Despre ascultare

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje
Re: Despre ascultare

Mesaj necititde anastasys » 12 Oct 2012, 13:20

1. Până unde poate merge ascultarea?
2 Dacă un monah/ie are ca duhovnic un părinte dintr-o altă mănăstire, iar stareţul/a îi dă o ascultare care nu este aprobată de duhovnic ce trebuie să facă fratele/sora? De cine să asculte? E posibil ca stareţul să îl dea afară din mănăstire pentru neascultare?
3. Dacă nu are o părere bună monahul despre stareţul mănăstirii, adică dacă nu are o viaţă duhovnicească potrivită vieţii monahale stareţul, adică are o viaţă-gândire mai mult mirenească, ce să facă fratele? Să caute altă mănăstire cu stareţ îmbunătăţit?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde protosinghel » 12 Oct 2012, 13:33

1. Până unde poate merge ascultarea?
Până la capăt, până la moarte şi chiar după moarte... Se mai zice că "până la păcat", dar aici intrăm în spaţiul speculativ. Stareţul te poate pune să faci un lucru care ţie ţi se pare că-i păcat, dar în realitate să nu fie. Răspunsul se va dezvălui în explicaţiile de mai jos...
2 Dacă un monah/ie are ca duhovnic un părinte dintr-o altă mănăstire, iar stareţul/a îi dă o ascultare care nu este aprobată de duhovnic ce trebuie să facă fratele/sora? De cine să asculte? E posibil ca stareţul să îl dea afară din mănăstire pentru neascultare?
Aşa ceva este inadmisibil. Fratele trebuie să se spovedească la stareţul său şi să rupă orice legătură cu fostul duhovnic. Toţi fraţii (surorile) dintr-o mănăstire trebuie să aibă acelaşi duhovnic. Acest lucru trebuie spus din start şi dacă novicele nu acceptă, să nu fie primit. Asta nu-i de glumă, chiar dacă în BOR gluma asta e la modă...
3. Dacă nu are o părere bună monahul despre stareţul mănăstirii, adică dacă nu are o viaţă duhovnicească potrivită vieţii monahale stareţul, adică are o viaţă-gândire mai mult mirenească, ce să facă fratele? Să caute altă mănăstire cu stareţ îmbunătăţit?
Fratele are drept la păreri despre stareţ până în momentul tunderii. El îşi alege stareţul, nu stareţul pe el. După aceea, cum şi-a ales aşa trebuie să rabde până la sfârşit. Este utopico-fantastică ideea că "eu am venit la mănăstire pentru Hristos, nu pentru stareţ". Dar de fapt tu alegi o anume mănăstire şi asta nu trebuie aleasă în funcţie de frumuseţea clădirilor, ci de duhul mănăstirii al cărei ton este dat de stareţ.

Citiţi TOATE cărţile pr. Emilianos Simonopetritul şi veţi înţelege detaliat tot ce vă spun eu. Că eu nu de la mine vorbesc...

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde anastasys » 12 Oct 2012, 14:10

Vă mulţumesc pentru răspunsuri. Dar aş vrea să nuanţez, dacă se poate să îmi răspundeţi pe mp.
El îşi alege stareţul, nu stareţul pe el. După aceea, cum şi-a ales aşa trebuie să rabde până la sfârşit.
Da, sfârşitul vieţii stareţului. După aceea începe căutarea altuia, deci şi a altei mănăstiri?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde protosinghel » 12 Oct 2012, 16:47

Nu, nu. După aceea fratele participă împreună cu ceilalţi fraţi la alegerea unui alt stareţ, din rândul aceleiaşi obşti, care să continuie în duhul celui precedent. Nu-i asta tradiţia monahală? Desigur există şi multe excepţii, dar regula trebuie să rămână neclintită.

Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde Veronika » 24 Noi 2013, 22:37

Am şi eu o întrebare: Cunosc o mănăstire de maici, care la sfintele slujbe se pomeneşte doar duhovnicul cu obştea, fără a se pomeni şi numele maicii stareţe aşa cum se obişnuieşte de obicei, şi nici nu am văzut pe cineva de acolo să poarte haina corespunzătoare sau toiag, pt a înţelege că este stareţă şi pt a putea lua şi binecuvântare. Este corectă practica, sau poate fi posibil ca în obştea respectivă să nu fi fost numită vre-o stareţă? :x4

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde porfirie » 25 Noi 2013, 20:45

Poate fi o situatie intermediara... sau o anormalitate... Cred ca altfel normal ar fi cum ati zis si anume stareta sa fie pomenita si sa aiba insemnele.
Asta depinde putin si de episcopul locului si de parerile si gandirile lui despre anumite aspecte administrative.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde porfirie » 25 Noi 2013, 20:48

Ca tot ati pus aceasta intrebare as dori sa o nuantez putin si sa dezvolt din ea o alta. Are cineva o referinta bibliografica care sa reglementeza raportul dintre maica stareta si preotul slujitor/duhovnicul manastirii? Ma intereseaza si administrativ dar si duhovniceste. Cum se ''supune'', daca e nevoie, preotul slujitor in ascultare staretei, pana la ce limita etc.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX