Cum aducem tinerii la biserica?

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde maria_andreea » 11 Apr 2014, 16:45

situatia e diferita de antichitate, deci pocainta voastra nu o sa schimbe absolut nimic.
Era vorba de pocăința tinerilor.
Asta era o metoda din grecia antica...Ca daca omu avea o reputatie buna, se considera ca spune mai mult adevarul.
... o metodă antică păgână; metoda propusă de mine se referă la cea creștin-ortodoxă.
Acum lumea evalueaza fiecare afirmatie in parte.
Acum lumea nu mai e dispusă spre altruism, solidaritate, comuniune, de aceea afirmațiile pe care le „evaluează în parte” nu ajung la esență...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde nemessis » 12 Apr 2014, 01:40

Acum lumea nu mai e dispusă spre altruism, solidaritate, comuniune, de aceea afirmațiile pe care le „evaluează în parte” nu ajung la esență...
Va rog sa explicati asta. se pare ca am inteles gresit ce ati scris inainte, iar acum chiar nu inteleg.
Ce legatura are altruismul si solidaritatea cu adevarul sau falsitatea unei afirmatii?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde maria_andreea » 12 Apr 2014, 07:42

Ce legatura are altruismul si solidaritatea cu adevarul sau falsitatea unei afirmatii?
Adevărul este expresia fidelă a realității.

Dintotdeauna omul a conviețuit cu alți oameni, cu animale, păsări, natură deci existența lui (realitatea lui) nu a fost individuală; de aici rezultă comuniunea.
Dintotdeauna pentru a-și procupa hrana, a-și trăi realitate a trebuit să-și solidarizeze (să-și întărească, crească) puterile cu cele ale naturii, piatra, fierul, pământul, ale animalelor de tracțiune sau ale oamenilor, prietenilor, soției etc.; de aici rezultă solidaritatea.
Dintotdeauna din cele pe care le-a avut, le-a împărțit cu familia, prietenii, animalele (le-a hrănit din munca lui); de aici rezultă altruismul sau repartiția cum vreți să-i spuneți.

Astăzi, lumea, în mare parte se comportă ciudat: e în concurență atât cu oamenii, conceptul capitalist de concurență, denaturat până la egoism și individualism, cât și cu natura asupra căreia acționează nociv, prin poluare. El vrea să cunoască adevărul, dar în același timp în care îl caută îl și distruge. El vrea un adevăr care îi convine, nu care este în fapt...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde nemessis » 12 Apr 2014, 15:22

Va rog sa explicati ce legatura are solidaritatea, comuniune, altruismul cu adevarul unei afirmatii? haideti sa luam prima de pe lista mea, ca exista cel putin un zeu.
Nu inteleg unde e legatura.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde maria_andreea » 13 Apr 2014, 11:47

ce legatura are solidaritatea, comuniune, altruismul cu adevarul unei afirmatii?
Deci am stabilit că ne referim la adevărul unei afirmații teologice (deși pot spune că și adevărurile științifice se percep mai bine atunci când ești în armonie cu micro și macro-cosmosul).
Eu văd lucrurile în felul următor.

O afirmație de genul dogmelor este demonstrată, este explicată. Ea nu este o axiomă.
Demonstrația este un șir logic de raționamente (adevărate) condiționate unul față de celălalt până se ajunge la ceea ce trebuia înțeles sau demonstrat. Altfel spus, piese de adevăr asamblate pentru a ajunge la afirmația care interesează. Pentru că solidaritatea, comuniunea, altruismul ș.a. am stabilit că sunt adevăruri după care a funcționat lumea. Nu poți asambla corect demonstrația decât folosind sub diferite forme aceste adevăruri.

Atunci când acești lianți sau energii nu s-au regăsit în formularea argumentelor se ajunge la erori (învățături greșite). Dar, dogma fiind corectă ele există în argumente deci rămâne ca pentru a fi înțelese corect și receptorul să empatizeze, să fie în aceași energie cu piesele de adevăr folosite la explicarea dogmei...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde maria_andreea » 21 Dec 2015, 12:49

În urma tragediei de la Colectiv, tinerii s-au revoltat nu doar împotriva guvernării ci și a patriarhului actual; motivul celei din urmă s-ar fi declanșat de la „sarea pusă pe rană” prin mesajul inițial al acestuia de învinuire a rockerilor care merg la club în loc să se roage (cam ăsta era înțelesul). Urmată apoi de scuze publice și emisiuni în care se admitea să mesaju Patriarhului a fost lipsit de iubire și înțelegere etc. (too late aș spune)

În problema legalizării căsătoriei între homosexuali sau a recunoașterii oricăror alte drepturi, de fiecare dată când este pusă în discuție această problemă sar moraliștii cu vorbe dure la adresa acestora, iar dacă se organizează referendum și votul iese împotrivă, apar știri cu titluri precedate de eticheta VICTORIE. Victorie împotriva cui? a unor amărâți!? ce fel de victorie? punerea lor la colț sau mai rău izolarea nu cumva să ne deranjeze stilul de viață normal prin a lor anormalitate!?

Prin aceste două exemple am vrut să ilustrez că putem fi și ipocriți, da ipocriți. Oamenii aceștia, și rockerii și homosexualii sunt oameni ce suferă amarnic. Și atunci de ce îi considerăm un pericol? de ce luptăm împotriva lor (mesaje de la balcon pline de răceală sau referendumuri) în loc să mergem în frontul lor, să le vedem, real, durerea și să le-o înlătură nu prin luptă ci prin... Iubire, Empatie, Milă etc (parcă acestea erau armele celor drepți!?). E simplu, rezultatul nu poate fi decât înverșunarea lor și mai aprigă. Veți spune că așa face și un părinte bun, își ceartă copilul. Da, dar să nu uităm că ei nu ne recunosc de „părinte”...

Oi fi eu idealistă, astfel, vă rog, dacă se găsesc erori în ce am prezentat să mi le enumerați punctual.
Mulțumesc!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde nemessis » 23 Dec 2015, 11:47

În urma tragediei de la Colectiv, tinerii s-au revoltat nu doar împotriva guvernării ci și a patriarhului actual;
Heh. Cu ocazia circului Colectiv m-am trezit ca iau apararea bisericii. A fost amestecat in toata treaba pe nedrept. Biserica doar vine cu pretentii, insa guvernul e cel care da, deci guvernul poarta toata vina. Frustrarea este una reala. Se scurg milioane de euro in biserici, unde se predica despre modestie, si evitarea bogatiilor. Aparent chestiile sufletesti costa mult.
Banii respectivi puteau fi folositi pentru dotarea spitalelor si scolilor su drumuri.
Repet, biserica nu are nimic de-a face cu ce fac prostovanii din guvern.
Veți spune că așa face și un părinte bun, își ceartă copilul. Da, dar să nu uităm că ei nu ne recunosc de „părinte”...
De fiecare data cand cineva se trezeste sa vorbeasca in numele lui Dumnezeu, se aseaza singur pe o treapta superioara tuturor. Nu mai putem fi egali, fiindca unul din noi este destul de arogant sa-si asume rolul de "parinte". Cu ce drept?
Daca Dumnezeu este impotriva homosexualitatii, de ce nu vine el sa ne lamureasca, de ce este nevoie de oameni sa vorbeasca in numele lui?
Observi? Totul pare setea de putere a "parintilor". Care sunt foarte bucurosi sa se bage constant in viata altora.
Pare ca Dumnezeu este doar pretext, ca niste unii sa poata sa oblige pe altii la supunere.

wastebook
Mesaje:91
Membru din:15 Mar 2013, 23:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinta

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde wastebook » 23 Dec 2015, 19:25

maria_andreea,

Si intr-un caz si in celalalt este vorba despre manipulare. Unii dintre oamenii care au iesit in strada s-au lasat manipulati de cei care au o agenda anticrestina. Ultimul lucru pe care ar trebui sa-l faca Biserica ar fi sa le faca pe plac.
In afara de niste pozitii razlete ( in care un preot sau altul au cam luat-o pe campii ), Biserica a avut un mesaj normal. Si ghici ce - ii si ajuta pe oamenii aia spre deosebire de cei care au aruncat si inca mai arunca pietre.

In ceea ce priveste homosexualii si VICTORIA, este vorba despre victoria bunului simt impotriva celor care vor sa ne faca pe toti sa acceptam anormalul ca fiind normal, nu este vorba despre victoria asupra homosexualilor. Homosexualii joaca doar rolul idiotilor utili ( la fel ca si refugiatii musulmani adusi in Europa ). Sunt folositi de inginerii sociali pentru a rasturna cu josul in sus credintele societatii si pentru a-i forta pe toti sa accepte ca 2+2=5.

Nu cred ca noi ca crestini ne luptam cu homosexualii ci ne putem lupta impreuna cu ei si singura victorie ar fi sa-i convingem sa se opreasca din practicarea acelui viciu. Dar ne luptam cu inginerii sociali.Si aici fiecare VICTORIE e importanta.
In rest homosexualii au deja toate drepturile. E o minciuna mare asta ca ar fi vorba despre drepturi. In fapt este vorba despre redefinirea credintelor noastre ale tuturor.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde nemessis » 23 Dec 2015, 21:30

Unii dintre oamenii care au iesit in strada s-au lasat manipulati de cei care au o agenda anticrestina. Ultimul lucru pe care ar trebui sa-l faca Biserica ar fi sa le faca pe plac.
In mare parte iti dau dreptate. Cum am zis, am fost nevoit sa apar biserica. A fost chiar de prost gust cum a fost bagata cu forta in tot evenimentul.
Dar nu cred ca ne intelegem la partea ca biserica nu trebuie sa faca pe plac oamenilor. In cazul acesta, ar trebui sa stabilim pe cine slujeste biserica? pe Dumnezeu, sau oamenii? Daca slujeste pe Dumnezeu, atunci biserica nu are decat sa urmeze regulile lui Dumnezeu. Daca slujeste oamenii, atunci trebuie sa faca pe plac oamenilor. E simplu. Cel care este slujit sa si plateasca.
In ceea ce priveste homosexualii si VICTORIA, este vorba despre victoria bunului simt impotriva celor care vor sa ne faca pe toti sa acceptam anormalul ca fiind normal
Gresesti. De exemplu, eu nu-i consider normali. Insa am destul bun simt, incat sa nu ma bag deloc in viata lor. Crestinii nu pot trai, fara sa judece pe altii. Si cam asta era in principiu mesajul lui Maria Andreea. Parea o constientizare ca daca biserica si crestinii contiuna asa, nici nu poate fi vorba de nici un dialog. Si asa si este.
ne putem lupta impreuna cu ei si singura victorie ar fi sa-i convingem sa se opreasca din practicarea acelui viciu.
Cum am zis, este viata lor, nu este treaba ta. Devine treaba ta numai cand devine abuz. Dar atata vreme cat este intelegere intre oameni maturi, nu ai dreptul sa te bagi in viata lor. Este vorba de bun simt, pana la urma. Iata asa crestin esti...te uiti foarte foarte atent la paiul din ochiul unui necunoscut. Si intrebarea initiala "cum aducem tinerii la biserica" - categoric nu cu oameni ca tine, care doar o sa indeparteze. Ura nu ajuta niciodata.
Nu stiu despre ce viciu este vorba. A iubi o persoana este un viciu?
In rest homosexualii au deja toate drepturile. E o minciuna mare asta ca ar fi vorba despre drepturi.
Da? Suntem toti egali in fata legii? Nu stiam. De exemplu...pot sa se casatoreasca? Nu am stiut.

wastebook
Mesaje:91
Membru din:15 Mar 2013, 23:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinta

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde wastebook » 23 Dec 2015, 21:42

In mare parte iti dau dreptate. Cum am zis, am fost nevoit sa apar biserica. A fost chiar de prost gust cum a fost bagata cu forta in tot evenimentul.
Dar nu cred ca ne intelegem la partea ca biserica nu trebuie sa faca pe plac oamenilor. In cazul acesta, ar trebui sa stabilim pe cine slujeste biserica? pe Dumnezeu, sau oamenii? Daca slujeste pe Dumnezeu, atunci biserica nu are decat sa urmeze regulile lui Dumnezeu. Daca slujeste oamenii, atunci trebuie sa faca pe plac oamenilor. E simplu. Cel care este slujit sa si plateasca.
Biserica il slujeste pe Dumnezeu. Oamenii pot fi sau pot sa nu fie de acord cu ceea ce face Biserica si in cazul in care nu-s de acord se pot duce la alta biserica unde e mai cald ...sau pot deveni atei, spirituali, satanisti si asa mai departe.
Gresesti. De exemplu, eu nu-i consider normali. Insa am destul bun simt, incat sa nu ma bag deloc in viata lor. Crestinii nu pot trai, fara sa judece pe altii. Si cam asta era in principiu mesajul lui Maria Andreea. Parea o constientizare ca daca biserica si crestinii contiuna asa, nici nu poate fi vorba de nici un dialog. Si asa si este.


Cum am zis, este viata lor, nu este treaba ta. Devine treaba ta numai cand devine abuz. Dar atata vreme cat este intelegere intre oameni maturi, nu ai dreptul sa te bagi in viata lor. Este vorba de bun simt, pana la urma. Iata asa crestin esti...te uiti foarte foarte atent la paiul din ochiul unui necunoscut. Si intrebarea initiala "cum aducem tinerii la biserica" - categoric nu cu oameni ca tine, care doar o sa indeparteze. Ura nu ajuta niciodata.
Nu stiu despre ce viciu este vorba. A iubi o persoana este un viciu?
E treaba ta ce faci, cum ii consideri pe altii si ce le spui. Eu pentru ca-s crestin trebuie sa le spun celor care gresesc ca gresesc. Nu trebuie sa ii iau la bataie, sau nu trebuie sa-i fortez sa se schimbe, dar macar le pot spune ca trebuie sa se schimbe. Partea cu "ura " tine de dictionarul Newspeak in care daca nu esti de acord cu ceea ce vor inginerii sociali inseamna ca-i urasti pe idiotii utili. :)
Da? Suntem toti egali in fata legii? Nu stiam. De exemplu...pot sa se casatoreasca? Nu am stiut.
Fireste - Orice persoana majora din Romania se poate casatori. Maine daca un homosexual se duce cu o femeie la primarie se casatoreste. :lol: Ce se vrea de fapt este redefinirea casatoriei si nu acordarea nu stiu carui drept persoanelor homosexuale. Pentru ca deja il au. :)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde maria_andreea » 24 Dec 2015, 00:22

Biserica a avut un mesaj normal.
Vi se pare normal să critici viața unor oameni pentru care nu ai făcut aproape nimic? De exemplu dacă Dvstră vă ține predici un om de pe stradă (nu l-ați văzut decât trecând pe stradă, nu v-a spus niciodată nimic, nu v-a aruncat nici măcar o privire) cum ați reacționa!? Cam așa a fost mesajul inițial al bisericii la adresa acelor tineri (mie așa mi s-a părut). Haideți să nu mai apărăm biserica din instict; aici suntem pe un forum și discutăm liber: plecăm de la cele mai absurde ipoteze/opinii ca în final să ajungem la o înțelegere mai bună.

Ce vreau să spun este că trebuie să devenim realiști, implicați cu adevărat în rezolvarea problemelor, iar dacă nu e de măsura noastră să facem aceasta, să avem bun simț, cum spunea „nemessis”.
Nu cred ca noi ca crestini ne luptam cu homosexualii ci ne putem lupta impreuna cu ei
Dați-mi un exemplu.
In rest homosexualii au deja toate drepturile.
Nu se pot căsătorii, ș.a. absurdități, dar nu asta e important în discuție (nu apăr drepturile lor).
Pare ca Dumnezeu este doar pretext, ca niste unii sa poata sa oblige pe altii la supunere.
Nu e așa. Creștinii autentici au cel mai acut simț al libertății; tentativele de dominare arogantă sunt sesizate și de obicei creștinul se îndepărtează de astfel de preoți (sau dacă e monah cred că va face o ascultare înțeleaptă...)
Heh. Cu ocazia circului Colectiv m-am trezit ca iau apararea bisericii. A fost amestecat in toata treaba pe nedrept. Biserica doar vine cu pretentii, insa guvernul e cel care da, deci guvernul poarta toata vina.
Nu despre scandările împortiva bisericii vreau să vorbim (ele sunt întradevăr nefondate, s-au publicat faptic bugetele în acest sens) ci despre atitudinea bisericii față de tinerii departe de biserică; oare nu e timpul să punem în practică ceea ce credem!? să înlăturăm barierele create și să comunicăm cu înțelegere sinceră!? Biserica pe care am cunoscut-o acum vreo 10 ani era dinamică, implicată. Ce exemple actuale de evenimente interesante cu tinerii îmi puteți da (gen conferințe, prezentări), cine se mai implică astăzi activ?

(„wastebook”, nu mai cita postările integral)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

wastebook
Mesaje:91
Membru din:15 Mar 2013, 23:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinta

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde wastebook » 24 Dec 2015, 00:51

Vi se pare normal să critici viața unor oameni pentru care nu ai făcut aproape nimic? De exemplu dacă Dvstră vă ține predici un om de pe stradă (nu l-ați văzut decât trecând pe stradă, nu v-a spus niciodată nimic, nu v-a aruncat nici măcar o privire) cum ați reacționa!? Cam așa a fost mesajul inițial al bisericii la adresa acelor tineri (mie așa mi s-a părut). Haideți să nu mai apărăm biserica din instict; aici suntem pe un forum și discutăm liber: plecăm de la cele mai absurde ipoteze/opinii ca în final să ajungem la o înțelegere mai bună.
Pai dati-mi un exemplu. Daca dumneavoastra gasiti o pozitie oficiala a BOR in care viata acelor oameni sa fie criticata, eu sunt de acord cu dumneavoastra. E drept ca au existat preoti care au scris mai mult decat trebuiau sa scrie. Dar nu a fost o pozitie oficiala a Bisericii. Biserica a facut ceea ce trebuia sa faca in acest caz - sa se roage pentru ei si sa ajute familiile victimelor.
Nu cred ca noi ca crestini ne luptam cu homosexualii ci ne putem lupta impreuna cu ei
Dați-mi un exemplu.
Banuiesc ca exista oameni sufocati de patima asta care cauta un ajutor in Biserica. Despre asta vorbeam. In masura in care oamenii isi doresc sa se schimbe, putem fi alaturi de ei. La fel cum putem fi alaturi de un betiv, un drogat sau un delicvent. Sunt semenii nostri si nici noi nu suntem sfinti - avem si noi patimile noastre.
Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa le spunem ca fac un lucru rau si ca ar trebui sa renunte. La fel cum unui betiv trebuie sa-i spunem acelasi lucru si la fel cum si noua trebuie sa ne reamintim ca trebuie sa renuntam la obiceiurile proaste pe care le avem fiecare.
In rest homosexualii au deja toate drepturile.
Nu se pot căsătorii, ș.a. absurdități, dar nu asta e important în discuție (nu apăr drepturile lor).
Nu se pot "casatori" cu un alt barbat. Dupa cum nu se pot "casatori" nici cu o roata de tractor sau o cutie de conserve. Te pomenesti ca maine o sa vrea unul sa ia stalpul de la poarta in casatorie si unii or sa-mi spuna ca sunt impotriva drepturilor aceluia pentru ca nu-s de acord. :lol:
Homosexualii se pot casatori...cu o persoana de sex opus, ca toata lumea. Deci au acest drept, nimeni nu-i opreste sa se casatoreasca. Dar inginerii sociali vor sa schimbe modul nostru de a intelege casatoria. E la fel de absurd ca a spune ca unui copil ii sunt incalcate drepturile pentru ca nu poate alege si nu poate fi ales. Sigur ca poate face aceste lucruri. Dar intai trebuie sa creasca. Pentru ca asa intelegem dreptul respectiv.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde maria_andreea » 24 Dec 2015, 13:09

„wastebook”, eu voi încheia discuția aici. Probabil dorința mea de mai reală implicare nu a fost bine înțeleasă (de mine)...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde nemessis » 05 Ian 2016, 03:22

Ce vreau să spun este că trebuie să devenim realiști, implicați cu adevărat în rezolvarea problemelor, iar dacă nu e de măsura noastră să facem aceasta, să avem bun simț
Mentalitatea de secolul 12 in secolul 21 nu are cum sa rezolve probleme, doar sa creeze foarte multe. Ortodocsii chiar se mandresc ca nu s-au schimbat. Fiind o structura rigida, nu are cum sa se adapteze, nu pare sa mai puteti aduce tinerii la biserica. Trendul este international.

Ca om care e impotriva bisericii, ma gandesc ce mi-ar schimba parerea.
1. Primul lucru care imi vine in minte ar fi renuntarea la infailibilitate. Aroganta aceasta, ca cineva este purtatorul de cuvant al lui Dumnezeu si tot ce spune el trebuie respectat mi se pare absurd.
2. Trebuie sa iubesti pe Dumnezeu mai mult decat pe omul de langa tine - are efecte groaznice, sau cel putin, ura mea fata de crestinism e din cauza asta.
3. Existenta blasfemiei. Sunt un om deosebit de curios si ca atare, consider ca orice idee trebuie studiata, orice gand trebuie gandit, orice vorba trebuie rostita. Asa ca trebuie sa fiu impotriva unei institutii care nu doar cenzureaza, dar interzice anumite ganduri. Ar fi anumite lucruri ce nu am voie sa spun sau sa desenez.
4. Faptul ca patriarhul are tupeul sa vorbeasca de raul ce vine din goana dupa bani, cand el este imbracat in aur, in fata icoanelor de aur, intr-o cladire exorbitant de scumpa este o ilustrare perfecta a ipocriziei si a sarlataniei.

Mai sunt tineri cred in Dumnezeu, dar nu vor sa participe la slujbe plictisitoare care tin ore intregi cu muzica neplacuta.
Ortodoxia este extrem de rigida si se opune schimbarii. Asta va tine departe generatiile care urmeaza sa creasca cu Facebook, care se schimba constant si tot timpul e ceva interesant si poate este important ca poata sa aleaga din multe optiuni si poate sa opreasca cand se plictiseste.
In contextul actual...nu ai cum sa aduci multi tineri la biserica. Iar cei care vin acum, cand se maturizeaza putini o sa ramana si o sa bifeze prezenta la sarbatori, dar din obligatie.

Am observat inca o categorie, cea a mosilor si a babelor care se plang in grupuri mici ca popa doar vrea bani si isi cumpara BMW. De astia nu stiu ce sa zic, am asistat doar de cateva ori la discutii, dar numai ca observator. Si ei considera preotii niste sarlatani, chiar daca merg la biserica si zic ca sunt crestini cand ii intreaba cineva. Asa sunt si parintii mei si nesinceritatea lor ma irita la culme. Astfel de oameni cresc generatiile noi si un copil percepe duplicitatea si nesinceritatea.

Biserica face totul exact impotriva propriului interes...Daca ar vrea enoriasi, ar face slujbele mai scurte si mai interesante. Ar fi pentru educatie reala, nu idioata, cum ii circul manualelor de religie, sau opozitia fata de educatia sexuala. Desigur, nu pot sa uit de circul Halloween, care pare o chestie marunta, dar un copil care creste cu ideea ca biserica se opune bucuriei si distractiei, ia vezi, ce parere o sa aiba ca si adult...
Nu e ca si cum ritualul din biserica ar fi de ajutor. Bisericile sunt intunecate, muzica sumbra, icoanele cu structura foarte rigida...chiar nu e biserica care sa promoveze iubirea, linistea. Pare sa promoveze MOARTEA...ceea ce are sens, avand in vedere ca trebuie sa mori ca sa ai viata eterna, nu-i asa?

Iti dai seama ca eu ma bucur de rigiditatea si obtuzitatea bisericii. Ma bucur pentru fiecare decizie proasta. in scurt timp, poate mai putin de 100 de ani biserica va fi o institutie slaba, complet irelevanta in viata majoritatii si in sfarsit putem sa continuam discutiile despre etica si morala, sa reluam unde a lasat Platon si sa nu mai fie "iti zice popa ce e bine si ce este rau".

Daca vine vorba de organizari de evenimente, mi se pare ca e cam la fel ca si pana acum, poate depinde si de oras. In timisoara ASCOR pare destul de activ. Mai sunt preoti care organizeaza cateheze...mai era un tip care organiza proiectii de filme la o parohie...
Pana la urma oricine poate sa organizeze, daca are timp, insa revin la una din ideile din postare: ortodocsii sunt rigizi, sumbri si fara pic de imaginatie. Nu poti sa aduci tineri intr-un mediu dinasta. De exemplu, vreau sa vad o conferinta cu preotul Constantin Necula, da? Ei bine conferinta incepe cu rugaciuni...peste care pot sa sar, ca e youtube. Insa daca m-as duce la conferinta, as fi obligat sa pierd 5 minute ascultand ceva iritant.
Si cand incerc sa trimit conferinta la altcineva, omul pufneste in ras si inchide "Ce e tampenia asta?".

Daca ar putea sa fac un rezumat?
Relaxati-va. Opriti biserica din a fi o forta sinistra care interzice si faceti din ea ceva care accepta asa cum e omul si doreste sa-l vada implinit si bucuros. Nu va mai luati asa in serios si daca pe voi nu va duce capul, macar permiteti altora sa glumeasca...pe absolut orice tema.
Veniti cu ceva nou. Chestii de 2000 de ani sunt depasite deja rau de tot si nu mai au nici un efect.
Suna ca un ultimatum, dar aducerea tinerilor la biserica poate sa se intample numai in termenii lor, nu mai merge cu forta sau cu rusinarea sau cu amenintarile cu iadul.
E absurd, stiu, dar ma bucur ca macar cineva este dispusa macar sa-si puna problema ca poate e posibil.
Am o intrebare: ce va face ca alti ortodocsi ar putea sa va raspunda? Intrebarea dumneavoastra pare mult mai potrivita unor atei, fiindca ei stiu de ce nu vor biserica....si majoritatea au probleme in familie pentru asta.

wastebook
Mesaje:91
Membru din:15 Mar 2013, 23:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinta

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde wastebook » 05 Ian 2016, 20:08

Ca om care e impotriva bisericii, ma gandesc ce mi-ar schimba parerea.
Ceea ce scrii tu nu are nici un sens. Un ateu e ateu pentru ca nu le are pe astea cu religia, nu pentru ca popa poarta aur sau are bemveu sau exista ideea blasfemiei. Eventual ar putea raspunde asa cei care-l " au pe Dumnezeu in suflet", care "n-au nevoie de popi pentru ca au o relatie personala cu Dumnezeu". :lol:
Ateii sunt ultimii care ar trebui sa aiba vreo opinie in legatura cu subiectul asta - ce ar trebui sa faca Biserica pentru a-i atrage pe tineri. Eventual pot spune (asa cum ai spus tu in alte ocazii ) ca tinerii de astazi sunt mai destepti si mai informati decat tinerii de ieri asa ca nu se mai lasa pacaliti de "povesti".

In al doilea rand citind cele scrise de tine imi dau seama cat de mult ne-a mutilat societatea asta in care traim. Sa te iei de blasfemii in conditiile in care semeni de-ai tai incearca sa-ti puna pumnul in gura din ce in ce mai mult in legatura cu o gramada de subiecte - iata de ce performante sunt capabili tinerii liberi si informati.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde nemessis » 06 Ian 2016, 01:08

Un ateu e ateu pentru ca nu le are pe astea cu religia
In caz ca nu stii, sunt atei care poate ar participa la multe evenimente al crestinilor, daca evenimentele ar fi interesante. Ma gandeam ca poate fi vorba de asta.
Ateii sunt ultimii care ar trebui sa aiba vreo opinie in legatura cu subiectul asta
A...pai repet: daca ortodocsii ar sti ce sa faca ca sa aduca tinerii la biserica, nu am avea discutia asta, nu-i asa? Tinerii noi poti aduce ori din categoria ateilor, ori din categoria care cred, dar se plicisesc la biserica. Observi? Tinerii ortodocsi deja umbla la biserica, deci sunt complet irelevanti.
Sa te iei de blasfemii in conditiile in care semeni de-ai tai incearca sa-ti puna pumnul in gura din ce in ce mai mult in legatura cu o gramada de subiecte - iata de ce performante sunt capabili tinerii liberi si informati.
Nu sustin violenta in nici un fel. Nu stiu la ce te referi prin "pumnul in gura". Cu siguranta, sunt multi atei cu multa agresivitate, poate si eu sunt perceput asa. Insa o discutie cu adevarat libera trebuie sa dea posibilitatea inclusiv blasfemiei.
Poate prin "pumnul in gura" te referi inca odata la ceea ce percepi tu ca sunt atacuri (exemplu, casatoriile homosexuale). Ei bine, maturizeaza-te. Lumea nu se supune voii tale, nu esti buricul pamantului si nu-l reprezinti pe Dumnezeu. Si chiar de l-ai reprezenta, nu vad de ce altii ar trebui sa faca exact dupa placul tau.
Si atunci cand sclavii au fost eliberati, si atunci cand femeile au luptat pentru egalitate in drepturi, cei cu puterea au resimtit pierderea puterii ca "pumn in gura". Asta esti si tu acuma. Nimeni nu are nimic cu tine, insa faptul ca nu prea mai poit pretinde de la altii cum sa-si traiasca viata pentru tine este o pierdere mare...si normal ca faci pe victima.

wastebook
Mesaje:91
Membru din:15 Mar 2013, 23:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinta

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde wastebook » 06 Ian 2016, 09:56

In caz ca nu stii, sunt atei care poate ar participa la multe evenimente al crestinilor, daca evenimentele ar fi interesante. Ma gandeam ca poate fi vorba de asta.
Ce fel de evenimente ? Sa mearga ambele categorii sa depuna flori la statuia lui Ali Cuza? :lol:

http://www.asur.ro/29-dec-actiune-laica/

Era vorba despre aducerea tinerilor la biserica. Ori ateul de aia e ateu, pentru ca nu crede. Ce sa caute in biserica ?
A...pai repet: daca ortodocsii ar sti ce sa faca ca sa aduca tinerii la biserica, nu am avea discutia asta, nu-i asa? Tinerii noi poti aduce ori din categoria ateilor, ori din categoria care cred, dar se plicisesc la biserica. Observi? Tinerii ortodocsi deja umbla la biserica, deci sunt complet irelevanti.
Poate sunt tineri ortodocsi care au idei despre ce ar trebui sa faca Biserica. Ori poate raspund ca daca Biserica s-ar moderniza in felul in care o doresc unii din tinerii de astazi, atunci i-ar pierde si pe cei care se mai duc, fara sa castige vreunul dintre cei care vor modernizare.
Dar ateul ce sa caute in discutia asta ? E ca si cum eu as spune ce ar trebui sa faca ASUR-ul ca sa-si ingroase randurile. Ateul nu-i ateu pentru ca e nemultumit de ce se intampla la biserica - nu crede si gata. Sigur ca parte din misiunea Bisericii e si aceea sa incerce sa-i faca pe cei care nu cred sa creada, dar asta e alta discutie.
Nu sustin violenta in nici un fel. Nu stiu la ce te referi prin "pumnul in gura". Cu siguranta, sunt multi atei cu multa agresivitate, poate si eu sunt perceput asa. Insa o discutie cu adevarat libera trebuie sa dea posibilitatea inclusiv blasfemiei.
Poate prin "pumnul in gura" te referi inca odata la ceea ce percepi tu ca sunt atacuri (exemplu, casatoriile homosexuale). Ei bine, maturizeaza-te. Lumea nu se supune voii tale, nu esti buricul pamantului si nu-l reprezinti pe Dumnezeu. Si chiar de l-ai reprezenta, nu vad de ce altii ar trebui sa faca exact dupa placul tau.
Si atunci cand sclavii au fost eliberati, si atunci cand femeile au luptat pentru egalitate in drepturi, cei cu puterea au resimtit pierderea puterii ca "pumn in gura". Asta esti si tu acuma. Nimeni nu are nimic cu tine, insa faptul ca nu prea mai poit pretinde de la altii cum sa-si traiasca viata pentru tine este o pierdere mare...si normal ca faci pe victima.
Deci nu stii la ce ma refer atunci cand vorbesc despre un "pumn in gura" dar banuiesti tu ca m-am referit la homosexuali. :D
Ma refeream la faptul ca exista din ce in ce mai multe subiecte tabu pe care nu ai voie sa le contesti. - Daca le contesti, inca nu esti ars pe rug cum spun unii ca se facea in evul mediu, dar oricum se porneste o intreaga masinarie menita sa te distruga.

Dincolo de asta - tu spui " Lumea nu se supune voii tale, nu esti buricul pamantului si nu-l reprezinti pe Dumnezeu"
Intrebare de 20 de puncte - Carei voi se supune lumea ? Cine e buricul pamantului ? Te-ai gandit vreodata la asta ? Cum ajungi sa crezi ceea ce crezi si sa sustii cauzele pe care le sustii ?

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde nemessis » 06 Ian 2016, 21:13

Era vorba despre aducerea tinerilor la biserica. Ori ateul de aia e ateu, pentru ca nu crede. Ce sa caute in biserica ?
De exemplu, in Timisoara cineva organia proiectii de film la o biserica, dupa care discutii. Era ceva chiar placut.
Pacat ca nu pricepi.
Ateul nu-i ateu pentru ca e nemultumit de ce se intampla la biserica - nu crede si gata.
Am avut un coleg de lucru baptist, care m-a tot chemat la ei la bise, cica este fain si se canta la chitara, etc. Stia ca sunt impotriva religiilor. Raspunsul lui era "pai nu-i nimic, ca doar mergem sa ne fie bine". Am fost, si timpul pierdut acolo a fost chiar placut.
Ma refeream la faptul ca exista din ce in ce mai multe subiecte tabu pe care nu ai voie sa le contesti.
Care ar fi subiectele tabu? Si chiar de ar fi, ce te face sa crezi ca sunt de acord cu ele? Cand zic ca cenzura exprimarii si a gandirii este inacceptabila am vorbit serios.
Cum ajungi sa crezi ceea ce crezi si sa sustii cauzele pe care le sustii ?
Sunt doua chestii complet separate. Ceea ce cred nu are absolut nici o legatura cu cauzele sustinute.
As spune ca reducerea suferintei tuturor este un punct de pornire bun pentru o cauza.
Nu ai fost capabil pana acum sa pricepi chestii simple, ai putea sa intelegi asta?

wastebook
Mesaje:91
Membru din:15 Mar 2013, 23:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinta

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde wastebook » 06 Ian 2016, 22:47

De exemplu, in Timisoara cineva organia proiectii de film la o biserica, dupa care discutii. Era ceva chiar placut.
Pacat ca nu pricepi.
Am avut un coleg de lucru baptist, care m-a tot chemat la ei la bise, cica este fain si se canta la chitara, etc. Stia ca sunt impotriva religiilor. Raspunsul lui era "pai nu-i nimic, ca doar mergem sa ne fie bine". Am fost, si timpul pierdut acolo a fost chiar placut.
Nu cred ca despre filme sau vizite ca sa ne fie bine era vorba, ca asa e usor sa-i aduci - le dai niste chestii gratis si umpli biserica. Intrebarea era cum sa-i facem sa participe, sa devina crestini practicanti, nu cum sa-i bagam inauntru cu orice pret. :lol:
Care ar fi subiectele tabu? Si chiar de ar fi, ce te face sa crezi ca sunt de acord cu ele? Cand zic ca cenzura exprimarii si a gandirii este inacceptabila am vorbit serios.
Orice te-ar duce direct in fata CNCD-ului sau mai rau - chiar la puscarie. Vad ca nu te duci sa te legi cu lanturi atunci cand altii iti spun ce e ok sa gandesti si sa spui si ce nu, dar culmea - ai o problema cu blasfemia (desi nu exista o asa chestie in societatea noastra). Pentru ca aia care conduc sunt anticrestini si incurajeaza atacurile astea mizerabile hai si noi oile sa aruncam cu pietre in aceeasi directie.
Sunt doua chestii complet separate. Ceea ce cred nu are absolut nici o legatura cu cauzele sustinute.
As spune ca reducerea suferintei tuturor este un punct de pornire bun pentru o cauza.
Nu ai fost capabil pana acum sa pricepi chestii simple, ai putea sa intelegi asta?
Foarte interesant - spui : " Ceea ce cred nu are absolut nici o legatura cu cauzele sustinute.". Dupa care spui " reducerea suferintei tuturor este un punct de pornire bun pentru o cauza." , ( un spin aproape inteligent a ideii lui Singer cu cel mai mare bine pe care il poti face ). :)
Dar asta nu-i crezul tau, a picat din cer si este un adevar de necontestat ca oamenii traiesc pentru a reduce suferinta celorlalti oameni - ( nu pentru a fi fericiti cu orice pret - chiar si cu pretul disparitiei celor mai slabi sau mai inadaptati de exemplu ).

Sa nu uiti niciodata ca ţara te vrea bun. Lumea te vrea bun. Sigur, o sa modifice intotdeauna ce inseamna sa fii bun dar important e sa fii bun. :)

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde nemessis » 07 Ian 2016, 16:39

Nu cred ca despre filme sau vizite ca sa ne fie bine era vorba, ca asa e usor sa-i aduci - le dai niste chestii gratis si umpli biserica. Intrebarea era cum sa-i facem sa participe
Nu prea intelegi, nu-i asa? Separarea intre grupe o sa creasca. Biserica va fi tot mai departe de cei care nu-s cu biserica si furia fata de biserica o sa fie tot mai mare. Colectiv a fost doar un mic semn, discret.
Vrei ca oamenii sa vina la biserica? Ofera ceva bun, ceva de calitate si nu-i bate la cap cu tampenii. Ai dreptate, este foarte usor, dar nu pentru oameni ca tine, tu esti exemplul cel mai bun pentru ura din ortodoxie.
Din fericire mai exista oameni cu bun simt, cum ii preotul Necula din Sibiu, sau Maria-Andreea. Dar faci foarte mult rau lor, fiindca ateii o sa scoata oamenii ca tine ca exemplu negativ si cei cu bun simt o sa fie ignorati. Ca doar esti o unealta usoara de folosit pentru atingerea scopului.
Orice te-ar duce direct in fata CNCD-ului sau mai rau - chiar la puscarie.
In europa in prezent nu poti fi inchis pentru ceea ce scri sau ceea ce gandesti. Libertatea de expresie nu are absolut nimic de-a face cu discriminarea.
Sunt idioti care tot incearca legi, cum ar fi si legile cu legionarismul, interzicerea semnelor naziste, interdictia de a folosi cuvantul "tigan"...
Dar astia sunt idioti si ignor legile astea. Sper ca e clar ca nu permit nimanui sa-mi spuna ce am voie sa gandesc si sa spun si ce nu.
Chiar si separatistii secui au dreptul sa urle cat vor, si acest drept trebuie sustinut, chiar daca esti impotriva mesajului.

Una din observatiile mele ce am zis la niste maici: ca sa ierti, trebuie sa te superi mai intai. Cum ai putea sa ierti, fara sa te superi.
Ei bine, biserica insista cu iertarea, fiindca este una din cele mai suparacioase institutii si religiosii sunt cei mai suparaciosi. Cum ai putea sa aduci tineri intr-un grup in care cineva se supara dintr-o gluma?
Pentru ca aia care conduc sunt anticrestini si incurajeaza atacurile astea mizerabile
Vrei poza ca Ecaterina Andronescu pupand moaste? Vrei film cu suspect de mult preafericitul patriarhul care canta "vrednic este" lui Liviu Dragnea? Vrei cumva poze de la investirea fiecarui presedinte cu participarea Patriarhului, chiar daca presedintele este reformat?
De ce se opun toti politicienii impozitarii afacerilor bisericii?
Traiesti intr-o lume paralela si ai pretentia ca tu sti cum sa opresti aceasta dezbinare?
este un adevar de necontestat ca oamenii traiesc pentru a reduce suferinta celorlalti oameni
Oamenii nu traiesc pentru asta, esti cel mai bun exemplu. Dar cu siguranta ar fi o lume mai buna, daca fiecare ar tine cont si de nevoile altora.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX