Cum aducem tinerii la biserica?

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
diaconul_Catalin
Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 02 Mai 2008, 11:05

Ce fac preotii sau diaconii pentru aducerea MAI MULTOR TINERI in biserica?
Slujesc si ma rog pentru "tot clerul si poporul", imi castig painea in mod cinstit si multumesc lui Dumnezeu pentru ce am de fata cu toti care vor sa ma asculte. Ascult pe toti cei ce vor sa imi vorbeasca si, dupa putere, ii sfatuiesc dupa invatatura Bisericii.
E suficient? Cu siguranta nu! Dar oare de ce trebuie sa faca doar preotii si diaconii (caci asa ai intrebat)? Oare "tu" de ce nu poti aduce "stramosi, mosi, parinti, frati, surori, fii si fiice, soti si sotii" la biserica? De ce preotul trebuie sa predice doar pentru sotie, iar sotul sa stea acasa? Sau de ce pleci la biserica si iti lasi copilul sa doarma? Oare e vina preotului ca ceea ce el spune in biserica "tu" uiti pana la sfarsitul slujbei, fara sa mai tii minte nimic cand ajungi acasa? A cui e vina atunci cand vine copilul tau mult dupa miezul noptii acasa sambata seara, iar duminica dimineata se odihneste, ca de! doar e obosit? Cum ii crestem asa ii avem!!!

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde elena -petra » 02 Mai 2008, 13:22

Cum ii crestem asa ii avem!!!
Aveti perfecta dreptate!

Insa sa luam cazul la tinerii care provin din familiile care nu merg regulat la biserica,deci nu au ca baza in familie, credinta.Dar totusi, sunt interesati de Dumnezeu, dar nu au mediul necesar pentru a SPORI in credinta.
Multe biserici au portile deschise doar sambata la Vecernie sau duminica la Sfanta Liturghie.In rest mai sta cate o doamna cateva ore dimineata,poate apare cineva cu cate un pomelnic.Credeti ca nu s-ar putea sa se faca si alte activitati?E pacat ca multi preoti devin doar simpli functionari, cu gandirea daca tot imi vine salariul ce rost are sa muncesc mai mult? Sau nu stiu sa-si organizeze timpul.Nu sunt eu in masura sa critic preotii pentru nevrednicia lor, dar sunt realitati care nu putem sa inchidem ochii si sa spunem ca nu exista.
S-ar putea sa se faca ,,seri duhovnicesti" unde sa li se explice tinerilor Evanghelia sau alte carti, pe intelesul lor,fiindca nu toti sunt deprinsi cu vorbire inalta si cu termeni teologici.Ar trebui sa se inceapa de la lucruri simple si odata ce inteleg sa se treaca la aprofundarea lor.
O familie de preoti ( prieteni foarte dragi mie) fac parte din Oastea Domnului.Si astfel venind in Sibiu si participand la intruniri ale Oastei ,am fost si eu la vreo cateva reuniuni.Niciodata n-am vazut catredala noastra atat de plina cu tineri.
Astfel ei duminica dupa-masa se strang la biserica,socializeaza si isi impartasesc gandurile pentru Hristos, vorbesc despre Iisus si cum le-a schimbat El viata,despre dragostea lui Dumnezeu....etc.
Astfel intre un mesaj teologic (au niste oratori ,,doxa" de cunostiinte,mai ales un avocat din Timisoara) ,o poezie inchinata Maicii Domnului si o priceasna ,incearca sa readuca toti mai multi tineri la biserica.
In concluzie ne trebuie si noua mai multi preoti traitori ( faptul ca dvs, parintele Petru si inca cateva persoane care isi rup din timpul lor liber pentru a ne explica noua nestiutorilor ce neclaritati avem,este un lucru exemplar si veti avea plata Sus in Ceruri) dar trebuie sa constientizam ca trebuie sa fie mai multi ASTFEL DE OAMENI care sa explice tinerilor ca ne putem ruga si acasa dar mergand la biserica ne intalnim cu Creatorul nostru si astfel ne pregatim prin rugaciune pentru viata de dincolo.

DOAMNE AJUTA!

diaconul_Catalin

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 02 Mai 2008, 13:43

E pacat ca multi preoti devin doar simpli functionari, cu gandirea daca tot imi vine salariul ce rost are sa muncesc mai mult? Sau nu stiu sa-si organizeze timpul. Nu sunt eu in masura sa critic preotii pentru nevrednicia lor, dar sunt realitati care nu putem sa inchidem ochii si sa spunem ca nu exista.
Niciodata in lumea asta nu a plouat cu preoti. Sunt tot dintre noi, oamenii, si vor fi dintre copiii nostri. Si iarasi zic: cum ii crestem pe copiii nostri asa vom avea preotii de maine. Oare, daca vreo unul din copiii al caror raspuns l-ai citat in alt topic, va ajunge preot (capabil intelectual fiind) ce vei putea invata de la el?
Preotii se ridica din popor, iar de popor noi suntem responsabili!

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde elena -petra » 02 Mai 2008, 14:09

Preotii se ridica din popor, iar de popor noi suntem responsabili!
AVETI PERFECTA DREPTATE!
Oare, daca vreo unul din copiii al caror raspuns l-ai citat in alt topic, va ajunge preot (capabil intelectual fiind) ce vei putea invata de la el?
Nu stiu? Dumneavoastra ce ziceti?
Oricum multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat posibilitatea sa cunosc si adevarati preoti . :)

Avatar utilizator
ionutanton777ro
Mesaje:37
Membru din:13 Apr 2008, 13:40
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde ionutanton777ro » 02 Mai 2008, 16:48

Familia... celula de baza a societatii, cum citim in studiile sociologice.
S-a subliniat foarte bine ca educatia religioasa a copiilor pleaca de la parintii lor. Si in fapt intreaga lor educatie de viata.
Preotii care i-am cunoscut prin Bucuresti mi-au lasat o impresie f buna, pun mult suflet in ceea ce fac, vorbesc documentat si cu dragoste si efectiv se jertfesc. Cred ca ii este f greu unui Preot sa puna in practica echilibrul de a nici nu indeparta credinciosul din Biserica printr-o critica prea severa, dar nici de a il lasa sa moara caldicel. Vad Preotii ca niste ultimi soldati ramasi in transee, in timp ce tot in jur este praf si pulbere. Ei sunt cei care pot salva societatea cel mai mult, dar sa nu ne asteptam la minuni de la ei atata vreme cat nu sunt sustinuti de membrii societatii.
Plus ca numarul lor este insuficient, este o mare lipsa de Preoti in Romania, au pe cap sute, mii de persoane, cand nu sunt la slujbe fac un adevarat misionarism mergand la familii acasa ca sa spovedeasca bolnavii sau caldiceii care absenteaza de la slujba, sa faca sfestania locuintei etc..
Atata vreme cat exemplele "decente" de familii sunt cele in care sotia merge la biserica iar sotul dispare din ecuatie, iar exemplele obisnuite sunt cele in care nici unul din parinti nu calca in biserica decat formal de Pasti si sarbatori, ce sa ne mai miram de instrainarea tinerilor de biserica, de moment ce un tanar se dumireste abia dupa 20 de ani cam care ar fi rostul lui pe lume iar la aceasta varsta deja are personalitatea si caracterul formate.
Daca noi cei de pe forum vom reusi sa mergem cu intreaga familie la slujbe, cand vom avea o familie desigur, atunci vom putea spera la o imbunatatire a starii societatii. Si cum nu vom putea aduce restul membrilor familiei decat daca noi insine vom trai crestin zi de zi... este o adevarata incercare... insa doar asa noi, complementar cu Preotii, vom putea ajuta societatea sa se intoarca la Tatal.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde maria_andreea » 02 Mai 2008, 17:12

Hristos a Inviat!

Prin rabdare, dragoste, compasiune, rugaciune si nadejde!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde elena -petra » 02 Mai 2008, 18:12

Hristos a Inviat!

Prin rabdare, dragoste, compasiune, rugaciune si nadejde!
Detaileaza, ne-ar prinde bine parerea fiecarui forumist!

Poate se alatura si ceilalti fiindca este un subiect interesant.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde maria_andreea » 02 Mai 2008, 20:39

Hristos a Inviat!

Consider ca tinerii care nu vin la Biserica au anumite probleme, anumite dileme, anumite neintelegeri, atunci noi (prieteni, preoti si ceilalti romani-ar fi ideal) pt a-i putea cucerii trebuie sa avem fata de ei, parerea mea:

Rabdare fata de problemele lor prin ascultare, sfat, intelegere atunci cand gresesc din nou, desi noi am explicat o data ce trebuia sa faca...

Dragoste fata de aproapele si deci fata de persoana care are nevoie de ajutorul nostru, are nevoie sa-L cunoasca pe Dumnezeu caci numai astfel putem sa luptam cu toata fiinta noastra alaturi de el sa-si depaseasca suferinta...

Compasiune fata de patimile sale, adica com-patimire alaturi de el, adica trebuie sa fim capabili sa-i intelegem suferinta ca si cum ar fi a noastra...

Rugaciune neincetata catre Sfanta Treime, Maica Domnului si Sfinti caci altfel nu vom reusi nimic...

Nadejde ca vom primi ajutorul mult ravnit de la Cine am cerut.

Astfel el va vedea in noi un adevarat Prieten, va capata incredere in noi, iar atunci cand ii vom cere sa ne insoteasca la Sfanta Liturghie el va sti, va fi convins ca suntem sinceri, va crede intradevar ca sfatul nostru ii este de folos si ca nu-i spunem niste basme frumoase cu zane si printese atunci cand noi ii vb cu atata ardoare, siguranta, incredere despre Biserica. (eu consider ca un om care nu are o educatie religioasa sau nu a incercat sa se apropie de Dumnezeu trebuie sa fie dascalit ca un copil de clasa I, care nu stie sa scri, sa citeasca, iar atunci noua ne trebuie multa dibacie, multa munca pt a-L ajuta sa-si ia "capacitatea").
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde Cristian » 03 Mai 2008, 23:48

Puctul de reper este ceea ce lipseste cu desavarsire la generatia actuala. Scoala, care at trebui sa educe, mai mult altereaza personalitatea tanarului. La scoala tinerii nu se mai duc sa invete, ci sa isi etaleze ultimele modele de telefoane mobile ( cu manelele de rigoare ), pantofii sport de 400 lei sau jeans-ii luati din mall. Scoala e un loc de unde sa vina acasa. In familie cati parinti oare acorda zilnic putin timp pentru a comunica ( a incerca ) cu copiii lor ?
Totul este coordonat de dirijori care misca baghetele la indemnul si sub directa supraveghere a sefului "conservatorului". Atat de multe elemente semiotice negative se regasesc in ceea ce consumam si asimilam...
Iar tinerii sunt fara aparare in fata acestui bombardament.
Raul nu actioneaza brusc. Ci incetul cu incetul, pentru a nu fi depistat. Ceea ce este de neacceptat intr-o generatie, devine posibil in urmatoarea. Repetitia este tactica raului. Daca este prezentat mereu, mereu si mereu, raul nu mai are puterea de a soca, de a starni repulsie. Si astfel devine parte din viata.

De Paste am fost prin parcul din municipiu si am facut mai multe fotografii. M-am suit intr-un foisor de lemn si am dat de asa ceva:

Imagine Imagine Imagine Imagine

Teribilsm ? Convingere ?

Worship satan... holy satan...flower power....pentagrama....666...

Solutii pentru autori ?

diaconul_Catalin

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 04 Mai 2008, 13:50

La scoala tinerii... sa isi etaleze ultimele modele de telefoane mobile ( cu manelele de rigoare ), pantofii sport de 400 lei sau jeans-ii luati din mall.
Sa starneste o intrebare: de unde au bani copii sa isi cumpere ultimele modele de telefoane, sau papuci de 400 lei sau jeans-i luati din mall? Iar daca parintii ii aprovizioneaza cu acestea... de unde pleaca raul?


In ceea ce priveste acele fotografii... eu sunt convins ca e vorba de Teribilsm. In sprijinul afirmatiei mele dau cateva citate de pe un site cica "satanist":
sunt de religie satanista deoarece nu cred in dumnezueu pt ca shtiu k nuh exista nuh mia dovedit nimc ca si cum ca ar exista...dar satana ii simt prezenta in ori ce clipa din viata mea
sunt ateu , am fost satanist dar satanisti se nasc, nu devin satanisti
pai eu sunt satanista...cred...adik imi place sa tot ce tine sa satanismul moder dar nu pot sa zic k cred in Satana...si nici in d-zeu...adik noah nici unul nu mau ajutat knd am avut nevoie de ei...asa k noah...nu cred k exista...
Vi se pare ca sunt oameni cu mintea intreaga? Eu cred ca nu au nici macar un minim de cultura generala, nu inteleg inexistenta raului in sine! (raul este lipsa binelui)

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde Pr Constantin » 05 Mai 2008, 16:45

Cum aducem tinerii la biserica?

Eu nu cred ca ii aducem noi !
Ba si de am face toate cate ne sta in putinta sa facem tot nu am face ceva.
De ce?

Nu omul aduce pe om la Dumnezeu ci Dumnezeu ne trage la El. E adevarat ca dupa ce ne-a tras noi trebuie sa facem ceva... sa venim in ajutor. Dar cred ca responsabilitatea ce mare nu e pe umerii nostri.
Responsabilitatea cea mare a mea e ce fac cu mine. A te ingriji peste masura de ce face celalat e ispita.

Credinta, "intrarea in Biserica" a omului, cunoasterea lui Dumnezeu, impartasirea de El - toate acestea - tin direct de raportul/dialogul meu cu Dumnezeu. Eu si El.

Cum reuseste Maria Egipteanca sa "intre in Biserica" - singura. S-a raportat direct. Dumnezeu Insusi o tinea afara... sa ne infricosam!

Ca sa nu minimalizez aportul nostru, totusi am sa justific. Pe om nu-l aduci in Biserica (ca madular activ) cu "texte" gen scoala. Am participat si desfasor activitati gen "cateheze in incinta bisericeasca", seri de studii biblice, tematici etc... de app. opt ani. Stiti care este rezultatul? Lumea se "culturalizeaza". Stie mai multe. Cunoaste Biblia. E OK! Intr-un cuvant le place dar nu-i "misca", cel putin nu pana acolo incat sa se intample o pocainta adevarata. A cui e vina? A mea, bineinteles. Ma gandesc activ (zilele acestea) ca aceasta cale (a catehezei) e nula fara "puterea Cuvantului", fara Harul lui Dumnezeu. Daca noi nu suntem Sfinti (dar Sfinti nu gluma, nu caldicei, nu cu "ceva placeri" omenesti - Sfinti dom'le) nu facem nimic. Asta tine de noi si de mila cea mare a lui Dumnezeu.

Atunci ce ne aduce in Biserica? Harul lui Dumnezeu. Dumnezeu ma cerceteaza... eu raspund. Cum raspund? Vin sau nu. "Ma plec si ma minunez" in fata Dumnezeirii sau intorc spatele de buna voie. Aceasta este prima chemare. Directa - prin fire, prin Botez, prin Dumnezeul pe care il port. Toti raspundem la aceasta chemare si o inmultim (sau o ingropam). E o relatie nemediata la inceput. Efectiv Dumnezeu striga in mine. El ma cheama si nu lumea.

Noi, ce putem face noi? Nu scoala, nu cateheza, nu: "hai vino", nu: "trebuie", ci noi trebuie sa inmultim Harul ce il avem. Daca il inmultim vom putea sa si impartasim, vom putea sa si mediem in fata lui Dumnezeu si - mai mult - vom putea sa ne rugam cu putere mare pentru celalat... si Domnul ii va ridica, si de vor fi facut pacate se va ierta lor caci mult poate rugaciunea staruitoare a dreptului.

Deci sa fim noi drepti (Sfinti) ca si ceilalti din jurul nostru vor deveni prin noi... de la Domnul !
Sa ne veselim in Domnul !

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde maria_andreea » 05 Mai 2008, 21:10

Hristos a Inviat!

Sa stiti ca sunt intru totul de acord cu ce ati spus mai sus insa am o mica abatere de la ideea dv si anume suneati ca:
Am participat si desfasor activitati gen "cateheze in incinta bisericeasca", seri de studii biblice, tematici etc... de app. opt ani. Stiti care este rezultatul? Lumea se "culturalizeaza". Stie mai multe. Cunoaste Biblia. E OK! Intr-un cuvant le place dar nu-i "misca", cel putin nu pana acolo incat sa se intample o pocainta adevarata
este extraordinar ceea ce faceti si sa nu va opriti. De ce? pt ca eu personal cunosc pe cineva care nu avea nici cunostinte teologice nici "miscarea" de care vorbeati insa cu timpul a inceput sa inteleaga din ce in ce mai mult din ceea ce-i spunea duhovnicul la Sf. Liturghie ajungand in ziua de astazi sa aiba o credinta adevarata in Sfanta Treime, Maica Domnului, Sfinti!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

tanar pururi

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde tanar pururi » 06 Mai 2008, 09:00

Prin exemplu propriu. Prin educatie, prin rugaciune. De educatie ne ocupam toti(parinti, profesori, preoti). Important este ca ei sa doreasca sa vina. Dumnezeu ne asteapta si ne cheama pe toti.

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde Dahnah » 06 Mai 2008, 11:26

Greu de dat retete cum aducem tinerii la biserica si mai greu de spus cine ar trebui sa ii aduca. Nimeni nu se face responsabil, sa fie familia, preotii prietenii.. sau chiar tu insuti. Eu as duce putin mai departe problema si as zice.. de ce nu se simt atrasi tinerii de biserica? Sunt prea multe "Nu"-uri? De ce le (ne) e mai simplu sa ne ducem intr-un bar sau chiar si la o plimbare in parc cu prietenii decat la biserica?

Personal, eu cred ca Biserica (slujitorii ei) ar putea face ceva mai mult. Cati dintre noi nu merg si stau in picioare nu stiu cate ore ascultant "vorbe frumoase"? Dar cati din noi SIMT aceste vorbe? Cred ca mesajele sunt adesea mult prea impersonale, nu se simte un dialog intre om si preot. Adesea Biserica este ceva frumos, pe care stii ca trebuie sa il respecti, e ceva bun, dar e undeva acolo sus, pe un pedestal, un pic cam departe de tine, care esti mult prea jos si impovarat. Si inca ceva, cred ca oamenii/tinerii ar trebui sa VADA pe Dumnezeu in viata de zi cu zi, prin exemplele celorlalti. Cred ca exista o ruptura intre spatii, cum le zicea Eliade, intre sacru si profan. Se simte nevoie ca sacrul sa irumpa in lumea noastra de zi cu zi, sa il vedem mai mult si sa il simtim mai aproape. De vorbe e satul tanarul de azi (daca nu toti), de exemple vii are nevoie.

Acuz preotii? Nu, si pentru ca nu e treaba mea sa o fac, fiecare va da socoteala. Si nici nu imi pierd nadejdea in Dumnezeu, caci pentru un medic rau nu incep sa invinuiesc Medicina, dar da, cred ca o relatie mai personalizata ar face mai bine. Si mi-am dat seama de asta cititnd unele marturii ale unor ortodocsi convertiti. Se simteau pierduti in ocean si nu aveau un feedback personal din pacate in Biserica noastra.

Cat despre "Oastea Domnului" sau alte miscari care ziceati ca organizeaza clase biblice si reuniuni mai restranse cred ca este foarte folositor, mi-ar fi placut sa particip, dar nu am auzit niciodata unde s-ar tine. Dau dreptate, ca poate acestea aduc mai multa informatie si nu neaparat ca "te misca", dar din multitudinea de sfaturi gasesti Adevarul si asa poate ai mai multe sanse sa intelegi si apoi sa o iei pe calea cea buna. Mai e si o parte "proasta", ca uneori bagajul mare de informatie te face arogant si uiti de dragoste si de umilinta. Dar speram sa nu ni se intample.
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde danadoina » 06 Mai 2008, 12:32

Cat despre "Oastea Domnului" sau alte miscari care ziceati ca organizeaza clase biblice si reuniuni mai restranse cred ca este foarte folositor, mi-ar fi placut sa particip, dar nu am auzit niciodata unde s-ar tine.
cred ca pana in Mexic nu au ajuns :lol:

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde elena -petra » 10 Mai 2008, 07:16

La scoala tinerii... sa isi etaleze ultimele modele de telefoane mobile ( cu manelele de rigoare ), pantofii sport de 400 lei sau jeans-ii luati din mall.
Sa starneste o intrebare: de unde au bani copii sa isi cumpere ultimele modele de telefoane, sau papuci de 400 lei sau jeans-i luati din mall? Iar daca parintii ii aprovizioneaza cu acestea... de unde pleaca raul?


Se starneste un raspuns! :)
Atunci care vedeti ca ar fi solutia? Sa le cumparam tenisi si ,,cioareci" ca sa dispara RAUL si sa apara FRUSTAREA?
Ce este tragic ,nu este ca tanarul (a) are haine de firma sau nu ci faptul ca exista parinti care nu s-au ocupat de educarea si cresterea copiilor intr-un mod normal si au fost aproape indiferenti de ceea ce face copilul.Aici e tragedia!

Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde Cristian » 10 Mai 2008, 08:23

Eu m-am referit la sistemul actual de invatamant si la conceptia tinerilor despre valoare.
Sunt copii de bani gata care vin la liceu cu ultimul tip de masina de lux, in timp ce un profesor are aceleasi haine de ani buni.
Cunosc o familie care are trei copii. Doi dintre ei urmeaza generala. Intr-o zi si-au lasat telefoanele acasa deoarece...erau mai putin performante ca ale altor colegi. Cei doi nu puteau incarca fisiere mp3 sau nu puteau filma cu respectivele telefoane. Si astfel respectivii aveau parte de ironii din partea colegilor. Ale lor erau "nashpa", pe cand ale celorlalti erau "marpha".
Manelizarea tineretului va avea cu siguranta consecinte destul de neplacute, pe viitor. Ma refer la subcultura, la cultul banului ( "sa moara dusmanii caci am bani", "sunt baiat de barosan", "am bani si am valoare" ), cultul sexului.

Cineva a fost intrebat odata care dintre pacate este mai grav, pentru om. Si raspunsul a fost: cel care este mai aproape de acel om. Nu trebuie sa te feresti initial de cel care indeamna pe cineva sa iti faca rau, ci de cel care vine sa iti faca. Ori multi se limiteaza la a lua in vizor doar sursa raului, nu si mijloacele care pun in aplicare raul. Aceste mijloace sunt din pacate ignorate de multi si ele ii vizeaza pe tineri, cu precadere.

diaconul_Catalin

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 10 Mai 2008, 10:47

Sa starneste o intrebare...
Se starneste un raspuns! :)
Pana la urma am ajuns la aceeasi destinatie: parintii sunt vinovati... generatia de acum e vinovata pentru generatia viitoare; nu doar prin mofturile care le satisfac tinerilor odrasle, ci prin indiferenta fata de mediu, fata de societate, fata de aproape. Si ca sa nu ne abatem de la subiect, putem aduce tinerii la Biserica prin exemplul propriu: noi, tinerii, sa iesim duminica la o intalnire mai dimineata, sa mergem la biserica apoi la un suc. Sa ne adunam la Biserica. Va spun cu bucurie in suflet ca vad in Radauti tineri care isi dau intalnire la manastirea Boghdana... se inchina apoi merg la plimbare; ma bucura cand vad copii mergand spre scoala si se abat din drum ca sa intre sa se roage la mostele sfantului Leontie, parintii ramanand la poarta manastirii, neintelegand ce fac copiii lor.
Totusi este o vorba... pestele de la cap se impute, asa ca aveti grija de "capul" vostru, al nostru al tuturor, sa fie limpede, dar, cel mai important, crestin!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde maria_andreea » 10 Mai 2008, 15:51

Hristos a Inviat!
Sa le cumparam tenisi si ,,cioareci" ca sa dispara RAUL si sa apara FRUSTAREA?
Doar pentru cei saraci cu sufletul apare frustarea in astfel de situatii (eu ma duc zilnic la facultate in tenisi si sunt cea mai fericita :D )!
Ce este tragic ,nu este ca tanarul (a) are haine de firma sau nu
Eu consider ca este tragic caci acela poate sa-si cumpere haine modeste iar restul de bani sa-i dea saracilor...ca doar asa trebuie sa se comporte un crestin!
Ultima oară modificat 10 Mai 2008, 22:50 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde Cristian » 10 Mai 2008, 20:19

restul de bani sa-i dea saracilor...
Saracia este si ea relativa. Atat timp cat este rezultatul lenei si ignorantei....
Nu cred ca poate fi cineva sarac daca munceste. Poate fi sarac daca nu poate munci. Multi se vaita..."vai, vai, cat de greu ne este...nu stim cum sa ne mai descurcam....". Sa se trezeaza ei la ora 7 si sa vina acasa la ora 19 ? Nici pomeneala..

Vine 1 mai...distractie..., vine 1 martie... distractie, vine 8 martie...distractie, vine ..... ....distractie, vine vara....distractie. Acum mai vine si Ziua Barbatului. Este vreo sarbatoare intr-un oras legata de aniversarea urbei...toti gramada la mici si bere. Stie cineva cum se munceste in Franta sau Germania ? Daca se stie, atunci de ce invidia fata de acele societati ?


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron