Carte limba greaca

Aici puteţi descărca diferite cărţi şi tot aici găsiţi diferite prezentări şi discuţii pe mariginea celor mai importante apariţii editoriale...
adrianno
Mesaje:4
Membru din:08 Aug 2011, 20:21
Confesiune:ortodox
Carte limba greaca

Mesaj necititde adrianno » 09 Aug 2011, 08:18

Buna ziua. As dori sa invat limba greaca si vreau sa va intreb ce carte mi-ati recomanda. Am gasit pe net cartea asta: Limba Elina - Manual pt. clasa III a seminariilor teologice, dar nu stiu de unde as putea sa o cumpar. E buna pentru un incepator? Daca cineva o are si doreste sa o vanda sa-mi dea un mesaj.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Carte limba greaca

Mesaj necititde protosinghel » 09 Aug 2011, 12:31

Buna ziua. As dori sa invat limba greaca si vreau sa va intreb ce carte mi-ati recomanda. Am gasit pe net cartea asta: Limba Elina - Manual pt. clasa III a seminariilor teologice, dar nu stiu de unde as putea sa o cumpar. E buna pentru un incepator? Daca cineva o are si doreste sa o vanda sa-mi dea un mesaj.
Dar dvstră v-aţi uitat AICI?
Nu uitaţi că forumul nostru are de toate. Numai trebuie să ştii să cauţi. Cărţile de greacă care le găsiţi la noi, nu le găsiţi în altă parte...

adrianno
Mesaje:4
Membru din:08 Aug 2011, 20:21
Confesiune:ortodox

Re: Carte limba greaca

Mesaj necititde adrianno » 09 Aug 2011, 16:07

Da, le-am vazut dar eu am nevoie de o carte, pentru ca vreau sa plec in Grecia si acolo nu o sa am calculator...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Carte limba greaca

Mesaj necititde protosinghel » 09 Aug 2011, 16:21

Da, le-am vazut dar eu am nevoie de o carte, pentru ca vreau sa plec in Grecia si acolo nu o sa am calculator...
Pentru a merge în Grecia aveţi nevoie de greaca nouă (demotiki) şi nu de cea veche, iar manualul de care vorbeaţi este pt greaca veche.
Sunt anumite cărţi de "Greacă fără profesor" cu CD ataşat, dar nu cred că veţi învăţa mare lucru.
Eu acum am făcut 2 luni de greacă nouă intensiv, cu profesor, şi sunt încă departe de a vorbi liber şi orice cu grecii. Pot avea doar conversaţii simplie (dar sper că şi corecte).

adrianno
Mesaje:4
Membru din:08 Aug 2011, 20:21
Confesiune:ortodox

Re: Carte limba greaca

Mesaj necititde adrianno » 09 Aug 2011, 16:33

Deci daca invat greaca veche nu ma pot intelege cu grecii? :)) Eu ma gandeam sa invat greaca veche pentru a putea citi biblia dar credeam ca ma pot intelege si cu grecii...

adrianno
Mesaje:4
Membru din:08 Aug 2011, 20:21
Confesiune:ortodox

Re: Carte limba greaca

Mesaj necititde adrianno » 09 Aug 2011, 16:57

Mi-a trimis cineva o carte: Limba Greaca a Noului Testament de John Tipei, Oare e buna cartea asta desi nu cred ca e ortodox autorul...??
Last edit: acum am gasit despre autor: a scris cartea la Institutul Teologic Penticostal, August 2001...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Carte limba greaca

Mesaj necititde protosinghel » 09 Aug 2011, 20:02

Grecii, în afară de UNII teologi şi UNII oameni de ştiinţă, nu prea înţeleg greaca veche. Iar toate manualele astea oricum nu vă învaţă să vorbiţi, ci să desluşiţi nişte texte. Nu ştiu pe nimeni care să fi învăţat greacă serioasă după ele. Este nevoie de profesor...


Înapoi la “Bibliotecă (download) + prezentări de carte”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron