Cum aducem tinerii la biserica?

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox
Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde elena -petra » 10 Mai 2008, 21:06


Doar pentru cei saraci cu duhul apare frustarea in astfel de situatii (eu ma duc zilnic la facultate in tenisi si sunt cea mai fericita :D )!
A da ,scuza-ma, am uitat ca sunt si tenisi Converse si Lacoste Bucaneer care intr-adevar costa doar 350 Ron. :D

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde maria_andreea » 10 Mai 2008, 21:11

Hristos a Inviat!

Eu am dat 2 euro pe ai mei dintr-un magazin second-hand din Grecia! :D
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde Hrisanti » 10 Mai 2008, 21:19

........
Doar pentru cei saraci cu duhul apare frustarea in astfel de situatii....
In inteles evanghelic "sarac cu duhul" inseamna smerit ! :)

Si in alta ordine de idei, sunt de acord cu vorba englezeasca care spune "sunt prea sarac, ca sa cumpar ieftin" !
Eu am cumparat ani de zile ce este cel mai ieftin, si am constatat ca de fapt atunci cand cumperi foarte ieftin cheltuiesti mai mult (global) decat daca cumperi ceva putin mai scump si mai de calitate, dar care tine mai mult in timp.
Cum am trei copii, am costatat ca atunci cand le-am cumparat cei mai ieftini bascheti (7-10 euro perechea, aici) trebuia sa le cumpar unii noi la maxim 2 luni, pentru ca se deteriorau repede, pe cand atunci cand le-am cumparat basketi Puma sau Nike (la solduri- ianuarie sau iulie- cu 50 de euro perechea, aici) i-au purtat chiar si doi ani, fiindca sunt mult mai rezistenti....Faceti singuri socoteala in care dintre cele doua cazuri am iesit mai ieftin ! :D
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde elena -petra » 10 Mai 2008, 22:09

Cum am trei copii, am costatat ca atunci cand le-am cumparat cei mai ieftini bascheti (7-10 euro perechea, aici) trebuia sa le cumpar unii noi la maxim 2 luni, pentru ca se deteriorau repede, pe cand atunci cand le-am cumparat basketi Puma sau Nike (la solduri- ianuarie sau iulie- cu 50 de euro perechea, aici) i-au purtat chiar si doi ani, fiindca sunt mult mai rezistenti....
Sa va traiasca copilasii! Ce ieftini sunt la dvs baschetii ? Va dati seama ca mi-am cumparat o pereche de adidasi ,,ADIDAS" la 1oo euro . Or ce salarii avem noi fata de Franta? :?

PS. Acum am vazut ca moderator este dl diacon Catalin, deci sa terminam sectiunea de shopping ca maine intra pe forum cu Kalasnikovul :)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde maria_andreea » 10 Mai 2008, 22:52

Hristos a Inviat!
In inteles evanghelic "sarac cu duhul" inseamna smerit !
Asa este :oops: , multumesc de precizare!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde Hrisanti » 16 Mai 2008, 09:25

Sa va traiasca copilasii! Ce ieftini sunt la dvs baschetii ? Va dati seama ca mi-am cumparat o pereche de adidasi ,,ADIDAS" la 1oo euro . Or ce salarii avem noi fata de Franta?
Pai eu spuneam ca-i cumpar in perioada de solduri cu 50 de euro, altfel si aici sunt mai scumpi, poate nu chiar 100 de euro, dar oricum peste 80 de euro.
Da, aveti dreptate si cu salariile, insa exista doua aspecte care fac ca lucrurile sa se intample asa in Romania: pe de o parte marfurile de marca care sunt importate din occident, sunt importate la preturile de furnizor de aici, in consecinta, chiar daca exista remize (reduceri) pentru un client, persoana juridica, constant , oricum pretul ramane mare pentru salariile din Romania, pentru ca si cel care vinde trebuie sa aiba un beneficiu. Pe de alta parte, comerciantii din Romania vor sa se imbogateasca repede... :D , si atunci isi pun preturi dupa "pohta ce-o pohtesc" :lol: , fiindca nu exista nici o lege care sa limiteze marja lor.
Aici, in Franta, chiar zilele trecute au spus la actualitati ca parlamentul se gandeste la o lege care sa limiteze un maxim admis de marja pentru comercianti, desi aici concurenta este foarte puternica si in general comerciantul care pune marje prea mari falimenteaza repede, fiindca foarte putini vor cumpara de la el.
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

diaconul_Catalin

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 16 Mai 2008, 09:36

ForumShoping.... femeile si cumparaturile... :lol:

Joe
Mesaje:18
Membru din:22 Mai 2008, 15:47
Contact:

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde Joe » 22 Mai 2008, 16:31

Teribilsm ? Convingere ?
Worship satan... holy satan...flower power....pentagrama....666...
Solutii pentru autori ?
Sunt sigur ca daca ai stii si tu mai multe despre satanism nu ai fii atat de dezaprobant catre aceasta miscare. Defapt, crestinismul are la baza multe insemne pagane care sunt atribuite satanismului. Satanismul adevarat urmeaza cam aceleasi legi ca si biserica: sa respecti persoanele de langa tine, sa respecti natura, sa nu faci rau altor persoane dar sa nu intorci obrazul cand cineva te loveste ci sa lovesti inapoi...lucru mult mai logic. Asa ca da-te jos de pe podium ca te-ai facut de ras.
Ultima oară modificat 22 Mai 2008, 18:25 de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
Motiv: Nu cita intreg mesajul. Foloseste un limbaj decent.
Fii sigur ca ai dovezi serioase cand imi raspunzi la mesaje, nu de alta, da te faci de cacao.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Mai 2008, 16:38

Hristos a Inviat!
(...)dar sa nu intorci obrazul cand cineva te loveste ci sa lovesti inapoi...lucru mult mai logic.
Se pare ca spre deosebire de dv, noi, (membrii de pe forum) acum am primit multe peste obraz, insa sa stiti ca nu lovim ci va rasplatim cu dragoste nemasurata, pt ca sunteti aproapele nostru.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Joe
Mesaje:18
Membru din:22 Mai 2008, 15:47
Contact:

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde Joe » 22 Mai 2008, 16:56

Hristos a Inviat!
(...)dar sa nu intorci obrazul cand cineva te loveste ci sa lovesti inapoi...lucru mult mai logic.
Se pare ca spre deosebire de dv, noi, (membrii de pe forum) acum am primit multe peste obraz, insa sa stiti ca nu lovim ci va rasplatim cu dragoste nemasurata, pt ca sunteti aproapele nostru.
Vai...dar de ce? Sa fii fost eu cel care v-a lovit? Nu asta imi era intentia. Dar daca atat de usor va simtiti atacati, atunci inseamna ca nu sunteti siguri pe ceea ce stiti despre ceea ce stiti.

2. Nu vorbi pentru toti membrii de pe forum pentru ca sunt sigur ca sunt multi care ma aproba cu ultima afirmatie...ei se numesc "cei care au verificat anumite date pe internet si in carti inainte de a aduce niste afirmatii gresite pe forum".
Fii sigur ca ai dovezi serioase cand imi raspunzi la mesaje, nu de alta, da te faci de cacao.

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 20:37

de ce imi suna a campanie de racolare cu aroma politica?
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

mihailoss
Mesaje:46
Membru din:01 Apr 2008, 20:38
Confesiune:ortodox
Localitate:Prahova

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde mihailoss » 22 Mai 2008, 23:51

Sunt sigur ca daca ai stii si tu mai multe despre satanism nu ai fii atat de dezaprobant catre aceasta miscare.
Eu cred ca unii au o doaga lipsa..


In Sfanta Scriptura si in Sfanta Traditie diavolul are diferite numiri: "întunecatul", "stăpânitorul mortii" (Evr. 2,14), "potrivnicul", "mincinos si tată al minciunii" (Ioan 8,44), "cel viclean" (Matei 13,19), "urâtorul binelui", "înselător", "siret", "vrăjmas", "ucigas", "leu care răcneste", balaur", "Belzebut" s.a. In toate aceste numiri, caracteristice sunt răutatea si vrăjmăsia, dirijate împotriva oamenilor.

Asa, am lamurit putin acum cine e si ce vrea diavolul..

Acum, ma gandesc eu..cum sa vrei sa-i slujesti celui care vrea sa te duca in fundul iadului, care vrea sa fii chinuit pentru vesnicie, care iti vrea moartea vesnica????

Pai nu ma mir de ce se duce lumea asta pe pustie!!

Bine ca sunteti voi, satanistii, destepti ..ca, cu noi, "medievalii", se duce lumea de rapa..
"Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte.."

Avatar utilizator
vlah
Mesaje:15
Membru din:12 Apr 2008, 13:55
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, istorie.
Localitate:Basarabia

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde vlah » 23 Mai 2008, 21:43

Sunt sigur ca daca ai stii si tu mai multe despre satanism nu ai fii atat de dezaprobant catre aceasta miscare. Defapt, crestinismul are la baza multe insemne pagane care sunt atribuite satanismului. Satanismul adevarat urmeaza cam aceleasi legi ca si biserica: sa respecti persoanele de langa tine, sa respecti natura, sa nu faci rau altor persoane dar sa nu intorci obrazul cand cineva te loveste ci sa lovesti inapoi...lucru mult mai logic. Asa ca da-te jos de pe podium ca te-ai facut de ras.
Sunt sigur că nici dumneata nu prea ştii multe despre satanism.
Defapt, crestinismul are la baza multe insemne pagane care sunt atribuite satanismului.
Scorneală. Încearcă şi dovedeşte inversul.
Satanismul adevarat urmeaza cam aceleasi legi ca si biserica: sa respecti persoanele de langa tine, sa respecti natura, sa nu faci rau altor persoane dar sa nu intorci obrazul cand cineva te loveste ci sa lovesti inapoi...lucru mult mai logic.
Hai pentru început să ne determinăm care satanism să-l considerăm unul "adevărat". Se pare că tu vb de cel LaVeyan, ei bine, el învaţă altceva decât Biserica (cu majusculă): respectul manifestat faţă de persoanele din jurul tău depinde de atitudinea lor faţă de tine, însă creştinismul învaţă că orice fiinţă merită respectată şi chiar (atenţie!) iubită, indiferent de comportarea ei vis-a-vis de tine. Încă satanismul LaVeyan justifică omorul, relativizează etica şi favorizează încălcarea tuturor normelor morale pentru ca individul să-şi poată satisface poftele şi împlini ambiţiile. Deci diferenţa e mare.
Cât despre ce-i mai logic să iei sau să dai la moaca... :D Ideea era alta, creştinul trebuie să-l imite în toate pe Hristos şi dacă Dumnezeu care a făcut cerul şi pământul se lasă bătut, torturat şi omorât fără de cârtire, atunci şi creştinul, muritor de rând, ar trebui să-i urmeze exemplul. Plus că acţiunea de a răspunde la violenţă cu violenţă (dacă tot zici că e logică :) ) nu poate avea decât o motivaţie - mândria, care e rădăcina tuturor păcatelor după ascetica creştină.

Acum e rândul dumitale sî cobori de pe pedestal :)
Cred, Doamne! Ajută necredinţei mele!

Joe
Mesaje:18
Membru din:22 Mai 2008, 15:47
Contact:

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde Joe » 24 Mai 2008, 20:43

Sunt sigur ca daca ai stii si tu mai multe despre satanism nu ai fii atat de dezaprobant catre aceasta miscare.
Eu cred ca unii au o doaga lipsa..


In Sfanta Scriptura si in Sfanta Traditie diavolul are diferite numiri: "întunecatul", "stăpânitorul mortii" (Evr. 2,14), "potrivnicul", "mincinos si tată al minciunii" (Ioan 8,44), "cel viclean" (Matei 13,19), "urâtorul binelui", "înselător", "siret", "vrăjmas", "ucigas", "leu care răcneste", balaur", "Belzebut" s.a. In toate aceste numiri, caracteristice sunt răutatea si vrăjmăsia, dirijate împotriva oamenilor.

Asa, am lamurit putin acum cine e si ce vrea diavolul..

Acum, ma gandesc eu..cum sa vrei sa-i slujesti celui care vrea sa te duca in fundul iadului, care vrea sa fii chinuit pentru vesnicie, care iti vrea moartea vesnica????

Pai nu ma mir de ce se duce lumea asta pe pustie!!

Bine ca sunteti voi, satanistii, destepti ..ca, cu noi, "medievalii", se duce lumea de rapa..
Omule, esti un ignorant, nici nu are sens sa incerc sa te mai contrazic, pentru ca se pare ca esti fixat pe ideea ta. Habar nu ai de altceva decat biblia si acolo ramai. In cercul tau de ignoranta.

Poftim, asemanari intre religiile pagane si crestinism:
http://www.religioustolerance.org/chr_jcpa1.htm#sim

Church of Satan:
http://www.churchofsatan.com/home.html --> daca sunteti curiosi sa aflati mai multe inainte de a da anapoda cu gura fara sa stiti despre ce vorbiti

Da, ma refeream la satanismul, LaVey.

Dar, nu sunt satanist, nu am zis ca apartin acestei religii, doar ca multi au impresie foarte gresita despre satanism. Majoritatea fac o conexiune directa intre satanism si ucideri de persoane sau sacrificii de animale, desi in satanismul LaVeyan aceste lucruri sunt explicit interzise. Vroiam doar sa spun ca satanismul nu este aceasta idee preconceputa.
Fii sigur ca ai dovezi serioase cand imi raspunzi la mesaje, nu de alta, da te faci de cacao.

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde Hrisanti » 24 Mai 2008, 20:56


Omule, esti un ignorant, nici nu are sens sa incerc sa te mai contrazic, pentru ca se pare ca esti fixat pe ideea ta. Habar nu ai de altceva decat biblia si acolo ramai. In cercul tau de ignoranta.

Poftim, asemanari intre religiile pagane si crestinism:
http://www.religioustolerance.org/chr_jcpa1.htm#sim
Si crezi ca dand acest link ai demonstrat ca noi, crestinii, suntem ignoranti si nu tu ? Bineinteles ca pot exista asemenari, dupa cum si intre alb si negru exista o asemanare, si anume aceea ca sunt doua culori care se pot chiar intrepatrunde in nuante de gri. Dar asta nu inseamna ca albul nu ramane alb.
Vroiam doar sa spun ca satanismul nu este aceasta idee preconceputa.
Ce este satanismul, in opinia ta ?
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Avatar utilizator
vlah
Mesaje:15
Membru din:12 Apr 2008, 13:55
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, istorie.
Localitate:Basarabia

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde vlah » 25 Mai 2008, 14:24

Vroiam doar sa spun ca satanismul nu este aceasta idee preconceputa.
Zicând satanişti tot omul se gândeşte la sataniştii "tradiţionalişti", care sacrifică pisici în cimitire şi, mai rar, creştini (şi astea nu-s poveşti), şi are dreptate. Faptul că LaVey s-a folosit de satanism ca de un trademark pentru a atrage tineri frustraţi şi de bani gata nu-l face mai "satanist" ca restul, el doar şi-a însuşit un nume pe nedrept, deoarece el nu a fost satanist (în sensul clasic, adică nu s-a închinat lui satan), mai mult, satanismul laveyan e un ateism doctrinar, cam atât. Deci ignoranţi nu suntem noi, ci acei care mai cred că doctrina lui LaVey = satanism.

Poftim, asemanari intre religiile pagane si crestinism:
http://www.religioustolerance.org/chr_jcpa1.htm#sim
Acolo sunt nişte argumente puerile, dacă doriţi le luăm pe rând şi veţi vedea că creştinismul e ultima religie din lume care poate fi acuzată de plagiere. Până atunci propun pentru lectură: http://www.tektonics.org/copycat/mithra.html
Cred, Doamne! Ajută necredinţei mele!

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde Florina » 11 Sep 2008, 18:12

Sunt sigur ca daca ai stii si tu mai multe despre satanism nu ai fii atat de dezaprobant catre aceasta miscare. Defapt, crestinismul are la baza multe insemne pagane care sunt atribuite satanismului. Satanismul adevarat urmeaza cam aceleasi legi ca si biserica: sa respecti persoanele de langa tine, sa respecti natura, sa nu faci rau altor persoane dar sa nu intorci obrazul cand cineva te loveste ci sa lovesti inapoi...lucru mult mai logic...
O, da! Ia uite ce respect au satanistii pentru cei ce nu le fac rau! Cum explici sacrificiile umane in cinstea lui Lucifer?

http://www.protv.ro/stiri/international ... -rusi.html

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde maria_andreea » 25 Feb 2014, 23:02

Tânărul este expresia sincerității, a modelului ideal de creștin (chiar dacă nu întotdeauna se toarnă în el materialul credinței): dezinteresat de avere, liber în gândire și acțiune deci autentic, nu caută slava deșartă ș.a.. Cu toate acestea el este în conflict cu surata sa, biserica cu care are atâtea în comun. Respinge biserica considerând că îi „fură” valorile, idealurile „forțându-l” în același timp la un stil de viață anost și lipsit de culoare. Această imagine nu este greșită, pragmatici, la o primă vedere, el chiar asta vede: oameni simpli la port și la vorbă, fără conturi apreciabile în bancă, oameni care nu conduc afaceri de succes ci câte vreo întreprindere cât să hrănească câteva guri etc. , imagine care nu corespunde proiecțiilor, target-urilor pentru care au fost crescuți și care încurajează concurența, recompensa celui mai bun, recunoașterea și faima dacă te afirmi într-un anumit domeniu.

Un creștin trăitor, cunoaște că relația lui cu Dumnezeu și „avantajele” aceste comuniunii sunt infinit mai bogate și mai intense decât ceea ce oferă societatea, lumea, iar pentru ca această relație să nu fie compromisă preferă să trăiască chiar și în zdrențe, sacrificând tot ce ar putea-o impiedica.

Acestea fiind datele problemei, reîmprospătez întrebarea de acum 6 ani, cum aducem tinerii la biserică? Cum să le arătăm că imaginea lor despre biserică este incompletă?

Soluția mea, așa cum spunea și Pr. Constantin, puțin mai sus, vizează în primul rând o pocăință sinceră.
Mă înteresează și opiniile dvstră. pentru a avea o mai bună cunoaștere a nevoilor spirituale actuale ale tinerilor. Poate greșesc cei din biserică alegând o viață prea austeră? Poate ar trebui implicați activ în societate? Sunt ipoteze pe care aș dorii să le discutăm.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde nemessis » 11 Apr 2014, 00:32

Cum aduceti tinerii la biserica?

Simplu. Dupa 3000 de ani de dovezi imaginate, aduceti dovezi concrete, verificabile prin metode obiective, nu prin manipulari emotionale.
1. ca exista cel putin un zeu
2. ca exista viata dupa moarte.
3. ca oamenii sunt judecati dupa ce mor
4. exista suflet
5. ca minunile lui Hristos sunt autentice.
6. ca Dumnezeu este bun
7. ca intr-adevar, muntii pot fi mutati doar prin credinta.

Aduceti dovezi concrete la astea si toate problemele voastre se rezolva. Lumea s-a schimbat. Acuma oricine poate sa intre pe internet de pe telefonul mobil si sa verifice orice. Si daca invata sa discearna cum sa stabileasca ce e adevarat sau fals, atunci cam greu mai poate fi fentat. Deci nu o sa mai mearga cu lumina de pasti care nu arde.

Adevarul iese la iveala pana la urma. De aceea pierdeti tinerii, as spune ca nu are prea multa legatura cu valorile.

Pe de alta parte, am de gand sa fac animatii pentru internets, in care sa explic de ce nimic nu e adevarat din ce zic popii (e simplu: daca ceva e adevarat, poate fi dovedit. Daca nu poate fi dovedit, atunci e minciuna sau pura speculatie), de ce crestinismul e impotriva eticii si a moralitatii (de ex. drumetia montana palpitanta al lui Isaac cu tatal lui), de ce teoria evolutiei nu are nimic de-a face cu credinta in Dumnezeu, de ce religia unei persoane este determinat de locul unde s-a nascut si nu are nici o legatura cu adevarul, etc.
Animatiile vor fi special pentru tineri. Ca sa-i smintesc si sa-i scot din deriva asta absurda, si sa-i aduc in starea in care sunt capabili sa discearna intre realitate si ceea ce doresc ei sa fie real.
Vestea buna pentru voi, este ca nu prea am timp, sunt foarte ocupat...
Ultima oară modificat 11 Apr 2014, 00:57 de către nemessis, modificat 1 dată în total.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde nemessis » 11 Apr 2014, 00:56

Cum să le arătăm că imaginea lor despre biserică este incompletă?
Soluția mea, așa cum spunea și Pr. Constantin, puțin mai sus, vizează în primul rând o pocăință sinceră.
Mă înteresează și opiniile dvstră. pentru a avea o mai bună cunoaștere a nevoilor spirituale actuale ale tinerilor. Poate greșesc cei din biserică alegând o viață prea austeră? Poate ar trebui implicați activ în societate? Sunt ipoteze pe care aș dorii să le discutăm.
Am fost la multe manastiri, am vorbit cu ortodocsi...mult timp. Si cum se face ca nu au avut nici un efect bun asupra mea? Chiar din contra, a crescut respingerea. Am crezut ca o sa treaca dupa ce ies din acel cerc absurd, dar s-a schimbat prea putin. Nu ma mai enervez, doar ma distrez.
Cum am zis mai mult, situatia e diferita de antichitate, deci pocainta voastra nu o sa schimbe absolut nimic. Asta era o metoda din grecia antica...Ca daca omu avea o reputatie buna, se considera ca spune mai mult adevarul. Acum lumea evalueaza fiecare afirmatie in parte. Asa ca puteti voi sa dati cat vreti cu pocainta, tot o sa se intrebe "Da ce are budhismul?" sau pur si simplu o sa va considere dusi cu pluta.
Intr-adevar, implicarea in societate ar mai putea sa va aduca credibilitate mai mare. Chiar daca nu ar deveni credinciosi, macar nu ar considera ca BOR e o institutie care doar vine cu pretentii si ia cu forta (asa cum apare de foarte multe ori in stiri)

Asteptam cu totii marele sinod de la anul, in care ortodoxia va deveni mult mai moale, o sa fie schimbari majore oricum, fiindca si patriarhiile au observat ca nu mai au autoritate.
Sunt la fel de curios ca de un serial. Capii bisericilor o sa stabileasca planul pentru urmatoarele secole, daca o sa fie foarte diferit de asteptarile altora, astia o sa fie furiosi, o sa spuna ca ei sunt pe treaba lor asa cum au invatat de la bunica lu' Petrea Tutea, o sa apara un conducator a ritualurilor vechi et voila, o sa avem noi eretici. Si ailalti, care au stabilit chestiile noi, o sa-si vada de treburile lor, o sa aiba adeptii lor, iar majoritatea tzaranilor de la biserici o sa se ia dupa preotii lor. Poate schimbarile o sa fie de detalii si nimeni nu o sa se agite. Oricum, sunt chiar foarte curios.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron