Este pacat să...?

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox
Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde CristinaThenewone » 13 Noi 2011, 22:18

Va multumesc Parinte, pentru raspuns si pentru ca mi-ati adus la cunostinta hotararea din Constitutiile Apostolice.

Concluzia e clara: primeaza slujba de la biserica (duminica). Dar ma intreb, ce ar putea sa faca un chelner, sa isi dea demisia? Ar fi o optiune, insa...cam greu de realizat in zilele noastre, in conditiile actuale ale crizei economice. Acel chelner se va multumi cu doar doua Duminici la Biserica. Insa, s-ar putea sa existe niste consecinte nefaste asupra sufletului, dupa cum bine ati subliniat (si va multumesc):pricinuind pricinuiri pentru pacate. Daca am inteles eu bine,s-ar referi la pacatele pe care ar putea sa le savarseasca din cauza imputinarii Harului, pe care l-ar fi primit la slujba.(Dar poate Dumnezeu isi face mila de acel om si ii da Har si in urma rugacinii particulare, cine stie...)

In ziua de duminica e bine sa primeze dupa cum spuneati: facerea de bine, strangerea de ajutoare pt nevoiasi, lectura sfintitoare, vizitarea rudelor si nu numai (mai ales a celor bolnavi si singuri). Dar in zilele noastre, cati se mai gandesc si la copiii din orfelinate sau la batranii din azile(mai putine in Romania fata de alte tari, din fericire, as zice) sa le aline singuratatea si lipsa afectiunii ? De am face ce se spune ca trebuie sa facem!! Dar niciodata nu e prea tarziu...

Pana la urma, daca oamenilor le mai ramane timp liber in ziua de duminica, lucrarea gradinii in aceasta zi ar fi pacat pt ca se incadreaza la munca fizica, conform anumitor canoane ? Ma gandesc, poate ar fi cazul sa se faca anumite pogoraminte (daca nu cumva se fac deja) , asa cum s-a facut si cu intrarea femeii in biserica in acele perioade specifice lor. Acele canoane in privinta muncii fizice isi aveau rostul pt ca pe atunci mai mult munca fizica se facea, nu ca acum munca intelectuala (mai mult sau mai putin) plina de sedentarism. Iar putina (sau mai multa) miscare, chiar si prin gradinarit, e extraordinar de benefica pt sanatate. Ma mai gandesc ca unele persoane au un serviciu de asa natura ca pot sa citeasca pe internet ceva ziditor pt suflet, daca asta vor, nu doar duminica.

Imi cer scuze daca par insistenta, dar vreau sa inteleg bine lucrurile...

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 13 Noi 2011, 23:13

Va multumesc Parinte, pentru raspuns si pentru ca mi-ati adus la cunostinta hotararea din Constitutiile Apostolice.

Concluzia e clara: primeaza slujba de la biserica (duminica). Dar ma intreb, ce ar putea sa faca un chelner, sa isi dea demisia? Ar fi o optiune, insa...cam greu de realizat in zilele noastre, in conditiile actuale ale crizei economice. Acel chelner se va multumi cu doar doua Duminici la Biserica.
Nu trebuie să-şi dea demisia, munca făcută în folosul societăţii Duminica sau sărbători, (mă refer la servicii), chiar dacă este plătită, eu personal, şi nu numai eu, nu o consider păcat. Mai ales dacă trebuie să te conformez unor norme contractuale, pt a putea ţine serviciul şi respectiv pt a supravieţuii. Brutarul trebuie să facă pâine, cel cu trenul sau autobuzul trebuie să circule, etc. Chiar şi în uzine sau alte instituţii, unde funcţionarea lor în aceste zile nu este indispensabilă, dar pt conformare trebuie să respectăm programul lor, iar cei care hotărăsc funcţionarea acestor instituţii, vor purta răspunderea faptelor lor în faţa Lui Dumnezeu, în funcţie de motivaţia întemeiată sau nu şi de credinţa lor.
Şi două duminici dacă rămân pt biserică, nu este rău, important este ca atunci când se poate să se vină.
Pana la urma, daca oamenilor le mai ramane timp liber in ziua de duminica, lucrarea gradinii in aceasta zi ar fi pacat pt ca se incadreaza la munca fizica, conform anumitor canoane ?
Grădina sufletului, chiar este recomandată a se lucra Duminica, aşa cum şi Adam făcea în rai, ferice de cel care are pasiune pt aşa ceva, această lucrare dacă este făcută aşa cum trebuie , aduce osteneală, nu puţină., şi chiar nu ai timp să te plictiseşti.
Dar pt cealaltă materială din lumea asta, este o mare scădere pt un ortodox a se ocupa cu ea în zii de Duminică, este păcat, categoric! Mai ales că stă această faptă în voinţa proprie.
Ma gandesc, poate ar fi cazul sa se faca anumite pogoraminte (daca nu cumva se fac deja) , asa cum s-a facut si cu intrarea femeii in biserica in acele perioade specifice lor.
Din nefericire, cam nu s-au făcut pogorăminte, ci, chiar au crescut exigenţele în ultimul timp, la capitolul intrării femeii în biserică.
Acele canoane in privinta muncii fizice isi aveau rostul pt ca pe atunci mai mult munca fizica se facea, nu ca acum munca intelectuala (mai mult sau mai putin) plina de sedentarism. Iar putina (sau mai multa) miscare, chiar si prin gradinarit, e extraordinar de benefica pt sanatate. Ma mai gandesc ca unele persoane au un serviciu de asa natura ca pot sa citeasca pe internet ceva ziditor pt suflet, daca asta vor, nu doar duminica.
Şi totuşi, chiar şi această muncă intelectuală se face după un anumit program, după anumite ore stabilite, astfel încât rămâne timp pt activitate fizică în fiecare zii, chiar la oraş fiind, că la sat numai zic.
De exemplu, un număr de metane( în înţeles ortodox) făcute până la oboseală, va pune sângele în mişcare mai mult decât jumătate de zii de activitate la grădină. Fiind extrem de benefice sănătăţii trupeşti, dar mai ales celei sufleteşti, fiind însoţite de Doamne Iisuse...numai voinţă să fie şi lipsă de lene...
Luaţile ca pe o părere personală din partea mea.
Cu mult respect.

CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde CristinaThenewone » 14 Noi 2011, 00:46

De exemplu, un număr de metane( în înţeles ortodox) făcute până la oboseală, va pune sângele în mişcare mai mult decât jumătate de zii de activitate la grădină. Fiind extrem de benefice sănătăţii trupeşti, dar mai ales celei sufleteşti, fiind însoţite de Doamne Iisuse...numai voinţă să fie şi lipsă de lene...
:x1
Multumesc, pt tot ce mi-ati scris!

OLGA

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde OLGA » 14 Noi 2011, 23:02

Este pacat ca atunci cand vezi ca cei din jurul tau gresesc,sa nu le spui nimic?Mi s-a intamplat de multe ori ca incercand sa ii ajut pe cei din jurul meu sa iasa dintr-o situatie mai dificila sau sa ii fac sa inteleaga ca anumite lucruri pe care le fac nu sunt bine,sa fiu privita cu ostilitate si chiar atacata.De multe ori mi-am promis ca nu voi mai da sfaturi nimanui.Pana cand vad iar cate o persoana care trece prin greselile pe care le-am facut si eu,si nu pot sa nu ii spun ca nu e bine.
M-a chinuit şi pe mine de multe ori gândul ăsta. De exemplu, când nu am îndrăznit să plec din casa unei vecine care mă invitase insistent, dar pe care nu am reusit s-o induplec să nu mai fumeze, măcar cât eram eu acolo, din grijă pentru copilul pe care il poartă în pântec.

OLGA

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde OLGA » 14 Noi 2011, 23:11

Este pacat ca o femeie sa se machieze si sa isi vopseasca parul?Daca da,de ce?
Este păcat şi pentru că otrăvesc trupul celei care se machiază sau îşi vopseşe părul.

Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău

Cel mai mare păcat

Mesaj necititde Veronika » 04 Feb 2012, 11:43

Cum credeţi, care poate fi considerat cel mai mare păcat în viaţa unui om? :roll:

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Cel mai mare păcat

Mesaj necititde descoperire » 04 Feb 2012, 11:51

Cum credeţi, care poate fi considerat cel mai mare păcat în viaţa unui om? :roll:
Nu exista ierarhie intre pacate.Este unul care nu se iarta:hula impotriva Duhului Sfant
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Marcus89

Re: Cel mai mare păcat

Mesaj necititde Marcus89 » 04 Feb 2012, 13:30

Nu exista ierarhie intre pacate.
Nu? Nu se iau în considerare formele vinovăției, dacă fapta este sau nu justificată și imputabilă persoanei care a săvârșit-o sau eventuale circumstanțe agravante/atenuante? Ce sistem bun :x22 .
care poate fi considerat cel mai mare păcat în viaţa unui om? :roll:
Eu cred că omorul deosebit de grav, dar nu dpdv religios.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Cel mai mare păcat

Mesaj necititde esenin » 04 Feb 2012, 15:35

Cum nu exista domnilor?
Nu ne spune Christos ca singurul pacat care nu va fi iertat este hula impotriva Duhului Sfant? Aesta este cel mai mare, evident.

Avatar utilizator
FlorinOnutu
Mesaje:16
Membru din:31 Ian 2012, 15:45
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică
Localitate:Pașcani, jud. Iași

Re: Cel mai mare păcat

Mesaj necititde FlorinOnutu » 05 Feb 2012, 16:54

Cel mai mare pacat este cel care te stapaneste!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Cel mai mare păcat

Mesaj necititde esenin » 05 Feb 2012, 17:19

Cel mai mare pacat este cel care te stapaneste!
Perfect! Ar trebui pus ca motto al forumului.

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Cel mai mare păcat

Mesaj necititde valercosma » 07 Feb 2012, 14:29

Mari sun pacatele care duc la moarte 1 Ioan 5,16, pentru ca aceasta inseamna pierderea vietii vesnice,restul se iarta daca le spovedim, ar fi bine daca am putea trai o viata cit mai departe de pacat, cu toate ca stiu ca aceasta este o utopie.

Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Veronika » 18 Mai 2012, 22:15

Este pacat ca o femeie sa se machieze si sa isi vopseasca parul?Daca da,de ce?
Este păcat şi pentru că otrăvesc trupul celei care se machiază sau îşi vopseşe părul.
Păcatul, în privinţa aceasta, este considerat atunci lipseşte discernământul şi frică de Dumnezeu. Cînd merge vorba despre o aranjare şi vopsire doar pentru bărbatul (prietenul) tău şi nu pt toţi bărbaţii de pe stradă (cum se şi întâmplă), n-aş zice că-i mare păcat. Depinde de scopul urmărit, şi de binecuvînarea duhovnicului, bineînţeles care îl are... ;)
În ziua de azi, băieţii nu se mai uită cu interes la fetele cu fusta până în pământ şi cu basma pe cap, :) dar aşteaptă din partea lor o schimbare exterioară. Asta este realitatea, acestea sînt dorinţele şi plăcerile tineretului de azi.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Mai 2012, 11:24

Cînd merge vorba despre o aranjare şi vopsire doar pentru bărbatul (prietenul) tău şi nu pt toţi bărbaţii de pe stradă (cum se şi întâmplă), n-aş zice că-i mare păcat.
Din experienţa mea aş zice că nu este tocmai în regulă "o aranjare şi vopsire" nici măcar "doar pentru prieten". Cel mai bine te pui în valoare ca femeie atunci când te prezinţi în formă pură, naturală. Aceasta este o frumuseţe net superioară oricăror aranjări (vopsiri) exterioare. Eu am altă "filozofie": dacă nu sunt tocmai frumoasă pentru prieten, atunci aplic make-up-ul rugăciunii, postului, ascultării etc pentru că doar perturbările sprirituale te fac să nu te vezi frumos, luminos, plăcut, mulţumit de chipul Lui Dumnezeu.

PS: Am ajuns la această concluzie după ce le-am testat pe amândouă: şi femeia machiată şi femeia în formă naturală.
Iar dacă băieţii nu apreciază tipul acesta de fete (naturale) este pentru că nu îi interesează cu adevărat fata-om ci orice alt interes din care să câştige (admiraţia prietenilor sau altele).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

OLGA

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde OLGA » 19 Mai 2012, 21:44

Eu cred nu numai că orice femeie nu se infrumuseţează încercând să pară mai frumoasă decât este, ci chiar se urâţeşte şi, nu numai la aspectul exterior. La fel cred şi despre bărbaţii care fac aşa.

Avatar utilizator
nectaria
Mesaje:14
Membru din:09 Apr 2008, 22:39
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde nectaria » 20 Mai 2012, 23:13

Eu cred nu numai că orice femeie nu se infrumuseţează încercând să pară mai frumoasă decât este, ci chiar se urâţeşte şi, nu numai la aspectul exterior. La fel cred şi despre bărbaţii care fac aşa.
Cred ca toate trebuie facute cu masura. Unele femei sufera de hirsutism si au, de exemplu, o pilozitate excesiva chiar si pe fata. Este de bun simt sa se epileze (sigur, sa mearga si la un medic endocrinolog intre timp). A avea grija sa arati normal este in primul rand necesar pentru a nu sminti. Frumusetea este starea naturala a omului. Sigur, make-up-ul este, asa cum a spus si maria_andreea, rugaciunea, dar sa incerci sa ai un chip normal nu cred ca e o tragedie.

Am dat acest exemplu pentru ca am vazut o studenta la Teologie care avea par pe fata si pe gat si nu voia sa il smulga pentru nimic in lume. Cand vorbeam cu ea, pur si simplu, nu ma mai puteam concentra decat pe firele de par de pe gat lungi de peste 3 cm si negre...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde maria_andreea » 21 Mai 2012, 10:17

Cred ca toate trebuie facute cu masura. Unele femei sufera de hirsutism si au, de exemplu, o pilozitate excesiva chiar si pe fata. Este de bun simt sa se epileze (sigur, sa mearga si la un medic endocrinolog intre timp). A avea grija sa arati normal este in primul rand necesar pentru a nu sminti. Frumusetea este starea naturala a omului. Sigur, make-up-ul este, asa cum a spus si maria_andreea, rugaciunea, dar sa incerci sa ai un chip normal nu cred ca e o tragedie.
Am cunoscut o femeie care a fost în mănăstire timp de 3 ani ca soră. S-a îmbonăvit şi a trebuit să plece de acolo (mai exact stareta a poftit-o afară, ptr. că un om bolnav nu avea ce căuta acolo...). Mi-a povestit că înainte să meargă în mănăstire se îmbrăca "ca o babă" (deşi avea vreo 20 şi ceva ani) şi numai de la second-hand, de machiat, depilat şi altele nici vorbă. A ajuns la mănăstire şi stareta a pus-o să-şi aleagă dintr-un dulap de haine nou croite, pe cele mai frumoase (maieu, cămaşă, fustă). Ca şi organizare şi mod de vieţuire în acea mănăstire cam atât mi-a povestit (pe lângă munca care a pus-o la pat şi rugăciunile pe care şi le făcea cu drag). Ce vreau să spun referitor la această femeie e că după ce s-a întos din mănăstire mereu e pusă la 4 ace: părul este vopsit şi aranjat, hainele sunt pe corp şi de cea mai bună calitate, tot ce mânâncă şi cumpără e de calitate superioară, se depilează, se machiază (discret). Pentru mine e un om extraordinar pentru că deşi nu îşi permite aceste lucruri neavând o situaţie sigură (casă, masă refuzând să locuiască cu tatăl ei, el fiind bărbat şi ea femeie - motivând că nu se poate apropia de bărbaţi, nu poate locui cu ei) totuşi reuşeşte să trăiască la "standarde înalte". Are o credinţă de fier, se poartă ca un copil, dar e foarte matură.
Am uitat să spun că aceeaşi exigenţă o are şi când merge la biserică sau dă ceva de pomană: din cei mai bun (sau cât mai mult donează, când are) duce sau dă.
Plus de asta se bucură din plin şi de viaţă: visează să ajungă la hollywood, o îndrăgeşte pe Aishwarya Rai, deşi modelul curăţiei, frumuseţii şi nobleţii este Maica Domnului pe care o cinsteşte cum rar am văzut (flori, rugăciuni, tămâine) acasă sau la biserică.

Mănăstirea la care a vieţuit e stilistă, dacă are importanţă.

Nu vreau să smintesc prin cele povestite vreau să văd ce părere au ortodocşii despre acest mod de viaţă.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

OLGA

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde OLGA » 21 Mai 2012, 15:46

"nectaria scrie:
Cred ca toate trebuie facute cu masura. Unele femei sufera de hirsutism si au, de exemplu, o pilozitate excesiva chiar si pe fata. Este de bun simt sa se epileze (sigur, sa mearga si la un medic endocrinolog intre timp). A avea grija sa arati normal este in primul rand necesar pentru a nu sminti. Frumusetea este starea naturala a omului. Sigur, make-up-ul este, asa cum a spus si maria_andreea, rugaciunea, dar sa incerci sa ai un chip normal nu cred ca e o tragedie."
Aşa cred şi eu. Cât despre cazul prezentat de maria_andreea, mi se pare ciudat, aproape incredibil. Nu înţeleg cum pot coexista credinţa adevărată cu pasiunea pentru cinematografie, de exemplu.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde maria_andreea » 21 Mai 2012, 16:43

Nu înţeleg cum pot coexista credinţa adevărată cu pasiunea pentru cinematografie, de exemplu.
Nu am spus că e pasiune pentru cinematografie ci doar că are şi alte preocupări, dorinţe. Mirenii se hrănesc oare numai cu cuvântul Lui Dumnezeu!?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

OLGA

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde OLGA » 26 Mai 2012, 10:17

Nu înţeleg cum pot coexista credinţa adevărată cu pasiunea pentru cinematografie, de exemplu.
Nu am spus că e pasiune pentru cinematografie ci doar că are şi alte preocupări, dorinţe. Mirenii se hrănesc oare numai cu cuvântul Lui Dumnezeu!?
Nu ştiu, dar în mintea mea, preocuparea asta ar fi ca şi preocuparea unei femei pentru păpuşi.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX