneaza cu Dumnezeu fara sa constientizeze ca au un duh; nu e neaparat nevoie sa stii de el. Insa am vrut sa iti explic de ce dovezile mentale nu ajung, oricata bunavointa ar avea interlocutorii tai sa iti explice.
2.Unde l-ai văzut pe Dumnezeu?
Unde L-am vazut eu este irelevant. Cel mai probabil nu Il vei vedea in acelasi loc unde L-am vazut eu. Iar eu, probabil, nu Il voi vedea acolo unde tu Il poti vedea. Dar vorbesc, desigur, de o vedere spirituala, deschisa intr-o lume spirituala, acolo unde Dumnezeu, care este Duh, poate fi vazut.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Nu l-am gasit...

Mesaj necititde dimitrie » 16 Dec 2012, 22:31

............
1. Filmări proaste cu claritate redusă
2. Nici unul din aceste filmulețe nu arată vre-un miracol, ca să nu mai spun că nu știu cum ar certifica existența lui Dumnezeu un miracol care aparaent nu e făcut de Dumnezeu (nu apărea în nici o filmare).
3. Există filmări de acest gen despre: extratereștrii (alea cu luminițe pe cer), Yeti, Bigfoot, monstul din Lockness, etc.
Tu crezi că cele menționate de mine sunt reale? (Și te rog să îmi dai un răspuns de această dată prin da sau nu, că până acum ai evitat să-mi zici dacă crezi în dragoni).
Poate acest documentar e mai clar:


(documentarul 1 începe după sec.27)



Am postat acest mesaj pentru a nu ne reproșa faptul că nu vă putem prezenta vreun documentar de calitate.
Domnule Legion, Dumnezeu este nevăzut, intangibil, etc. în ființa Sa. Însă El Se manifestă perceptibil nouă prin energiile Sale necreate, ori prin acte providențiale (răspuns la rugăciuni, pedepse pentru păcate ori răsplată pentru bine, etc.). Vreți dovezi? Atunci trebuie să faceți muncă de teren.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Legion

Re: Nu l-am gasit...

Mesaj necititde Legion » 17 Dec 2012, 06:59

1.Ce este un duh? Dacă e imaterial atunci ce este și cum ști de el?
Duhul este parte a fiintei noastre care face legatura cu Dumnezeu. Cei mai multi nu il constientizeaza deoarece il au adormit. Pentru ca Dumnezeu sa fie vazut si inteles este nevoie ca duhul sa fie trezit. Altfel e ca si cum am vorbi de diversitatea culorilor cu un om lipsit de instrumentul vederii - ochii. Vorbesc in general, nu ma refer la cineva anume.
E posibil sa traiesti toata viata nestiind de el. Sau poti afla pentru ca cineva iti spune. Sunt destui oameni care interactioneaza cu Dumnezeu fara sa constientizeze ca au un duh; nu e neaparat nevoie sa stii de el. Insa am vrut sa iti explic de ce dovezile mentale nu ajung, oricata bunavointa ar avea interlocutorii tai sa iti explice.
Ca să înțeleg putem afla pentru că cineva ne spune, nu? Dacă eu îți spun că am văzut [inserează ființă a cărei existență e ficțională] atunci indiferent că nimeni nu îl vede, sau că doar un grup select vede așa ceva, există? Practic, ce înțeleg eu că zici este că trebuie să cred că există nu să știu cu certitudine, mentalitate cu care am o problemă pentru că pune accent pe credință și nu pe realitate.
2.Unde l-ai văzut pe Dumnezeu?
Unde L-am vazut eu este irelevant. Cel mai probabil nu Il vei vedea in acelasi loc unde L-am vazut eu. Iar eu, probabil, nu Il voi vedea acolo unde tu Il poti vedea. Dar vorbesc, desigur, de o vedere spirituala, deschisa intr-o lume spirituala, acolo unde Dumnezeu, care este Duh, poate fi vazut.
53 de cuvinte, dar care nu conțin nici un răspuns, cam la fel ca la ultima întrebare.

Legion

Re: Nu l-am gasit...

Mesaj necititde Legion » 17 Dec 2012, 07:16

Poate acest documentar e mai clar:
Desigur dar poate că e singurul său atu.
Am postat acest mesaj pentru a nu ne reproșa faptul că nu vă putem prezenta vreun documentar de calitate.
Domnule Legion, Dumnezeu este nevăzut, intangibil, etc. în ființa Sa. Însă El Se manifestă perceptibil nouă prin energiile Sale necreate, ori prin acte providențiale (răspuns la rugăciuni, pedepse pentru păcate ori răsplată pentru bine, etc.). Vreți dovezi? Atunci trebuie să faceți muncă de teren.
Dacă Dumnezeu e nevăzut, de unde știi că orice fenomen mai mult sau mai puțin ieșit din comun este dovada existenței sale. Este fulgerul o dovadă a existenței sale? Nu e un fenomen natural (demonstrat). Este lumina măcar o dovada a existențeui unui zeu? Nu.
Nu trebuie să fac muncă de teren pt "miraculosul" foc sfânt. Am auzit de el, am cercetat a fost demonstrat cum se poate aprinde o lumânare fără flacără.

Pe wiki găsești alte metode sugerate de realizare a acestei scamatorii precum și cea din filmulețul pus de mine.
Eu în documentarul tău nu l-am găsit pe Dumnezeu,ci doar un spectacol de magie.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Nu l-am gasit...

Mesaj necititde Floryan » 17 Dec 2012, 10:18

Dacă Dumnezeu e nevăzut, de unde știi că orice fenomen mai mult sau mai puțin ieșit din comun este dovada existenței sale.

Este fulgerul o dovadă a existenței sale? Nu e un fenomen natural (demonstrat).
Daca fulgerul este un fenomen natural, ne puteti demonstra cum s-a nascut legea prin care se formeaza fulgerul?
Este viata un fenomen natural (demonstrat) ? Daca sustineti ca da, va rog sa demonstrati!

Este lumina măcar o dovada a existențeui unui zeu? Nu.
Da.

Daca dupa parerea dv daca nu exista Dumnezeu, de ce v-ati ales un astfel de nume si ce semnifica pt dv acesta?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Nu l-am gasit...

Mesaj necititde Doriana » 17 Dec 2012, 11:07

Ca să înțeleg putem afla pentru că cineva ne spune, nu? Dacă eu îți spun că am văzut [inserează ființă a cărei existență e ficțională] atunci indiferent că nimeni nu îl vede, sau că doar un grup select vede așa ceva, există? Practic, ce înțeleg eu că zici este că trebuie să cred că există nu să știu cu certitudine, mentalitate cu care am o problemă pentru că pune accent pe credință și nu pe realitate.
Exact asta e problema. De ce insisti cu cerutul dovezilor daca nu esti dispus sa le crezi? Eu iti pot scrie aici o serie de dovezi; raspunsul tau va fi ca nu esti obligat sa crezi. Si nu esti.
De fapt, de unde stii tu ca eu exist pe aici si nu sunt doar un program pe calculator care vrea sa tina forumul ocupat? Sau de unde stiu eu ca tu existi si nu esti un program simplu care la orice raspunde : "Nu cred; vreau dovezi"? Iar asta e un cerc vicios, cum iti spuneam. Dovezile trebuie crezute, altfel degeaba vorbim. Suntem pe un forum, nu putem face demonstratii chimice, biologice, nu ne putem intoarce in istorie si nu pot sa iti arat practic ceea ce Dumnezeu face in viata mea pentru ca nu esti langa mine. Si chiar daca vei vedea nu vei crede daca esti hotarat sa nu crezi.

De fapt, ceea ce se intampla aici (si pe unde ai mai fost) este ca crestinii iti aduc dovezile lor, dar tu nu le crezi, alegand in schimb sa crezi dovezile celor ce nu se pot impaca cu ideea existentei lui Dumnezeu. De ce alegi sa crezi unele si pe altele nu? Tu oricum nu poti demonstra ca ce spun ateii e adevarat, doar ii crezi pe cuvant. TU CREZI, dragul meu, dar crezi gresit.

Bunul simt, normalitatea, iti va spune ca un om inteligent si complicat ca tine, si inca 7 miliarde pe langa, plus o terra care sa le sustina viata nu pot aparea la intamplare ci e musai sa existe o inteligenta superioara ca sursa. Nu trebuie sa fii prea inteligent sa vezi asta, ci doar sincer cu tine insuti. De aia tot zic sa asculti de bunul simt si nu de pseudodemonstratii stiintifice care in ziua de azi pot demonstra orice. Dar raspunsul tau? "Nu cred..." Cum te putem noi ajuta atunci?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Legion

Re: Nu l-am gasit...

Mesaj necititde Legion » 17 Dec 2012, 14:51

Daca fulgerul este un fenomen natural, ne puteti demonstra cum s-a nascut legea prin care se formeaza fulgerul?
Fulgerul este un arc luminos rezultat în urma unui proces de descărcare electrică (trăsnet) cauzat de o diferență de potențial electrostatic. Acest fenomen meteorologic are loc în natură între nori încărcați cu sarcini electrice diferite sau între nor și pământ.
În Biblie fulgerele și tunetele sunt o solie care exprimă mânia lui Dumnezeu (2. Moise 9,24; 2. Samuel 22,15; Iov 37; Psalm 18) și pedeapsa Domnului (Zaharia 9,14) de exemplu izgonirea din rai a lui Satan (Luca 10,18), sau învierea în prezența îngerului (Hes 1,14; Daniel 10,6; Matei 28,3).
Ce algegi?
Este viata un fenomen natural (demonstrat) ? Daca sustineti ca da, va rog sa demonstrati!
Viața nu e un fenomen, viața este starea caracteristică organismelor ce au ca trăsături specifice autodezvoltarea, autoconservarea și autoreproducerea, sau, la organismele superioare, cu posibilitatea de a urmări un țel.
Este lumina măcar o dovada a existențeui unui zeu? Nu.
Da.
Ca să te citez pe tine:
Daca sustineti ca da, va rog sa demonstrati!
Daca dupa parerea dv daca nu exista Dumnezeu, de ce v-ati ales un astfel de nume si ce semnifica pt dv acesta?
Unu la mână, am zis că nu știu dacă există, doar că nu sunt dovezi care să vă susțină punctul de vedere că există. Inspirația pentru numele Legion.

Constantinos

Re: Nu l-am gasit...

Mesaj necititde Constantinos » 17 Dec 2012, 15:30

Exista dovezi in Vietile Sfintilor , Vechiul Testament ( Iov cap. 40 , 15 -24 si cap. 41 unde descrierea nu este specifica acelor animale ) si dovezi arheologice pentru existenta dragonilor , balaurilor sau dinozaurilor. Despre existenta O.Z.N-urilor gasesti aici viewtopic.php?f=22&t=242

Legion

Re: Nu l-am gasit...

Mesaj necititde Legion » 17 Dec 2012, 15:35

Exact asta e problema. De ce insisti cu cerutul dovezilor daca nu esti dispus sa le crezi? Eu iti pot scrie aici o serie de dovezi; raspunsul tau va fi ca nu esti obligat sa crezi. Si nu esti.
De unde ști ce am să spun? Iar ai devenit mama omida? Și orice așa-zisă dovadă prezentată trebuie să fie certă și pertinentă pentru că ce s-a prezentat până acum sunt scamatorii ieftine.
De fapt, de unde stii tu ca eu exist pe aici si nu sunt doar un program pe calculator care vrea sa tina forumul ocupat? Sau de unde stiu eu ca tu existi si nu esti un program simplu care la orice raspunde : "Nu cred; vreau dovezi"? Iar asta e un cerc vicios, cum iti spuneam.
De unde, zici? La fel ca și în cazului [inserează zeul preferat aici], nu există dovezi a unui program de (nu pe) calculator care măcar să simuleze o conversație inteligentă, și cu atât mai mult, îți poți imagine ce mult ar costa așa ceva? Acest forum amărât nu și-ar permite o astfel de achiziție.
Dovezile trebuie crezute, altfel degeaba vorbim. Suntem pe un forum, nu putem face demonstratii chimice, biologice, nu ne putem intoarce in istorie si nu pot sa iti arat practic ceea ce Dumnezeu face in viata mea pentru ca nu esti langa mine. Si chiar daca vei vedea nu vei crede daca esti hotarat sa nu crezi.
Mai repet o dată, orice fel de dovezi trebuie crezute? Dacă mă gândesc bine, cam așa ceva arăta dovada ta: "Dumnezeu exista pur si simplu.". Poți măcar să încerci să-mi zici ce eveniment din viața ta te-a convins de existența sa (chiar dacă nu este o dovadă, sunt curios)?
De fapt, ceea ce se intampla aici (si pe unde ai mai fost) este ca crestinii iti aduc dovezile lor, dar tu nu le crezi, alegand in schimb sa crezi dovezile celor ce nu se pot impaca cu ideea existentei lui Dumnezeu. De ce alegi sa crezi unele si pe altele nu? Tu oricum nu poti demonstra ca ce spun ateii e adevarat, doar ii crezi pe cuvant. TU CREZI, dragul meu, dar crezi gresit.
Ateii, nu spun nimic mai mult de atât: nu știm dacă există sau nu Dumnezeu, dar probatoriul este insuficient pentru a dovedi că există. Că să fac o mică analogie: dacă am fi într-un proces în care trebuie sabilit că făptuitorul e vinovat, sau nevinovat, și se aduc câteva indicii că este vinovat dar nu și probe care să certifice vinovăția, nu putem spune că el e vinovat sau nevinovat, dar în lipsa unor probe vom merge pe prezumția de nevinovăție, pentru că nu se poate dovedi vinovăția. Înlocuiște verdictul "vinovat" cu "există" și "nevinovat" cu "nu există".
Acesta este raționamentul ateu, și de acea am întrebat de dovezi. Eu nu cred nimic, drăguțo, am căutat dovezi, se pare că până acum nu sunt, doar dacă nu le țineți pentru voi, deși mă îndoiesc, pentru că altfel nu ai fi dovedit cu asta: "exista pur si simplu".
Bunul simt, normalitatea, iti va spune ca un om inteligent si complicat ca tine, si inca 7 miliarde pe langa, plus o terra care sa le sustina viata nu pot aparea la intamplare ci e musai sa existe o inteligenta superioara ca sursa. Nu trebuie sa fii prea inteligent sa vezi asta, ci doar sincer cu tine insuti. De aia tot zic sa asculti de bunul simt si nu de pseudodemonstratii stiintifice care in ziua de azi pot demonstra orice. Dar raspunsul tau? "Nu cred..." Cum te putem noi ajuta atunci?
Și inteligența superioară cine a făcut-o? Dacă ai de gând să zici că nimeni, atunci ăsta e și creatorul vieții pe Pământ: nimeni. PS: Singura pseudoștiință de care am auzit este creaționismul.
Ultima oară modificat 17 Dec 2012, 16:16 de către Legion, modificat de 5 ori în total.


Înapoi la “Arhivă & Recycle Bin”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX