Cărţi tipărite în Basarabia

Aici puteţi descărca diferite cărţi şi tot aici găsiţi diferite prezentări şi discuţii pe mariginea celor mai importante apariţii editoriale...
Avatar utilizator
Iosif
Mesaje:9
Membru din:26 Feb 2012, 16:32
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filologie biblică, istoria Bisericii
Localitate:Iaşi
Cărţi tipărite în Basarabia

Mesaj necititde Iosif » 17 Mai 2012, 21:58

Fac o cercetare despre rugăciunea Tatăl nostru şi aş vrea să examinez versiunile din tipăriturile basarabene. Scriu mesajul meu aici, deoarcere vreau, cu această ocazie, să semnalez prezenţa unor tipărituri. Pe http://www.dacoromanica.ro au fost puse tipăriturile mitropolitului Gavriil Bănulescu-Bodoni, din care amintesc: Liturghierul (1815), Catihisis (1816), Psaltirea (1818), Mineiul de obşte (1819), Molitvelnicul (1820), Noul Testament (1817), Biblia (1819). Am încercat să dau linkurile, dar expiră sesiunea, deci nu mai sunt valabile.

Ar mai fi şi Începăturile învăţăturii creştineşti sau sfânta istorie în scurt şi catihizisul în scurt, Chişinău, 1828. Pentru a doua jumătate a sec. al XIX-lea cărţile de cult lipsesc de pe site. Ştiţi alte lucrări care au fost în uz pe teritoriul Basarabiei, disponibile pe Internet (am căutat măcar cărţi de rugăciuni de pe vremea mitr. Gurie Grosu şi din perioada comunistă)?

P.S. Am citit că mitropolitul Gavriil avea obligaţia să publice doar cărţi traduse din slavonă. În consecinţă, Liturghierul din 1815 ar fi avut ca original Slujebnikul de la Kiev. La o comparaţie sumară am remarcat posibila sa filiaţie cu Liturghierul lui Antim Ivireanul (sau poate cu copia sa, Liturghierul de la Blaj, 1756). E cumva verificată informaţia? E într-adevăr o reproducere a tipăriturii bucureştene?

sebastianum
Mesaje:4
Membru din:12 Mai 2020, 14:45
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student, Psalt

Re: Cărţi tipărite în Basarabia

Mesaj necititde sebastianum » 12 Mai 2020, 23:57

Oare exista cărțile de cult pe care le-ați amintit, in format electronic? Mineiul de obște...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cărţi tipărite în Basarabia

Mesaj necititde protosinghel » 18 Mai 2020, 14:10



Înapoi la “Bibliotecă (download) + prezentări de carte”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX