Apogeul conducătorilor fără recomandări

Topicuri pe care ar trebui sa le stergem, dar ne e mila de timpul pierdut de altii la scrierea lor.
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Apogeul conducătorilor fără recomandări

Mesaj necititde maria_andreea » 11 Apr 2014, 18:35

De ceva vreme (după 1989) asistăm la un fenomen ciudat, în funcțiile de conducere s-au instalat oameni a căror studii, calități etc nu-i recomandă pentru funcțiile pe care le ocupă. Eu am observat un fenomen, dacă înainte oamenii erau reticenți în a-și exprima opinia vis-a-vis de conducătorul lor dintr-un fel de sfială și respect moștenit față de cel mai mare în grad, astăzi tot mai mulți își exprimă dezaprobarea, negarea unor astfel de manageri. De exemplu, am întâlnit într-o întreprindere muncitori nemulțumiți de șefii lor, care pe lângă lipsa de spor în prestarea muncii lor și-au luat inima în dinți și i-au spus șefului verde în față că nu e recomandat pentru funcția lui, altfel de a spune că nu are ce căuta pe respectiva poziție.

Să fie oare acesta un semn bun că lucrurile vor intra în normal și în ceva timp, vom fii conduși de oameni capabili care își cunosc potențialul, dar și limitele? Ce părere aveți?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Înapoi la “Arhivă & Recycle Bin”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX