caut traduceri pentru

Aici puteţi descărca diferite cărţi şi tot aici găsiţi diferite prezentări şi discuţii pe mariginea celor mai importante apariţii editoriale...
Ileana2010
Mesaje:6
Membru din:29 Aug 2010, 20:52
Confesiune:ortodox
caut traduceri pentru

Mesaj necititde Ileana2010 » 10 Feb 2011, 02:57

"Immitaton de Jésus Christ" si pentru
"Quand le Seigneur parle au coeur".

Exista traduceri in romana?
Altfel as fi vrut sa stiu daca esxista o carte sau un articol pentru cineva care deabia incepe viata sa crestina. Am downloadat un articol gasit aici scris de Teofan Zavoratul (Calea catre mintuire). Pare a fi cam ce caut, dar poate ma insel. Poate exista carti si mai usor de citit.

Multumesc.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: caut traduceri pentru

Mesaj necititde dimitrie » 10 Feb 2011, 17:34

"Immitaton de Jésus Christ" si pentru
"Quand le Seigneur parle au coeur".

Exista traduceri in romana?
Altfel as fi vrut sa stiu daca esxista o carte sau un articol pentru cineva care deabia incepe viata sa crestina. Am downloadat un articol gasit aici scris de Teofan Zavoratul (Calea catre mintuire). Pare a fi cam ce caut, dar poate ma insel. Poate exista carti si mai usor de citit.

Multumesc.
Orice carte al cărei autor e un ortodox ( e bine să fie din rândul Sfinţilor) e necesară. Dacă autorul e eterodox, pentru un începător e pericol de înşelare duhovnicească . De ce nu-i daţi din "Ne vorbeşte Părintele Cleopa" (sunt mai multe numere, e accesibilă tuturor şi lasă impresii puternice)?
Aici, e vorba de un autor eterodo, Toma de Kempis, un înşelat spiritual (a se citi "Despre înşelare" a Sf. Ignatie Briancianinov).
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: caut traduceri pentru

Mesaj necititde esenin » 11 Feb 2011, 00:49

Ileana (dumneavoastra sunteti cea cu schizofrenia, daca-mi aduc bine aminte, nu ?). Imi permit din nou...Iata: citesc Toma de kempis din 1987, un exemplar in franceza. M-a ajutat enorm. Simplul fapt ca o aveam in buzunar (e un exemplar f. mic, din 1800 si ceva) imi dadea siguranta. (Nu putere de a sfida, doar siguranta). Acum am 3-4 prin casa, si am si la birou unul. Poate ca este "heterodox". o fi...nu zic nu. dar are un merit enorm, pe care nu sunt sigur ca Pr. Cleopa (orto-dox) il are: va fereste de exaltare. Este exact la mijloc, ca "mistic". Nu te face nici filosof, nici destept, dar te tine in echilibru. In fiecare moment greu al vietii (sunt batran) am gasit acolo pace si consolare. Exista in romaneste, dar e mare ca format, si slab legata. Incercati sa gasiti una mica, si care sa se uzeze greu. (o veti deschide des). (Trebuie sa stiti fr. un pic mai veche. In Fr se gaseste pe toate drumurile, in targurile de vechituri, "aux puces" si uneori sunt foarte frumoase - ptr bibliofili). In rest ... stiti cum e cu "puritatea credintei": ca si cu "rasa pura"....

Indrazniti, invingeti lumea. (macar un pic).


Înapoi la “Bibliotecă (download) + prezentări de carte”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX