Ce fel de "ortodocşi" avem...

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox
Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde IOACHIM » 15 Iul 2011, 13:53

Ma tem ca n-ai inteles aluzia. E poate prea subtil. Spuneam ca de fapt esti lup dar te dai ortodox, ciobanii de pe-aici si cateva oi te-au recunoscut... logic ar fi sa incerci din nou sa faci ceea ce stii mai bine. INcearca o alta abordare. Scimbi parul adica. Iti faci alt cont... spre ex.

Daca tot ma intrebi, sa-ti si raspund. Da` scurt:

1. nu conteaza ce parere ai. In ortodoxie nu umblam cu pareri personale. De capu` nostru n-am reusi sa facem decat ce vezi deja in curtea ta [lumea protestanta]. "Dupa parerea mea"... asta-i reminiscenta/tic de iz protestant. NOI avem mintea lui Hristos, spre asta tindem noi, ortodocsii. de-aia ai sa auzi la liturghie ca asa ne si rugam, ca toti sa fim una, cu o gura, cu o inima, intr-un gand, intr-un glas etc etc etc.
2. Hai sa fim obiectivi... mnu putem fi obiectivi. Suntem subiectivi. lasa-ma cu pretentiile de obiectivitate.
3. Nu stii, ai auzit pe ici-colea ce inseamna sa fii ortodox. O definitie laconica nu-ti ofera nici pe departe perspectiva holista cu care ar trebui sa privesti lucrurile astea.
4. Chestiunea cu procentajul, minim sau maxim, te tradeaza din nou. Ar trebui sa stii ca lumea ortodoxa priveste corect lucrurile si nu gandeste procentual, nu priveste amorf masele de oameni, ci PERSONAL. Fiecare e unic si irepetabil, de mare pret in ochii lui Dumnezeu.

Si ... bomboana de pe colivă. Diavolul este contabil... Dumneyeu nu. EL este boier, nu priveste in procente. El e bogat si da tuturor din belsug.
Daca e prea subtil, te ajut bucuros sa patrunzi sensul.

Daca totusi ma insel eu [orice e posibil] si tu esti ortodox, roaga-l pe domnul Petru sa-mi stearga ultima postare. :lol: [dl. Petru e parintele protosinghel Petru Pruteanu].

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde protosinghel » 30 Aug 2011, 10:58

Ce părere aveţi despre asta?

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde dumitru85 » 27 Oct 2011, 18:59

Ioachim foarte bine am inteles aluzia.Chestiunea cu procentajul nu ma tradeaza,dar scoate la iveala un mic mare adevar care spune un lucru tragic.In tara aceasta indobitocita de comunism si ateism si care brusc s-a facut ortodocsa,analfabetismul crestin e atit de mare incat nici nu stiu cum se poate de vorbit de sondaj sau procentaj (cand oamenii nici nu stiu in ce cred,DE CE???).Stiu foarte bine ce inseamna sa fii ortodox(practic nu am vazut in realitate).Prefer sa ma uit la esenta nu la ecuson.
ortodox Evanghelic

OLGA

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde OLGA » 27 Oct 2011, 23:39

Până nu demult eram speriată de ce vedeam la mulţi dintre cei de la care aşteptam ajutor pe drumul meu spre Împărăţie. Am ajuns să înţeleg că nu trebuie să-l mai aştept, ci doar să cred că are El grijă de toţi şi de toate.

Claudiu68

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Claudiu68 » 28 Oct 2011, 20:41

DE vina sunt parintii apoi preotul , care se preocupa in a lalai o slujba fara har si apoi persoana care se poate sa nu fi deschis o biblie in viata lui si se crede crestin!. DEZASTRU
Ultima oară modificat 01 Noi 2011, 18:51 de către Claudiu68, modificat 1 dată în total.

vadictot
Mesaje:2
Membru din:23 Aug 2011, 18:16
Confesiune:ortodox

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde vadictot » 28 Oct 2011, 22:29

in primul rind aceasta intrebare o pune dar ei au selectat nu poate ca toti sa nu stie ce diferenta este... alta problema ar fi ca ei is in Rominia, in Republica Moldova oamenii sint mai receptivi si mai bine cunosc problemele, in Rominia e mai dificil... dar chiar asa de prost sa fii sa nu faci o diferenta ce inseamna una sau alta? eu cred ca e absurd, ar reeesi ca oamenii ceia is alcoolici sau alt gen de oameni de la periferie. si nu de mijloc!!!
Ultima oară modificat 12 Dec 2011, 23:43 de către vadictot, modificat 1 dată în total.

Claudiu68

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Claudiu68 » 30 Oct 2011, 18:25

Dacă e să căutăm ţapul ispăşitor îl găsim uşor, dar nu rezolvă problema atâta timp cât ea e personală, deci personal trebuie rezolvată, însă ignoranţa primează ..
dupa cum e si de asteptat, din nefericire "Căci largă este poarta, lată este calea care duce la pierzare, şi mulţi Sunt cei ce intră pe ea".
Se pune totuşi întrebarea, cum preotul îi spovedeşte şi-i împărtăşeşte pe aceşti oameni?
Când se împărtăşesc aceştia oare "Cred şi mărturisesc că în Potir este Însuşi Cinstit Trupul lui Hristos şi Însuşi Cinstit Sângele Său"?
tainele sau motivatia inimii omului o cunoaste numai Dumnezeu nu si preotul; preotul nu e chemat sa aibe darul ghicitului.
În astfel de cazuri este mai mult decât evidentă culpa în care se află episcopul şi preoţii care au astfel de "enoriaşi" prin "parohii".
toti episcopii si preotii au "astfel de enoriasi", fara exceptie. Pastoresc parohii in care se gasesc tot soiul de oameni; nu pastoresc parohii de ingeri. Si nici nu sunt magicieni.
Dar daca e sa vorbim de culpa, incepi cu tine insuti; nu arati cu degetul catre altul caci tu insuti nu esti mai bun; mai rau da, nu si mai bun!
Şi nu le este ruşine
mai degraba parere de rau caci nu pot schimba pe toti; Dumnezeu nu sunt.
Dar tie iti este rusine de tine sau te vezi deja desavirsit(a)?
Ar trebui ca in slujbele bisericesti sa sa citeasca mai mult din BIBLIE dar pe intelesul enoriasilor nu cu o lalaiala de 1 minut/cuvint ; Isus le citea din suluri nu le cinta . Iar cu partea melodioasa la care trebuie sa te concentrezi bine sa-ti dai seama ce vrea sa zica preotul sa se lase mai moale . In asa fel vor sti mai multe din mesajele biblice si nu se vor mai face atitea confuzii (de vizionat pe aceeasi adresa de net si subiectul : Cine a scris biblia - sa vedeti acolo aberatii)


beni

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde beni » 13 Noi 2011, 17:44

:oops: Se pune intrebarea cine e de vina, preotul, parintii sau individul? In primul rind parintii.
Parintii si apoi preotul


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX