cum sa ma port cu soacra mea?

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox
cum sa ma port cu soacra mea?

Mesaj necititde ellena » 01 Sep 2009, 16:43

Buna ziua!Nu stiu daca este cel mai potrivit loc pentru problema mea,insa m-am hotarat sa cer un sfat si aici.Problema estede fapt relatia intre mine si soacra mea,destul de tensionata.C e ma preocupa este faptul ca nu as vrea sa fie afectat coplilul meu.Soacra mea face anumite grseli,fara a vrea sa invete ca nu trebuie sa se amestece intre mine,sotul si copilul nostru.Ce pot face eu ca mama,nora si sotie,ca situatia sa nu degenereze intr-un conflict si mai mare? Multumesc!
Ultima oară modificat 12 Aug 2015, 17:42 de către ellena, modificat 1 dată în total.
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: cum sa ma port cu soacra mea?

Mesaj necititde maria_andreea » 26 Sep 2009, 21:09

Eu stiu ca pacea e mai buna decat dreptatea. Acceptati si propunerile/alegerile mamei sotului dv atata timp cat ele nu contravin credintei ortodoxe (mersul pe la cei de alte religii, impunerea unui mod de gandire anticrestin etc).

Un raspuns bland ostoieste mania, trufia, incapatarea interlocutorului (am citit aici pe forum) care rusinandu-se de rautatea sa isi va indrepta comportamentul.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: cum sa ma port cu soacra mea?

Mesaj necititde PanainteGabriel » 18 Mai 2011, 13:31

Depinde...
De ex in cadrul Bisericii Ortodoxe sunt mai multe feluri de oameni.Majoritari, sunt batranii aceia care o viata au praduit timpul departe de Biserica, iar la batranete din cauza nu mai fac parte din societatea activa, merg la Biserica. :lol: Asta nu ar fi rau, daca nu incep sa dea sfaturi, cred ei, avizate celor mai tineri.Din pct meu de vedere, nu-mi plac deloc oameni ca astia.Pr.Arsenie Papacioc, spune foarte clar, ca trebuie sa avem respect de batranii care din tinerete s-au desavarsit in cele placute lui Dumnezeu, si nu pac la batranete.Aceasta din cauza, ca multi dintre ei nu pot sa dea sfaturi de gradinarire a sufletului daca gradina sufletul lor e nemuncita si aflata-n paragina. Din pct meu de vedere, cum e omul la tinerete va fi si la batranete, caci schimbarile radicale sunt putine si in principal cei care le fac ajung sfinti.

Trebuie sa deschizi o discutie, in care sa fii si tu cu sotul tau, si sa delimitezi foarte clar drepturile si obligatiile, daca ele exista pe care le-ar putea exercita soacra fata de familia voastra.Eu unul, in viata de zi cu zi, imi vad de treburile mele; daca cineva imi cere parerea, il ajut dar nu ma bag niciodata in viata altuia.A te baga cu forta in viata altuia, da dovada de incultura si de nesimtire. :roll:

La cununie, voi doi ati format un singur trup.Voi doi faceti tot ce-i mai bine sa alimentati material si duhovnicesc acest trup pentru al mantui.Astfel, daca cineva se va baga cu forta intre voi, va creea discutii, dezordine si numai bine nu.
Nu degeaba se zice la soacra "poama acra".Cred ca, daca veti purta cu ea o discutie foarte serioasa, in care sa-i explicati toate neregulile pe care vi le-a facut, sa-i spuneti ca acestea va deranjeaza si deci in consecinta sa nu le mai faca, ea va incerca sa se conformeze.Cred ca e destul de usor sa-ti vezi de treaba ta, si sa te bagi ca musca-n lapte.Toate trebuie facute si spuse din dragoste frateasca, cu pace si liniste ca Insusi Cuvantul sa o lumineze pe soacra ta.

Sper ca nu am spus lucruri, care sa-ti creeze suparare:-s .Si pacat ca mesajul , apare debea peste 2 ani... :oops:
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron