Rostul suferintei in gandirea ortodoxa

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
Rostul suferintei in gandirea ortodoxa

Mesaj necititde Ioan Cr » 01 Aug 2010, 16:08

De ce Dumnezeu fiind bun si iubitor, ingaduie sa suferim? Care suferinta trebuie acceptata? Suferinta poate fi si pierzatoare? Suferinta proprie si suferinta aproapelui pe cantar: daca poate fi acceptat sacrificiul aproapelui atunci cand si-l doreste (faimoasa mama cu sapte fii jupuiti de vii pentru Dumnezeu, episod din VT si luat ca exemplu de virtute crestina de catre Sf. Pavel).

NOTĂ: Subiect inspirat din discuţiile "Păcatele părinţilor" şi "Despre ideea unui Dumnezeu mai bun"
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Rostul suferintei in gandirea ortodoxa

Mesaj necititde maria_andreea » 01 Aug 2010, 16:27

De ce Dumnezeu fiind bun si iubitor, ingaduie sa suferim?
Pentru că la adevăratul creştin suferinţa nu este asociată cu tristeţea şi cu deznădejdea ci cu bucuria unei cununii mai mari care ii se pregăteşte, cu bucuria că îndura ceva care să arate iubirea sa pt Domnul.

Creştinii trebuie să treacă prin foc şi prin apă să fie lămuriţi, să le fie dovedită credinţa, să poate devenii mai profunzi, să renunţe la binele propriu (la eul lor) pt a-i face loc Duhului Sfânt.

Suferinţa acolo unde este bărbăţie (voinţă de a lupta, de a se ruga, de a răbda) devine mîntuire dacă nu poate devenii şi cale de pierzare...

Mă iertaţi că am început eu. Rog pe ceilalţi să ne spună ceva încurajator despre suferinţă din cele pe care le ştiu.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

floring
Mesaje:12
Membru din:25 Oct 2010, 13:41
Confesiune:ortodox

Re: Rostul suferintei in gandirea ortodoxa

Mesaj necititde floring » 27 Oct 2010, 12:04

suferinta este medicamentul pe care Dumnezeu ni-l administreaza cu dragoste pentru a ne indrepta.

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: Rostul suferintei in gandirea ortodoxa

Mesaj necititde PanainteGabriel » 18 Mai 2011, 12:13

O carte foarte buna despre Familie in general, dar si despre suferinta din cadrul familie este "Viata de familie-Paisie Aghioritul".In aceasta carte, Paisie spune ca Dumnezeu ingaduite celor fara virturi suferinta, ca prin aceasta sa-si spele unele pacate.Tot el mai spune ca sufletul este ca aurul, iar suferinta il curata de unele pacate.
In Ortodoxie, suferinta sau boala in general inseamna mijloc de izbavire de pacate, daca cel in cauza intelege rostul acesteia.Daca cel in cauza nu intelege ca aceasta suferinta este mantuitoare, el se va intrista si va intelege gresit, faptul ca Dumnezeu nu este cu el; Acest l-a parasit si l-a lasat in "voia soartei".
Profesorul meu de romana, spunea ca un fericit este acela care a inteles scopul vietii dar si greutatile si barierele ei.Punand intr-o forma ortodoxa aceasta idee, un ortodox fericit este acela care intelege ca scopul vietii este mantuirea sa iar greutatile si barierele vietii sunt mantuitoare, izbavitoare de pacate, sunt pentru calirea sufletului. :roll:
Astfel, putem cataloga suferinta ca o forma de calire a sufletului; etape bine stabilite pentru a "upgradarea" sufletului. :P
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Rostul suferintei in gandirea ortodoxa

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Mai 2011, 13:49

CHEMAREA prin necazurile vieţii. Levitic 26:
3. Dacă veţi umbla după legile Mele şi veţi păzi poruncile Mele şi le veţi împlini.
4. Vă voi da ploaie la vreme, pământul îşi va da roadele sale şi pomii roadele lor.
5. Treieratul vostru va ajunge până la culesul viilor, culesul viilor va ajunge până la semănat; veţi mînca pâinea vostră cu mulţumire şi veţi trăi în pământul vostru fără primejdie.
6. Voi trimite pace pe pământul vostru şi nimeni nu vă va tulbura: voi alunga fiarele rele din pământul vostru şi sabia nu va trece prin pământul vostru.
7. Veţi alunga pe vrăjmaşii voştri şi vor cădea ucişi înaintea voastră.
8. Cinci din voi vor birui o sută, şi o sută din voi vor prigoni zece mii, şi vor cădea vrăjmaşii voştri de sabie înaintea voastră.
9. Căuta-voi spre voi şi vă voi binecuvânta: roditori vă voi face, vă voi înmulţi şi voi fi statornic în legământul Meu cu voi.
10. Veţi mânca roadele de anii trecuţi şi veţi da la o parte pe cele vechi, pentru a face loc celor noi.
11. Voi aşeza locaşul Meu în mijlocul vostru şi sufletul Meu nu se va scârbi de voi.
12. Voi umbla printre voi, şi voi fi Dumnezeu vostru şi voi veţi fi poporul Meu.
...
14. Iar dacă nu mă veţi asculat şi nu veţi împlini aceste porunci ale Mele;
15. De veţi dispreţui aşezămintele Mele şi de se va scârbi sufletul vostru de legile Mele, călcând legământul Meu.
16. Atunci am să mă port şi Eu cu voi aşa: voi trimite asupra voastră groază, lingoarea, frigurile de care vi se vor secătui ochii şi vi se va istovi sufletul. Veţi semăna seminţele voastre în zadar şi vrăjmaşii voştri vi le vor mânca.
17. Îmi voi întoarce faţa Mea împotriva voastră şi veţi cădea înaintea vrăjmaşilor vostrii, ei vor domnii peste voi şi veţi fugi, când nimeni nu vă va prigoni.
18. Dacă nici după toate acestea nu Mă veţi asculat, atunci înşeptit voi mări pedeapsa pentru păcatele voastre.
19. Voi frânge îndărătnicia voastră cea mândră şi cerul vostru îl voi face ca fierul, iar pământul vostru ca arama.
20. În zadar vă veţi cheltui puterile voastre, că pământul vostru nu-şi va da roadele sale, nici pomii din ţara voastră nu-şi vor da poamele lor.
21. Dacă însă şi după toate acestea, veţi umbla împotriva Mea şi nu veţi vrea să mă ascultaţi, atunci înşeptit vă voi adăuga lovituri pentru păcatele voastre.
22. Voi trimite fiarele câmpului asupra voastră, care vă vor lipsi de copii; vor prăpădii vitele voastre şi pe voi vă voi împuţina, încât se vor pustii drumurile vostre.
23. Şi dacă nici după acestea nu vă veţi îndrepta, ci vă veţi purta împotriva Mea,
24. Atunci şi Eu voi veni cu urgie asupra vostră şi vă voi lovi înşeptit pentru păcatele vostre:
25. Voi aduce asupra vostră sabie răzbunătoare ca să răzbune legământul Meu. Iar dacă vă veţi ascunde în oraşele voastre, voi trimite molimă asupra vostră şi veţi fi daţi în mâinile vrăjmaşului.
26. Pâinea care vă hrăneşte, o voi lua de la voi; zece femei vor coace pâine pentru voi într-un cuptor, şi vor da pâinea voastră cu cântarul şi veţi mânca şi nu vă veţi sătura.
27. Dacă însă nici după acestea nu Mă veţi asculta şi veţi călca împotriva Mea,
28. Atunci şi Eu cu urgie voi veni asupra voastră şi vă voi pedepsi înşeptit pentru păcatele voastre:
29. Veţi mânca carne de om; trupurile fecioarelor şi fetle voastre feţi mânca.
30. Dărâma-voi înălţimile vostre şi voi strica stâlpii voştri şi voi împrăştia oraşele vostre sub dărâmăturile idolilor şi se va scârbi sufletul Meu de voi.
31. Oraşele vostre le voi preface în ruine, voi pustii locaşurile vostre cele sfinte şi nu voi mirosi mireasma jerfelor vostre,
32. Pustii-voi pământul vostru, aşa încât să se mire de el şi vrăjmaşii voştri, care se vor aşeza într-însul;
33. Iar pe voi vă voi risipi printre popoare; în urma vostră Îmi voi ridica sabia şi va fi pământul vostru pustiu şi oraşele vostre dărâmate.
...
36. Celor ce vor rămâne dintre voi, le voi trimite în inimi frica în pământurile vrăjmaşilor lor, până şi freamătul frunzei ce se clatină îi va pune pe fugă şi vor fugi ca de sabie şi vor cădea când nimeni nu-i va prigoni.
37. Se vor călca unul pe altul, ca cei ce fug de sabie, când nimeni nu-i va urmări, şi nu veţi avea putere să vă împotriviţi vrăjmaşilor voştri.
38. Veţi pieri printre popoare şi vă va înghiţi pământul vrăjmaşilor voştri.
39. Iar cei ce vor rămâne dintre voi se vor usca pentru păcatele lor în pământurile vrăjmaşilor vostri şi se vor usca şi pentru păcatele părinţilor lor.
40. Atunci îşi vor mărturisi fărădelegile lor şi fărădelegile părinţilor lor, cum au săvârşit ei nelegiuiri împotriva Mea şi au mers împotriva Mea.
41. Pentru care şi Eu am venit cu urgie asupra lor şi i-am dus în pământul vrăjmaşilor lor; atunci se va supune inima lor cea netăiată îmrejur şi atunci se vor căi ei pentru nelegiuirile lor.
42 Şi Eu îmi voi aduce aminte de legământul Meu cu părinţii lor: Iacov, Isaac şi cu Avraam şi de pământ Îmi voi aduce aminte.
Cred că atitudinea nostră faţă de rugăciune mereu trebuie să fie ca a fetiţei care s-a dus împreună cu cei ai casei să se roage pentru ploaie, iar ea a luat cu sine şi o umbrelă: crezând că Dumnezeu va trimite ploaie ...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Rostul suferintei in gandirea ortodoxa

Mesaj necititde Octav » 23 Mai 2011, 23:28

Cred că atitudinea nostră faţă de rugăciune mereu trebuie să fie ca a fetiţei care s-a dus împreună cu cei ai casei să se roage pentru ploaie, iar ea a luat cu sine şi o umbrelă: crezând că Dumnezeu va trimite ploaie ...
- buna comparatie )

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Rostul suferintei in gandirea ortodoxa

Mesaj necititde valercosma » 25 Mai 2011, 11:37

Ar trebui sa privim suferinta cu optimism, avand argumente din Sf. Scripturi din care amintesc doua: "nici o ispita , care sa nu fi fost potrivita cu puterea omeneasca. Si D-zeu, care este credincios nu v-a ingadui sa fiti ispititi peste puterile voastre,caci impreuna cu ispita a pregatit si mijlocul ca sa iesiti din ea, ca s-o puteti rabda" ,1 Cor.10,13, si, " Eu stiu gandurile pe care le am cu privire la voi, zice Domnul, ganduri de pace si nu de nenorocire, ca sa va dau UN VIITOR SI O NADEJDE" Ieremia, 29,11;


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX