Ce inseamna sa fii smerit ?

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Ian 2010, 23:02

Cred ca prostia inseamna a fi smerit atunci cand nu trebuie...
Din scrierile Sfinţilor Părinţi reiese că în toate să fi smerit numai în faţa dreptei credinţe, nu. Deci, prostie este atunci când nu apărăm credinţa, când nu combatem înţelesurile greşite despre adevăr ale semenilor fie ele comportamentale sau verbale ?
Cred ca smerenia sanatoasa este cea launtrica, care stie cand sa se exteriorizeze si cand nu, dar mereu aprinsa pentru Dumnezeu si pentru aproapele.
Şi eu cred la fel :) , doar că nu ştiu care este aceasta, ce înseamnă aceasta...deocamdată :) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Anahi
Mesaje:2
Membru din:23 Ian 2010, 20:55
Confesiune:ortodox

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde Anahi » 23 Ian 2010, 23:19

Eu nu sunt de acord cu tine..dar e parerea ta si ti-o respect.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Ian 2010, 23:59

Eu nu sunt de acord cu tine
în ce privinţă nu sunteţi de acord cu ce s-a scris ? :) Părerile exprimate aici pot conţine greşeli, le postăm pentru a fi combătute cu argumente astfel încât să ajungem la adevărul care ne este de folos.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 24 Ian 2010, 13:00

Smerenia este uşă deschisă către iubire, îndelungă răbdare, credinţă şi slujire jertfelnică.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Ian 2010, 23:25

Smerit nu-i cel ce-şi mărturiseşte micimea, ci cel ce mărtu­riseşte că puţine ştie despre Dumnezeu, cel ce puţin şi vorbeşte despre Dumnezeu.
:oops:
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 31 Ian 2010, 20:47

Am cam rămas în urmă cu extragerea exemplelor de smerenie din pericopele evanghelice. Aşa că voi continua tot eu :) .
În duminica vameşului şi a fariseului de acum o săptămână învăţăm că a fi smerit înseamnă să te cunoaşti la modul realist (vameşul) şi să-ţi recunoşti că oricând poţi cădea în păcat (contra-exemplul fariseului).

În duminica fiului risipitor aflăm că a fi smerit înseamnă să nu îndrăzneşti a cere de la Tatăl ceea ce crezi că ţi se cuvine (vreo bucurie duhovnicească, vreo mângâiere în urma unei aspre nevoinţe) cu alte cuvinte să stăm în banca noastră, îndeplinindu-ne datoriile de robi răscumpăraţi (cu scump sângele Mântuitorului). Iar dacă cumva am greşit faţă de Tatăl să-ţi recunoşti greşeala şi să-ţi ceri iertare adică "să te faci mic (smerit) pentru ca să te facă mare" (să îţi redea demnitatea de fiu).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Dan Gabriel
Mesaje:8
Membru din:17 Dec 2009, 02:34
Confesiune:ortodox

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde Dan Gabriel » 19 Feb 2010, 00:28

E smerit mandruletzul...:)
Smerenia inseamna a te vedea pe tine sub toata faptura.
Faptura e si viermele celelalte.
Viermele stie prea bine ce are de facut, vrea sa traiasca, pe cand omul uneori nu stie.
Un Parinte din pateric fiind intrebat de un cuvant a raspuns nu stiu. iata dovada smereniei!
E plin patericul de exemple ale parintilor smeriti.
Avem si`n Filocalie cuvinte de smerenie.
Si in majoritatea cartilor sfintilor parinti.
La toti sfintii descoperim smerenia.
Multi parinti contemporani au vorbit despre smerenie.
Cred ca exemplul cel mai mare de smerenie L`a dat insusi Hristos cand a fost batut, insultat si chinuit, pana si rastignire a primit; Iar noi sa nu fim ca El, care este prototipul?
Smerenia duce pana la Dumnezeu iar dragostea gusta.
Inchei cu acele vorbe pline de duh ale sfantului Silaun Athonitul, despre smerenie: " O, smerenie a lui Hristos! Te cunosc dar nu te pot dobandi.Roadele tale sunt dulci caci nu sunt pamantesti.Caci Duhul Sfant se descopera sufletului smerit.
Pomeneste`ma si pe mine la rugaciune, Dan Gabriel.
Doamne ajuta! :)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Feb 2010, 14:23

Un posibil răspuns la Ţine-ţi mintea în iad şi nu deznădăjdui!
Noi, când mergem să ne rugăm, pentru că nu avem bună-voire, pentru că nu-L simţim pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu ni se pare necunoscut, greu, mohorât, că nu ne iubeşte, că pentru noi nu este, noi părăsim rugăciunea. Dar tocmai când îmbrăţişez povara, când înţeleg că trebuie să mă rog singur în beznă, când accept iadul şi temniţa iadului meu şi mă rog acolo fără nădejde, fără Dumnezeu, fără vreo rază de lumină- pentru că nu le merit -atunci acţionează Dumnezeu , atunci vine şi-mi ridică povara de pe inimă, mă uşurează.
Arhim. Emilianos Simonopetritul "Tâlcuire la viaţa Sfântului Nil Calavtritul"

E paradoxal, sutem tentanţi să spunem. Noi care la fiecare Sfântă Liturghie cerem da-ne Doamne, Doamne miluieşte, noi să ne rugăm ca nişte osândiţi la chinuri care nu avem dreptul să cerem ? răspunsul este da pentru că şi cei care spun Doamne miluieşte şi cei care spun Doamne uite iadul sunt eu, nu mai pot, dar eu Ţie mă rog se smeresc, la niveluri diferite, dar se smeresc; şi unii şi alţii sunt mângâiaţi în funcţie de greutatea povarei.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Feb 2010, 19:54

tu mă loveşti, iar eu nu mă întristez, nu protestez, nu răspund într-un mod încăpăţânat. Dimpotrivă mă smeresc. Tu mă înalţi, iar eu mă cobor pe mine însumi. Tu nu mă iubeşti, dar eu te iubesc. Tu mă jigneşti, dar eu te binecuvântez. Tu mă lepezi, dar eu te primesc, iţi spun, "da". Tu te porţi aspru cu mine, eu mă port cu dulceaţă. Tu îmi cer ceva extrem de greu pentru mine, iar eu îţi spun "Să fi binecuvântat!", şi încep să împlinesc cuvântul. Tu mă dispreţuieşti, şi eu simt că eşti fratele meu, că sunt una cu tine şi mă smeresc mai adânc decât mai smeri tu.
Tâlcuiri la Filocalie, vol 3, "Sfântul Isihie, Cuvânt despre trezvie". Arhim. Emilianos Simonopetritul
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 26 Feb 2010, 19:18

Ce înseamnă să fi smerit ? Întrabă cel care nu ştie, nu crede că Dumnezeu este Făcătorul, este Lumina, este Tot şi Toate. Spune cu buzele "Cred Într-Unul Dumnezeu..." şi atât. Cel care crede cu adevărat ştie ce înseamnă să fi smerit, ştie că el este pământ atras spre spurcăciunea, materialitatea şi non-valoarea lumii acesteia şi suflet sau duh pentru a cărui înfrumuseţare el ca om există.

Smerit este cel care se închină cu adevărat Sfintei Treimi ca unul fără de a cărui închinare este cel care răul îl aduce pe pământ.

Dacă noi am fi o clipă sinceri cu noi înşine am descoperi ce înseamnă să fi smerit.

Dacă după ce rosteşti o singură rugăciune, oricare ar fi ea, chiar şi "Doamne miluieşte" nu şti ce înseamnă să fi smerit, înseamnă că rugăciunea e minciună, e înşelare, şi pe cine înşelăm ? pe Însuşi Dumnezeu care a făcut şi urechea, şi ochiul şi cugetul nostru.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde unsuflet » 28 Feb 2010, 17:22

Imi place ce spune Parintele Paisie Olaru despre smerenie:

"Mare este smerenia pentru calugări și pentru creștini!

Smerenia este cugetul inimii noastre care ne încredințează că suntem mai păcătoși decât toți oamenii și nevrednici de mila lui Dumnezeu. Cand ne defaimăm pe noi înșine nu avem smerenie, ci atunci cand altul ne ocarăște și ne defaimă, încă în public, iar noi răbdam și zicem: "Dumnezeu i-a poruncit fratelui să mă ocărască, pentru păcatele mele", aceasta este smerenia adevarată. De mare ajutor pe calea mântuirii ne sunt smerita cugetare și smerenia, care spala păcatele și biruiesc diavolul."

Fragment extras din "Patericul românesc" (din subcapitolul dedicat Părintelui Paisie Olaru) scris de părintele Arhimandrit Ioanichie Bălan de la Mânăstirea Sihăstria (1930 - 2007)

sursa: http://paisieolaru.blogspot.com/2009/11 ... renie.html
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

nicolae claudiu
Mesaje:37
Membru din:27 Feb 2010, 12:43
Confesiune:ortodox

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde nicolae claudiu » 14 Mar 2010, 14:09

Am un prieten calugar in Athos.Cand am intrat in chilia lui, m-a uimit un afis mare ce-l avea pe perete:"NU SUNT BUN DE NIMIC".Asta sa fie oare smerenia monahilor,"diferita de a mirenilor",cum spune pr.Petru?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 14 Mar 2010, 18:11

"NU SUNT BUN DE NIMIC".Asta sa fie oare smerenia monahilor,"diferita de a mirenilor",cum spune pr.Petru?
Da şi eu cred că este asta. Şi eu am fost la o Mănăstire unde la solicitarea de mai multe ori a unui lucru de către un părinte eu am răspuns "imediat va venii", o soră de acolo m-a atenţionat : "Să nu mai deschizi gura în faţa lor!". Am fost şocată : "De ce!" şi mi-a spus că tăcerea şi părerea rea despre tine trebuie să primeze. Nu am prea înţeles. Am spus bine, dar noi mirenii cu asta ne întărim, cu sfatul şi cu vorba bună (fără mândrie ar fi de preferat, însă...). Deci da, asta (desconsiderarea la limita deznădejdii e una dintre diferenţele smereniei).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde protosinghel » 15 Mar 2010, 00:08

Am un prieten calugar in Athos.Cand am intrat in chilia lui, m-a uimit un afis mare ce-l avea pe perete:"NU SUNT BUN DE NIMIC".Asta sa fie oare smerenia monahilor,"diferita de a mirenilor",cum spune pr.Petru?
Poate că cineva se smerea, spunând ceea ce nu e adevărat despre sine, dar ce să faci când acest citat este chiar adevărat cu referire la tine însuţi? :?
Şi nu judecaţi lucrurile omeneşte, căci are grijă Dumnezeu să te facă să simţi la modul cel mai profund că chiar nu eşti bun de nimic. Şi dacă nu înţelegi asta, chiar devii aşa.
Iertaţi-mă. Eu nu am înţeles, şi am ajuns... :(

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde ellena » 17 Apr 2010, 13:24

Cred ca poti ajunge la smerenie in fapte,ganduri etc daca realizezi ca Dumnezeu e tot timpul langa tine.Asa spunea Parintele Arsenie Boca sa facem.Sa il intrebam intotdeauna pe Tatal Nostru Ceresc daca e bine ce facem si ce spunem,in orice moment.Si oare cine ar mai avea curajul si lipsa de minte de a mai fi mandru,sfidator,laudaros,mincinos,agresiv etc in prezenta Lui?
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
Florin-Constantin
Mesaje:10
Membru din:13 Mar 2010, 06:12
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde Florin-Constantin » 22 Apr 2010, 22:18

Hristos a inviat!
Mi-a placut ceva ce am citit la Pr. Arsenie Muscalu. Si sunt de acord cu el. Smerenia nu inseamna a te vedea pacatos, cel mai mare pacatos. Aceasta reprezinta calea spre smerenie, sau dupa cum am inteles la Pr. Sofronie Saharov, aceasta stare reprezinta smerenia omeneasca. Omul isi vine in fire, isi recunoaste neputintele, dar inca nu este smerenie.
Sa privim putin la Hristos. El este smerit pentru ca S-a desertat de toata slava Lui dumnezeiasca, mai bine spus de manifestarea slave Lui, facandu-se asemenea omului, in toate (Filipeni, cap. 2), cu alte cuvinte S-a "golit" de ceea ce este propriu Lui, slava dumnezeiasca. Dumnezeu este Smerit. Este o insusire a Sa. Se da cu totul. Tatal se daruieste total Fiului, si invers, de asemenea si Duhul Sfant. Ori, omul care isi recunoaste pacatul, inca nu se aseamana cu Hristos in smerenie. Pacatul nu este propriu firii umane. Smerenia este lepadarea de ceea ce este propriu omului, de sinele sau adevarat, si nu doar de egoism. Stiu, teoria este frumoasa :) . Insa am vrut sa spun lucrul acesta, pentru ca din pacate se fac confuzii. Oamenii care se numesc pe ei prosti, cred ca au si smerenie.
Cum am putea ajunge la smerenie?
Parintii Duhovnicesti (Sf. Siluan, Pr. Sofronie Saharov, pr. Emilian Simonopetritul, etc.), spun ca primul pas este recunoasterea neputintei, a pacatelor, adica a realitatii despre tine, insa cel mai important este daruirea catre celalalt. Nu in sensul obligatoriu de a-i cumpera o paine celui flamand :)(desi...) , ci mai ales a te ruga pentru el (cum facea Sf. Siluan), a ierta, a-i rabda neputintele, cu alte cuvinte a face totul pentru celalat, incat sa nu te mai vezi pe tine, sa nu-ti mai vezi nevoile (cel putin pe primul plan :) ). Si inca ceva, adevarata smerenie nu vine din constrangere. Este liber asumata, asemenea lui Hristos. Suferintele ingaduite in viata noastra de Dumnezeu sunt cai binecuvantatea spre smerenie, si nu Smerenia insasi! Si mai ales nu o constientizezi. Este o Taina Sfanta. Va recomand sa cititi Pr. Sofronie Saharov, "Vom vedea pe Dumnezeu precum este", in special cap. despre rugaciunea Mantuitorului in Getsimani.
Ma iertati ca am avut indrazneala sa vorbesc despre aceste lucruri mari.
Doamne ajuta!
"Iata, Doamne, Tu si eu. Uita-te la mine ce-am ajuns, ce-a mai ramas din zidirea Ta. Uita-te si ma plange, ca eu singur nu ma pot plange". (Pr. Savatie Bastovoi)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Apr 2010, 22:33

Ma iertati ca am avut indrazneala sa vorbesc despre aceste lucruri mari.
Nu te iertăm, însă nu pentru că aţi vorbit despre... , :) ci pentru că nu ne însuşim această virtute fundamentală pentru orice creştin în Hristos.

Aveţi dreptate, lepădarea de sine pentru a-L lăsa pe Hristos să împlinească fără greşeală viaţa noastră este un fel de smerenie, însă ea nu este un lucru rar, este şi trebuie să fie felul fiecărui creştin de a trăi, iar dacă nu este începând din fiecare moment în care realizează aceasta trebuie să o cultive, altfel suntem ... fără viaţă, fără Hristos, fără putinţa de a profita de libertatea primită.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 14 Iun 2011, 21:28

Din învăţăturile părintelui Arsenie Boca.

Duhul lui Dumnezeu, Lumina cea adevărată, Hristos, Lumina care luminează pe tot omul ce vine în lume (Ioan 1,9), ajută sufletul să se cunoască cu adevărat ce este faţă de sfinţenia lui Dumnezeu. La lumina adevărului veşnic îşi vede mulţimea păcatelor, loviturile tâlharilor, tăieturile fărădelegilor şi întârzierea tămăduirii. Pe măsură ce sporeşte într-însul lumina dumnezeiască a cunoştinţei de sine, pe aceeaşi măsură vede câtă stricăciune i-a făcut vremea închisă în necunoştinţa de sine. Aşa se face că sub lucrarea sfântă a Harului, nevoitorii se văd cei mai păcătoşi - căci e Cineva sfânt întru ei şi le arată aceasta.

Sfinţii sunt nişte "păcătoşi" convinşi de păcatele lor. De aceea, judecându-se pe ei înşişi vrednici de iad, primesc de la Dumnezeu Raiul şi în dar mântuirea.


PS: Îmi doresc să nu supăr pe nimeni cu răspunsurile din ultima perioada, numai din învăţăturile părintelui Arsenie Boca, însă aceasta e şi un mod de exprimare a bucuriei că am descoperit pe adevăratul părinte Arsenie Boca (tot ce ştiam despre el era din mărturiile oamenilor simpli, şi nu mă convinseseră să am o apreciere a acestui mare duhovnic, până nu i-am citit cu atenţie o parte din scrieri) şi poate mai sunt ca şi mine credincioşi sceptici faţă de ce înseamnă părintele Arsenie Boca.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde maria_andreea » 11 Iul 2011, 09:40

Din învăţăturile părintelui Arsenie Boca.
Desăvârşita lepădare de sine e tot una cu smerenia.
Învăţătura desăvârşitei lepădări de sine o avem de la "Cel ce în chipul lui Dumnezeu fiind, n-a ţinut ca la o pradă la egalitatea Sa cu Dumnezeu ci S-a golit pe Sine, S-a micşorat pe Sine, a luat chipul de rob, făcându-se asemenea oamenilor, şi la înfăţişare dovedindu-se ca un om. S-a smerit pe Sine, ascultător făcându-Se până la moarte şi ăncă moarte pe cruce" (Filipeni 2, 6-8)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

OLGA

Re: Ce inseamna sa fii smerit ?

Mesaj necititde OLGA » 07 Dec 2011, 16:35

Eu cred că smeriţi suntem doar atunci când ne gandim cu drag la toţi şi la toate.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX