VIATA IN MANASTIRI

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău
Re: VIATA IN MANASTIRI

Mesaj necititde Veronika » 07 Apr 2012, 21:20

Veronika, vrei să te faci maică? :) Dacă te vei face şi o vei duce la bun sfârşit, aşa cum vrea Dumnezeu, vei avea bucurie veşnică!
:
În primul rând vreau să menţionez, că nu e bine să-şi dezvăluie cineva dorinţele proprii public, şi în al doilea rând, nu cred că îl interesează pe cineva viaţa mea personală.
Pot să vă zic doar, că am o admiraţie şi o dragoste deosebită faţă de monahi în general, şi sunt uneori curioasă de a afla anumite lucruri despre nevoinţa lor, dar asta nu înseamnă că dacă adresez mai multe întrebări legate de monahism, ar trebuie să fiu percepută ( înţeleasă) la moment ca o viitoare "maică", contează să îndeplinesc poruncile, iar celelalte, timpul le va arăta, pt că mulţi se grăbesc să facă pasul ăsta, dar cînd auzim cuvintele Mântuitorului: Mulţi vor fi chemaţi, dar puţini aleşi", ne pune pe gânduri. Trebuie să avem o pregătire serioasă şi o chemare aprinsă. Eu v-am înţeles exprimarea părinte, :) aşa că vă rog să nu vă supăraţi, şi vă mulţumesc pt osteneala depusă. M-am bucurat mult, cînd am văzut răspunsurile afişate.
Şi pentru ajunge la bucuria veşnică aşa cum aţi menţionat mai sus, e nevoie de multă osteneală, smerenie, tăierea voii, şi de multă curăţie atât trupească cât şi duhovnicească, iar eu sunt încă departe de virtuţile astea... :-?
Este prematur să te îngrijeşti de aşa ceva, Veronika, îţi va spune stareţa la timpul potrivit ce să faci...
Da, întradevăr am ajuns cam departe, mă iertaţi...

OLGA

Re: VIATA IN MANASTIRI

Mesaj necititde OLGA » 09 Apr 2012, 09:40

Ştiu că un monah ( monahie) după slujba de călugărie, trebuie să stea 3 zile în biserică. Şi în legătură cu acest eveniment impresionant, am cîteva întrebări :
1. Care este programul lor de rugăciune în aceste zile?
2. Care este hrana lor zilnică?
3. Cine alege "naşul" de călugărie şi ce responsabilităţi are el faţă de canditat?
4. În anumite momente de încercare şi ispite, monahul trebuie să ceară ajutor, de la stareţ (ă), sau de la părintele spiritual care la condus spre al doilea botez?

La moment, doar aceste întrebări mi-au venit în minte, dacă mai sunt şi alte lucruri importante şi interesante săvîrşite în biserică, rog mai ales pe părinţii ieromonahi care au trecut prin astfel de mister :x1 , să-şi amintească puţin de clipele cele mai frumoase din viaţa lor, şi să ne împărtăşească şi nouă cîte ceva.
Conştientizez, că bucuria sufletească din interior nu se poate explica, dar spuneţi-ne lucrurile de care ar trebui să ţină cont acei, care poate cîndva vor avea chemarea şi dragostea de a primi cinul îngeresc; Atît cît e posibil... Vă mulţumesc şi iertaţi de îndrăzneală. :x7
Din fericire, am văzut şi eu o maică în "acele trei zile". Parcă era făcută din lumina adusă şi la biserica din satul meu, anul trecut, de la Ierusalim.

Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău

Re: VIATA IN MANASTIRI

Mesaj necititde Veronika » 29 Mai 2012, 21:44

Doamne-ajuta! As dori sa dezbatem un subiect-VIATA ACTUALA IN MANASTIRI!
Mânãstirea este tinda raiului, este casa lui Dumnezeu, este poarta cerului si locul împlinirilor. Asa trebuie sã fie o mânãstire!
Frumoase cuvinte spuse despre mănăstire. Eu aş descrie în felul acesta, mănăstirile de pe vremea Sf. Părinţi, pentru că în prezent monahismul e foarte decăzut.
Aş vrea să aflu dacă e posibil, care este cauza decăderii monahismului în zilele noastre şi ce i-ar putea ajuta pe monahi să ajungă la nivelul înalt duhovnicesc pe care l-au avut Sf. Părinţi?
Dacă s-ar interzice intrarea femeilor în mănăstire de călugări, şi invers, ar spori râvna şi curăţia sufletească a călugărilor?
Ce era în trecut, şi ce lipseşte în prezent într-o obşte monahală?

OLGA

Re: VIATA IN MANASTIRI

Mesaj necititde OLGA » 29 Mai 2012, 22:52

Doamne-ajuta! As dori sa dezbatem un subiect-VIATA ACTUALA IN MANASTIRI!
Mânãstirea este tinda raiului, este casa lui Dumnezeu, este poarta cerului si locul împlinirilor. Asa trebuie sã fie o mânãstire!
Frumoase cuvinte spuse despre mănăstire. Eu aş descrie în felul acesta, mănăstirile de pe vremea Sf. Părinţi, pentru că în prezent monahismul e foarte decăzut.
Aş vrea să aflu dacă e posibil, care este cauza decăderii monahismului în zilele noastre şi ce i-ar putea ajuta pe monahi să ajungă la nivelul înalt duhovnicesc pe care l-au avut Sf. Părinţi?
Dacă s-ar interzice intrarea femeilor în mănăstire de călugări, şi invers, ar spori râvna şi curăţia sufletească a călugărilor?
Ce era în trecut, şi ce lipseşte în prezent într-o obşte monahală?
Eu cred că mai demult, oamenii care mergeau la mânăstire erau mult mai pregătiţi pentru viaţa de mânăstire.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: VIATA IN MANASTIRI

Mesaj necititde protosinghel » 16 Iun 2012, 18:32

Oamenii au fost aceeaşi, şi în sec. IV şi în sec. XX. Diferenţa era în duhuhul pe care-l crea stareţul şi cu părinţii mai în vârstă (mai ales când stareţul însuşi nu era în vârstă şi asta se întâmpla destul de des). Dacă astăzi un băiat sau o fată de la ţară intră în mănăstire şi vede un lux la care nici nu a visat fiind în casa părintească, ce să înveţe el de acolo?

Mănăstirile trebuie să aibă un duh retras, de isihie, fără amestec cu lumea, iar în ele să intre doar oameni care sunt gata să urce la cer, lăsând tot ce-i pământesc. Într-o ţară precum România pot există şi 3-4 mănăstiri şi călugări mai cărturari, care să aibă şi ocupaţii misionare şi cărturăreşti. Dar şi în fruntea acestor aşezăminte trebuie să stea oameni harismatici, care să ştie să găsească locul fiecăruia. Nici în restul mănăstirilor, nu trebuie încurajată prostia, ci din contra insistat pe studiul biblic şi patristic. Dar este greşit, după cum spune pr. Emilianos Simonopetritul, să permiţi sau să trimiţi călugării şi maicile la studii de tot felul. Studiile se fac până la mănăstire, dar dacă ai intrat, deja începe şcoala vieţii mănăstireşti, aşa cum a avut-o pr. Cleopa, de exemplu. La Simonos Petras nu te primeşte până nu-ţi termini studiile începute, dar dacă ai intrat - Amin.

Cam aşa-i şi cu celelalte aspecte. Multe sunt de discutat, dar nu prea ai cu cine...

AugustinZaborosciuc
Mesaje:6
Membru din:16 Iun 2012, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:Ieromonah

Re: VIATA IN MANASTIRI

Mesaj necititde AugustinZaborosciuc » 16 Iun 2012, 20:35

Iertata sa-mi fie indrazneala. Am citit multe postari si nu pot sa nu spun si eu ceva referitor la cele scrise. Am observat in ultimul timp dorinta multora de a discuta despre manastiri si viata in ele . Nu spun ca-i rau lucru, dar un pic ma amuza. Oamenilor le place sa auda, sa vada si chiar sa simta stari neobisnuite pline de mister si de asta, cred, insista sa intre si in acest "univers" pe care eu il consider ca o "sfanta sfintelor". Fratilor! Cautati sa aflati ceva bun, ca e binevenit lucru, dar sa stiti ca veti cunoaste numai cele pe care le puteti "ruguma" si nimic mai mult ... . Iar viata monahilor care uneori e plina de urcusuri si caderi, ispite si biruinte, socot ca pot sa o discute si chiar s-o judece numai cei care singuri "greutetea si zaduful zilei". Iertati-ma, dar stiu ce spun. Din mica mea experienta pot sa va spun ca viata in manastire e o TAINA. Precum o Taina savarsita de preot cineva o vede ca un simplu ritual, dar caatare este de fata Hristos Savarsitorul Tainelor, asemenea si-n manastire cineva poate sa vada doar lucrurile si viata zilnica cu problemele ei, dar dupa dreptate e mult mai adanca si plina de Adevar ... . Depinde de fiecare din noi cum ne apropiem de ea ..... .

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: VIATA IN MANASTIRI

Mesaj necititde Anthropos » 16 Iun 2012, 23:38

Şi eu sunt de acord că babele, cu sentimentalismele şi cu viziunile lor în roz, ar trebui să se abţină de la comentarii. Dar pr. Petru, care are totuşi ceva ani de mănăstire plus experienţa Sfîntului Munte, cred că a atins un subiect foarte actual şi dureros.
Şi eu am stat mai mulţi ani în mănăstire, cînd am învăţat la Zăbriceni şi-mi plăcea viaţa monahilor de acolo, dar mi-am dat seama că nu e şi pentru mine. Călugării de acolo nu aveau şi nu au nici acum banii lor, telefoane mobile sau maşini particulare, aşa cum se întâmplă prin alte mănăstiri. Rînduiala este destul de bună şi cei care nu ştiu de ce vor la mănăstire renunţă destul de repede, cu mult înainte de a îmbrăca haina neagră.
Pe sfinţia voastră, părinte Augustin, eu vă apreciez, chiar dacă nu mă ştiţi. Şi aşa-i mai bine. Şi ceea ce aţi spus este corect şi adevărat, dar să nu ne ascundem totuşi după deget. Ierarhii noştri n-au viziuni monahale sănătoase. Majoritatea stareţilor la fel. Ideea de „ascultare” e folosită de multe ori abuziv şi diabolic chiar; mai ales în mănăstirile de maici. Probleme sunt multe. Dar şi bucuriile monahilor sunt altele decât cele ale oamenilor din lume. E o altă trăire sau cel puţin la o altă intensitate. Vai de cei care-i judecă pe monahi!!!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: VIATA IN MANASTIRI

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Iun 2012, 13:02

Există o singură viaţă: în Hristos, fie că locul e mai retras de lume (în Mănăstire) fie că e în lume. Dacă duci o viaţă în Hristos nu te mai interesează ce fac vecinii (sau cei din alt loc: Mănăstire sau lume) pentru că Împărăţia lui este aceeaşi şi se află, fără discriminare, dacă iubeşti (cu toată inima, cu tot cugetul, cu toată puterea), nădăjduieşti, crezi. Acum problema e poţi iubi pe Dumnezeu cu toată inima, cu tot cugetul, cu toată puterea înconjurat de cele ale lumii, de forţa atitudinilor, acţiunilor care nu au nimic în comun cu duhul Lui Hristos?
Deci duhul Lui Sfânt lucrează în inimile smerite din orice loc s-ar afla, însă problema e că omul prefră să piardă timpul cu grija de mântuirea altora decât pentru a sa şi de aici subiectele: viaţa în Mănăstire, cei de acolo sunt net inferiori/superiori celorlalţi etc.

Oameni buni haideţi să trăim, să iubim desăvârşit şi atunci toate problemele acestea se vor termina lăsând timp pentru găsirea soluţiilor la provocările de azi care ameninţă mântuirea maselor.

Legat de misterul pe care îl caută unii în Biserică, în Mănăstire cred că e o insultă adusă Lui Dumnezeu şi nici nu merită comentat sau aplecată atenţia asupra.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

AugustinZaborosciuc
Mesaje:6
Membru din:16 Iun 2012, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:Ieromonah

Re: VIATA IN MANASTIRI

Mesaj necititde AugustinZaborosciuc » 17 Iun 2012, 13:41

Poate n-ar trebui sa spun (pentru ca Domnul e Cel care numara zilele si anii) dar sunt in manastire de aproape doua decenii si desigur sunt la curent cu toate cele ce se intampla. Nici n-am spus ca trebuie sa ne ascundem dupa deget sau sa camuflam niste lucruri, doar ca am amintit ca multi se avanta spre judecati si pareri, insa, cum spune par. Petru, nu prea ai cu cine discuta ... Necatand la toate negativele (si credeti-ma sunt destul de multe) vreau sa va spun ca avem in manastiri EROI ai DUHULUI pe care nimeni nu-i cunoaste, nici chiar cei cu care-si impart gandurile si bucata de piine ... Iertati-ma, dar spun inca o data: stiu ce vorbesc.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: VIATA IN MANASTIRI

Mesaj necititde protosinghel » 17 Iun 2012, 14:42

Eu de la bun început n-am înţeles ce a vrut să afle iniţiatorul acestui topic. Şi acum văd că suntem pe linii paralele, care conform regulilor matematice, nu se pot intersecta niciodată. De aceea voi închide acest topic. Dacă vor apărea întrebări concrete vizavi de viaţa monahală, acestea pot fi adresate în subiecte noi sau în unul din cele deja existente.
Iar pe părintele Augustin îl invit şi în compartimentul de LITURGICĂ.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron