Teodor al Mopsuestiei: Omilii catehetice

Compartiment dedicat cărţilor mai vechi şi mai noi...
Am în vedere, în primul rând, cărţile cu tematică teologică, dar nu numai.
Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:
Teodor al Mopsuestiei: Omilii catehetice

Mesaj necititde Petre C » 12 Mar 2009, 11:26

Aparitie la Editura Reintregirea:
Teodor, episcop al Mopsuestiei sau Teodor din Antiohia - dupa locul unde s-a nascut si a fost preot - este cel mai cunoscut reprezentant al scolii antiohiene de hermeneutica.

Lucrarea de fata reuneste cele 16 omilii catehetice, ce au o importanta deosebita in opera teologica a lui Teodor de Mopsuestia, iar valoarea lor educativa isi pastreaza prospetimea si pentru vremea noastra.
Intrebarea mea este urmatoarea: a fost Teodor nestorian? Cum a ramas in constiinta Bisericii (a fost condamnat cumva la vreun Sinod)?
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

vasileos
Mesaje:36
Membru din:11 Sep 2008, 15:24
Confesiune:ortodox
Localitate:Moldova
Contact:

Re: Teodor al Mopsuestiei: Omilii catehetice

Mesaj necititde vasileos » 12 Mar 2009, 16:54

Aparitie la Editura Reintregirea:
Teodor, episcop al Mopsuestiei sau Teodor din Antiohia - dupa locul unde s-a nascut si a fost preot - este cel mai cunoscut reprezentant al scolii antiohiene de hermeneutica.

Lucrarea de fata reuneste cele 16 omilii catehetice, ce au o importanta deosebita in opera teologica a lui Teodor de Mopsuestia, iar valoarea lor educativa isi pastreaza prospetimea si pentru vremea noastra.
Intrebarea mea este urmatoarea: a fost Teodor nestorian? Cum a ramas in constiinta Bisericii (a fost condamnat cumva la vreun Sinod)?
Păi nu ştii că a fost condamnat la Sinodul V Ecumenic ca eretic?
Nu e părinte al Bisericii. A spus şi unele lucruri bune, la vremea lui, dar în general, trebuie trecut cu vederea, pt că este un mare ereziarh.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Teodor al Mopsuestiei: Omilii catehetice

Mesaj necititde Petre C » 12 Mar 2009, 21:08

Păi nu ştii că a fost condamnat la Sinodul V Ecumenic ca eretic?
Nu e părinte al Bisericii. A spus şi unele lucruri bune, la vremea lui, dar în general, trebuie trecut cu vederea, pt că este un mare ereziarh.
Nu stiam ca a fost condamnat la Sinodul V Ecumenic, asa ca iti multumesc pentru informatii. Stiam ceva, dar nu foarte precis.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre


Înapoi la “Prezentare de cărţi şi discuţii pe marginea lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron