Cum aducem tinerii la biserica?

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
wastebook
Mesaje:91
Membru din:15 Mar 2013, 23:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinta
Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde wastebook » 08 Ian 2016, 02:29

Nu prea intelegi, nu-i asa? Separarea intre grupe o sa creasca. Biserica va fi tot mai departe de cei care nu-s cu biserica si furia fata de biserica o sa fie tot mai mare. Colectiv a fost doar un mic semn, discret.
Vrei ca oamenii sa vina la biserica? Ofera ceva bun, ceva de calitate si nu-i bate la cap cu tampenii. Ai dreptate, este foarte usor, dar nu pentru oameni ca tine, tu esti exemplul cel mai bun pentru ura din ortodoxie.
Din fericire mai exista oameni cu bun simt, cum ii preotul Necula din Sibiu, sau Maria-Andreea. Dar faci foarte mult rau lor, fiindca ateii o sa scoata oamenii ca tine ca exemplu negativ si cei cu bun simt o sa fie ignorati. Ca doar esti o unealta usoara de folosit pentru atingerea scopului.
"Ura din ortodoxie" :lol:

Imi dau seama si eu ca lucrurile o sa fie din ce in ce mai rele. Pentru ca asa sunt timpurile - suntem din nou in 1945 si de data asta comunismul vine din occident. Si este imbratisat cu amandoua mainile de tinerii frumosi si informati.
Sigur ca as vrea ca oamenii sa vina la biserica. Dar nu oricum si nu in orice conditii. La ce inseamna " bun si de calitate" nu ne intelegem. Si nu cred ca daca esti ateu intelegi sau poti avea o opinie pertinenta asupra a ceea ce inseamna bun si de calitate. E ca si cand eu i-as sugera unei adunari ateiste sa inceapa fiecare intrunire cu o rugaciune si asa or sa aiba mai multi adepti. :)
In europa in prezent nu poti fi inchis pentru ceea ce scri sau ceea ce gandesti. Libertatea de expresie nu are absolut nimic de-a face cu discriminarea.
Sunt idioti care tot incearca legi, cum ar fi si legile cu legionarismul, interzicerea semnelor naziste, interdictia de a folosi cuvantul "tigan"...
Dar astia sunt idioti si ignor legile astea. Sper ca e clar ca nu permit nimanui sa-mi spuna ce am voie sa gandesc si sa spun si ce nu.
Chiar si separatistii secui au dreptul sa urle cat vor, si acest drept trebuie sustinut, chiar daca esti impotriva mesajului.
Sigur - daca nu te numesti Dieudonne de exemplu. Ai voie sa spui ce vrei dar sa vrei doar ce iti dicteaza Partidul. :)
Una din observatiile mele ce am zis la niste maici: ca sa ierti, trebuie sa te superi mai intai. Cum ai putea sa ierti, fara sa te superi.
Ei bine, biserica insista cu iertarea, fiindca este una din cele mai suparacioase institutii si religiosii sunt cei mai suparaciosi. Cum ai putea sa aduci tineri intr-un grup in care cineva se supara dintr-o gluma?
Poate facandu-i sa inteleaga diferenta dintre o gluma si o mizerie ?
Vrei poza ca Ecaterina Andronescu pupand moaste? Vrei film cu suspect de mult preafericitul patriarhul care canta "vrednic este" lui Liviu Dragnea? Vrei cumva poze de la investirea fiecarui presedinte cu participarea Patriarhului, chiar daca presedintele este reformat?
De ce se opun toti politicienii impozitarii afacerilor bisericii?
Traiesti intr-o lume paralela si ai pretentia ca tu sti cum sa opresti aceasta dezbinare?
Nu vorbeam de ai nostri. Vorbeam de ce vine de afara. Si de ce nu s-ar opune "impozitarii afacerilor bisericii " ? Cine doreste "impozitarea afacerilor bisericii " de exista doar politicienii astia care se opun ? Gasca asta anticlericala care traieste 100% din bani negri sau sifonati de la stat ? CTP-ul ala nu mai bine ar fi cerut impozitarea banilor din trustul Mediapro de unde si-a luat salariul fara sa-i pese ca aia nu-si plateau datoriile ? Sau Remusica Cernea nu mai bine ar fi cerut impozitarea banilor celor care fac parte din comisii de privatizare in loc sa-si traga si el niste zeci de mii de lei prime ? Ca toti se gandesc cum sa fure banii altora - nimeni nu se gandeste la banii pe care-i primeste.

Oamenii nu traiesc pentru asta, esti cel mai bun exemplu. Dar cu siguranta ar fi o lume mai buna, daca fiecare ar tine cont si de nevoile altora.
Sa vezi daca ar fi toti oamenii crestini adevarati ce buna ar fi lumea. Dar uite ca din pacate nu-s, nici nu cred toti ca menirea lor pe pamant e sa faca lumea mai buna ( orice o fi insemnand mai buna ). De unde ideea asta ca avem asa un scop in viata ? Personal cred ca scopul individului este sa se apropie pe cat posibil de modelul Mantuitorului , dar nu ma astept ca toti sa accepte asta. Nici nu vreau sa-i fortez in vreun fel pe toti sa mearga intr-acolo. De ce m-as inhama alaturi de unii pentru a face lumea mai buna ? Sa se duca invartindu-se si ei si lumea. :)


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX