Bibliografie compexa asupra istoriei si canoanelor privind liturgica si tipicul

Aici puteţi descărca diferite cărţi şi tot aici găsiţi diferite prezentări şi discuţii pe mariginea celor mai importante apariţii editoriale...
Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara
Bibliografie compexa asupra istoriei si canoanelor privind liturgica si tipicul

Mesaj necititde barbosioan » 24 Mai 2016, 12:49

Deschid acest subiect in speranta ca poate Parintele Petru si alti colegi de forum , detin ceva liste "solide" de carti si lucrari privind liturgica si tipicul bisericesc din punct de vedere istoric , canonic si nu numai . Motivul este ca as dori , deoarece tot am un seminar de cinci ani , sa-mi largesc bagajul de cunostinte asupra acestor doua materii de studiu teoretic si evident cu aplicabilitate practica al liturgicii si tipicului . avand dorinta ca in viitorul apropiat sa urmez si facultatea de teologie de aici din timisoara , nedorind sa raman la acel studiu "basic" care il "servesc" unii din pr. prof. ai nostri . Va multumesc mult !
Cu stima
Barbos Radu-Ioan
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Bibliografie compexa asupra istoriei si canoanelor privind liturgica si tipicul

Mesaj necititde protosinghel » 31 Mai 2016, 23:23

Iată de exemplu bibliografia pe care am folosit-o la scrierea cărţii "Liturghia ortodoxă: istorie şi actualitate". Cred că e un bun început pentru Dvs.
După ce o terminaţi, în spuneţi şi vă mai dau... :)
http://teologie.net/data/carte/PP-abrev ... grafie.pdf


Înapoi la “Bibliotecă (download) + prezentări de carte”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron