Este pacat să...?

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
AMaria
Este pacat să...?

Mesaj necititde AMaria » 21 Mar 2010, 02:04

Infiintez aceasta rubrica pentru toti cei care au intrebari in legatura cu anumite aspecte practice ale vietii crestine si la care nu gasesc raspuns. Personal am multe astfel de intrebari pe care le voi formula pe masura ce mi le amintesc. Rog preotii si monahii care au raspuns sa ni-l impartaseasca si noua iar mirenii care cunosc raspunsul sa indice si sursa unde au gasit informatia pentru a evita raspunsurile de genul 'am auzit ca' care mai degraba creaza confuzii.

1. Este pacat sa te speli pe fata in aceeasi zi cind te-ai miruit (cu ulei sfintit dupa Sf. Liturghie)?
2. Este pacat sa faci baie in aceeasi zi dupa ce te-ai impartasit?
3. Este pacat sa te speli pe dinti in dimineata in care urmeaza sa primesti Sf. Impartasanie? (nu se incalca postul?)
4. Este pacat sa saruti icoanele/o persoana in aceeasi zi dupa impartasire?

Multumesc

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Este pacat sa?

Mesaj necititde protosinghel » 21 Mar 2010, 19:31

Eu la toate răspund că "NU ESTE PĂCAT!". Cred că explicaţiile sunt inutile.

AMaria

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde AMaria » 24 Mar 2010, 18:58

@cosmin florin

Sper ca ironiile tale ti-au adus mare satifactie si ca te-au facut sa te simti foarte inteligent si fin...

@georgedimoiu

Domnule, da, la noi in unele biserici sunt considerate pacate: sa saruti icoanele dupa impartasanie (ca sa nu ramina firimituri din Sf. Trup si Singe pe lemnul icoanei), sa te speli pe fata dupa ce ai fost uns cu ulei sfintit, sa faci baie in ziua cind ai fost impartasit, si altele. Pentru ca noi ortodocsii suntem in cea mai mare parte (cu citeva exceptii prezente aici pe forum) niste trogloditi care tin niste obiceiuri invechite si barbare, si atit de mici ca statura duhovniceasca incit catolicii si uniatii trebuie sa se aplece ca sa-i poata vedea. Chiar nu inteleg de ce cauta acestia sa se uneasca cu o biserica plina de babe imbrobodite si analfabeti! N-ar fi mai usor sa ne ignore pur si simplu? Si daca ziceti ca sunteti ortodox (desi din afirmatiile dvs. se intelege cu totul altceva) iar dogmele uniatilor sau monofizitilor vi se par acceptabile, de ce nu va uniti dumneavoastra cu ei si rezolvati in felul asta toate problemele? De ce vreti sa trageti toata biserica? Nu vi se pare ca este cam grea?

@parintele Petru

Sint sincer dezamagita ca incurajati acest spirit de bascalie in raspunsuri dind astfel neofitilor si ereticilor ocazia sa-si bata joc de credinciosii ortodocsi. Bineinteles noi nu avem nimic de pierdut, poate numai de cistigat dar va pierdeti increderea la oameni si apoi o sa ramineti singuri. Credeam si nadajduiam ca forumul isi propune sa abordeze in mod serios TOATE problemele crestinilor, nu numai acelea care li se par potrivite administratorilor si citorva prea-intelepti.
Si da, avem nevoie de argumente biblice si patristice, pentru ca altfel ne luam unul dupa altul ca oile (proaste) fara sa ajungem vreodata sa cunoastem adevarul.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Mar 2010, 19:03

Sint sincer dezamagita ca incurajati acest spirit de bascalie in raspunsuri dind astfel neofitilor si ereticilor ocazia sa-si bata joc de credinciosii ortodocsi. Bineinteles noi nu avem nimic de pierdut, poate numai de cistigat dar va pierdeti increderea la oameni si apoi o sa ramineti singuri. Credeam si nadajduiam ca forumul isi propune sa abordeze in mod serios TOATE problemele crestinilor, nu numai acelea care li se par potrivite administratorilor si citorva prea-intelepti.
Si da, avem nevoie de argumente biblice si patristice, pentru ca altfel ne luam unul dupa altul ca oile (proaste) fara sa ajungem vreodata sa cunoastem adevarul.
Mă iertaţi, dar sunt atent să ascult care sunt "băşcăliile" care te-au dezamăgit şi cum ne putem corecta? La care "neofiţi şi eretici" v-aţi referit. Vă rog, sincer...

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde georgedimoiu » 24 Mar 2010, 19:36

Domnule, da, la noi in unele biserici sunt considerate pacate: sa saruti icoanele dupa impartasanie (ca sa nu ramina firimituri din Sf. Trup si Singe pe lemnul icoanei), sa te speli pe fata dupa ce ai fost uns cu ulei sfintit, sa faci baie in ziua cind ai fost impartasit, si altele. Pentru ca noi ortodocsii suntem in cea mai mare parte (cu citeva exceptii prezente aici pe forum) niste trogloditi care tin niste obiceiuri invechite si barbare, si atit de mici ca statura duhovniceasca incit catolicii si uniatii trebuie sa se aplece ca sa-i poata vedea. Chiar nu inteleg de ce cauta acestia sa se uneasca cu o biserica plina de babe imbrobodite si analfabeti! N-ar fi mai usor sa ne ignore pur si simplu? Si daca ziceti ca sunteti ortodox (desi din afirmatiile dvs. se intelege cu totul altceva) iar dogmele uniatilor sau monofizitilor vi se par acceptabile, de ce nu va uniti dumneavoastra cu ei si rezolvati in felul asta toate problemele? De ce vreti sa trageti toata biserica? Nu vi se pare ca este cam grea?
Eu nu pretind ci sunt preot ortodox.
Imi pare rău că mi-ați răspuns așa la o simplă întrebare.
Și ca să nu pierdem vremea cu împunsături sterile și fără de folos o să vă dau și un răspuns la întrebarea de ce s-ar uni: pentru ași recâștiga originile( răspuns valabil doar pentru catolici).
Cât despre babele analfabete aveți grijă, trăirea duhovnicească nu este legată de studile făcute și cărțile citite, să nu ne rușineze cumva vreo babă analfabetă prin înaltul grad de trăire spirituală.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

AMaria

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde AMaria » 24 Mar 2010, 20:27

@parintele Petru

Ma refeream la raspunsul impertinent pe care Cosmin Florin si-a permis sa-l dea lui sashio precum si la aluziile sale 'bascalioase' la cererea mea de mai sus in legatura cu necesitatea confirmarii surselor. Ma asteptam ca cineva sa ii explice de ce nu se cuvine a raspunde in felul acesta. Motivul pentru care romanii sint atit de dezbinati, este in primul rind acela ca nu pun la baza respectul atunci cind se aduna intr-o comunitate, fie ea si virtuala.

@Georgedimoiu

Ma iertati, am spus ca pretindeti a fi preot ortodox pentru ca sustineti pe acest forum niste idei complet straine de ortodoxie, total nepotrivite pentru un preot si anume: 1. Ca la 1054 Biserica s-a despartit in doua biserici, afirmatie nesprijinita pe nici o invatatura ortodoxa. Parintii Bisericii au spus-o clar si raspicat: Duhul lui Hristos este unul, neimpartit si nedespartit si umbreste Una Sfinta Soborniceasca si Apostoleasca Biserica a Sa, care este una si unica. Deci ea nu se poate desparti, iar ceea ce s-a intimplat la 1054 a fost numai o rupere a unei parti din trupul ei, parte care ramanind fara Duh si fara Viata s-a uscat si a murit. 2. Vi se pare absolut normal faptul ca unii credinciosi ortodocsi se impartasesc la greco-catolici si invers, ceea pentru ortodocsi este sau ar trebui sa fie o abominatie. Si mai mare abominatie este impartasirea Mitropolitului Corneanu la uniati, fapt care nu are nici explicatie nici scuza, afara doar daca si-a pierdut mintile. 3. Incercati sa gasiti similitudini dogmatice intre ortodocsi si catolici ceea ce este aberant si o veche tactica de asimilare prin asa-zisa 'unitate in diversitate'. Ca sa ajungem sa vorbim de asemanari trebuie mai intii sa lamurim problema diferentelor, care este uriasa si de nerezolvat atita timp cit catolicii nu renunta la toate prostiile pe care le-au adaugat in ultima mie de ani.
Din acest motiv, ma iertati, mi-am permis sa va suspectez de a nu fi ortodox sau de a fi ortodox numai cu numele.
P.S. In categoria de babe analfabete ma includ fara nici o rezerva, departe de mine gindul a acuza pe altii. Insa stiu cum sintem perceputi din afara, in special din vestul tarii.

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde georgedimoiu » 24 Mar 2010, 20:39

Cu siguranță că ceea ce scriu eu aici nu este străin de ortodoxie
dar tot cu siguranță este străin de ceea ce ați fost obișnuiți să auziți
și tot cu siguranță că poziția acestui forum nu este în conformitate nici cu poziția Bisericii Ortodoxe Române și nici Ruse.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

AMaria

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde AMaria » 24 Mar 2010, 20:41

Pentru sashio

Pentru ca deocamdata nici un parinte ortodox nu s-a exprimat, am sa indraznesc sa iti spun parerea mea: Nu cred ca este bine sa donezi singe in ziua in care te-ai impartasit si iata de ce cred asa: inca avind in tine (fizic vorbind) Trupul si Singele lui Hristos, care se da pe Sine noua spre mincare NUMAI dupa o pregatire prealabila (ca sa nu ardem, caci foc este si arde pe cei netrebnici) prin donarea de singe impartasesti pe Hristos din tine unuia care nu s-a pregatit cum se cuvine spre a-L primi. Se poate sa ti se ceara socoteala de a-l fi impartasit pe fratele tau fara ca acesta sa fie vrednic. In acelasi timp sint convinsa ca daca situatia este extrem de grava si urgenta si tu esti singurul donator posibil, Dumnezeu face pogoramint, pentru ca Mantuitorul nostru este Domn intelegator si bun care nu vrea de la noi sa lasam un frate sa moara pentru litera legii. Pe scurt, cred ca daca stii ca o sa donezi singe, impartaseste-te in alta zi, dar daca nu stii si esti pus intr-o situatie neasteptata, doneaza singe si nu ti se va socoti pacat.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Mar 2010, 20:53

cu siguranță că poziția acestui forum nu este în conformitate nici cu poziția Bisericii Ortodoxe Române și nici Ruse.
Asta DA, nu neg, dar important e să fim în acord cu Sf. Părinţi. Episcopii de azi, şcoliţi prin Occident nu reprezintă Biserica. Dar ştiaţi cumva că monahii şi mirenii (nu doar cei din Banat) o reprezintă în mod deosebit? Pentru mine afirmaţiile patriarhilor Daniel, Kiril sau Bartolomeu, iar de papa nici nu zic, sunt o nimica toată pe lângă ceea ce au spus Sfinţii. Spusele şi poziţiile patriarhilor sunt valoroase decât în măsura în care sunt în acord cu Tradiţia Bisericii.

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Cosmin Florin » 25 Mar 2010, 15:29

@cosmin florin
Sper ca ironiile tale ti-au adus mare satifactie si ca te-au facut sa te simti foarte inteligent si fin... .
Maria, îmi cer iertare că te-am supărat, dar nu am avut intenția de a te ironiza. Întrebările pe care le-am adresat sunt reale, nu sunt inventate de mine; le-am auzit la alții și am vrut să le pun în discuție în acest topic. După cum ai observat și tu, întrebările sunt nepotrivite. A înțelege păcatul ca încălcarea unor norme juridice, prin raportarea strictă la legi exterioare este neortodox, scolastic, de aceea îndreptarele de spovedanie care se vând la pangarele bisericilor numai ortodoxe nu sunt.
Am cerut celor care ar răspunde afirmativ întrebărilor mele să confirme sursele, tocmai pentru că sunt convins că nu există. După cum spuneam, o abordare legalistă, juridică a păcatului, prin raportarea la norme și criterii exterioare, nu este proprie Ortodoxiei.
Nu înțeleg de ce răspunsul pe care „mi-am permis” să i-l dau lui sashio este impertinent.
Și încă ceva, neofit eram acum vreo două decenii. :)

AMaria

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde AMaria » 25 Mar 2010, 20:43

@Cosmin Florin

Daca asa stau lucrurile imi cer iertare. Intrebarile mi s-au parut atit de deplasate incit nu le-am putut lua decit ca o ironie... In plus mai citisem si alte postari ale tale si intelesesem ca nivelul tau de cunostinte depasea cu mult acest tip de intrebari... Cum puteam sa iau in serios o intrebare de genul: 'e pacat daca arunc hirtiile pe jos?" :)
Dar imi dau seama acum ca poate sunt oameni care isi pun aceasta intrebare si toti trebuiesc luati in serios.

Doamne ajuta!

Petrus

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Petrus » 26 Mar 2010, 16:53

Infiintez aceasta rubrica pentru toti cei care au intrebari in legatura cu anumite aspecte practice ale vietii crestine si la care nu gasesc raspuns. Personal am multe astfel de intrebari pe care le voi formula pe masura ce mi le amintesc. Rog preotii si monahii care au raspuns sa ni-l impartaseasca si noua iar mirenii care cunosc raspunsul sa indice si sursa unde au gasit informatia pentru a evita raspunsurile de genul 'am auzit ca' care mai degraba creaza confuzii.

1. Este pacat sa te speli pe fata in aceeasi zi cind te-ai miruit (cu ulei sfintit dupa Sf. Liturghie)?
2. Este pacat sa faci baie in aceeasi zi dupa ce te-ai impartasit?
3. Este pacat sa te speli pe dinti in dimineata in care urmeaza sa primesti Sf. Impartasanie? (nu se incalca postul?)
4. Este pacat sa saruti icoanele/o persoana in aceeasi zi dupa impartasire?

Multumesc
Dupa cate am citit in Sfanta Scriptura, pacatul are o definitie foarte clara. O gasim in epistola sfantului Pavel catre Romani la capitolul 7 cu versetul 7:

7.Ce vom zice deci? Au doarã Legea este pãcat? Nicidecum. Dar eu n-am cunoscut pãcatul,decât prin Lege. Cãci n-as fi stiut pofta, dacã Legea n-ar fi zis: Sã nu poftesti!

In cartea Iesirea, capitolul 20 gasesti cele zece porunci sau Legea morala care iti spune ce este si ce nu este pacat.

Petrus

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Petrus » 26 Mar 2010, 16:56

Stiu ca Iisus in discutia avuta cu fariseii ii cearta pentru acele reguli inventate de ei din pricina carora poporul evreu era departat de Dumnezeu.(vezi cartea evanghelistului Matei la capitolul 15 ,primele 9 versete.

AMaria

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde AMaria » 26 Mar 2010, 18:48

De acord cu dumneavoastra ca fariseii au inventat o gramada de invataturi si regulamente omenesti. Dar putem face o analogie intre acestea si evlavia crestina? Pina la urma cele pe care le-am intrebat eu tin de evlavie (respect) fata de cele sfinte: adica daca te speli pe fata dupa ce te-ai miruit stii ca uleiul sfintit merge pe teava prin care merg multe necuratenii... si acesta este un fapt, nu o inventie. La fel daca saruti icoanele sau pe cineva avind inca faramituri din Sf. Impartasanie in gura. Nu stiu insa de ce unii spun ca n-ar fi bine sa faci baie in aceeasi zi cind te-ai impartasit...? Cit despre spalatul pe dinti inainte de impartasanie, asta este inventia mea, amintindu-mi ca apa care o iau in gura cind ma spal pe dinti imi usureaza setea. De ce? Cel mai probabil pentru ca apa intra in noi si prin tesuturi, nu numai prin stomac. Dar e interpretabil si aveti dreptate, poate fariseic, macar de-am ajunge noi sa avem numai astfel de 'pacate'....

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde georgedimoiu » 31 Mar 2010, 10:34

Cred că este o falsă problemă, bine ar fi să nu fie. Chiar atât de des se împărtășesc femeile ortodoxe încât e mare nenorocire că într-o duminică sau zi de sărbătoare nu se pot împărtăși? Românii au un mare bai au tendința de a aprecia pozitiv tot ceea ce văd la alții și de a denigra ce este la ei. Dacă grecii sau Ierusalimul greșesc cumva? Sau ei nu pot greși?
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

steluta123
Mesaje:4
Membru din:04 Apr 2010, 17:17
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde steluta123 » 04 Apr 2010, 19:24

Hristos A Inviat!
Am nevoie de sfatul dvs in legatura cu urmatoarele: o prietena (ortodoxa) ce lucreaza in Italia si locuieste cu familia acolo de 3 ani, a mers astazi la biserica cu fiul ei de 8 anisori si l-a impartasit intr-o biserica catolica, intrucat in acea localitate nu este nicio biserica ortodoxa.
Va rog sa imi spuneti daca este pacat?
Va multumesc,

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde georgedimoiu » 04 Apr 2010, 19:46

Adevărat a Înviat!
Dacă vă răspund ce cred eu "ortodocsi" de pe forum vor crea un scandal imens.
Vă răspund printr-o întrebare: E păcat să te împărtășești?
BRC are sfinte taine exact ca și noi!
O recomandare: familia acea să se documenteze mai bine Italia este plină de biserici ortodoxe care nu trebuie să fie neaparat românești să caute.
De ce doar copilul, ei nu se împărtășesc?
O altă variantă ar fi să se împărtășească de câte ori vin în țară chiar dacă nu e post.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

steluta123
Mesaje:4
Membru din:04 Apr 2010, 17:17
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde steluta123 » 04 Apr 2010, 20:06

Nu e pacat sa te impartasesti. In acea localitate nu e nicio biserica ortodoxa si acea familie nu are autoturism. Va multumesc pentru sfat si le voi transmite ca la venirea in tara sa se spovedeasca si sa se impartaseasca. Parintii copilului nu s-au impartasit pentru ca nu se spovedisera.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde protosinghel » 04 Apr 2010, 20:27

o prietena (ortodoxa) ce lucreaza in Italia si locuieste cu familia acolo de 3 ani, a mers astazi la biserica cu fiul ei de 8 anisori si l-a impartasit intr-o biserica catolica, intrucat in acea localitate nu este nicio biserica ortodoxa.
Va rog sa imi spuneti daca este pacat?
Va multumesc,
Romano-catolicii nu au Sfinte Taine. "Împărtăşirea" la ei este un mare păcat, mai ales dacă se face cu bună ştiinţă.
Sfinţii Părinţi spun că "împărtăşania" ereticilor este otravă şi nu trebuie luată nici atunci când nu avem unde să ne împărtăşim la ortodocşi.
Citiţi şi materialul acesta şi nu vă luaţi după tot ce spune pr. George Dimoiu că el încalcă Tradiţia Bisericii şi el este cel care trebuie scris "ortodox" (între ghilimele). E bine să ştiţi că chiar şi Sinodul BOR, care este în dialog cu romano-catolicii, interzice categoric împărtăşirea cu aceştia.

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde georgedimoiu » 04 Apr 2010, 20:39

Hristos a Înviat
și cel puțin în această zi trebuie lăsată ura la oparte!
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron