Este pacat să...?

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Cristina
Mesaje:15
Membru din:23 Oct 2012, 15:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul
Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Cristina » 02 Noi 2012, 13:52

In rugaciunea de dimineata, cand se ajunge la cea catre ingerul pazitor, scrie ceva de genul: cum se va uita el la noi, cand l-am suparat cu: ..., neplecarea, ...
La ce se refera acest cuvant? La faptul de a nu respecta pe cineva? Sau de a nu-l saluta ? Cuvantul vine de la modul de salut dintre monahi, cu plecaciunea aceea?
Dar daca il respectam si nu-l salutam, din alte motive (care tin de propria persoana, poate chiar de un complex de inferioritate) ? In acest caz cum e considerat? E pacat? Sau e pacat doar daca are repercursiuni asupra celuilalt, ca poate se simte lezat ca am trecut pe langa acea persoana facandu-ne ca nu am vazut-o.
Spre exemplu mie mi s-a mai intamplat sa nu salut pe cineva si din faptul ca poate o deranjez daca o salut. Daca nu s-a uitat la mine, nu am mai salutat-o. Acum nu stiu daca o fi vrut sau nu sa fie salutata. Cum o fi mai bine de procedat? Poate ne luminati si pe noi Sfintiti Parinti (sau nu numai). Sau oricine vrea sa fie salutat ?

OLGA

Re: Cel mai mare păcat

Mesaj necititde OLGA » 26 Dec 2012, 15:37

"Ce este păcatul, iubiţii mei? E acea orbire pe care am avut-o, şi care ne despărţea de Dumnezeu şi nu ne îngăduia să vedem nici măcar spatele Lui. Ce este acum moartea păcatului? Moartea păcatului este acest sentiment pe care l-am dobândit acum că încep să am drepturi în viaţa lui Dumnezeu. Până acum n-am avut niciun drept. Păcatul moare în mine. Nu fiindcă m-am căit. Şezi să te căieşti, şezi să-ţi plângi păcatele tale, şi vei vedea că în timp ce plângi, mintea ta e altundeva, vei vedea că în timp ce chemi pe Dumnezeu să te ierte, în acea clipă vei dori alte lucruri. Moartea păcatului în căinţă are loc numai prin însăşi lucrarea lui Dumnezeu." (Arhimandritul Emilianos Simonopetritul - Viaţa în Duh)

OLGA

Re: Cel mai mare păcat

Mesaj necititde OLGA » 26 Dec 2012, 15:42

"Ce este păcatul, iubiţii mei? E acea orbire pe care am avut-o, şi care ne despărţea de Dumnezeu şi nu ne îngăduia să vedem nici măcar spatele Lui." (Arhimandrit Emilianos Simonopetritul - Viaţa în Duh)

Ioana1988
Mesaje:29
Membru din:21 Noi 2012, 20:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:design, muzica, desen, carti, religie

Re: Cel mai mare păcat

Mesaj necititde Ioana1988 » 11 Feb 2013, 22:27

Necredinta in Dumnezeu.

Ioana1988
Mesaje:29
Membru din:21 Noi 2012, 20:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:design, muzica, desen, carti, religie

E pacat sa ...?

Mesaj necititde Ioana1988 » 11 Feb 2013, 23:00

Citind tot felul pe net, am dat de urmatoarele :
1. E pacat sa faci plaja ?!
2. E pacat sa folosesti creme de fata si fond de ten chiar daca ai probleme cu pielea si astea ti le recomanda un medic?
3. E pacat sa mirosi bine?!!!( adica sa se simta pe tine un miros, fie de sapun mai puterinic, fie de detergent, fie de parfum....Cica trebuie sa nu ai miros..)
4. E pacat sa dansezi?! ( nu in club, sa practici dansul ca pe un sport)
5. E pacat sa speli vinerea?!
6. E pacat sa faci baie duminica?

Bineinteles ca imi pot raspunde si singura , dar am citit atatea pareri incat sunt curioasa sa mai aud inca atatea :))
Voi ce spuneti?

Imi cer scuze daca mai exista aceste intrebari pe forum, am cautat dar nu am gasit.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde maria_andreea » 12 Feb 2013, 21:36

Voi ce spuneti?
"Spălăm partea dinăuntru a paharului" şi atunci fiecare mişcare pe care o facem în această lume va fi curată, altfel şi cum respirăm poate fi cu păcat ;) .

Deci ele pot fi păcat.

Legat de această curăţie îmi place deosebit o parte a rugăciunii de seară: şi ne dă în curăţie a vieţui cu lucrurile şi cu cuvintele, ca dobândind viaţă cu fapte bune, să nu cădem din binele Tău cel făgăduit. Extraordinar de importantă cerere pentru viaţa duhovnicească.

PS: Aveţi grijă cu mesajele ;) . După aprox. 30' aţi deschis un subiect deja existent (la care şi răspunseserăţi) în altă categorie.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
claudiuboia
Mesaje:32
Membru din:06 Ian 2013, 21:36
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot
Localitate:Zalău
Contact:

Re: E pacat sa ...?

Mesaj necititde claudiuboia » 13 Feb 2013, 18:58

Citind tot felul pe net, am dat de urmatoarele :
1. E pacat sa faci plaja ?!
2. E pacat sa folosesti creme de fata si fond de ten chiar daca ai probleme cu pielea si astea ti le recomanda un medic?
3. E pacat sa mirosi bine?!!!( adica sa se simta pe tine un miros, fie de sapun mai puterinic, fie de detergent, fie de parfum....Cica trebuie sa nu ai miros..)
4. E pacat sa dansezi?! ( nu in club, sa practici dansul ca pe un sport)
5. E pacat sa speli vinerea?!
6. E pacat sa faci baie duminica?

Bineinteles ca imi pot raspunde si singura , dar am citit atatea pareri incat sunt curioasa sa mai aud inca atatea :))
Voi ce spuneti?

Imi cer scuze daca mai exista aceste intrebari pe forum, am cautat dar nu am gasit.
În teologia ortodoxă (mai exact în teologia morală) se vorbește despre anumite boli ale conștiinței (vocea lui Dumnezeu din om). Personal cred că aceste „păcate” sunt într-adevăr păcate pentru o conștiință scrupuloasă, sau pot ține de o conștiință fariseică. Oricare ar fi cert este că ne distrage de la adevăratele păcate și patimi ce ne luptă. Atâta vreme cât noi avem grijă să nu facem ceva rău și lăsăm facerea de bine mai la urmă păcătuim.
P.S. Mă distrează ultimele două „păcate”. Eu cred că e mai mare păcat să „puți” duminica și astfel să smintești. Mântuitorul nu îndeamnă la o postură murdară a trupului ci din contră la o atitudine sănătoasă și respectabilă că doar trupul este „templu al Duhului Sfânt”!
Cu respecte, Pr. Claudiu Boia

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde maria_andreea » 13 Feb 2013, 20:11

Este pacat si sa respiri.
Prin acest exemplu extrem am vrut să atrag atenţia asupra faptului că păcatul se poate manifesta prin orice acţiune a nostră atunci când inima nu ne este curată ci plină de viclenie, de răutate.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Ioana1988
Mesaje:29
Membru din:21 Noi 2012, 20:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:design, muzica, desen, carti, religie

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Ioana1988 » 13 Feb 2013, 20:32

Voi ce spuneti?
"Spălăm partea dinăuntru a paharului" şi atunci fiecare mişcare pe care o facem în această lume va fi curată, altfel şi cum respirăm poate fi cu păcat ;) .

Deci ele pot fi păcat.

Legat de această curăţie îmi place deosebit o parte a rugăciunii de seară: şi ne dă în curăţie a vieţui cu lucrurile şi cu cuvintele, ca dobândind viaţă cu fapte bune, să nu cădem din binele Tău cel făgăduit. Extraordinar de importantă cerere pentru viaţa duhovnicească.

PS: Aveţi grijă cu mesajele ;) . După aprox. 30' aţi deschis un subiect deja existent (la care şi răspunseserăţi) în altă categorie.
Imi cer scuze. Daca trebuie sa le mut sau sterg o voi face! :)
Multumesc pentru raspunsul frumos ! :)

Ioana1988
Mesaje:29
Membru din:21 Noi 2012, 20:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:design, muzica, desen, carti, religie

Re: E pacat sa ...?

Mesaj necititde Ioana1988 » 13 Feb 2013, 20:35

Citind tot felul pe net, am dat de urmatoarele :
1. E pacat sa faci plaja ?!
2. E pacat sa folosesti creme de fata si fond de ten chiar daca ai probleme cu pielea si astea ti le recomanda un medic?
3. E pacat sa mirosi bine?!!!( adica sa se simta pe tine un miros, fie de sapun mai puterinic, fie de detergent, fie de parfum....Cica trebuie sa nu ai miros..)
4. E pacat sa dansezi?! ( nu in club, sa practici dansul ca pe un sport)
5. E pacat sa speli vinerea?!
6. E pacat sa faci baie duminica?

Bineinteles ca imi pot raspunde si singura , dar am citit atatea pareri incat sunt curioasa sa mai aud inca atatea :))
Voi ce spuneti?

Imi cer scuze daca mai exista aceste intrebari pe forum, am cautat dar nu am gasit.
În teologia ortodoxă (mai exact în teologia morală) se vorbește despre anumite boli ale conștiinței (vocea lui Dumnezeu din om). Personal cred că aceste „păcate” sunt într-adevăr păcate pentru o conștiință scrupuloasă, sau pot ține de o conștiință fariseică. Oricare ar fi cert este că ne distrage de la adevăratele păcate și patimi ce ne luptă. Atâta vreme cât noi avem grijă să nu facem ceva rău și lăsăm facerea de bine mai la urmă păcătuim.
P.S. Mă distrează ultimele două „păcate”. Eu cred că e mai mare păcat să „puți” duminica și astfel să smintești. Mântuitorul nu îndeamnă la o postură murdară a trupului ci din contră la o atitudine sănătoasă și respectabilă că doar trupul este „templu al Duhului Sfânt”!
Multumesc pentru profundul raspuns! Si amuzant in ultima parte :D

MarcusAurelius
Mesaje:118
Membru din:13 Noi 2014, 18:23
Confesiune:alta religie
Preocupări:idolatru

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde MarcusAurelius » 30 Noi 2014, 10:37

Pentru sashio

Pentru ca deocamdata nici un parinte ortodox nu s-a exprimat, am sa indraznesc sa iti spun parerea mea: Nu cred ca este bine sa donezi singe in ziua in care te-ai impartasit si iata de ce cred asa: inca avind in tine (fizic vorbind) Trupul si Singele lui Hristos, care se da pe Sine noua spre mincare NUMAI dupa o pregatire prealabila (ca sa nu ardem, caci foc este si arde pe cei netrebnici) prin donarea de singe impartasesti pe Hristos din tine unuia care nu s-a pregatit cum se cuvine spre a-L primi. Se poate sa ti se ceara socoteala de a-l fi impartasit pe fratele tau fara ca acesta sa fie vrednic. In acelasi timp sint convinsa ca daca situatia este extrem de grava si urgenta si tu esti singurul donator posibil, Dumnezeu face pogoramint, pentru ca Mantuitorul nostru este Domn intelegator si bun care nu vrea de la noi sa lasam un frate sa moara pentru litera legii. Pe scurt, cred ca daca stii ca o sa donezi singe, impartaseste-te in alta zi, dar daca nu stii si esti pus intr-o situatie neasteptata, doneaza singe si nu ti se va socoti pacat.
Fie că e o urgență, fie că nu, sângele tău va salva o viață. Dar nu pe a aproapele tău, ci pe cea a departelui tău (adică a omului pe care nu îl cunoști si de care oricum nu-ți pasă). Dar după cum ne învață creștinismul, faptele de milostenie sunt doar față de aproapele nostru. Așa că nu dona sânge, că e păcat.

Poate că e mai interesantă situația inversă. Să presupunem că trăiești printre eretici. Te-ai împărtășit și ai un accident iar soluția pentru supraviețuirea ta e aceea de a primi sânge. E păcat ca în ziua împărtășaniei să primești sângele unui eretic? Cum ar putea sângele lui Hristos care încă există în venele tale să se amestece cu sângele unui eretic ce încă nu era pregătit să îl primească pe Hristos? Aici nu mai e vorba ca un frate să moară pentru litera legii, ci să mori chiar tu mai degrabă decât să calci legea. Dar poate că de tine îți pasă și Cel de Sus îți va oferi un pogorământ.

În ambele situații eu zic că te-ai împărtășit degeaba.
Caut crestin cu bun simt. Gasitorului ofer recompensa.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX