Recomandari carti

Compartiment dedicat cărţilor mai vechi şi mai noi...
Am în vedere, în primul rând, cărţile cu tematică teologică, dar nu numai.
Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:
Recomandari carti

Mesaj necititde Dahnah » 14 Mai 2008, 21:37

Am nevoie de niste recomandari de carti ortodoxe, pe intelesul tuturor, nu numai al celor care au deja un limbaj specilizat si cunostinte avansate in teologie. Cred ca voi, aici, sunteti in masura sa imi recomandati cateva, v-as fi recunoscatoare.
Multumesc mult.

P.S. Cine a citit cartea asta Rugaciunea lui Iisus si experienta Duhului Sfant, de Pr. Dumitru Staniloae si ce imi poate spune?

Multam!
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

diaconul_Catalin

Re: Carti

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 14 Mai 2008, 22:22

In ce domeniu?
Ai putea incepe cu Noul Testament!

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Carti

Mesaj necititde Dahnah » 15 Mai 2008, 00:46

Da, Noul Testament a fost si recomandarea unui preot, multumesc frumos.
Poate am fost prea vaga, dar ma refeream la ceva Sfaturi ortodoxe, ceva care sa "miste" niste persoane care vor sa se apropie si sa inteleaga mai mult pe Dumnezeu.
De exemplu, am intrat pe http://www.cartiortodoxe.ro si am incercat sa selectez de acolo cateva, e firesc, dintr-o gama atat de variata nu stiu exact ce ar trebui sa aleg.
Daca imi permiteti, va copiez lista cartilor pe care le-am ales si astept sugestii. Stiu ca nu exista ceva de genul "cartea asta nu e buna" dar unele sunt mai complicate iar altele mai accesibile, aici v-as cere ajutorul.

1.Rugaciunea lui Iisus si experienta Duhului Sfant
Staniloae
, Dumitru, pr.

2 Despre marginita putere a diavolului
Ioan Gura de Aur, sf.

3 Sfantul Duh in spiritualitatea ortodoxa
Manoilescu, Natalia D.

4 Crestinul in fata bolii, suferintei si mortii
Larchet, Jean-Claude

5 Trairea lui Dumnezeu in Ortodoxie
Staniloae, Dumitru, pr.

6 Despre infruntarea necazurilor. Scrisoare catre cel care sufera
Vasile, Danion

7 Rugaciunea lui Iisus. Unirea mintii cu inima si a omului cu Dumnezeu
P. Cleopa, pr.; Mina Dobzeu, arhim.

8 Ganduri pentru cei ce sufera
Ion, Mihaela

9 Hristos, biruitorul iadului. Pogorarea la iad in perspectiva ortodoxa
Ilarion Alfeyev, episcop

Cam asta ar fi lista mea, va rog sa o mai ajustati sau sa imi sugerati alte titluri. Stiu ca e cam aiurea, dar nici nu prea trebuie sa depaseasca o suma, (150 RON), asa ca daca adaug una trebuie automat sa sterg alta, de aceea v-as ruga daca imi sugerati ceva nou sa ma ajutati de asemenea sa renunt la una din lista mea.

Si un alt criteriu ar fi.. sa nu fie redundante, adica vreau sa profit de carti, eu poate fara sa imi dau seama am ales mai multe carti care se repeta (ca si continut).

Multam inca o data!
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

diaconul_Catalin

Re: Carti

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 15 Mai 2008, 08:46

Ai terminat Noul Testament? Sau crezi ca in el nu vei gasi sfaturi bune si folositoare suficiente... Daca vrei mai multe sfaturi citeste Pildele lui Solomon, Ecclesiastul, Cartea înţelepciunii lui Solomon, Cartea înţelepciunii lui Isus, fiul lui Sirah (Ecclesiasticul). Apoi incepe una din cele enumerate... la ce iti trebuie "jdemii" de carti... citeste cate una... INCEPAND CU NOUL TESTAMENT! Sau vrei sa ai biblioteca bogata in carti crestine?

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Recomandari carti

Mesaj necititde Dahnah » 15 Mai 2008, 16:03

Sunt de acord ca trebuie inceput cu Biblia, doar ca uneori ai senzatia ca e "dificila", adesea imi place nu sa preiau neaprat dar sa citesc parerea cuiva cu autoritate despre anumite chestiuni biblice, bineinteles cu riscul de a fi influentat de o opinie si poate gresita. Dar cred ca sunt multe carti avizate care, sper sunt daca nu adevarul macar cel mai aproape de acesta.

Situatia de fata e putin diferita: nu ca vreau sa umplu biblioteca cu carti crestine ca sa aflu calea corecta, cum nu un perete de icoane ma apropie de Dumnezeu, insa mama trebuie sa cheltuiasca acesti bani pe carti, si doar carti, pentru ca trebuie sa ii justifice. Putin cam mercantil, dar de aia am zis sa profit oarecum de situatie si in afara de unele carti de beletristica si de specialitate doream sa ma orientez catre unele de crestinatate ortodoxa. Bineinteles, ce vrei mai mult despre Dumnezeu decat Biblia, asa e. Merci pentru specificul din Noul Testament, care e de ajutor, oricum. :)
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Recomandari carti

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Mai 2008, 16:35

Hristos a Inviat!

Daniela sa sti ca te inteleg perfect, si eu am inceput cu carti usoare, pe intelesul meu gen Danion Vasile...pur si simplu nu eram vrednica sa citesc Biblia.
Asa ca iti recomand "Cartea nuntii" de Danion Vasile, din cate am inteles esti casatorita... de asemenea cred ca si mamei tale ii va fi de folos.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: Recomandari carti

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 15 Mai 2008, 22:02

...si eu am inceput cu carti usoare
Fie cartile cat de usoare, in aparenta, toate vorbesc despre invatatura din Sfanta Scriptura. E ca si cum ai citi recenzia unui film fara sa vezi filmul. Nu poti intelege carti duhovnicesti daca nu stii despre ce vorbesc!
...pur si simplu nu eram vrednica sa citesc Biblia.
Sa nu cadem in extreme. Unii spun ca nu sunt vrednici sa rosteasca numele lui Dumnezeu; cum am putea altfel sa ne rugam, sa discutam cu El?

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Recomandari carti

Mesaj necititde Dahnah » 15 Mai 2008, 22:37

Fie cartile cat de usoare, in aparenta, toate vorbesc despre invatatura din Sfanta Scriptura.
Exact asta si cautam in general noi cei mai putin documentati in ale teologiei. Sunt perfect de acord ca trebuie sa citim Biblia si nu povestiri despre ea, adevarul e ca ma surprinde (in mod placut) aceasta atitudine din partea unui (viitor) preot ortodox, pentru ca cei care tot ii dau cu Sfanta Scriptura inainte de orice alta carte sunt protestantii.

Cred ca am fost invatati putin comozi, sa ni se dea in loc sa cercetam, eu cred ca intr-o oarecare masura (fara sa jicnesc pe nimeni) Biserica si preotii ne-au invatat asa. Ma repet, cu riscul de a adopta o parere gresita, adesea e mai recomandat sa citeste o recenzie, dupa cum bine ati numit-o. Si nu doar din lene ci poate din obisnuinta sau din teama de a nu gresi.

Cat despre a vedea un remake si nu un original e de-a dreptul aiurea (analogic cu citirea cartilor dar nu studierea Bibliei), dar sa ma apar. Eu am vazut de cateva ori niste filme nu foarte bune ci poate excelente pe care am incercat sa le inteleg, dar fara sa fi citit comentarii critice (constructive) nu as fi ajuns la intelesul mesajului. Asa ca oamenii mai experimentati m-au ajutat in a intelege originalul, opera de arta. Problema nu e cu difuzorul ci cu receptorul, cum se zice... nu calculatorul e prost si cel care sta in fata monitorului.

Ma duc la extrem, credeti ca bunica mea citeste Biblia sau zeci de carti care "povestesc" Biblia? De ce rostim rugaciuni predefinite in loc sa ii vorbim lui Dumnezeu cu propriile cuvinte? Mai simplu! Mesajul lui Dumnezeu ajunge in diferite metode la fiecare, esential e ca noi toti sa il captam, sa il intelegem si sa il urmam.
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

diaconul_Catalin

Re: Recomandari carti

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 16 Mai 2008, 07:04

Eu am vazut de cateva ori niste filme nu foarte bune ci poate excelente pe care am incercat sa le inteleg, dar fara sa fi citit comentarii critice (constructive) nu as fi ajuns la intelesul mesajului.
Oare ar fi fost folositor sa citesti recenziile fara sa vezi filmul? Ma indoiesc!
...credeti ca bunica mea citeste Biblia sau zeci de carti care "povestesc" Biblia?
Foarte rau face daca nu citeste Biblia.
De ce rostim rugaciuni predefinite in loc sa ii vorbim lui Dumnezeu cu propriile cuvinte?
Nimeni nu te opreste sa vorbesti cu Dumnezeu in propriile tale cuvinte. De ce ne rugam cu rugaciuni predefinite? Pentru ca noi habar nu avem sa ne rugam. Stim noi ce sa-i cerem lui Dumnezeu? Daca ati sti cate scriu oamenii pe pomelnice...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Recomandari carti

Mesaj necititde maria_andreea » 16 Mai 2008, 07:15

Hristos a Inviat!
...pur si simplu nu eram vrednica sa citesc Biblia.
Sa nu cadem in extreme. Unii spun ca nu sunt vrednici sa rosteasca numele lui Dumnezeu; cum am putea altfel sa ne rugam, sa discutam cu El?
Si daca nu eram vrednica caci nu indrazneam sa caut o Biblie ortodoxa si sa o citesc (caci la mine in casa nu se citea si nu se afla una )???
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: Recomandari carti

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 16 Mai 2008, 07:26

Confuzie totala!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Recomandari carti

Mesaj necititde maria_andreea » 16 Mai 2008, 07:39

Hristos a Inviat!
Daca ati sti cate scriu oamenii pe pomelnice...
Daca nu stiu sa se roage, atunci interveniti dv si-i ghidati pe Calea cea buna, sau nu este preotul pastorul!?

Credeti ca sunt confuza total? Atunci ca pastor de suflete ce-mi recomandati???
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: Recomandari carti

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 16 Mai 2008, 08:24

1. eu sunt confuz in ceea ce priveste aceasta postare a ta; nu am inteles ce ai vrut sa spui.
2. gresesti daca tu crezi ca proetii nu isi fac treaba... preotii spun ce sa faci, preotii te invata cum sa te rogi, dar inainte de toate Hristos te invata cum sa te rogi: Când vă rugaţi, ziceţi: Tatăl nostru, Care eşti în ceruri, sfinţească-se numele Tău. Vie împărăţia Ta. Facă-se voia Ta, precum în cer aşa şi pe pământ. Pâinea noastră cea spre fiinţă, dă-ne-o nouă în fiecare zi. Şi ne iartă nouă păcatele noastre, căci şi noi înşine iertăm tuturor celor ce ne greşesc nouă. Şi nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăveşte de cel rău. (Luca XI, 2-4)
3. esti spre latura deznadejdii daca te consideri nevrednica de citit Biblia...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Recomandari carti

Mesaj necititde maria_andreea » 16 Mai 2008, 09:05

Hristos a Inviat!

Ceea ce am vrut sa spun era faptul ca in cazul meu nu am putut citi Biblia caci nu aveam una ortodoxa in casa, nimeni de la mine din casa nu citea si atunci daca ma apucam eu pe la 18 ani s-o citesc credeam ca ma vor trimite la Manastire (gandire proasta stiu...dar era pe atunci).
De ce ma consider nevrednica din aceasta cauza...pt ca puteam atunci sa caut o Biblie (sa o cer preotului) si sa o citesc indiferent care era parerera alor mei (ei nu imi interziceau, dar cred ca ma subestimau daca ma vedeau citind Biblia).

Acum situatia este alta...cel putin eu consider ca nu sunt deznadajduita si o pot citi linistita!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: Recomandari carti

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 16 Mai 2008, 09:14

...puteam atunci sa caut o Biblie si sa o citesc indiferent care era parerera alor mei
Concluzionand... e bine sa incepi cu Sfanta Scriptura. Cei care au inceput cu carti mai "usoare" regreta ca nu au citit Scriptura la inceput

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Recomandari carti

Mesaj necititde Dahnah » 16 Mai 2008, 22:23

Ca sa incheiem acest subiect, eu va multumesc pentru sfaturi si mai ales pentru faptul ca mi-am reinnoit convingerea ca Sfanta Scriptura este de capatai. Dupa cum am explicat, situatia de fata era nu o cautare disperata de ce sa caut, sa cumpar, sa citesc ci era doar sa profit de o ocazie pentru a cumpara niste carti. :)

Sa fim pe pace!
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

Paul
Mesaje:11
Membru din:10 Apr 2008, 08:50

Re: Recomandari carti

Mesaj necititde Paul » 19 Mai 2008, 14:26

Dacă nu e prea târziu, vin şi eu cu o idee... Ierom.Rafail Noica, Cultura Duhului;
Arhim.Sofronie Saharov, Nevoinţa cunoaşterii lui Dumnezeu;
http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-cart ... erom..html
http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-cart ... .html...Ca să le poţi vedea.

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Recomandari carti

Mesaj necititde Dahnah » 19 Mai 2008, 20:20

Multumesc mult, Paul, si nu e prea tarziu, inca nu am facut comanda. :)
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

Paul
Mesaje:11
Membru din:10 Apr 2008, 08:50

Re: Recomandari carti

Mesaj necititde Paul » 20 Mai 2008, 06:58

Ma bucur...cu drag.

george
Mesaje:22
Membru din:21 Feb 2010, 00:32
Confesiune:ortodox

Re: Recomandari carti

Mesaj necititde george » 10 Oct 2010, 16:05

Pentru cei interesati de sectologie, recomand sa citici "Imparatia cultelor eretice" de Martin Walter (baptist probabil) aparuta la editura Cartea crestina Oradea 1997. Aici gasiti informatie de prima mina despre cum si citi bani fac sectele pe spatele membrilor. Este o investigatie.


Înapoi la “Prezentare de cărţi şi discuţii pe marginea lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX