Este pacat să...?

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica
Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde esenin » 18 Mai 2010, 08:03

"Iubirea de arginti e radacina tuturor relelor" - 1 Tim 6.10

Din acest punct de vedere, cum femeia nu se impodobeste intotdeauna din iubire de arginti, este mai putin vinovata decat patriarhul cu ceasul lui. Indulciti pilula zicand despre creatia daruita omului....etc, dar adevarul fara machiaj este ca bucuria posesiei si demonstrarii ei in fata celorlalti, mai saraci, este una din cele mai murdare atitudini umane. (nu mai zic ca numiti "creatie" de-a valma si creatia diavolului si a lui Dumnezeu).

Am mai auzit de curand din partea BOR ca "bogatia in sine nu este un pacat". Atata doar ca "mai repede intra o camila prin urechile acului decat un bogat in imparatia cerurilor". Nu? de ce oare ? Ptr ca bogatia nu este pacat ?

Explicatia dumneavoastra este una din acrobatiile ortodoxe, dispusa oricand sa-si legitimeze pactul cu diavolul, ca sa se bucure de "creatia" lui.

SE CUVINE din partea oricui, dar mai ales a "intai-statatorilor" sa fie simpli, austeri, si sa nu se lase ispititi de "creatiile" acestei lumi. Fara aceasta simplitate omul e necrescut, sau prost crescut. Atfel spus e NECUVIINCIOS ce face patriarhul. Absenta podoabelor probeaza simplitatea. Nici vorba de smerenie, nici nu se pune problema. Omul nu are nevoie de alte podoabe in afara de cele spirituale.

Nu spun astea ca bigot sau ca credincios inflacarat. Nici nu sunt. Ci doar ca om de bun simt. (In plus lucrez intr-un domeniu tangent cu...moda si cu aceste mofturi lumesti). Mai citi o data mesajul andreei-maria. Acela este punctul de vedere just, spus fara mofturi.

Pius
Mesaje:4
Membru din:16 Mai 2010, 02:36
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Pius » 18 Mai 2010, 09:39

Purtarea unui obiect bijuteric Nu este neaparat un act de demonstrare a modei, sau un "ranjet de mandrie" in fata celor saraci. Mergand pe aceasta latura, si cel mai simplu pantalon in fata unui sarman in zdrente, ar trebui sa ne plasese automat printre cei prost crescutzi. Insa a stiut apostolul si de astfel de reactzii cand spunea ca, cel ce maninca sa nu judece pe cel care nu manica si invers, dupa cum, toate sa le facem cu multumire. NU exista decat o singura creatie, cea a lui Dumnezeu,iar omul este coroana ei menit sa dea slava Creatorului pentru toate, si nu sa se "lafaiasca" ca un smintit.Sunt mestesugurile diavolului la fel creatie? Mai degraba noncreatzie, lipsa a ceea ce exista cu adevarat, nimc etc. INsa iarasai, depinde de fiecare in parte care si ce vrea sa vada.Eu nu as indrazni sa vad diavolul ca si "Creator"...Pacat ca nu suntetzi un credincios inflacarat, astfel atzi fi putut cunoaste cu adevarat lucrurile valoarea si destinatia lor reala, altfel suntetzi nevoitzi sa va minjitzi de suprafata inselatoare a lor ramanand, cum spunea Prof. Ica sr. la un moment dat intr-un curs de dogmatica, " ca prostul, cramponat de fata vazuta a lucrurilor, inteleptul se alipeste mereu de esenta lui."
Nu ma mira deloc faptul ca va convine sa vedetzi in bijuterie un lucru necuviincios, singur atzi spus unde activatzi. Domeniul tangent cu moda, care va misca viatza si interiorul, nu cauta altceva decat sa "imbogateasca" aspectul de "manelisare" a creatziei asa ca va priveste pe dumneavoastra concluzia care atzi facut-o. MI se pare aberant a privi la frumusetzea universului prin ochelarii de D&G, si sa raman la opacitatea marginita pe care mi-o ofera ei...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Mai 2010, 12:28

Toate imi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos!(Sf. AP. PAvel 1 Corinteni)
Dacă cineva consideră că îi este de folos aurul şi bijuteriile să le aibă, dacă însă îţi tulbură liniştea (te îndepărtează de la ţintă = păcat) lasă-le. Criteriul este Hristos şi lucrarea Duhului Sfânt în Tatăl în viaţa noastră. Fiecare alege în viaţa lui.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Pius
Mesaje:4
Membru din:16 Mai 2010, 02:36
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Pius » 18 Mai 2010, 16:11

lucrarea Duhului Sfânt în Tatăl în viaţa noastră.-???

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Mai 2010, 16:16

lucrarea Duhului Sfânt în Tatăl în viaţa noastră.-???
Hristos şi lucrarea Duhului Sfânt în Tatăl
Am vrut sa spun lucrarea Sfântei Treime.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde esenin » 18 Mai 2010, 18:08

Purtarea unui obiect bijuteric Nu este neaparat un act de demonstrare a modei, sau un "ranjet de mandrie" in fata celor saraci. Mergand pe aceasta latura, si cel mai simplu pantalon in fata unui sarman in zdrente, ar trebui sa ne plasese automat printre cei prost crescutzi. Insa a stiut apostolul si de astfel de reactzii cand spunea ca, cel ce maninca sa nu judece pe cel care nu manica si invers, dupa cum, toate sa le facem cu multumire. NU exista decat o singura creatie, cea a lui Dumnezeu,iar omul este coroana ei menit sa dea slava Creatorului pentru toate, si nu sa se "lafaiasca" ca un smintit.Sunt mestesugurile diavolului la fel creatie? Mai degraba noncreatzie, lipsa a ceea ce exista cu adevarat, nimc etc. INsa iarasai, depinde de fiecare in parte care si ce vrea sa vada.Eu nu as indrazni sa vad diavolul ca si "Creator"...Pacat ca nu suntetzi un credincios inflacarat, astfel atzi fi putut cunoaste cu adevarat lucrurile valoarea si destinatia lor reala, altfel suntetzi nevoitzi sa va minjitzi de suprafata inselatoare a lor ramanand, cum spunea Prof. Ica sr. la un moment dat intr-un curs de dogmatica, " ca prostul, cramponat de fata vazuta a lucrurilor, inteleptul se alipeste mereu de esenta lui."
Nu ma mira deloc faptul ca va convine sa vedetzi in bijuterie un lucru necuviincios, singur atzi spus unde activatzi. Domeniul tangent cu moda, care va misca viatza si interiorul, nu cauta altceva decat sa "imbogateasca" aspectul de "manelisare" a creatziei asa ca va priveste pe dumneavoastra concluzia care atzi facut-o. MI se pare aberant a privi la frumusetzea universului prin ochelarii de D&G, si sa raman la opacitatea marginita pe care mi-o ofera ei...
Aoleu!.....

ce mai rimeaza "bijuteric" cu "luciferic" ! (un mic act ratat, nu ?)

In afara de faptul ca ma faceti prost en toutes lettres, ce mai GIMNASTICA, domnule (doamna) Pius ! Ce mai contorsiuni ca sa scoateti basma curata fudulia desarta ! La circ va statea mai bine, s-ar fi uitat lumea.

hai sa le luam pe rand:
"Purtarea unui obiect bijuteric Nu este neaparat un act de demonstrare a modei, sau un "ranjet de mandrie" in fata celor saraci".
Dar ce este ? daca obiectul "bijuteric" ar fi fost Swatch-ul de 50E daca nu chiar ceasul chinezesc de 30 de lei ce-ar fi avut ? Daca nu demonstreaza moda DE CE nu-l tine acasa ? Este indecent si cinic sa porti asa ceva cand oamenii mor de foame (si in Rusia, si la noi, si aiurea). Problema este TOCMAI ca nu este "cel mai simplu" ci cel mai epatant, cel mai fudul, cel mai sfidator. Si, DA ! cel mai "simplu pantalon", de mai mult de 50E, sa zicem, in fata unui sarman in zdrente, ne plaseaza printre prost crescuti. Bineinteles ! Printre marlani, cocalari, motzarlani, mitocani si inca....

Sf Pavel a fost sarac si s-a infranat de la toate. Noi avem ingaduinta lui sa ne permitem cate ceva, ca sa nu ardem. Dar cand "arzi" de dorinta de patek philip atunci, fara sa stii, esti deja in iad. (folosesc limbajul ortodox, ca poate rezoneaza ceva in desertul sufletesc in care traiti).

Nu de mestesuguri vorbesc eu. Ele sunt absolut respectabile. Si cizmaria si orfevraria. Ci de adecvare. Un cocalar calificat, cu Ferrari si cruce de aur la gat este , cumva, IN DREPT sa sfideze. E natura lui, nu minte, dand de inteles ca este sfios si smerit. Dar patriarhul in chestie minte daca are aceasta pretentie, care e cerinta la meseria pe care o practica. (nu pretentia e cerinta, ci smerenia).

"Pacat ca nu suntetzi un credincios inflacarat, astfel atzi fi putut cunoaste cu adevarat lucrurile valoarea si destinatia lor reala, altfel suntetzi nevoitzi sa va minjitzi de suprafata inselatoare a lor ramanand, cum spunea Prof. Ica sr. la un moment dat intr-un curs de dogmatica, " ca prostul, cramponat de fata vazuta a lucrurilor, inteleptul se alipeste mereu de esenta lui."


Asta da fariseism ! Stiti, cand diavolul il ispiteste pe Christos, (a doua ispitire, cred) foloseste un citat din scriptura. "le stie". Doar ca intoarce lucrurile pe dos. Dupa dumneavoastra faptul ca pretind (si practic, de altfel) modestia inseamna ca raman cramponat de fata vazuta a lucrurilor. Eu spun ca fata vazuta vadeste o interioritate corupta, iar dumneavoastra imi replicati ca nu vad decat "fata vazuta". Cine face asta ? Cine nu vrea sa vada fata nevazuta ?

Haideti, un mic efort de constiinta ! Un pic de onestitate. Nu va va sta in gat.

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde ellena » 18 Mai 2010, 21:52

Nu ma refeream neaparat la aur si argint,desi aici ar intra un inel primit de la prietena mea si inelul de logodna.Si au valoare simbolica,sentimentala(nu materiala):dragostea sotului meu fata de mine si sentimentele frumoase dintre mine si prietena mea.Nu vorbeam de incarcarea exagerata cu bijuterii.Ci de exemplu ,de inelul de logodna sau inelul de la prietena mea.Sau de obiecte de lemn care au o valoare culturala si nu materiala,amintind de natura si de portul traditional romanesc.E pacat sa porti ii inflorate si costume traditionale romanesti?
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde protosinghel » 22 Mai 2010, 07:16

1. Dacă e vorba de biserică (ca locaş), aşa cum învaţă Sf. Ioan Gură de Aur, comportamentul şi vestimentaţia noastră trebuie să fie mai decentă şi mai sobră decât în faţa unui împărat pământesc (sau preşedinte de ţară), pt că suntem în Casa Împăratului cerului şi al pământului - Însuşi Dumnezeu. Tot Hrisostom adaugă că în biserică trebuie să nu ieşim în evidenţă unul faţă de altul, pt că cel puţin în Casa Domnului, dar şi peste tot, în faţa lui Dumnezeu toţi sunt egali. Şi dacă la întrunire cu Băsescu poţi merge în haine naţionale, dar nu prea merge în blugi şi cu inele pe fiecare deget, înseamnă că şi în Biserică se poate.
2. Întrucât Dumnezeu este peste tot şi "El nu locuieşte în Temple zidite de mâini omeneşti", ar fi bine să avem acest comportament în toate împrejurările. Mi se pare foarte important criteriul de a nu ieşi în evidenţă (nici cu cele rele / extravagante, dar nici cu cele bune / smerite).

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde ellena » 23 Mai 2010, 21:07

Am inteles!Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri!
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde maria_andreea » 26 Mai 2010, 20:17

Ca să nu te încurci şi să devi scalvul oamenilor, nu voi să spui ceea ce şti celui care nu are cunosştinţă, chiar dacă te întreabă. Numai dacă te forţează, poţi să-i spui. Toţi oamenii trăiesc în neştiinţă. Cînd vei dorii să spui altuia părerea ta sau ceea ce şti, tu vei deveni victimă.
Neştiinţa şi mai cu seamă neştiinţa legii LUi Dumnezeu este de cele mai multe ori din voia proprie. Niciun motiv care invocă neştiinţa nu te absolvă de respectarea legii. Cine spune că nu ştie - adică se preface că nu ştie - nu vrea să ştie. Aşadar, nu spune ce şti, pentru că te ciocneşti de adâncurile sufletului celuilalt, care îl fac să nu ştie. Dacă-i faci cunoscut adevărul, se va oşti împotriva ta şi te va prigoni
De asemenea ai grijă să nu-ţi spui voia ta neînţeleptului. Nu-ţi exprima voia ta, dorinţa ta unui om care nu este serios, adânc. Dacă [nu găseşti un astfel de om atunci faţă de celui căruia îi te destăinui] vei devenii sclav (al patimilor lui).
Arhim. Emilianos Simonopetritul ,Tâlcuiri la Filocalie, vol. 1, Avva Isaia, Cuvinte ascetice.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Ioan Cr » 28 Mai 2010, 20:01

"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde ellena » 21 Iun 2010, 21:09

Este pacat sa ascultam muzica?Nu ma refer la genul de muzica provocatoare sau care exprima lucruri neplacute lui Dumnezeu.Ci la cea care exprima seninatate,dragoste fata de natura si de semenii tai,fata de parintii sau de copilul tau,fata de tot ceea ce inseamna bine si frumos etc...
Este pacat sa le spunem copiilor povesti ca "Alba ca Zapada","Scufita Rosie" etc ?
Este pacat sa ne imbratisam si sa ne sarutam foarte des copiii?
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde danadoina » 21 Iun 2010, 21:16

Este pacat sa ascultam muzica?Nu ma refer la genul de muzica provocatoare sau care exprima lucruri neplacute lui Dumnezeu.Ci la cea care exprima seninatate,dragoste fata de natura si de semenii tai,fata de parintii sau de copilul tau,fata de tot ceea ce inseamna bine si frumos etc...
........
raspuns excelent :
http://www.ortodoxmedia.com/inregistrar ... -si-dansul


si ma gandesc , ca in celelalte conferinte despre familie si educatia copiilor, ale Sfintiei Sale vei gasi si celelalte raspunsuri ... ;)

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde ellena » 21 Iun 2010, 21:30

Din pacate,nu pot deschide acele fisiere.Nu stiu de ce.
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde hodor cristiuc » 21 Iun 2010, 22:58

Este pacat sa razi,?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Ioan Cr » 21 Iun 2010, 23:12

Este pacat sa razi,?
Sa razi prosteste, ca rasul poate exprima si bucurie sanatoasa.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde hodor cristiuc » 26 Iun 2010, 21:30

1 Este pacat sa sfidezi pe cel de langa tine ,dupa ce vezi ca greseste fata de tine sau fata de altcineva?
2Liber-cugetatorii,care nu vor sa se intoarca la credinta cea vie,ortodoxa,pacatuiesc?
3Cel ce considera pe aproapele ,mai nestiutor decat el din mai multe p.d.v.,face pacat?
4Cel ce imprumuta bani de la banca,apoi urmand sa plateasca dobanda,face pacat?
5A presupune ,(fara a sti adevarul),e pacat?
Multumesc si toate bune.

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde ellena » 26 Iun 2010, 22:02

Este pacat ca o femeie sa isi poarte parul tuns scurt?Este pacat ca un barbat sa isi taie parul si barba?

Este pacat ca o femeie sa poarte pantaloni?Este pacat sa purtam maneca scurta vara?Daca da,de ce?

Este pacat sa ucidem animale ca sa ne hranim cu carnea lor?Daca nu,de ce?Si ele sufera si tremura de groaza cand macelarul isi ascute cutitul sau barda.
Ultima oară modificat 28 Iun 2010, 20:13 de către ellena, modificat de 2 ori în total.
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde hodor cristiuc » 27 Iun 2010, 22:59

E cam greu pt. cunoscatori sa raspunda la intrebari simple? iertare.

Avatar utilizator
Mirean
Mesaje:12
Membru din:19 Aug 2009, 19:41
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Mirean » 22 Iul 2010, 19:45

Am şi eu o nedumerire: citisem undeva, în scrierile căruiva monah ortodox, că sinceritatea e o sabie cu două tăiuşuri. Respectiv, că uneori a fi sincer e păcat. Însă nicidecum nu pot înţelege - cînd anume e păcat să fii sincer cu cei din jur?
Sudoarea Robului ce-mi sapă-n piept ieşirea din ţărână, cu picuri mari a preschimbat mormântul în fântână...


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX