Este pacat să...?

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova
Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde IEREU » 22 Iul 2010, 20:51

Din frica sa nu cadem in pacat scrim aceste rinduri, dar cateodata mi se pare ca-L coborim pe Dumnezeu la niste nimicuri de genul: "E pacat sa te speli pe dinti in dimineata cand te impartasesti?" Eu zic ca e obligatoriu sa te speli, ca miroase urit. Dar am si eu o intrebare: E pacat sa bei rachiu, coniac?
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Iul 2010, 21:56

cînd anume e păcat să fii sincer cu cei din jur?
Cred că atunci când urmăm regulilor precum celor al spălării mâinilor (omeneşti, pur formale, reci, seci...) şi lăsăm deoparte aspecte mult mai importante ale vieţii creştine precum iubirea, răbdarea, mila, etc. Adică atunci când în loc să aducem lumină şi dreaptă înţelegere mai degrabă îl tulburăm, "îl inducem în eroare" pe cel faţă de care suntem sinceri. Cu alte cuvinte primează dorinţa ta de a face pe corectul, pe sincerul şi cinstitul în detrimentul suferinţei celuilat, "suferinţă" pt că nu este se respectă ordinea toate la timpul lor, la momentul lor etc.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde hodor cristiuc » 22 Iul 2010, 22:19

Din frica sa nu cadem in pacat scrim aceste rinduri, dar cateodata mi se pare ca-L coborim pe Dumnezeu la niste nimicuri de genul: "E pacat sa te speli pe dinti in dimineata cand te impartasesti?" Eu zic ca e obligatoriu sa te speli, ca miroase urit. Dar am si eu o intrebare: E pacat sa bei rachiu, coniac?
Nu este pacat sa te speli pe dinti in ziua cand te impartasesti.
Nu e pacat sa bei rachiu/coniac,vin sau bere,insa sa nu fie imbuibare si chiar betie(mai ales si cu varsare).
Poate fi pacat cand ai primit sfat sau porunca de la duhovnic,sa nu bei,pt ca "tie personal"nu-ti face bine,daca ai furat,ucis sau
altceva rau ai facut,fiind sub influenta bauturilor alcoolice.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 23 Iul 2010, 00:03

Am şi eu o nedumerire: citisem undeva, în scrierile căruiva monah ortodox, că sinceritatea e o sabie cu două tăiuşuri. Respectiv, că uneori a fi sincer e păcat. Însă nicidecum nu pot înţelege - cînd anume e păcat să fii sincer cu cei din jur?
de pilda, daca ii spuneti unui om aproape deznadajduit, complexat de prostia lui, ca-i prost in fata si il aruncati in deznadejde si el se sinucide(fiind slab in credinta), atunci faceti un pacat de moarte chiar sincer fiind.
Dupa modelul asta se pot face si altele mari pacate...
Ultima oară modificat 31 Mar 2011, 20:32 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
Mirean
Mesaje:12
Membru din:19 Aug 2009, 19:41
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Mirean » 23 Iul 2010, 10:57

De fapt mi-am adus aminte o pildă din pateric, care cred că se referă la întrebarea mea - un deţinut era hăituit de oameni ai legii, spre a fi judecat şi pedepsit cu moartea. Şi un avvă l-a ascuns la el în chilie. Fiind întrebat dacă nu a văzut acel deţinut, el a spus că nu. Astfel scăpîndu-l de la moarte, şi prelungindu-i zilele spre a se mîntui.
Sudoarea Robului ce-mi sapă-n piept ieşirea din ţărână, cu picuri mari a preschimbat mormântul în fântână...

dianomarina
Mesaje:3
Membru din:04 Mai 2011, 17:47
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde dianomarina » 04 Mai 2011, 17:53

este pacat sa ai o relatie cu nepotul iubitului matusii tale??? o eventuala casatorie este posibila?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde protosinghel » 04 Mai 2011, 17:58

este pacat sa ai o relatie cu nepotul iubitului matusii tale??? o eventuala casatorie este posibila?
1. Este păcat să ai o relaţie (sexuală) cu cineva în afara căsătoriei.
2. Este păcat ca mătuşa dvstră să aibă un iubit, dar nu un soţ.
3. În cazul ăsta i-o puteţi lua înainte şi să vă căsătoriţi.
4. Nu va fi nicio problemă dacă şi ea după aceea se va căsători cu iubitul său.
5. Oameni buni, căsătoriţi-vă şi nu curviţi!

dianomarina
Mesaje:3
Membru din:04 Mai 2011, 17:47
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde dianomarina » 04 Mai 2011, 20:32

asta asa e, e pacat sa curvesti, dar stii cum e, unul zice una si altu alta, majoritatea imi spun ca e foarte mare pacat asa ceva, ca trebuie sa renunt ori eu la relatie ori matusa mea. Spun ca e la fel ca si cum ar fi fost 2 frati cu 2 surori... nu stiu ce sa cred.. m-ar interesa sa stiu daca intradevar e asa, persoanele care cunosc regulile crestinismului ortodox imi spun ca e pacat altii spun ca nu, ma intereseaza sa stiu concret daca e sau nu pacat :( traiesc parca cu indoiala asta pe constiinta si m-am decis sa aflu adevarul. ma poate ajuta cineva?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Ioan Cr » 04 Mai 2011, 22:21

ma poate ajuta cineva?
Parintele v-a dat cel mai bun sfat posibil. Cat priveste gradul de rudenie tolerabil in cazul casatoriilor, unii parinti o limiteaza la 3, altii la 10.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde protosinghel » 04 Mai 2011, 23:52

persoanele care cunosc regulile crestinismului ortodox imi spun ca e pacat altii spun ca nu
Unii se dau cu părerea, iar alţii chiar ştiu ceva... Problema este însă simplă: între dvstră şi prieten nu este "amestec de sânge", iar între mătuşă şi iubitul ei de asemenea. Cât priveşte "înrudirea colaterală", ea nu are aceeaşi putere ca cea de sânge şi în cazul dvstră este permisă.
Deci trebuie să reveniţi la cele spuse mai sus.

dianomarina
Mesaje:3
Membru din:04 Mai 2011, 17:47
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde dianomarina » 05 Mai 2011, 12:41

va multumesc pentru raspuns si pentru confirmare! Ma simt deja mult mai bine :)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde protosinghel » 05 Mai 2011, 13:44

va multumesc pentru raspuns si pentru confirmare! Ma simt deja mult mai bine :)
Mergeţi împreună cu prietenul şi vă spovediţi şi veţi simţi adevăratul bine. ;)

Varsanufie
Mesaje:9
Membru din:11 Aug 2011, 21:48
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Varsanufie » 31 Oct 2011, 13:23

Este pacat ca un episcop/monah/preot sa aiba parul vopsit?
Daca un episcop are parul vopsit care ar fi modalitatea prin care sa ii atragi atentia ca nu e tocmai bine, asta in conditia in care este pacat ( desi dupa parerea mea este pacat)

Episcopul se numeste PS Petroniu Florea.
Fotografie facuta in anul 2008 ( se observa ca este carunt) :http://new.bihoreanul.ro/ultima-ora/vic ... ui-2434636
Fotografie facuta in 2011: http://new.bihoreanul.ro/ultima-ora/vic ... ui-2434636

Varsanufie
Mesaje:9
Membru din:11 Aug 2011, 21:48
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Varsanufie » 31 Oct 2011, 13:25

poza din 2011 se gaseste la adresa: http://www.caietesilvane.ro/viewpicture ... idpic=1004

Constantinos

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Constantinos » 31 Oct 2011, 19:15

Este pacat, in mod direct nu i-as atrage atentia . Deocamdata gandesc ca daca nu pot sa spun oricui de pe strada ca este pacat sa fie vopsit (un rocker , emo poate sa te ia la pumni ) nici unui preot , episcop sau la altcineva nepericulos nu-i voi spune. Se poate ca Petroniu Florea sa fi fost vopsit in 2008 si acum sa nu mai fie. Se va gasi cine sa-i trimita un mail cu argumente puternice ca sa nu-si mai varuiasca mormantul ?

Varsanufie
Mesaje:9
Membru din:11 Aug 2011, 21:48
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Varsanufie » 31 Oct 2011, 20:43

este destul de ''periculos'' PS Petroniu deoarece a pus o intrebare ,, ciudata'' unor jurnalisti si anume: Vreti sa va batem??/
http://stirileprotv.ro/stiri/social/cum ... spund.html ( la secunda 25 este momentul in care pune intrebarea, 100% vocea Preasfintiei sale)

motiv pt care cred ca o ''confruntare'' fata catre fata , de a aduce argumente ca o astfel de purtare este una neconforma cu statutul de monah si episcop cu Preasfintia Sa , nu ar fi una prietenoasa...

CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde CristinaThenewone » 08 Noi 2011, 16:36

Am cateva intrebari.

La prima cam simt raspunsul si cu inima dar sa zic ca l-am gasit intr-un fel si cu ratiunea, insa, cum exista si varianta de a fi amagiti de Cel Rau, lucru la care el se pricepe de minune, imi zic ca un raspuns argumentat pe scrierile Sf Parinti ar face multa lumina, atat in mintea mea cat si a celor care si-au pus aceasta intrebare. Intrebarea mea nu este nici un vitala dar nici lipsita de importanta, totusi. Anume: este pacat sa facem treburi in gospodarie in sarbatori, inclusiv Duminica? Poate ca acum depinde si de sarbatori, de importanta lor...sau poate nu. Spre exemplu, poate una e sa faci treaba in timpul unei sarbatori a unui Sfant sau a Maicii Domnului si poate ca alta e in Ziua de Paste (desi, pt ca tine 3 zile nu ai cum sa nu faci treaba, nici de data aceasta). Nu mai stiu pe unde am citit ca imparatul Constantin cel Mare ar fi spus ca nu se gaseste un alt timp mai prielnic pt muncile agricole decat duminica si ca omul poate si e bine sa munceasca atunci. Sau, mai gandeasc ca noi, crestinii, nu avem de ce sa tinem sarbatoarea in modul evreilor, numai ei ar avea, poate, obligatia de a ramane pasivi in acele zile (zic poate, pt ca nu stiu daca si evreii ortodocsi fac la fel).

Cat despre mine, nu stiu cum se face ca atunci cand ma intorc de la biserica, sau si cand nu ma duc dar se tine liturghie (inclusiv in timpul saptamanii nu doar Duminica), parca ma umplu de energie, de un soi de bucurie si am chef sa fac treaba, fac cu mai multa placere parca. Si fac fara sa stau pe ganduri, dar uneori, imi mai vine in minte vorbele tatalui meu, pe care si el le-a auzit de la mama lui, care a fost crescuta in manastire, si anume: ca e pacat sa faci treaba, spre exemplu sa cosi in acea zi. Ea cand afla ca era sarbatoare dupa ce s-a intamplat sa coase ceva, se intorcea acasa si descosea ce cususe. Cand mi-a povestit tata, mi s-a parut un soi de ,,cumplit mestesug de tampenie” vorba lui Creanga, adica muncea de doua ori, de doua ori ar fi incalcat regula. Insa nu e bine sa ma grabesc sa judec eu, caci zicea bine Sf Ap Pavel cand se adresa Bisericii (oamenilor) despre mancarurile curate si cele necurate, ca unele lucruri tin de constiinta fiecaruia: “Toate sunt curate celor curaţi, iar celor necuraţi şi conştiinţa şi toate le sunt spurcate” (Tit 1, 15), sau ca nu e bine sa smintesti pe cel slab, de asemenea necurate sunt cele ce ies din inima: furtisaguri, minciunile, etc etc.

Il mai auzeam cateodata si pe tata zicand ca nu prea e bine sa spal rufe nici macar la masina de spalat automata, numai ideea il deranja. Dar eu tot ca mine faceam... Poate o fi fost bine poate nu...

A doua intrebare : Este interzis femeilor aflate la sorocul lor lunar sa intre in biserica ? Sf Atanasie cel Mare spune ca nu este pacat acest lucru, ba chiar ar fi o inselaciune de la Diavol daca nu s-ar mai duce la biserica, ar fi o pierdere pt suflet. Subiectul a fost dezvoltat dar nu pe deplin clarificat aici : http://www.parohiamacin4.org/menstruatia.htm
http://www.moldovacrestina.net/biserici ... menstrual/

Am intrebat un Pr din zona in care locuiesc. Mi-a zis ca ar fi mai bine sa nu intru in Biserica in acea perioada.

In Grecia (povestea cineva pe net) si la cateva biserici si manastiri din Romania, Preotii le da voie sa intre in biserica, dar nu le impartasesc, nu mai stiu sigur daca le si miruiesc, sau daca le da voie sa se atinga de icoane. Si cand zice ca le da voie sa intre in biserica nu stiu daca se refera doar la pronaos.

Apropo de atingerea de lucruri Sfinte sau de administrarea Sf Taine: e voie ca femeia in acea perioada specifica sa se unga cu untdelemn de la Sf Maslu ? (nu doar cu cel pus de crestini pe masa, ci si cu cel din candela aflata langa Preot- caci la finalul Maslului se obisnuieste sa se daruiasca un betisor cu vata inmuiat in acel ulei). Sau sa participe la slujba Sf Maslu ? Dar sa se spovedeasca ? Iar de impartasit probabil cand i se va sfarsii sorocul...sau mai sunt si exceptii de la regula in functie de necesitate, urgenta? Am vazut ca in VT scopul nu scuza mijloacele: cand era sa cada capacul Chivotului Legii si cineva care nu era Pr a prins capacul, el a fost omorat pe loc de catre Dumnezeu (sincer, cand am citit asta m-am smintit, L-am judecat pe Dumnezeu si nu a fost bine, am simtit-o pe propria-mi persoana). Din momentul in care a venit Iisus pe pamant si a aparut NT mai ramane atat de rigida legea ? Se acorda circumstante atenuante ori pogoraminte ?

Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu intrebarile mele, dar ce sa facem...trebuie sa aflam de undeva raspunsul...Si nadajduiesc ca de aici o sa primesc un raspuns pertinent, poate chiar argumentat pe scrierile Sf Parinti.

Multumesc anticipat!

Doamne ajuta!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 08 Noi 2011, 23:13

La prima întrebare: În Duminici şi sărbători, cele cu cruce roşie în calendar, Biserica a stabilit ca lucrarea fizică, în cele materiale, adică pt trup, să fie schimbată cu una duhovnicească, a rugăciunii, a lecturii, a facerii de bine pt aproapele, a faptelor bune, aşa cum şi ap Pavel strângea ajutoare pt fraţii nevoiaşi în zii de Duminică...
Nu este un păcat a face cele de strictă necesitate existenţei trupeşti, gătirea la bucătărie sau chiar şi altele, atunci când suntem constrânşi de timp, pt că suntem sub harul libertăţii nu al robiei la litera legii.

Depinde ce anume numiţi treburi in gospodărie, dacă vă referiţi la a da de mâncare la animale, sau a gătii la bucătărie, dacă nu aţi avut timp, sau a pregătii ceva la bucătărie pt a doua zii la servici, să zic, nu este un păcat.
Dar ceea ce se întâmplă în sudul ţării, anume, Duminica şi sărbătorile se lucrează în gospodărie şi la câmp mai mult ca în celelalte zile obişnuite, atunci da este un păcat, şi încă foarte mare.
Iar la a doua întrebare nu aţi cititaici, sau aici?
Cu mult respect.

CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde CristinaThenewone » 09 Noi 2011, 00:52


Dar ceea ce se întâmplă în sudul ţării, anume, Duminica şi sărbătorile se lucrează în gospodărie şi la câmp mai mult ca în celelalte zile obişnuite, atunci da este un păcat, şi încă foarte mare.
Referitor la prima mea intrebare...Daca se duc oamenii Duminica sau de sarbatori la biserica si apoi pe camp sa munceasca, pt ca in restul saptamanii poate au servici si nu le mai ramane suficient timp pt agricultura, e pacat ? Am vazut ca cineva a primit raspuns ca nu ar fi pacat sa-si lucreze gradina cu flori Duminica, activitate pe care o facea pt destindere. Sau in cazul in care cineva lipseste de la biserica in cateva zile de sarbatoare din acea luna si se duce sa munceasca pamantul e pacat, desi in restul sarbatorilor a fost prezent ? Poate ca in timp ce munceste se roaga, nu stiu, zic si eu...Momentan nu am nici un teren pe care sa imi intind macar o patura...stau la bloc. Dar nu se stie niciodata si oricum sunt curioasa sa aflu cum e bine, care e optica...
Iar la a doua întrebare nu aţi cititaici, sau aici?
Recunosc ca nu am citit acolo, nu le-am vazut. Iar cand am cautat eu pe google despre acest subiect (cu cateva luni bune in urma) nu m-a dat la acele pagini (n-oi fi cautat eu suficient,nu stiu, dar tare as fi fost curioasa sa aflu mai multe in acea vreme). O sa citesc cu interes. Multumesc ca mi-ati indicat locul!

Scuze daca mesajul meu anterior a obosit pe cineva prin lungimea lui.

Multumesc inca o data pt raspunsuri!
Doamne ajuta!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 09 Noi 2011, 14:42

Am vazut ca cineva a primit raspuns ca nu ar fi pacat sa-si lucreze gradina cu flori Duminica, activitate pe care o facea pt destindere. Sau in cazul in care cineva lipseste de la biserica in cateva zile de sarbatoare din acea luna si se duce sa munceasca pamantul e pacat, desi in restul sarbatorilor a fost prezent ? Poate ca in timp ce munceste se roaga, nu stiu, zic si eu...
Activitatea pt destindere se poate face mai bine la biserică, iar lucrarea ''grădinii'' cele din inăuntru este foarte necesară şi chiar recomandată.

DUMINICA

708.- Duminica este ziua Domnului, ziua intaia a saptamanii sau a opta, adica cea dupa sambata, ca a opta este ziua de odihna a crestinilor, care traiesc dupa noul legamant profetit de Ieremia (31,31-33), si implinit de Iisus prin moartea si invierea Sa (Matei 28,1-6; Marcu 6,12; Luca 24,1; Ioan 20, 1-19). Sfantul Duh s-a pogorat Duminica (F. Ap. 2,1-5). Apostolii au serbat Duminica (F. Ap. 20,7; I Cor. 16,1; Apoc. l-io). Duminica nici nu se posteste in zilele de caslegi, iar in timpul posturilor, in dumineci se face o usurare a postului. Sambata are intaietatea fata de celelalte zile ale saptamanii in amintirea creatiunii naturii, dar nu se serbeaza; insa dumineca se serbeaza in amintirea rascumpararii omului, ca o creatiune noua, mai cinstita decat materia sambetei. De aceea, si slujba bisericeasca si obligatiile fiecarui crestin, de a se ruga si a lauda pe Dumnezeu este mai mare decat o zi inchinata speciala cinstirii lui Dumnezeu. "Iar daca cineva ar aduce ca motiv ocupatia sa, pentru a nesocoti slujba bisericii, pricinuind, pricinuiri intru pacate (Ps. 140, 4), unui ca acesta trebuie sa stie ca pentru crestini, meseriile sunt lucruri de a doua mana, iar indatorirea de capetenie este slujba lui Dumnezeu (in ziua duminicii)". -Const. Ap. II, 60.

Este, (păcat=îndepărtare de Dumnezeu) lucrarea în zii de Duminică şi sărbători!
Cu mult respect.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX