Despre ascultare

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
diaconul_Catalin
Despre ascultare

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 10 Mai 2008, 14:00

Nu despre ascultarea cu urechile... ci ascultarea de sfaturi, indemnuri sau porunci!
...pana si parintele Petru a scos icoana de la avatar...
Parintele Petru este obisnuit cu ascultarea.
De cine ascultam?
Cine poate sa dea "ascultari"?
Ce se intampla daca nu "faci ascultarea" ce ti se da?
Exista ascultari pe care nu trebuie sa le faci?
Trebuie sa fie ascultarea oarba sau trecuta prin filtrul propriei ratiuni?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde maria_andreea » 10 Mai 2008, 17:48

Hristos a Inviat!
De cine ascultam?
De cei care doresc binele nostru si al intregii societati.
Cine poate sa dea "ascultari"?
Orice om care este intermediarul Lui Dumnezeu.
Ce se intampla daca nu "faci ascultarea" ce ti se da?
Vei avea parte de multe dezamagiri, suferinte.
Exista ascultari pe care nu trebuie sa le faci?
Da, sunt cele care vin in contradictie cu bunul mers al vietii noastre si al societatii in general.
Trebuie sa fie ascultarea oarba sau trecuta prin filtrul propriei ratiuni?
Evident trebuie trecuta prin filtrul ratiunii noastre si de preferat si prin cel al unor persoane cu mai multa experienta decat noi.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde Hrisanti » 10 Mai 2008, 19:40

Pe mine m-a invatat duhovnicul meu, arhimandrit (calugar de mai bine de 33 de ani) ca a face ascultare inseamna a-ti taia voia proprie, dar si a lasa ale tale pentru a ajuta aproapele, cand il vezi la nevoie. Adica nu numai sa faci ascultare de duhovnicul tau, dar de orice frate care iti cere ceva !
Pai eu am crezut ca intru in pamant de rusine cand, desi poate eu nu am facut intotdeauna ascultare de duhovnic, cand eu l-am rugat sa ma ajute cu ceva si i-am cerut iertare ca poate il deranjez, parintele mi-a raspuns: pai sigur ca te ajut, doar trebuie sa facem ascultare ! Si i-am zis: aoleu, parinte, nu-mi mai spuneti asa, pai cum sa faceti ascultare de mine.... :oops: Si sfintia sa mi-a raspuns : cand un frate/sora te roaga ceva si poti sa-l ajuti, imediat trebuie sa lasi ale tale si sa faci ascultare !

De aceea cred ca sora elena-petra a avut dreptate, parintele Petru a facut ascultare in sensul ca s-a supus hotararii majoritatii de a nu mai pune icoana la avatar. :)
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde elena -petra » 10 Mai 2008, 21:50


De aceea cred ca sora elena-petra a avut dreptate,
Vai D-na Hrisanti, chiar discutam azi cu ,,cineva" ca se pare ca este ceva ,,in aer" adica dl diacon Catalin a fost de acord cu toate postarile mele :o acum dumneavoastra imi dati dreptate :o . E clar,ceva nu e in regula! :D
Succes va doresc la operatia tatalui dumneavoastra si sa ne spuneti numele, sa-l pomenim si noi maine.

Acum ,revenind la subiect ,personal nu prea stiu ce este ascultarea.Deci chiar sunt interesata de ce se va scrie.Duhovnicul meu in afara faptului ca imi dadea un canon niciodata nu mi-a cerut sa fac ceva,imi dadea sfaturi dar totdeauna mi-a lasat libertatea de a alege.
Pot sa spun ca prima mea ,,ascultare " am avut-o zilele acestea cand un parinte mi-a cerut sa fac un lucru pe care l-am dus la capat (cu greu) dar totusi l-am dus.
Acum chiar sunt curioasa ce se va raspunde la intrebarea d-lui diacon Catalin: CE SE INTAMPLA DACA NU,, FACI ASCULTAREA "CE TI SE DA?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde maria_andreea » 11 Mai 2008, 15:27

Hristos a Inviat!

Care este diferenta intre a asculta si a face ascultare ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 13 Mai 2008, 18:02

Care este diferenta intre a asculta si a face ascultare ?
Asculti cu urechea, iar urmarile celor ascultate exista sau nu… faci ascultare atunci cand fapta reflecta cele ascultate! Batranii le-ar deosebi astfel: a asculta = asculti ceva; a face ascultare = asculti de cineva

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde maria_andreea » 13 Mai 2008, 19:58

Hristos a Inviat!

Eu credeam ca este ascunsa o taina in cuvintele a face ascultare; de obicei eu cand fac ceea ce mi sa cerut spun ca am ascultat nu ca am facut ascultare si cand am citit intr-o carte duhovniceasca am facut ascultare am crezut ca poate avea alt sens...desi corect este a spune am facut ascultare atunci cand respectam sfaturile primite.
Doamne ajuta!

Tocmai am citit ca ascultarea e jerfelnica, prin ascultare noi reusim sa intelegem mai bine suferintele aproapelui, cum astfel...pur si simplu auzindu-le necazurile prin intermediul necazurilor noastre (daca suntem bolnavi trebuie sa ne largim auzul si sa ascultam ca sunt mii de bolnavi pe paturile de spital din toata lumea care sufera).
Prin ascultare reusim oarecum sa ne lepadam de noi insine, sa ne gandim la aproapele nostru (din suferinta) si sa-l auzim desi el nu ne vorbeste.
Ascultarea este lucrarea Lui Dumnezeu care ne ajuta sa sporim duhovniceste.
(Idei intelese din cartea "Mestesugul bucuriei" de Monahia Sliuana Vlad, daca intelegerea nu este corecta va rog sa ma corectati.)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde Hrisanti » 16 Mai 2008, 09:10


De aceea cred ca sora elena-petra a avut dreptate,
Vai D-na Hrisanti, chiar discutam azi cu ,,cineva" ca se pare ca este ceva ,,in aer" adica dl diacon Catalin a fost de acord cu toate postarile mele :o acum dumneavoastra imi dati dreptate :o . E clar,ceva nu e in regula! :D
Adica ce sa nu fie in regula ? Daca nu sunt de acord cu ce spuneti, combat argumentat ideea cu care nu sunt de acord (nici de cum cu dvs. ca persoana), iar daca sunt de acord va aprob, nu este normal asa ? :)
Succes va doresc la operatia tatalui dumneavoastra si sa ne spuneti numele, sa-l pomenim si noi maine.
Multumesc pentru gandul bun, chiar sunt probleme ca are cordul foarte obosit (a cam facut eforturi nepermise pentru varsta lui) si probabil ca va mai dura putin pana ce il vor putea opera fara riscuri, in urma unui tratament specific. Numele lui de botez este Aristide; Va multumesc pentru rugaciuni, Domnul sa va rasplateasca inzecit !
Acum chiar sunt curioasa ce se va raspunde la intrebarea d-lui diacon Catalin: CE SE INTAMPLA DACA NU,, FACI ASCULTAREA "CE TI SE DA?
Din cate stiu eu, trebuie sa spui la spovedanie ca nu ai putut face ascultarea si duhovnicul va decide in consecinta, insa spunand la spovedanie vei fi iertat pentru aceasta neputinta, desigur daca regreti din tot sufletul.
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

diaconul_Catalin

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 16 Mai 2008, 09:17

...spunand la spovedanie vei fi iertat pentru aceasta neputinta, desigur daca regreti din tot sufletul.
si daca a fost neputinta...

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde Hrisanti » 16 Mai 2008, 09:30

...spunand la spovedanie vei fi iertat pentru aceasta neputinta, desigur daca regreti din tot sufletul.
si daca a fost neputinta...
Pai sigur a fost neputinta, nu ? Ce intelegi, frate diacon, prin neputinta ?
Si din moment ce spovedesti inseamna ca te apasa si te caiesti, asta este important, fiindca neputinte avem pana la moarte, numai Mila Domnului ne poate scoate din ele... :)
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

diaconul_Catalin

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 16 Mai 2008, 09:40

Poti sa nu faci ceva bun din lene, sau din alte motive decat neputinta, si apoi sa te caiesti, sa iti para rau de ceea ce "nu ai facut". Neputinta nu este scuza pentru neindeplinirea celor bune, celor ziditoare.
PS: poate am inteles eu gresit ceea ce s-a vorbit.

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde Hrisanti » 16 Mai 2008, 09:51

Poti sa nu faci ceva bun din lene, sau din alte motive decat neputinta, si apoi sa te caiesti....
Pai si lenea nu este tot neputinta ? :)
Si Sfantul Apostol Petru care l-a tradat pe insusi Mantuitorul, nu a fost iertat fiindca s-a cait ? :)
Din cate stiu eu, pocainta sincera duce la iertarea oricarui pacat, chiar si daca este crima, nu ? :roll:
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

diaconul_Catalin

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 16 Mai 2008, 09:57

poti sa fii lenes dar nu din neputinta... pur si simplu din lene

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde Hrisanti » 16 Mai 2008, 10:23

poti sa fii lenes dar nu din neputinta... pur si simplu din lene
Frate diacon, mie mi se pare ca privesti neputinta din punct de vedere al etimologiei termenului, insa duhovniceste, din cate stiu eu, neputinta este orice inclinare a noastra spre pacat, si asta pentru ca firea noastra (de)cazuta ne trage spre rau si necuratul ne ispiteste la greu, chiar daca in sufletul nostru am vrea sa facem binele. :)
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Iul 2008, 16:39

Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Gheorghiu Gabriela
Mesaje:15
Membru din:24 Mai 2009, 14:15
Confesiune:ortodox

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde Gheorghiu Gabriela » 09 Iun 2009, 10:15

Cred ca pentru a face ascultare in primul rand trebuie sa fii sub indrumarea unui parinte duhovnicesc, fiindca prin gura duhovnicului vorbeste Hristos De aceea consider ca e necesar sa subliniem cat de importanta este ascultarea de duhovnic. Iata ce spune Sfantul Grigorie Sinaitul : " „Ascultarea de duhovnic este viata vesnica, scara cereasca, suire grabnica, bogatie de cununi, lucru ingeresc, lupta nepatimirii,suire si calatorie la cer. Ascultarea implineste toate poruncile, pe toate le indreapta, pe toate le face si le zideste, iar pe suflet, in chip nevazut si nestiut, cu mare grija il imbogateste si il aseaza in vistierie necontenit, ridicandu-l spre Dumnezeu ca sa stea inainte incununat si infrumusetat in taina".


Ascultarea fata de duhovnic le va aduce pe toate. Ascultarea va aduce harul. Cea mai mica neascultare alunga harul. Duhovnicul este, oarecum, in locul lui Dumnezeu. Orice spune duhovnicul e ca din gura lui Dumnezeu. Sa-l ai pe duhovnic ca pe chipul lui Dumnezeu. Toate patimile, putin cate putin, se vindeca prin ascultare. Nu mantuie nici preotia, nici postul, nici asceza, ci doar ascultarea de duhovnic.
Ascultarea face minuni: ascultarea va aduce toate harismele. Prin ascultare Hristos da rugaciunea. Nu ne mantuie rugaciunea; ci ascultarea de duhovnic ne mantuie. Un demonizat a intrat la ascultare la doi batrani si prin ascultarea lui s-a vindecat. Mi-a povestit el insusi cum vedea demonul inaintea lui si cand zicea o data rugaciunea lui Iisus demonul se tulbura. Cand zicea rugaciunea a doua oara, demonul incepea sa tremure. A treia oara cand zicea rugaciunea, demonul disparea. Faci ascultare? Ai harul lui Dumnezeu, esti pentru rai. Sa stiti ca diavolul nu se teme de noi, nici macar nu ne ia in seama. El fuge de
noi cand vede Harul lui Dumnezeu pe care il avem datorita ascultarii de duhovnic.
Cel care face ascultare nu se teme – oarecum – de Dumnezeu. Nu faci ascultare? Fa ce vrei: rugaciune, post, asceza, etc. – nu mantuiesc. Numai ascultarea mantuieste. Cel care face ascultare se aseamana cu Hristos, Care S-a facut ascultator pana la moarte, si
inca moarte pe Cruce.

Cel ce face ascultare e ca o hartie alba. Nu are nimic scris pe ea care sa fie luat de diavol.Cat valoreaza duhovnicul, cu frica de Dumnezeu, nu valoreaza
intreaga lume, nu valoreaza tot Sfantul Munte. Faci ascultare la duhovnic? La Dumnezeu si la Maica Domnului faci ascultare. Iar Hristos, Care a facut desavarsita ascultare la Tatal Ceresc te primeste, te aude, te face asemanator Lui. De aceea, cel ce face ascultare va avea o dubla cununa in slava vesnica.


Ascultarea aduce iluminare, lacrimi si rugaciune. Daca n-ai ascultare, chiar daca le ai pe acestea, le vei pierde. Cat de mult il cinstesti si il iubesti pe duhovnic, atat de mult primesti.
Harul ascultarii il inconjoara pe ascultator ca o flacara si de aceea nu-l poate prinde diavolul. Daca lipseste aceasta flacara, diavolul ne va devora.
Teologia este rezultatul rugaciunii, iar rugaciunea este rezultatul ascultarii. Cand faci ascultare o sa gasesti si rugaciune si
teologie. Cand insa nu faci ascultare nu gasesti nimic. Primul lucru, sau
mai bine zis radacina, este ascultarea. Ai facut ascultare? O sa gasesti
rugaciune. Se poate sa o gasesti acum sau sa o gasesti maine

Am selectat cateva fragmente din ceea ce ne spune parintele Efrem Katunakiotul despre ascultare
Sa luam aminte la viata si invataturile sfintilor parinti- indrumatorii ortodoxiei si graitori ai cuvantului lui Dumnezeu : http://ioanagabi.toateblogurile.ro/

Dan Gabriel
Mesaje:8
Membru din:17 Dec 2009, 02:34
Confesiune:ortodox

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde Dan Gabriel » 19 Feb 2010, 16:06

Rari sunt cei ce cunosc taina ascultarii.
Cel ce asculta este inaintea lui Dumnezeu.
El Il imita pe Hristos care ne`a dat El insusi pilda ascultarii.
Domnul iubeste sufletul ascultator si`i da pacea Lui si atunci totul este bine si sufletul simte iubire pentru toti.
Cel ce asculta si`a pus toata nadejdea in Dumnezeu si de aceea sufletul sau este totdeauna in Dumnezeu, si Domnul ii da harul sau si acest har invata sufletul tot binele si`i da putere de a ramane in el.
El vede raul dar acest rau nu are nicio putere asupra sufletului, pentru ca e cu el harul Sfantului Duh, care`l pazeste de orice pacat si el se roaga lui Dumnezeu in pace si usor.
Prin ascultare omul se pazeste de mandrie; pentru ascultare se da rugaciunea; pentru ascultare se da si harul Duhului SIant.
Iata de ce ascultarea e mai presus decat postul si rugaciunea.
Daca ingerii cazuti ar fi pazit ascultarea ar fi ramas in ceruri si ar i cantat intru slava Domnului.
Si daca Adam ar fi pazit ascultarea atunci el si neamul lui ar fi ramas in rai.
Fragmente din cuvantul despre ascultare al Sfantului Siluan Athonitul.
Rugati`va si ptr mine, Dan Gabriel.
Doamne ajuta! :)

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde hodor cristiuc » 03 Iun 2010, 23:01

Cand monahul e pus de staret la o anumita munca ,poate lasa ascultarea data pt. a ajuta un frate monah care
i-i cere ajutorul nu pt. mult timp?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde Pr Haralambie » 04 Iun 2010, 02:31

poate!
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre ascultare

Mesaj necititde protosinghel » 10 Iun 2010, 12:47

...numai dacă ceea ce face al doilea monah este cu binecuvântare şi spre folosul tuturor.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX