Ce inseamna sa fii smerit ?

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 01 Ian 2010, 13:20

Ce ne invata Sfanta Scriptura, Sfanta Traditie despre smerenie ? Am intalnit persoane care au renuntat la batalia pt a execela la invatatura tocmai pt ca nu vroia sa fie primul; e clar a fost inselat pt ca astfel adevarul (folositor atat pt el cat si pt altii) pe care il putea scoate la suprafata din invatatura a fost abandonat.
Pentru ca sa evitam astfel de intelegerii gresite, ce este smerenia, corect inteleasa ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce inseamna sa fi smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 01 Ian 2010, 14:52

Se pare ca am inceput cu stangul anul asta :) pentru ca m-am grabit sa deschid acest topic. Nu este nevoie sa va pierdeti timpul raspunzand pt ca am observat ca sunt multe paginii de net pe acest subiect :oops: cu explicatii suficiente.
Am vrut sa il sterg, insa daca am observat ca a fost vazut mesajul si de altii, am preferat sa raspund.
Imi cer iertare fata de administratori.

Un an nou fericit pt cei care au trecut in 2010!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce inseamna sa fi smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 01 Ian 2010, 15:09

Nu m-am putut abtine sa nu pun si raspunsul urmator, iertare din nou. Sper sa starneasca mai mult interesul pentru adevarata smerenie.
Un mare nevoitor din vechime a prorocit ca in vremurile de pe urma nu vor mai fi asceti aspri sau mari nevoitori, ci atunci adevaratii crestini se vor mantui numai prin smerenia lor. Si unii dintre ei chiar numai prin aceasta vor ajunge la mare desavarsire.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce inseamna sa fi smerit ?

Mesaj necititde protosinghel » 01 Ian 2010, 15:22

Se poate vorbi mult la acest subiect, dar pentru început cred că e necesar să facem câteva precizări:
- Nu trebuie să confundăm smerenia cu prostia;
- Trebuie să deosebim smerenia la monahi de cea specifică mirenilor (asta mai ales pt că multe lucrării la această temă sunt scrise de monahi şi pt monahi);
- Manifestarea demnităţii cuiva nu înseamnă neapărat mândrie. Poţi să fii smerit şi să-ţi aperi demnitatea ta sau mai ales a familiei tale.

Cred că acum ne va fi mai uşor să discutăm... ;)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce inseamna sa fi smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 01 Ian 2010, 16:53

Trebuie să deosebim smerenia la monahi de cea specifică mirenilor
Care este smerenia specifica mirenilor ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Ce inseamna sa fi smerit ?

Mesaj necititde Dahnah » 05 Ian 2010, 00:20

An bun! Pierdusem urma forumului, apoi m-am rezumat la a citi mai mult.
Pe mine ma intereseaza tare topicul asta, si mai ales in practica, bine ar fi sa expunem exemple de smerenie din vietile noastre... cine se poate "lauda" cu ele.

Cel mai greu mi se pare sa diferentiem smerenia de prostie, sper sa nu ramana in urma subiectul asta.

maria andreea, mi se pare ca ai avut o idee foarte buna cu deschiderea topicului.
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Ce inseamna sa fi smerit ?

Mesaj necititde andr3y » 05 Ian 2010, 11:22

Eu sunt de parere ca smerenia inseamna ascultare! Vrem sa fim smeriti? simplu; trebuie sa ascultam de poruncile Domnului, sa ne leapadam voia si sa urmam voia lui Hristos! Din puctul asta de vedere nu exista diferente intre mireni si monahi.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce inseamna sa fi smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 05 Ian 2010, 11:44

Vrem sa fim smeriti? simplu; trebuie sa ascultam de poruncile Domnului
Prea simplu, Andrei. :)
Si daca ascultam de poruncile Domnului, le implinim atunci cand avem ocazia si totusi suntem foarte mandrii ? Si fariseii traiau cu impresia ca implineau poruncile Domnului, si tarul din filmul "Tsar" avea aceiasi parere, daca ai vazut filmul, te apuca groaza in ce inselare se afla.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Ce inseamna sa fi smerit ?

Mesaj necititde andr3y » 05 Ian 2010, 15:04

Offf ... nu m-am exprimat eu bine, m-am dus direct la final. Smerenia implica multe, chiar foarte multe.
Omul devine smerit atunci cand incepe sa isi cunoasca pacatul (isi da seama de gravitatea lui), cand se dobandeste pe sine si devina propriu judecator. Dar ca sa isi faca judecata, are nevoie de niste norme (in cazul nostru poruncile Domnului) si o data cu ele si de ascultare. Tot acum ia nastere si pocainta, pentru ca omului nostru ii pare rau pentru greselile facute si se umileste intr-un fel, care se poate observa si in exterior. (ca de pilda infranarile, privegherile, schimbarea oarecum si a vestimentatiei, a tonalitatii graiului). In momentele alea eu nu cred ca mai e loc de mandrie! E adevarat ca diavolul incearca, chiar si pe ultima suta de metri sa induca o stare de mandrie in inimile unora care ajung pana aici (ca de pilda slava desarta sau lauda de sine), dar un om care e trez (duhovniceste) il poate invinge aducandu-si aminte pururi faptele sale de dinainte (dar fara patima), si pasand aceassta responsabilitate lui Dumnezeu (Dumnezeu e cel care m-a ajutat sa scap de acestea, nu eu nevrednicul).
Iertati si Doamne ajuta!

Apropo de film ... chiar acum il vizionam! ;)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Ce inseamna sa fi smerit ?

Mesaj necititde Ioan Cr » 05 Ian 2010, 16:50

Bun subiect, intr-adevar.

Privitor la smerenia ca ascultare, ca implinire a poruncilor Domnului, tot Domnul a zis, ca se cuvine sa fim ca si sluga ceea vrednica, care dupa ce si-a implinit toate obligatiile, recunoaste ca netrebnica este. Adica smerenia nu este numai constiinta propriei imperfectiuni, ci si transpunerea ei neincetata in viata. Si nu este totul. Aceasta cunostinta este totodata si recunostinta dependentei noastre de Stapan, slujire care ne umple de bucurie si care transforma trairea nedesavarsirii, din pesimistica, intr-o profunda credinciosie fericita. Deci bucuria slujirii este marca smereniei.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce inseamna sa fi smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 05 Ian 2010, 17:25

Inteleg din raspunsuri ca smerenia inseamna a constientiza cat de necesara, de importanta este legatura cu Dumnezeu. Traind cu aceasta convingere ajungem sa ne dam seama ca noi nu valoram nimic fara Dumnezeu astfel se naste dorinta de a fi intr-o permanenta dependenta de Cel fara care nimic nu are sens, mai departem ajungem sa-L rugam aproape neincetat sa nu se departeze de la noi, sa ne miluiasca.

Lepadandu-se de sine si unindu-se, apropiindu-se cat mai mult de Dumnezeu omul, mireanul trebuie sa aiba in vedere ca are nevoie si de alti oameni, chiar si de el insusi (de efortul depus pt a invata, pt a dobandi competente) pentru a-si intemeia o familie, pentru a avea o slujba platita. Cum trebuie sa se raporteze omul, mireanul (chiar si calugarul) la relatia Dumnezeu-eu-lume pentru ca stransa legatura creata sa nu se pericliteze ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Ce inseamna sa fi smerit ?

Mesaj necititde Ioan Cr » 05 Ian 2010, 20:28

Cum trebuie sa se raporteze omul, mireanul (chiar si calugarul) la relatia Dumnezeu-eu-lume pentru ca stransa legatura creata sa nu se pericliteze ?
Poate, sa stie cand sa iasa din scena. Nu neaparat in mod fizic. Sa se retraga in rugaciune, pentru ca sa nu scada din dragostea sa, atunci cand i se da mai greu. Cred in Filocalia gasiti sute de sfaturi, si mult mai bune...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce inseamna sa fi smerit ?

Mesaj necititde protosinghel » 05 Ian 2010, 21:03

A vorbi despre smerenie înseamnă a vorbi despre Însuşi Hristos şi chiar Sfânta Treime. De aceea nu-i lucru uşor. Iar noi uneori confundăm smerenie cu modestia, care tot e o floarea rară...
Eu nu cred că se va putea scrie foarte mult la acest subiect, chiar dacă e destul de interesant. Cel mult se pot fixa nişte principii.
- Omul trebuie să lupte (sau cel puţin să încerce) să nu iasă în evidenţă cu nimic, nici cu cele de-a dreapta, nici cu cele de-a stânga;
- Omul smerit nu ştie că este smerit şi nici nu se consideră a fi, ci din contra. Iar dacă e cu adevărat smerit, nici nu-şi afişează această virtute sau să spună la tot pasul că "vai, este păcătos"... Deci, din punctul meu de vedere, omul smerit trăieşte inclusiv antinomiile dumnezeieşti, pe care omul aşa şi nu le poate privi în ansamblu...;
- Smerenia, aşa cum învaţă Sfinţii Părinţi izvorăşte din ascultare şi blândeţe. Fără acestea, mireanul, dar mai ales călugăr, nu poate ajunge smerit.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce inseamna sa fi smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 05 Ian 2010, 21:10

Eu nu cred că se va putea scrie foarte mult la acest subiect, chiar dacă e destul de interesant.
Da, asta am spus si eu mai sus, deci o sa-l lasam totusi deschis pentru principiile despre care vorbeati.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

emilian
Mesaje:10
Membru din:07 Iul 2009, 18:49
Confesiune:alta religie
Contact:

Re: Ce inseamna sa fi smerit ?

Mesaj necititde emilian » 05 Ian 2010, 22:57

Am auzit azi o "definiţie" a smereniei. Poate ajută. "Să te autodispreţuieşti zilnic, pentru ca în golul lăsat în tine să poată intra Dumnezeu."

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde Florina » 06 Ian 2010, 18:57

Parintele Mihail Stanciu, staretul Manastirii Antim din Bucuresti zicea ca smerenia este un dar de la Dumnezeu primit pentru ascultarea de duhovnic. In plus, o prima treapta este sa nu ne consideram mai buni, mai frumosi, mai destepti decat ceilalti, sa nu ne credem deosebiti. Si sa nu ne dorim sa iesim in evidenta cu nimic.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 16 Ian 2010, 20:56

Propun ca pe măsură ce se citesc şi se dezvăluie taine ale Sfintei Scripturi în cadrul Sfintei Liturghii despre smerenie să le postăm în măsura timpului disponibil pentru a ne folosii cu toţii. Încep eu :) .

Din relatarea episodului cu vameşul Zaheu putem spune că a te sui într-un sicomor este o dovadă de smerenie. Ştim că el avea funcţia de a colecta impozite şi taxe, deci era un om pregătit în economie, avea un anumit statut. Faptul că a ieşit din firea sa obişnuită cu scopul de a-L întâlni pe Dumnezeu, şi-a călcat pe onoare am putea spune ne este pildă de urmat şi pentru noi cei de astăzi.

Îl puteam întâlni şi azi pe Hristos (în orice om care trece pe lângă noi) având ocazia indiferent de funcţia pe care o deţinem să-i slujim aceluia.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce inseamna sa fi smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Ian 2010, 13:54

Nu trebuie să confundăm smerenia cu prostia;
Cum le putem deosebi ? Care sunt "roadele", efectele prostiei ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Ian 2010, 19:20

Ce înseamnă să fi smerit? Nu să fugi, ci să rămâi, cu răbdare şi curaj, să treacă ispitele peste tine. Aceasta este adevărata smerenie, care nu poate fi cu laşitate, ci cu bărbăţie duhovnicească. Să spui: "Aşa merit! Aşa trebuie pentru mine. Ceilalţi sunt sfinţi eu sunt rău."
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde Ioan Cr » 17 Ian 2010, 22:40

Nu trebuie să confundăm smerenia cu prostia;
Cum le putem deosebi ? Care sunt "roadele", efectele prostiei ?
Cred ca prostia inseamna a fi smerit atunci cand nu trebuie...

Cate o data indrazneala e mai importanta. Cred ca smerenia sanatoasa este cea launtrica, care stie cand sa se exteriorizeze si cand nu, dar mereu aprinsa pentru Dumnezeu si pentru aproapele.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron