Strictetea postului alimentar

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Strictetea postului alimentar

Mesaj necititde Victor » 12 Oct 2010, 16:41

As dori sa intreb despre ceeace se numeste pe la tara ,,spurcarea alimentelor de post". Adica daca bagi o ustensila de gatit intr-o mancare care nu este de post, si apoi iei cu ea ceva ce e de post, fara a o mai spala. Se poate considera ca mancarea de post nu mai este ,,de post"? Daca pui langa mancarea de post altceva ce nu e de post (in acelasi recipient sa zicem), se mai considera ca mancarea este de post?
Daca este vorba de un aliment solid se considera ca tot alimentul si-a pierdut calitatea de mancare de post sau doar partea care a fost taiata, sau care a intrat in contact cu ustensila care in prealabil a fost in contact cu un aliment ce nu era de post (si nespalata)?

Cat de stricti trebuie sa fim cu aceste practici? Exista asa ceva ca ,,spurcarea mancarurilor de post" sau se pot manca aceste alimente fara teama de incalcare (nevoita, dar stiuta) a postului.

Iertati-ma daca vi se pare stupid ceeace intreb, dar la mine in casa ma cam confrunt cu astfel de lucruri.... :?

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Strictetea postului alimentar

Mesaj necititde Florina » 12 Oct 2010, 20:06

Mama îmi spune ca în anii '40, când era mica, la țară încă se mai purta sa ai "vase de dulce" și "vase de post". Când începea Postul Mare sau al Nașterii Domnului, urcau vasele de dulce în pod si găteau în cele de post. Cred ca era o practica frumoasa prin care acei creștini arătau ca țin postul cu iubire și strictețe.

Insa, în zilele noastre, aproape pe orice produs de post scrie: "Poate conține urme de..."

Unii duhovnici spun ca putem manca și acele produse, altfel murim de foame, negăsind nimic. Ar fi de folos și alte păreri pe tema produselor care "pot conține urme de lapte, oua... "

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Strictetea postului alimentar

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 20:17

Dar cred ca si titlul topicului este gresit....sau cel putin nefericit, pt. ca nu reflecta realitatea complexa a postului!
Poate daca spunea...ASPECTUL ALIMENTAR AL POSTULUI...

-m postul alimentar nu-i post... e DIETA!
- Ce-i drept suferim si noi la greu de urmele scolasticii dar nu scuzabil indeajuns, mai ales acum...cu atatia teologi in preajma! Am gasit si definitii de-astea simpliste si simplificatoare (ca sa nu zic reductioniste) chiar la teologi cu pretentii. Dar chiar si asa... chiar si in sensul strict alimentar, se vad deja trimiterile la ceva mai inalt. Uite, spre ex.
pr. prof. dr. Ion Bria (Dicţionar de Teologie Ortodoxă, pag. 307), postul este definit ca "abţinerea de la mâncare şi băutură, (nu simpla înlocuire de alimente ) ..., cu intenţia de a înfrâna firea"

Deci atat vreme cat iti infranezi firea iti este permis orice (si aici ma refer la cei cu viata duhovn. inalta).

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Strictetea postului alimentar

Mesaj necititde silvestru » 12 Oct 2010, 23:07


Deci atat vreme cat iti infranezi firea iti este permis orice (si aici ma refer la cei cu viata duhovn. inalta).
Deci putem manca orice( ex:carne) in zilele de post, doar cu conditia sa infrinam firea? :?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Strictetea postului alimentar

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 23:44


Deci atat vreme cat iti infranezi firea iti este permis orice (si aici ma refer la cei cu viata duhovn. inalta).
Deci putem manca orice( ex:carne) in zilele de post, doar cu conditia sa infrinam firea? :?
DA, insa ca exceptie, spuneam (dar e valabil pt. cei cu viata inalta -practic. Iar teoretic e valabil pt. TOTI credinciosii).

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Strictetea postului alimentar

Mesaj necititde silvestru » 13 Oct 2010, 22:28


Deci atat vreme cat iti infranezi firea iti este permis orice (si aici ma refer la cei cu viata duhovn. inalta).
Deci putem manca orice( ex:carne) in zilele de post, doar cu conditia sa infrinam firea? :?
DA, insa ca exceptie, spuneam (dar e valabil pt. cei cu viata inalta -practic. Iar teoretic e valabil pt. TOTI credinciosii).
Stai! ca am ramas in ceata,pe ce anume te bazezi cin afirmi asta? ce intelegi prin infrinarea firii? cum adica ai voie sa maninci daca ai viata inalta in zilele cara a stabilit biserica sa nu se minince?canoanele sunt numai pt cei cu vata ''scunda'' ?ce intelegetri prin exceptie?te rog sa dezvolti putin sa nu se inteleaga gresit.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Strictetea postului alimentar

Mesaj necititde Victor » 14 Oct 2010, 13:09

Dar cred ca si titlul topicului este gresit....sau cel putin nefericit, pt. ca nu reflecta realitatea complexa a postului!
Poate daca spunea...ASPECTUL ALIMENTAR AL POSTULUI...
Eu nu sunt teolog iar titlul nu are pretentia de a fi potrivit d.p.d.v. teologic. Titlul este legat de tema care am scris-o in prima postare la acest topic, adica cat de stricti trebuie sa fim in postirea noastra de bucate in scenariul expus de mine mai sus. Nu am exclus postul spiritual, doar ca nu face subiectul temei topicului acesta.
As fi dorit niste raspunsuri mai la subiect si lamuritoare pentru ca este important pentru mine. Motivul l-am expus si mai sus.
Mama îmi spune ca în anii '40, când era mica, la țară încă se mai purta sa ai "vase de dulce" și "vase de post". Când începea Postul Mare sau al Nașterii Domnului, urcau vasele de dulce în pod si găteau în cele de post. Cred ca era o practica frumoasa prin care acei creștini arătau ca țin postul cu iubire și strictețe.
Insa, în zilele noastre, aproape pe orice produs de post scrie: "Poate conține urme de..."
Unii duhovnici spun ca putem manca și acele produse, altfel murim de foame, negăsind nimic. Ar fi de folos și alte păreri pe tema produselor care "pot conține urme de lapte, oua... "
Pai da, cam la acest lucru ma refeream si eu.
Cat despre produsele care ,,contin urme de..." situatia devine mai discutabila pentru noi mirenii.
Tot asa citeam pe un forum ortodox de limba engleza o discutie despre anumite vietuitoare marine sau de apa dulce. Spre exemplu un australian spunea ca ei (australienii) mananca carne de crocodil. Isi punea intrebarea daca se considera crocodilul ,,de post" in zile de dezlegare la peste (pentru ca traieste in apa iar in Sud Estul Asiei sunt specii care traiesc in apa marii (crocodilii de apa sarata)). La fel si rechinul.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Strictetea postului alimentar

Mesaj necititde Petre C » 14 Oct 2010, 13:21


Deci atat vreme cat iti infranezi firea iti este permis orice (si aici ma refer la cei cu viata duhovn. inalta).
Deci putem manca orice( ex:carne) in zilele de post, doar cu conditia sa infrinam firea? :?
DA, insa ca exceptie, spuneam (dar e valabil pt. cei cu viata inalta -practic. Iar teoretic e valabil pt. TOTI credinciosii).

Eu sunt de acord cu parerea lui Ioachim. Daca am inteles bine, se refera la situatii de exceptie, nefiind cazul nostru.
Un exemplu este cel al persoanelor cu boli (grave). Se stie ca nu se insista pe strictetea postului in aces caz. Nevointa rabdarii bolii depaseste nevointa postului.
Un exemplu si mai bun ar fi cel al unui sfant nebun pentru Hristos care si-a ales ca nevointa mancarea de carne pe treptele unei biserici in ziua de Joia Mare. :)
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Strictetea postului alimentar

Mesaj necititde silvestru » 14 Oct 2010, 20:20



Eu sunt de acord cu parerea lui Ioachim. Daca am inteles bine, se refera la situatii de exceptie, nefiind cazul nostru.
Un exemplu este cel al persoanelor cu boli (grave). Se stie ca nu se insista pe strictetea postului in aces caz. Nevointa rabdarii bolii depaseste nevointa postului.
Inteleg si eu cazurile de exceptie cum ar fi cind n-ai ce manca,sau in exil ,sau cum ar fi unele boli, de ex se stie ca ulcerul se trateaza f bine cu grasimea din carne,ceea ce in termeni regionali se numeste slanina,si care luata in anumita proportie pe nemincate ,consegvent,panseaza f bine rana deschisa.Dar nu toate bolile si neputintele au scuza ca de acum se poate face dezlegare,or se stie ca,carnea nu este un aliment indispensabil pt vietuire;Indiferent in ce stare de recuperare s-ar gasi cineva exista alte alimente care pot suplinii f bine carnea,de aceea si in canoane se dezleaga pt astfel de cazuri ,in t posturilor la lqapte, brinza si oua,peste-chiar si in saptamina mare pt cazuri de exceptie-dar nu si la carne.
Un exemplu si mai bun ar fi cel al unui sfant nebun pentru Hristos care si-a ales ca nevointa mancarea de carne pe treptele unei biserici in ziua de Joia Mare. :)
Da ,adevarat,cunosc si eu acest caz si mai cunosc si altele,dar tr tinut cont ca pt acesti oameni viata era un permanent post ,iar intimparea era una intr-adevar exceptinala din ratiuni duhovnicesti.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Strictetea postului alimentar

Mesaj necititde Florina » 14 Oct 2010, 20:23

Sunt foarte curioasa ce părere are Părintele Petru despre produsele care "pot conține urme de lapte si/sau oua". Ar manca asa ceva fiind în oraș și negăsind altceva? (Din câte îl cunosc, înclin sa cred ca răspunsul va fi DA, adică părintele tine post în duh, nu numai în litera Legii).

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Strictetea postului alimentar

Mesaj necititde protosinghel » 14 Oct 2010, 21:15

Sunt foarte curioasa ce părere are Părintele Petru despre produsele care "pot conține urme de lapte si/sau oua". Ar manca asa ceva fiind în oraș și negăsind altceva? (Din câte îl cunosc, înclin sa cred ca răspunsul va fi DA, adică părintele tine post în duh, nu numai în litera Legii).
Vă înşelaţi! Eu zic NU! Şi totuşi depinde de om, nu de produs. E o problemă delicată care ţine de EXERCIŢIU, nu de conţinutul produsului.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Strictetea postului alimentar

Mesaj necititde IOACHIM » 14 Oct 2010, 23:27

Sunt foarte curioasa ce părere are Părintele Petru despre produsele care "pot conține urme de lapte si/sau oua". Ar manca asa ceva fiind în oraș și negăsind altceva? (Din câte îl cunosc, înclin sa cred ca răspunsul va fi DA, adică părintele tine post în duh, nu numai în litera Legii).
Vă înşelaţi! Eu zic NU! Şi totuşi depinde de om, nu de produs. E o problemă delicată care ţine de EXERCIŢIU, nu de conţinutul produsului.
Si eu sunt de aceeasi parere - dar cu un adaus. DReapata socoteala. Adica nici sa cadem intr-un laxism care minimalizeaza aspectul alimentar al postului... nici intr-un rigorism (asemanator adv. care refuza unele alim.).
- Adica exact ce spune aparintele: totuşi depinde de om, nu de produs.
- Iar referitor la ceea ce s-a discutat mai sus.. cu exceptiile... totul se discuta/rezolva la spovedanie.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Strictetea postului alimentar

Mesaj necititde IOACHIM » 14 Oct 2010, 23:36

Sunt foarte curioasa ce părere are Părintele Petru despre produsele care "pot conține urme de lapte si/sau oua". Ar manca asa ceva fiind în oraș și negăsind altceva? (Din câte îl cunosc, înclin sa cred ca răspunsul va fi DA, adică părintele tine post în duh, nu numai în litera Legii).
Vă înşelaţi! Eu zic NU! Şi totuşi depinde de om, nu de produs. E o problemă delicată care ţine de EXERCIŢIU, nu de conţinutul produsului.
Stii pilda aia din pateric despre un parinte care insetase... si cand a revenit in chilie, a luat un pahar cu apa... l-a privit... indelung... si n-a baut pana nu i-a trecut pofta. Abia dupa aia a baut. Cred ca daca era prin oras... amai arabda putin pana ajungea acasa (chiar si daca ar fist peste 2-3 zile). deci depinde de om.
Si mai adaug - ca nu vb. acolo de lapte/carne/branza/oua sau urme ale acestora (ca nu sunt nici bune nici rele in sine) ci de aspectul esential al postului... care e VOINTA, De aceea spuneam la un moment dat ca NU POTI sa desparti postul... alimentar de cel duhovnicesc; nu ai cum... iese o struto-camila, si de aceea ajungem sa ne punem intrebari de-astea

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Strictetea postului alimentar

Mesaj necititde porfirie » 30 Oct 2010, 20:58

Sunt foarte curioasa ce părere are Părintele Petru despre produsele care "pot conține urme de lapte si/sau oua". Ar manca asa ceva fiind în oraș și negăsind altceva? (Din câte îl cunosc, înclin sa cred ca răspunsul va fi DA, adică părintele tine post în duh, nu numai în litera Legii).
Vă înşelaţi! Eu zic NU! Şi totuşi depinde de om, nu de produs. E o problemă delicată care ţine de EXERCIŢIU, nu de conţinutul produsului.
Din cate am inteles produsele care apar de in acest fel sunt in special pentru alergici(SPECIFICAȚIILE).De exemplu sunt persoane bolnave de o anumita boala care daca doar ating buzele de cea mai mica particula de lapte se umplu de bube,iar cei de la fabrica de exemplu de eugenii fac in aceleasi recipiente diferite compozitii de crema de eugenii, si cu lapte si fara lapte...cele fara lapte sunt facute in acelasi vas,care in prealabil a fost spalat bine(zic ei) dar pt unii reprezinta un atom de lapte o problema si de aia apare scris asa.Ma iertati.sper sa nu gresesc


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 90 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX