Ce fel de "ortodocşi" avem...

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
oanna
Mesaje:73
Membru din:29 Noi 2010, 23:29
Confesiune:ortodox
Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde oanna » 29 Dec 2010, 05:32

Chiar daca la unele momente sunt partial deacord cu tine, insa anume fraza aceasta m-a atins mai tare, legata anume de inchinare, depinde ce fel de inchinare doreste si este placuta Domnului.
inchinare in adevar. Adica omul sa nu fie ipocrit.
..Este oare folos in aceste diete de post ?
Hristos a postit, postim si noi.
Infrinam firea pacatoasa si ne gindim la cele de sus.
Iar referitor la inchinare in locasuri sfinte...mai ales de srabatori, posibil sa fie bine, insa timpul si efortul cheltuit pe drumuri si chestii de acest gen, omul mai bine in liniste gasea un sarac sau un nevoias si i-l ajuta, gasea pe o persoana cu care era in conflict si se impaca, mai pe scurte facea o binefacere..
facerea de bine este mandatorie (musai) insa daca vorbim de inchinare, atunci amintesc ca inchinarea trebuie facuta si colectiv, cu altii impreuna.
Se zice ca mintuirea este de obste dar de pierdut, te pierzi singur.
Numai in iad esti de unul singur, fara comuniune cu nimeni.
Cind te rogi impreuna cu altii si slavesti Sfinta Treime, nu se pune problema de timp pierdut pe drum. Binefacerile au si ele locul si timpul lor insa inchinarea Sfintei Treimi in biserica e cu totul altceva decit binefacerea facuta aproapelui (necesara si ea), ceva de care nu te poti lipsi.

Danie1

Trist

Mesaj necititde Danie1 » 29 Dec 2010, 13:11

E trist ca-i vedeti pe acesti oameni asa cum ii vedeti.
Eu cunosc o multime de persoane care va pot spune care-i diferenta intre Craciun si Pasti, va pot da citate din Biblie din autori duhovnicesti samd. Multi dintre ei nu tin post si nici nu cred ca sint nelipsiti de la biserica. Multi dintre ei nu prea sint milostivi ca nu-i lasa inteligenta "n-ai vazut ce case au cersitorii?"
De unde putem stii noi ca batrinica aceea din imagine nu spune un singur "Milueste-ma Doamne Iisuse Hristoase" care e mai curat decit toate rugaciunile noastre? De unde stim noi ca nu si-a dat ultimul banut pentru un sarac?
Eu nu cred ca Dumnezeu o sa o pedepseasca ca nu stie diferenta dintre Craciun si Pasti! Nu cred!
Si tare v-asi ruga fratilor sa intelegeti ca nu fiecare e capabil sa vorbeasca in fata unei camere de televiziune, a unui microfon!
Tare v-asi ruga fratilor sa vedeti viclenia din aceste filmulete! DE ce nu le-a spus care-i diferenta? Pai oamenii una n-au inteles f. repede ce doreste reporterul si apoi acesta, un magar de care-i plina mass media, a impins repede discutia pe diferenta de alimente consumate la cele doua sarbatori.Nu era mai usor sa-i fi intrebat ce se cinta in biserica la cele doua sarbatori? era cu siguranta, dar nu cred ca el ar fi stiut!
Oare nu stiu pocaitii tot NT si VT pe derost?
Este de lauda?
Ce ati dorii sa fiti un "prost" ortodox care merge la slujbe, tine post si se roaga cum poate el, se impartaseste fara sa stie care-i diferenta dintre Craciun si Pasti sau un iehovist, baptist, adventist etc care le stie pe toate DEGEABA?

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Octav » 29 Dec 2010, 13:52

I-ti respect parerea, dar nu o accept,
Ţi-am cerut eu să îmi respecţi părerile ? Este suficient să îţi vezi de treaba dumitale, asta în cazul în care, ca şi alţi sectanţi neoprotestanţi forumişti de meserie, nu eşti cumva plătit pentru a practica şi dumneata meseria de forumist anti-creştin.
Repet pentru ultima data: eu nu fac parte din nici o confesiune nu inca sa fiu platit sa scriu pe forum, ceia ce ma face cu adevarat sa scriu pe forum si sa inteleg cit e de frumos in biserica ortodoxa - esti tu si altii cu idei deale tale.
Ti-as mai zice ceva, dar probabil nu ma vei crede si nu ma vei intelege, dar macar cuvintul din biblie i-l intelegi, i-l accepti ? acolo doar este simplu aratat ca Apostolul este doar un intermediar, care scrie mesajul pe hirtie, insa autorul este insusi Dumnezeu, El este cel care a "nascut" (dupa cum ziceti) scriptura.

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Octav » 29 Dec 2010, 14:22

inchinare in adevar. Adica omul sa nu fie ipocrit.

Hristos a postit, postim si noi. Infrinam firea pacatoasa si ne gindim la cele de sus.

facerea de bine este mandatorie (musai) insa daca vorbim de inchinare, atunci amintesc ca inchinarea trebuie facuta si colectiv, cu altii impreuna.
Se zice ca mintuirea este de obste dar de pierdut, te pierzi singur.
Numai in iad esti de unul singur, fara comuniune cu nimeni.
Cind te rogi impreuna cu altii si slavesti Sfinta Treime, nu se pune problema de timp pierdut pe drum. Binefacerile au si ele locul si timpul lor insa inchinarea Sfintei Treimi in biserica e cu totul altceva decit binefacerea facuta aproapelui (necesara si ea), ceva de care nu te poti lipsi.
Inchinare in adevar, dar crezi ca adevarul este asa simplu de aflat si inca de facut ? daca ar fi asa de usor nu s-ar mai fi jertfit Iisus pentru oameni si nu ar mai fi zis apostolii ca harul este un dar dat de Dumnezeu, in sensul ca practic nimeni nu poate trai in adevar, fara sa greseasca, iar harul vine ca o miluire si curatire a sufletelor noastre. Cel rau si-a virit coada oriunde, chiar si in altar, timp de mii de ani de studii al slabiciunilor umane, crezi ca el ne permite asa usor sa aflam adevarul ? crezi ca adevarul cela timp de 2 mii de ani a ramas intact ? - eu nu cred in asa povesti.

Una este sa te gindesti la cele de sus, dracii tot se gindesc la cele de sus, tot cred in existenta Domnului si a Fiului Sau Iisus, tot stiu ce ar trebui sa faca, insa nu fac fiindca nu se pot infrina, nu se pot schimba spre bine, au devenit dependenti de rau, insa a te infrina doar prin a nu minca carne sau lactate asta eu nu numesc post, orice om rau poate face acest lucrur si oricum va continua sa gindeasca si sa faca prostii si nevoi, eu cred ca zilele acestea de dieta este calea cea mai sigura spre formalizare. Totul e bine cu masura, respectiv si mincarea desigur, insa atunci care e diferenta dintre dieta si post ? ca te mai gindesti pe linga asta si la ceva bun ? - hai sa fim seriosi.

Mintuirea este asa cum o doreste Dumnezeu, iar calea pentru fiecare poate fi diferita, nu neaparat colectiva, iar de rugat te poti ruga si acasa, dupa cum a zis Iisus sa ne rugam zicind Tatal Nostru..., inchinarea Sfintei Treimi, posibil, insa cind faci toate mini-bataliile celea pentru a avea un loc mai in fata sau pentru a resusi sa faci ceva, nu-ti mai vine in cap de inchinare si chestii divine.

Mai pe scurte eu ma tin de cuvintele din Isaia, le accept si in masura posibilitatilor desigur dupa ele ma voi conduce, daca credeti ca numai din mincare si zile de srabatori consta inchinarea si postul, cum doriti.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Pr Haralambie » 29 Dec 2010, 22:20


Inchinare in adevar, dar crezi ca adevarul este asa simplu de aflat si inca de facut ?
Da dragul meu, nu e complicat a traii in Adevar si nici de aflat, se cere pt inceput numai vointa si sa fi sincer/a in cautare, si viata curata, la acestea daca se mai adauga smerenia, atunci toate incep sa se deschida in fata ochilor.
daca ar fi asa de usor nu s-ar mai fi jertfit Iisus pentru oameni si nu ar mai fi zis apostolii ca harul este un dar dat de Dumnezeu,
E adevarat ca se cere si din partea noastra o viata jertfelnica, dar care creste pe masura intelegerii si daruirii noastre fata de Dumnezeu.
Iar rascumpararea noastra numai Dumnezeu a putut s-o faca
in sensul ca practic nimeni nu poate trai in adevar, fara sa greseasca,
De aceea avem pocainta neincetata care este un har de la Dumnezeu, si apoi nici Dumnezeu nu a promis ca vom fi infailibili, ci privegheati ca vrajmasul umbla ca un leu... si va rugati in toata vremea...sa nu cadeti in ispita...etc.
ar harul vine ca o miluire si curatire a sufletelor noastre.
Da, pt ca noi in dar suntem mantuiti, dar nu oricum ci numai daca vom fi si ramane in Adevar.
Cel rau si-a virit coada oriunde, chiar si in altar, timp de mii de ani de studii al slabiciunilor umane, crezi ca el ne permite asa usor sa aflam adevarul ?
Silitorii vor rapii imparatia Lui Dumnezeu.
crezi ca adevarul cela timp de 2 mii de ani a ramas intact ?
Aici tr sa fim f atenti pt ca f usor se ajunge la hula impotriva Adevarului. Iisus Hristos, ieri şi azi şi în veci, este acelaşi.Evrei 13/8 si a mai spus: Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.
- eu nu cred in asa povesti.
Sa nu mai spui ca sunt povesti.
Una este sa te gindesti la cele de sus, dracii tot se gindesc la cele de sus, tot cred in existenta Domnului si a Fiului Sau Iisus, tot stiu ce ar trebui sa faca, insa nu fac fiindca nu se pot infrina, nu se pot schimba spre bine, au devenit dependenti de rau, insa a te infrina doar prin a nu minca carne sau lactate asta eu nu numesc post,
De ce ? infranare tot post este, abstinenta care poate fi totala sau partiala.
orice om rau poate face acest lucrur si oricum va continua sa gindeasca si sa faca prostii si nevoi,
Da, orice om poate dar scopul e diferit, si sportivii tin dieta, si actritele, si multe fete ca sa aiba silueta, dar cu alt scop si nu din ascultare de Dumnezeu prin biserica, ceea ce nu-i tot una.
eu cred ca zilele acestea de dieta este calea cea mai sigura spre formalizare.
Ai vrut sa spui formalism? sau formare? postul nu-i un scop in sine, el este calea cea mai bn pt a ajunge la formare , sa zic, duhovniceasca, prin care omul se poate apropia de Dumnezeu , dar se poate ahunge f usor si la formalism atunci cand postul nu-i inteles si nu-i facut cum trebuie, ( vb ap Pavel,daca nu se respecta legile jocului...).
La noi postul nu se limiteaza numai la abtinerea de alimente, ci este si acesta sufletesc care pune in ordine gandurile si care este mai important decat celalalt, dar tr si unul si altul, caci fara primul celalalt nu se poate, iar fara al 2 lea(sufletesc)primul nu-si atinge scopul.
Totul e bine cu masura,
Masura este un alt aspect ce tine tot de post, dar la noi exista si timp diferit pt orice, care aici despre el e vb.
respectiv si mincarea desigur, insa atunci care e diferenta dintre dieta si post ? ca te mai gindesti pe linga asta si la ceva bun ? - hai sa fim seriosi.
Postul este in primul rand ascultare fata de Dumnezeu prin biserica, dupa cum a spus Hristos: cine va asculta pe voi(apostolii+clerul)pe mine ma asculta, iar dieta este o reteta alimentara dupa care se poate face abstinenta de la anumite alimente si pt alte scopuri pamantesti.
Depinde scopul pt care se posteste.
Adam doar ce rau a facut ? a mancat dintr-un pom oprit, care pt el insemna tot post, dar prin asta a fost infidel fata de Dumnezeu si a urmat toata tragedia omenirii.
Postul are mai multe roluri, si in B.O. exista o explicatie f vasta si multi sfinti au vorbit referitor, este suficient sa ai buna vointa sa cauti si vei gasii, la nevoie pot da si indrumari.
Mintuirea este asa cum o doreste Dumnezeu, iar calea pentru fiecare poate fi diferita, nu neaparat colectiva,
Da, poate fi diferita cu conditia sa ramai in Adevar si Biserica care este trupul Lui Hristos, pt ca Hristos a spus sa ramanem in El , luind pilda ci vita de vie care taiata din butuc se usuca...
iar de rugat te poti ruga si acasa, dupa cum a zis Iisus sa ne rugam zicind Tatal Nostru...,
Da, te poti ruga si acasa, chiar avem recomandare ,in toata vremea, adica 24 din 24 ore pe zii, dar rugaciunea colectiva este mai importanta, dupa cum a spus Domnul, unde sunt 2 sau 3 adunati in Numele meu acolo sunt si eu, precum si apostolii erau adunati si faceau rugaciunea, cum arata biblia.
inchinarea Sfintei Treimi, posibil, insa cind faci toate mini-bataliile celea pentru a avea un loc mai in fata sau pentru a resusi sa faci ceva, nu-ti mai vine in cap de inchinare si chestii divine.
Este adevarat, dar daca exista si astfel de oameni ce sa faci? doar si tu ai spus cu alte cuvinte ca nimeni nu este desavarsit in toate privintele, dar asta nu inseamna ca tr sa generalizezi la toata biserica, fi tu acela care ai inteles cum tr sa fi in B.O. ca sa fi un model pt altii, de ce tr sa parasesti biserica pt niste oameni nedesavarsiti si s-o arati cu degetul dinafara, acum eu vb nu la propriu ci la figurat.
Mai pe scurte eu ma tin de cuvintele din Isaia, le accept si in masura posibilitatilor desigur dupa ele ma voi conduce, daca credeti ca numai din mincare si zile de srabatori consta inchinarea si postul, cum doriti.
Tr sa stim ca evanghelia Lui Hristos il depaseste mult pe Isaia proorocul,asa ca nu faci mare lucru.
Cu mult respect.

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Octav » 29 Dec 2010, 23:25

Tr sa stim ca evanghelia Lui Hristos il depaseste mult pe Isaia proorocul,asa ca nu faci mare lucru.
Aici indraznesc sa contrazic afirmatia data, fiindca chiar Iisus cita din Isaia si chiar viata Lui Iisus arata veridicitatea prorocirilor din cartea Isaia, indeplinid cele prezise si in special promise de Dumnezeu, fiindca voia Domnului cum a fost a si ramas, iar principiile si valorile mentionate acolo in V.T.-Isaia nu au fost "depasite", ci din contra transmise si realizate, afirmate de Iisus si Dumnezeu. Caci Noul Testament depaseste legea veche (legea lui Moise, dupa cum se mai spune), insa nu valorile si dorintele Domnului, cum a fost pe plac Domnului in V.T. ca noi oamenii sa traim in pace, stima si dragoste reciproca - asa a si ramas, aceleasi cuvinte "iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti" le gasim si in V.T. si in N.T. Iar referitor la mincare, atunci de ce a mai zis Iisus: "Nu ce intră în gură spurcă pe om; ci ce iese din gură, aceea spurcă pe om" ? Iisus doar nu a specificat, nu a dat exceptii pentru post sau pentru alte situatii.
Fiindca dupa cum este scris, in epistola catre Romani a Sfintului Apostol Pavel, capitolul 14:
1. Primiţi-l pe cel slab în credinţă fără să-i judecaţi gândurile.
2. Unul crede să mănânce de toate; cel slab însă mănâncă legume.
3. Cel ce mănâncă să nu dispreţuiască pe cel ce nu mănâncă; iar cel ce nu mănâncă să nu osândească pe cel ce mănâncă, fiindcă Dumnezeu l-a primit.
4. Cine eşti tu, ca să judeci pe sluga altuia? Pentru stăpânul său stă sau cade. Dar va sta, căci Domnul are putere ca să-l facă să stea.
5. Unul deosebeşte o zi de alta, iar altul judecă toate zilele la fel. Fiecare să fie deplin încredinţat în mintea lui.
6. Cel ce ţine ziua, o ţine pentru Domnul; şi cel ce nu ţine ziua, nu o ţine pentru Domnul. Şi cel ce mănâncă pentru Domnul mănâncă, căci mulţumeşte lui Dumnezeu; şi cel ce nu mănâncă pentru Domnul nu mănâncă, şi mulţumeşte lui Dumnezeu.
7. Căci nimeni dintre noi nu trăieşte pentru sine şi nimeni nu moare pentru sine.
8. Că dacă trăim, pentru Domnul trăim, şi dacă murim, pentru Domnul murim. Deci şi dacă trăim, şi dacă murim, ai Domnului suntem.
9. Căci pentru aceasta a murit şi a înviat Hristos, ca să stăpânească şi peste morţi şi peste vii.
10. Dar tu, de ce judeci pe fratele tău? Sau şi tu, de ce dispreţuieşti pe fratele tău? Căci toţi ne vom înfăţişa înaintea judecăţii lui Dumnezeu.
11. Căci scris este: "Viu sunt Eu! - zice Domnul - Tot genunchiul să Mi se plece şi toată limba să dea slavă lui Dumnezeu".
12. Deci, dar, fiecare din voi va da seama despre sine lui Dumnezeu.
13. Deci să nu ne mai judecăm unii pe alţii, ci mai degrabă judecaţi aceasta: Să nu daţi fratelui prilej de poticnire sau de sminteală.
14. Ştiu şi sunt încredinţat în Domnul Iisus că nimic nu este întinat prin sine, decât numai pentru cel care gândeşte că e ceva întinat; pentru acela întinat este.
15. Dar dacă, pentru mâncare, fratele tău se mâhneşte, nu mai umbli potrivit iubirii. Nu pierde, cu mâncarea ta, pe acela pentru care a murit Hristos.
16. Nu lăsaţi ca bunul vostru să fie defăimat.
17. Căci împărăţia lui Dumnezeu nu este mâncare şi băutură, ci dreptate şi pace şi bucurie în Duhul Sfânt.
18. Iar cel ce slujeşte lui Hristos, în aceasta este plăcut lui Dumnezeu şi cinstit de oameni.
19. Drept aceea să urmărim cele ale păcii şi cele ale zidirii unuia de către altul.
20. Nu strica, pentru mâncare, lucrul lui Dumnezeu. Toate sunt curate, dar rău este pentru omul care mănâncă spre poticnire.
21. Bine este să nu mănânci carne, nici să bei vin, nici să faci ceva de care fratele tău se poticneşte, se sminteşte sau slăbeşte (în credinţă).
22. Credinţa pe care o ai, s-o ai pentru tine însuţi, înaintea lui Dumnezeu. Fericit este cel ce nu se judecă pe sine în ceea ce aprobă!
23. Iar cel ce se îndoieşte, dacă va mânca, se osândeşte, fiindcă n-a fost din credinţă. Şi tot ce nu este din credinţă este păcat.

PS: sa nu ziceti ca am luat un verset din context, poftim tot textul, Slava Domnului !

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Pr Haralambie » 29 Dec 2010, 23:53

Aici indraznesc sa contrazic afirmatia data, fiindca chiar Iisus cita din Isaia si chiar viata Lui Iisus arata veridicitatea prorocirilor din cartea Isaia, indeplinid cele prezise si in special promise de Dumnezeu, fiindca voia Domnului cum a fost a si ramas, iar principiile si valorile mentionate acolo in V.T.-Isaia nu au fost "depasite", ci din contra transmise si realizate, afirmate de Iisus si Dumnezeu. Caci Noul Testament depaseste legea veche (legea lui Moise, dupa cum se mai spune), insa nu valorile si dorintele Domnului, cum a fost pe plac Domnului in V.T. ca noi oamenii sa traim in pace, stima si dragoste reciproca - asa a si ramas, aceleasi cuvinte "iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti" le gasim si in V.T. si in N.T. Iar referitor la mincare, atunci de ce a mai zis Iisus:
Eu nu am spus ca a fost rau V.t. si ca poruncile Lui Dumnezeu nu au fost bune, ele au fost bune pt timpul si oamenii vremii, dar N.T. depaseste intreg V.T. din punct de vedere al calitatii vietuirii, eu la aceasta m-am referit, pt ca ofera desavarsirea, V.T. nu poate oferii asa ceva, pt ca daca ar fi putut nu ar fi trebuit sa vina Hristos.
Dragostea nu a fost anulata, dar a fost desavarsita, daca in V.T . trebuia sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insusi, in N.T.tr sa iubesti pe vrajmasi, daca in V.T. era dinte pt dinte, in N.T. cel ce te loveste peste obrazul cel drept, tr sa-l intorci si pe cel stang.
Si lista poate continua, e f lunga. De-aia am spus ca nu faci mare lucru, e bun pt inceput V.T. dar daca te limitezi numai la atat ramai la gradinita si nu-ti dai seama ca exista si sc generala, liceu, facultate, masterat, doctorat, etc.
"Nu ce intră în gură spurcă pe om; ci ce iese din gură, aceea spurcă pe om" ? Iisus doar nu a specificat, nu a dat exceptii pentru post sau pentru alte situatii.
Aici se refera la cu totul alceva, e vb de meticulozitatile iudaice provenite din traditiile din batrani de a nu manca cu mainile nespalate, etc, cea ce nu are legatura cu postul actual, care L-a postit si Hristos, dar la o masura mult mai mare.
Fiindca dupa cum este scris, in epistola catre Romani a Sfintului Apostol Pavel, capitolul 14...
Întreg contextul are indicatii si referinte personale ce nu contrazice cu nimic postul colectiv, aici se refera si la comportamentul moral intre semeni si la buna cuviinta de a nu judeca pe altii.
Cu mult respect.

oanna
Mesaje:73
Membru din:29 Noi 2010, 23:29
Confesiune:ortodox

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde oanna » 30 Dec 2010, 03:11

Inchinare in adevar, dar crezi ca adevarul este asa simplu de aflat si inca de facut ? daca ar fi asa de usor nu s-ar mai fi jertfit Iisus pentru oameni si nu ar mai fi zis apostolii ca harul este un dar dat de Dumnezeu,
insa Hristos S-a jertfit pentru pacatele tuturor si harul este la indemina orisicui vrea sa si-l insuseasca.
Adevarul este revelat dar nu la budisti sau mormoni. Numai in Biserica lui Hristos cea unica. Acolo se gaseste adevarul revelat de Hristos Bisericii Sale.
Aceasta Biserica unica este Stilpul si Temelia Adevarului, adevar revelat de Hristos si aceasta Biserica invata ca omul trebuie sa posteasca.
Postul are si el rolul lui de vreme ce si Hristos a postit.
Desigur ca trebuie postit si cum zice Isaia dar si cum a postit Hristos trebuie postit, chiar daca omul nu poate posti 40 de zile. Sa posteasca cit poate numai sa invete a se infrina de la cele placute lui intru infrinarea firii pamintesti inclinate catre pacat.
Iar inchinarea se face atit acasa cit si colectiv, cu toata Biserica ca asa au invata sf. apostoli (de la Hristos citire) sa facem.
"Ei stăruiau în învăţătura apostolilor, în legătura frăţească, în frângerea pîinii, şi în rugăciuni...Toţi împreună erau nelipsiţi de la Templu în fiecare zi, frângeau pâinea acasă, şi luau hrana, cu bucurie şi curăţie de inimă". (Fapte 2)
crezi ca adevarul cela timp de 2 mii de ani a ramas intact ? - eu nu cred in asa povesti.
poti crede ce scrie in Scriptura:
1. "Dar dacă voi zăbovi, să ştii cum trebuie să te porţi în casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, Stâlpul şi Temelia Adevărului (1 Tim 3)
2. "Când va veni mângîietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; (Ioan 16)
Nimic din ce a lasat Hristos nu s-a pierdut, inclusiv invataturile transmise in Scriptura.
insa a te infrina doar prin a nu minca carne sau lactate asta eu nu numesc post, orice om rau poate face acest lucrur si oricum va continua sa gindeasca si sa faca prostii si nevoi, eu cred ca zilele acestea de dieta este calea cea mai sigura spre formalizare.
asta e argumentul gurmandului, pofticiosului si mincaului. Nu vrea sa se formalizeze.
care e diferenta dintre dieta si post ? ca te mai gindesti pe linga asta si la ceva bun ? - hai sa fim seriosi.
infrinarea firii pamintesti. Unii draci se scot numai cu post si rugaciune, ne spune Hristos.
Mintuirea este asa cum o doreste Dumnezeu, iar calea pentru fiecare poate fi diferita, nu neaparat colectiva,
expresia "mintuirea e de obste" se traduce prin: ne mintuim in cadrul Bisericii care e Trupul lui Hristos, fiind madulare ale aceluias Trup. Mina nu se mintuie (nu traieste) rupta de Trup si nici piciorul.
iar de rugat te poti ruga si acasa,
bineinteles; si in cadrul adunarii Bisericii, nu numai singuri acasa.
Mai pe scurte eu ma tin de cuvintele din Isaia
bine faci; tine-te si de cuvintele lui Hristos si ale sf. apostoli care au vorbit de post si rugaciune laolalta, nu numai singuri.

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Octav » 30 Dec 2010, 23:42

Întreg contextul are indicatii si referinte personale ce nu contrazice cu nimic postul colectiv, aici se refera si la comportamentul moral intre semeni si la buna cuviinta de a nu judeca pe altii.
Nu contrazice cu nimic, dara nici nu obliga sa maninci sau sa nu maninci ceva, in sens ca e o chestie personala, de decizie personala, fiindca cine maninca da slava Domnului si cel care nu maninca face la fel.
"15. Dar dacă, pentru mâncare, fratele tău se mâhneşte, nu mai umbli potrivit iubirii. Nu pierde, cu mâncarea ta, pe acela pentru care a murit Hristos.
16. Nu lăsaţi ca bunul vostru să fie defăimat.
17. Căci împărăţia lui Dumnezeu nu este mâncare şi băutură, ci dreptate şi pace şi bucurie în Duhul Sfânt.
18. Iar cel ce slujeşte lui Hristos, în aceasta este plăcut lui Dumnezeu şi cinstit de oameni."

Tot textul este plin de importanta si invatatutra, insa as vrea sa atrageti atentia la comparatia dintre mincare si adevarata slujire lui Hristos, in sens ca adevarata slujire lui Hristos nu e legata de mincate si bautura.
Pentru mine, in aceste cuvinte si explicatii date de apostolul Pavel, este clar faptul ca mincarea are un caracter secundar, iar in perioada de post si in restul timpului, este bine sa nu maninci carne si nici sa nu bei vin, insa nici nu e rau, daca o faci cu masura desigur. Principalul sa tii acest post in "dreptate, pace si bucurie in Duhul Sfint", ca si in celelalte zile desigur.
Iar tot textul (in intregime) contravine cu insistenta pe care o are biserica de a impune aceasta "dieta" oamenilor, ea poate fi propusa, in mod optional, spre o mai buna infrinare cum s-a scris anterior, dar in nici un caz in mod obligator. O data impuse aceste principii omul uita de adevaratele valori, ceea ce si se vede prin interviuri si o simpla analiza personala.
Daca nu acceptati Isaia - chipurile este depasita, daca nu acceptati chiar pe Iisus - chipurile se vorbea despre legea veche "doar", daca nu acceptati pe Pavel - care a transmis mesajul (ideia) cu lux de amanunte - atunci sincer imi pare rau.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Pr Haralambie » 31 Dec 2010, 09:23

Nu contrazice cu nimic, dara nici nu obliga sa maninci sau sa nu maninci ceva, in sens ca e o chestie personala, de decizie personala, fiindca cine maninca da slava Domnului si cel care nu maninca face la fel.
Da, nu obliga in aceste versete, aici apotolul nu vb despre perioadele de post si nici nu se refera la anume timp .
Tot ap spune ca daca o mancare va smintii pe fratele meu, in veac nu mai mananc carne, ca despre asta era vorba, deci iata ca vrand nevrand libertatea noastra este totusi ingradita de slaba credinta a unor frati.
Si noi in Biserica avem un anumit timp in care este dezlegare sa se manance de toate si atunci fiecare e liber si poate sa si postesca daca vrea, sau nu, dupa vointa lui, cu conditia sa nu judece pe altii care nu postesc, si nejudecarea e valabila oricand, si in timpul postului,.
"15. Dar dacă, pentru mâncare, fratele tău se mâhneşte, nu mai umbli potrivit iubirii. Nu pierde, cu mâncarea ta, pe acela pentru care a murit Hristos.
16. Nu lăsaţi ca bunul vostru să fie defăimat.
17. Căci împărăţia lui Dumnezeu nu este mâncare şi băutură, ci dreptate şi pace şi bucurie în Duhul Sfânt.
18. Iar cel ce slujeşte lui Hristos, în aceasta este plăcut lui Dumnezeu şi cinstit de oameni."
Scumpule, cautarea ta e buna si ravna de apreciat, dar tr tinut cont de scrierea inaintasilor nostrii, care lamuresc aceste aspecte, pt ca fara o lamurire riscam sa cadem in parere de sine care se poate insela.
De ex, sf Ioan G Aur spune ca sf ap Pavel a fost determinat sa de acest sfat romanilor in urma unor neintelegeri cu privire la prscriptiile si retinerile iudaice privind alimentatia, unii cautau sa introduca in biserica obiceiuri iudaice, de a nu manca carne de porc, altii de nici un fel, si pe deasupra ai dispretuiau pe cei ce mancau.
De retinut ca acestia au inceput de capul lor sa introduca si sa invete si sa se comporte,
Tot textul este plin de importanta si invatatutra, insa as vrea sa atrageti atentia la comparatia dintre mincare si adevarata slujire lui Hristos, in sens ca adevarata slujire lui Hristos nu e legata de mincate si bautura.
Ba da, este legata, poruncile Lui Hristos tr tinute in intregime, Mantuitorul a spus ca vor venii zile cand se va lua mirele de la ei, si in aceste zile ucenicii vor postii, pe langa asta a fost El Insusi exemplu si cu fapta nu numai cu cuvantul, postind 40 de zile.
Tot el e spus ca, daca nu va prisosii dreptatea voastra mai mult decat a carturarilor si a fariseilor (care printre altele, posteau 2 zile pe saptamana) nu veti intra in imparatia cerurilor.
Deci iata ca totusi suntem constransi de nevoie daca nu vrem de voie.
Pentru mine, in aceste cuvinte si explicatii date de apostolul Pavel, este clar faptul ca mincarea are un caracter secundar, iar in perioada de post si in restul timpului, este bine sa nu maninci carne si nici sa nu bei vin, insa nici nu e rau, daca o faci cu masura desigur. Principalul sa tii acest post in "dreptate, pace si bucurie in Duhul Sfint", ca si in celelalte zile desigur.
Da dragule, mancarea are un rol secundar, si de acea nu ar trebuii sa gaseasca impotriviri in privinta postului, dar postul devine extrem de important atunci cand este poruncit de biserica, intrucat prin Biserica se face ascultare de Dumnezeu, am mai explicat eu importanta ascultarii primului om.
Pt ca tot evanghelia spune, cine va asculta pe voi(apostoli, cler) pe mine ma asculta si cine se leapada de voi de mine se leapada, aţi vazut ? Si sa nu credeţi ca numai pt prima genaratie de oameni a fost spus acest cuvant, pt ca tot evanghelia spune iata sunt cu voi pana la sfarsitul veacurilor
Iar tot textul (in intregime) contravine cu insistenta pe care o are biserica de a impune aceasta "dieta" oamenilor, ea poate fi propusa, in mod optional, spre o mai buna infrinare cum s-a scris anterior, dar in nici un caz in mod obligator. O data impuse aceste principii omul uita de adevaratele valori, ceea ce si se vede prin interviuri si o simpla analiza personala.
Dragul meu, acesta postare are scopul de al ajuta pe om, nicidecum de al impedica, chiar Mantuitorul a spus sa avem grija sa nu ingreuiem inimile cu mancare si bautura, iar despre sodomeni, a spus sf Scriptura, ca se rasfatau cu belsugul de paine, iar pe timpul lui Noie, se pomeneste ca oamenii mancau si beau, aratand ca acestea au fost pricina caderii, iar despre sf prooroci, aproape la toti veţi gasii, ca posteau adeseori, la fel si apostolii.
Si la noi in Biserica exista dezlegari pt fiecare om dupa nevoile si slabiciunile lui in timpul posturilor, dar daca unii oameni nu au invatat nimic intr-o viata e problema lor, daca grija lor este doar pt burta si atat, cinei de vina? aţi vazut in filmulet ca se pricepeau f bine ce se mananca de Pasti si de Craciun, dar in schimb erau analfabeti in privinta insemnatatii evenimentului.
Daca nu acceptati Isaia - chipurile este depasita, daca nu acceptati chiar pe Iisus - chipurile se vorbea despre legea veche "doar", daca nu acceptati pe Pavel - care a transmis mesajul (ideia) cu lux de amanunte - atunci sincer imi pare rau.
Noi acceptam pe toti, dar avem o cunoastere atotcuprinzatoare in Biserica, nu trunchiata, lucru extrem/vital pt mantuire si cunoasterea Lui Dumnezeu.
Nu ar trebuii sa-ti para rau pt asta ci bine :)
Ultima oară modificat 08 Apr 2011, 00:03 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde protosinghel » 31 Dec 2010, 12:23

Aşa cum am anunţat în Regulament şi chiar la începutul acestui topic, în această discuţie se pot implica doar ortodocşii.
Stimaţi eterodocşi, lăsaţi-ne să respirăm aer ortodox măcar la capitolul "MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe".
Vă sunt suficiente primele 3 compartimente (biblic, dogmatic şi inter-confesional) pentru a vă implica în discuţiile acestui forum care este ORTODOX.

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Octav » 31 Dec 2010, 14:21

Da, nu obliga in aceste versete, aici apotolul nu vb despre perioadele de post si nici nu se refera la anume timp .
Tot ap spune ca daca o mancare va smintii pe fratele meu, in veac nu mai mananc carne, ca despre asta era vorba, deci iata ca vrand nevrand libertatea noastra este totusi ingradita de slaba credinta a unor frati.
Si noi in biserica avem un anumit timp in care este dezlegare sa se manance de toate si atunci fiecare e liber si poate sa si postesca daca vrea, sau nu, dupa vointa lui, cu conditia sa nu judece pe altii care nu postesc, si nejudecarea e valabila oricand, si in timpul postului,.
"Nu se referea la post"...trebuia sa mai spuna exact ca la chiori cuvintul post, cum a facut Isaia, si atunci nu avea sa mai fie polemica pe baza acestui subiect, insa este scris asa cum trebuia sa fie scris, cine va avea ochi de vazut sa vada si urechi de auzit sa auda. Spuneti despre dezlegare si atunci este libertate, insa libertate in privinta mincarii este si fara dezlegare, legare sau alte chestii, cind eu am sa ma leg cu juramint ca iata nu voi minca atunci apare o legare, dar cind eu nu am zis nimic si cineva imi leaga ceva din alt punct de vedere se poate numi si vraja sau legare de legi pe care le practicau si fariserii, aceiasi preoti, din zilele anterioare, pentru diferite zile si sarbatori, printre care si sabat. Daca stiti ca oamenilor le este greu sa tina dietele acestea, altora le este contraindicat din cauze de sanatate, altora din cauza ca nu au alta mincare, sunt saraci, etc, de ce "daţi fratelui prilej de poticnire sau de sminteală" ?
Scumpule, cautarea ta e buna si ravna de apreciat, dar tr tinut cont de scrierea inaintasilor nostrii, care lamuresc aceste aspecte, pt ca fara o lamurire riscam sa cadem in parere de sine care se poate insela.
De ex, sf Ioan G Aur spune ca sf ap Pavel a fost determinat sa de acest sfat romanilor in urma unor neintelegeri cu privire la prscriptiile si retinerile iudaice privind alimentatia, unii cautau sa introduca in biserica obiceiuri iudaice, de a nu manca carne de porc, altii de nici un fel, si pe deasupra ai dispretuiau pe cei ce mancau.
De retinut ca acestia au inceput de capul lor sa introduca si sa invete si sa se comporte,
Cum am mai zis anterior, nu va axati doar pe legea iudaica despre care animale(mincaruri) e bine sa le maninci si pe care nu, aici si nu doar aici, se spune in general despre mincare, rolul ei nesimnificativ in mintuire.E bine sa nu maninci, eu nu am zis ca nu e bine, eu am zis ca nu e bine felul in care se obliga aceste lucruri de facut, dragostea nu se incadreaza in zile de dezlegare si legare, Duhul Sfint nu se incadreaza in zile, la fel ca slujirea lui Isus, este de natura spirituala. Pentru unii cind vine postul parca vin zile negre si doreste mai repede sa scape de ele, sau sa nu mai vina, deoarece sunt zile pe care el nu le doreste, insa cind vin din interior este alt lucrur, omul consient si desinestatator, din intentia proprie face acest lucrur si mai tare este apreciat de Dumnezeu.
Corect, se dispretuiau pentru ca mincau sau nu mincau in diferite zile si momente, deaceia ca pe viitor sa nu mai apara asa probleme din cauza mincarii, a aratat ca mincare nu are asa rol mare, atunci de ce va axati asa de tare pe mincare ? cu dezlegarile si legarile dumneavoastra ?
Tot textul este plin de importanta si invatatutra, insa as vrea sa atrageti atentia la comparatia dintre mincare si adevarata slujire lui Hristos, in sens ca adevarata slujire lui Hristos nu e legata de mincate si bautura.
Ba da, este legata, poruncile Lui Hristos tr tinute in intregime, Mantuitorul a spus ca vor venii zile cand se va lua mirele de la ei, si in aceste zile ucenicii vor postii, pe langa asta a fost El Insusi exemplu si cu fapta nu numai cu cuvantul, postind 40 de zile.
Tot el e spus ca, daca nu va prisosii dreptatea voastra mai mult decat a carturarilor si a fariseilor (care printre altele, posteau 2 zile pe saptamana) nu veti intra in imparatia cerurilor.
Deci iata ca totusi suntem constransi de nevoie daca nu vrem de voie.
"In acele zile ucenicii vor posti"...Mirele este doar cu noi "voi fi cu voi, de acum pina la sfirsitul veacului", iar daca nu e cu noi, trebuie sa postim, fariseiii tot posteau si ce din asta ? Daca nu traiau in adevar ? puneau accent pe zile, legi pe care nu le intelegeau si le complicau cu diferite legari si delegari ? impiedicau astfel pe oameni sa vina la adevar, la Dumnezeu.
cine va asculta pe voi(apostoli, cler) pe mine ma asculta si cine se leapada de voi de mine se leapada, ai vazut ? si sa nu crezi ca numai pt prima genaratie de oameni a fost spus acest cuvant, pt ca tot evanghelia spune iata sunt cu voi pana la sfarsitul veacurilor
Da de unde eu stiu ca B.O. este acea care a pastrat in tocmai adevarul ? toti zic asa, si catolicii, si biserica greaca si alte biserici care mai sunt, trebuie de cercetat pentru a cunoaste, nu sa crezi orbeste in orice, deaceia studiez, caut, mai dau intrebari pe forum, oricum partial le accept, insa doar partial, pe viitor le voi lua in consideratie aceste lucruri, adica asta se numeste cercetare si analiza. Iar despre minuni, este scris ca chiar si diavolul se poate imbraca in haine de inger si de lumina si sa amageasca lumea, vedeti, aici iar trebuie sa fii atent si sa cercetezi, dar nu sa dai din cap si sa inghiti tot ce-ti cade in gura, "diavolul va face chiar sa se coboare foc din cer", pentru a amagi lumea.
Daca nu acceptati Isaia - chipurile este depasita, daca nu acceptati chiar pe Iisus - chipurile se vorbea despre legea veche "doar", daca nu acceptati pe Pavel - care a transmis mesajul (ideia) cu lux de amanunte - atunci sincer imi pare rau.
Noi acceptam pe toti, dar avem o cunoastere atotcuprinzatoare in biserica, nu trunchiata, lucru extrem/vital pt mantuire si cunoasterea Lui Dumnezeu.
Nu ar trebuii sa-ti para rau pt asta ci bine :)
Da, stiu ca sunteti atotcunoscatori, asa zic toti, cu ce va diferiti atunci de altii ?

PS: ma scuzati daca ceva...eu mam inervat putin din cauza cuvintelor lui "protosinghel"

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Octav » 31 Dec 2010, 14:34

Aşa cum am anunţat în Regulament şi chiar la începutul acestui topic, în această discuţie se pot implica doar ortodocşii.
Stimaţi eterodocşi, lăsaţi-ne să respirăm aer ortodox măcar la capitolul "MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe".
Vă sunt suficiente primele 3 compartimente (biblic, dogmatic şi inter-confesional) pentru a vă implica în discuţiile acestui forum care este ORTODOX.
Mai gindestete putin, cum respecti pe oameni, daca ii alungi ? nu inchide gura omului, nu opri pe omul care cauta adevarul ! poate acest adevar doriti sa-l ascundeti ? aceasta arata si mai tare ca ascundeti ceva si nu va plac intrebari multe fiindca raspunsurile la aceste intrebari posibil sa duca catre adevaratul adevar ? iar daca sunteti drepti, de ce va temeti ? daca sunteti inspirati de sfinti si Duhul Sfint ? sau ati uitat de iertarea de 70 de ori cite 7, de iubire, sau asta e ceva formal pe care o pui in rama pe perete si ai uitat de ea ?
Nu te ride de sectanti ( ca sa fiu mai pe inteles ) acei baptisti tot sunt oameni, tot sunt creatia Domnului, daca nu chiar fii Domnului, iar daca nu sunt, oricum merita de a fi respectati, fiindca Iisus a zis sa nu te rizi de cel slab si sa iubesti chiar si pe dusmani.
PS: am vazut acea dezbatere teologica, interconfesionala.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde protosinghel » 31 Dec 2010, 15:52

Octav, nu am păscut porcii împreună, aşa că fii mai respectuos şi nu o fă pe deşteptul. De ăştia nu ducem lipstă... ;)
Ai suficiente topicuri mai sus unde "te poţi afirma" cu "adevărul" tău. La tot pasul numai oameni care spun "adevărul"... :?

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Octav » 31 Dec 2010, 17:11

Octav, nu am păscut porcii împreună, aşa că fii mai respectuos şi nu o fă pe deşteptul. De ăştia nu ducem lipstă... ;)
Ai suficiente topicuri mai sus unde "te poţi afirma" cu "adevărul" tău. La tot pasul numai oameni care spun "adevărul"... :?
Sfatul meu este sa fii mai blind si respectuos, cu cei din jur, fara porci, fara ciini si alte animale si alte judecati intre oameni de rang superior(ortodoxi) si inferior(eterodoxi), toti suntem oameni, iar daca esti mai puternic spiritual - fii un exemplu pentru ceilalti, iar daca doresti sa fii cel mai mare - fii cel mai mic. Fiindca nu am fost impreuna "la pascut porci", insa nici nu sunt fara ideie refeitor la B.O., am putina experienta, daca se poate de numit astfel, si nici nu sunt dusmanul B.O. si nici nu as dori sa fiu, dar dupa cum merg lucrurile, daca reprezentantii B.O. nu ma accepta si nu doresc sa ma ajute in a ma imbogati spiritual, pot sa devin si dusman, cine stie.

Adevarul meu, este cel pe care personal l-am inteles din Biblie, fara sa fiu influentat de careva biserica sau confesiune, nu zic ca am inteles corect si nici nu ma bat cu pumnul in piept ca sunt drept. Insa ceea ce am inteles uneori nu se potriveste cu valorile din B.O. si alte biserici, deaceia continuu sa caut, sa inteleg.

Ok, vad ca nu ai treaba de problemele unor muritor de rind ca mine, deaceia scriu un ultim mesaj pe acest forum, in care as ruga pe tine sau pe alte persoane care au bunavointa de a-mi propune careva carti, manuscrise, a unor persoane ca Ioan Gura de Aur sau altele, care sa explice unele lucruri, in care as putea afla raspuns la unele intrebari, fiindca acesta este scopul meu, dar nu de a ma afirma cum zici tu, fara sa deranjez pe cineva, si singur vad ca incep sa deranjez, posibil careva link-uri, daca este posibil ?
Desigur desinestatator pot cauta, insa cine stie ce voi gasi, pina voi gasi, asa...din punct de vedere orientativ macar (nume, prenume, denumiri) ?

P.S. Multumesc anticipat si sarbatori fericite tuturor :)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Pr Haralambie » 31 Dec 2010, 17:59

"Nu se referea la post"...trebuia sa mai spuna exact ca la chiori cuvintul post, cum a facut Isaia, si atunci nu avea sa mai fie polemica pe baza acestui subiect
De unde să stiţi dacă nu intelegeţi, la ce vă mai interesează pt ca oricum nu sunteţi ortodox?
Daca stiti ca oamenilor le este greu sa tina dietele acestea, altora le este contraindicat din cauze de sanatate, altora din cauza ca nu au alta mincare, sunt saraci, etc,
Nu e problema dvs dragutule, La noi mântuirea nu pica ca la voi ,ca darurile de moş craciun, noi trebuie sa lucram, ( ca sa parafrazez pe apostol) cu frică si cutremur la mântuirea noastra.
Apoi lasaţi dvs grija celor cu probleme de sanatate pt ca au duhovnici care ţin cont de toate aceste maruntişuri.
de ce "daţi fratelui prilej de poticnire sau de sminteală" ?
Acesta nu este prilej de poticnire, in fapta buna numai smintiţii se smintesc, iar cei care o savârsesc nu au nici o vina.
.E bine sa nu maninci, eu nu am zis ca nu e bine, eu am zis ca nu e bine felul in care se obliga aceste lucruri de facut, dragostea nu se incadreaza in zile de dezlegare si legare, Duhul Sfint nu se incadreaza in zile, la fel ca slujirea lui Isus, este de natura spirituala.
Copilul dvs daca face abuz intr-o anumita privinta, il lăsaţi sa se îmbolnavească? Viaţa creştină ar trebuii sa fie un permanent post, pt că noi nu traim pt trup, mai departe nu vă mai spun pt că, bag seama, nu sunteţi ineresat, dvs vreţi să vă certaţi si să contraziceţi.
Pentru unii cind vine postul parca vin zile negre si doreste mai repede sa scape de ele, sau sa nu mai vina,
Si unii copii de multe ori nu vor sa meargă la gradiniţă sau şcoală şi să înveţe, dar parinţii îi forţează pt binele lor, fara sa considere constrangerea o problemă si uneori chiar ii plesneşte, si aşa ajung oameni mari şi le multumesc pt dragostea lor.
insa cind vin din interior este alt lucrur, omul consient si desinestatator, din intentia proprie face acest lucrur si mai tare este apreciat de Dumnezeu.
Pt noi postul nu-i o povară, noi toate le facem cu dragoste, iar interiorul asta lasat liber, ştim noi cum se manifestă, dar voi traiţi asa cum ştiti, ce treabă avem cu voi, v-am constrîns cu ceva si nu-mi aduc aminte?
atunci de ce va axati asa de tare pe mincare ? cu dezlegarile si legarile dumneavoastra ?
Pt că noi nu traim ca sa mâncăm, pt că cei ce sunt a Lui Hristos şi-au rastignit trupul cu patimile si poftele, iar această rastignire a omului dinafara trebuie concretizată prin faptă.
Noi ţinem mult şi la aceste detalii, aşa cum ne învată Hristos, v-am mai explicat eu că şi primul om a avut îngradită libertatea într-o privinta cu toate că era liber sa aleagă, la fel acum şi creştinii noştrii de azi au.
Si ap Pavel la I Corinteni 7;5, asa ne invata, cu toate acestea există în Biserică o intelegere foarte flexibilă in această privinţa.
Tot textul este plin de importanta si invatatutra, insa as vrea sa atrageti atentia la comparatia dintre mincare si adevarata slujire lui Hristos, in sens ca adevarata slujire lui Hristos nu e legata de mincate si bautura.
Dragul meu, fară fapte restul sunt texte, texte, noţiuni abstracte, bla, bla, bla.
"In acele zile ucenicii vor posti"...Mirele este doar cu noi "voi fi cu voi,
Acestea sunt zilele de care pomeneşte Hristos.
de acum pina la sfirsitul veacului",
Exact
iar daca nu e cu noi, trebuie sa postim,
Ba este cu noi, şi mai si postim, împaraţia Lui Dumnezeu nu-i mancare si bautura ci bucurie in Duhul Sfant.
fariseiii tot posteau si ce din asta ?
Ei posteau 2 zile pe saptamana, şi Hristos a spus ca dreptatea noastra trebuie s-o întreacă pe a lor.
Daca nu traiau în adevăr ?
Asta-i altă poveste , tr si una si alta.
puneau accent pe zile, legi pe care nu le întelegeau si le complicau cu diferite legari si delegari ?
E problema lor, noi punem accent si le întelegem, si Hristos a pus.
impiedicau astfel pe oameni sa vina la adevar, la Dumnezeu.
Precum si p/np fac astazi, nu?
Da de unde eu stiu ca B.O. este acea care a pastrat in tocmai adevarul ?
Dar de ce nu te descurci cu proprile tale puteri drăguţule, pt că doar nu ai nevoie de recomandările Bisericii?, la noi Adevarul se trăieşte, şi incredintarea vine din interior, pt ca în primul rând asta cautăm să sfinţim, cele dinlăuntru, chiar cu aj postului, care dsv il desconsideraţi. şi de aia avem şi siguranţă.
la ntoti zic asa,
Ştiu că la voi toti zic aşa.
trebuie de cercetat pentru a cunoaste, nu sa crezi orbeste in orice, deaceia studiez, caut, mai dau intrebari pe forum, oricum partial le accept, insa doar partial, pe viitor le voi lua in consideratie aceste lucruri, adica asta se numeste cercetare si analiza.
Foarte bine aşa, dar sa vă rg ca Dumnezeu să vă descopere, fară sa dispretuiţi ceva inainte de a cunoaste.
Da, stiu ca sunteti atotcunoscatori, asa zic toti, cu ce va diferiti atunci de altii ?
Cu Adevarul, uitaţi-vă mai bine... pai vezi, noi de asta postim ca sa se lumineze si mintea, daca nu se intuneca si nu mai ai discernere.
PS: ma scuzati daca ceva...eu mam inervat putin din cauza cuvintelor lui "protosinghel"
Pai stiu vă cred că vă inervaţi, de la sine se intelege..., pe noi postul ne ajuta si pt linistea sufleteasca, blandeţe, de aia nici nu ne sare muştarul aşa de repede :)
Ultima oară modificat 07 Apr 2011, 23:26 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Pr Haralambie » 31 Dec 2010, 18:09


Ok, vad ca nu ai treaba de problemele unor muritor de rind ca mine, deaceia scriu un ultim mesaj pe acest forum, in care as ruga pe tine sau pe alte persoane care au bunavointa de a-mi propune careva carti, manuscrise, a unor persoane ca Ioan Gura de Aur sau altele,
Da ce v-aţi supărat aşa tare? Că doar sunt 3 compartimente unde puteţi să deschideţi orice subiect vreţi si puteţi discuta, iar dupa ce vă faceţi ortos-dox, o să scrieţi oriunde, chiar si in Cartea Vietii numele dvs. :)
Intraţi la : Bibliotecă (download) + prezentări de carte ,si o sa gasiţi acolo f multe carti, iar cu sf Ioan G de Aur, gasiţi aicif mult
Ultima oară modificat 07 Apr 2011, 21:34 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Octav » 31 Dec 2010, 20:59

nu intelegi, la ce te mai intereseaza pt ca oricum nu esti ortodox?
gresiti, fiindca nu stiu cit de ortodox am fost, insa am fost, din care experienta multe lucruri am aflat bune si rele, insa nu in totalitate le intelegeam, fiindca cum am mai zis undeva anterior comunicarea in B.O. este complicata, in special nu am inteles sistema platilor in biserica si nu-mi spuneti povesti referitor la bani fiindca stiu.
La noi mantuirea nu pica ca la voi ,ca darurile de mos craciun, noi trebuie sa lucram, ( ca sa parafrazez pe apostol) cu frica si cutremur la mantuirea noastra.
Apoi lasa tu grija celor cu probleme de sanatate pt ca au duhovnici care tin cont de toate aceste maruntisuri.
Nu stiu despre care "voi" merge vorba, insa anterior in afara de "noi" ortodoxi nu am avut. "Duhovnicul" e bine daca tine minte cum ma cheama pe mine si pe ceilalti, dar de celelalte lucruri inca...nici nu mai zic, oricum...inteleg preotul are multe de facut, nici nu zic ceva impotriva.
Acesta nu este prilej de poticnire, in fapta buna numai smintitii se smintesc, iar cei care o savarsesc nu au nici o vina
Fapta buna e buna cind o faci binevol nu cind te impune cineva, fiindca nu toti oamenii sunt copii ca sa-i obligi asa "cu deasila" ceva sa faca.
tu vrei sa te certi si sa contrazici.
Nu eu incep sa ma cert, eu incep dezbateri, fiindca in dezbateri se naste, se arata adevarul, cine a inceput sa faca abatere de la tema prin certuri si cuvinte la adrea mea personala, nu eu am fost, asa ca nu aratati cu degetul, fiindca nici eu nu sunt sfint, dar nici sfinti nu am vazut pina acum.
Si unii copii de multe ori nu vor sa mearga la gradinita sau scoala si sa invete, dar parintii il forteaza pt binele lor, fara sa considere constrangerea o problema si uneori chiar ii plesneste, si asa ajung oameni mari si le multumeste pt dragostea lor.
Da, da, a-ti gasit buna comparatie, scoala cu dieta(post), un om constient crestin nu ar trebui sa fie fortat sa faca ceva, el ar trebui singur sa stie ce sa faca, cum sa faca, si singu sa doreasca acest lucru, fiindca aceasta conteaza in primul rind si nu se ea in consideratie in BO, ce are omul in suflet, asa ca nu trebuie povesti pentru copii, copiii (din punct de vedere mintal, nu dupa curatenia spirituala) sunt la gradinita.
Dragul meu, fara fapte restul sunt texte, texte, notiuni abstracte, bla, bla, bla.
Corect, si postul doar mincind ce trebuie fara o slujire si gindire sufleteasca ca atare, este o simpla dieta si bla, bla, bla...
impiedicau astfel pe oameni sa vina la adevar, la Dumnezeu.Precum si p/np fac astazi, nu?
Numai Dumnezeu stie, fiindca B.O. este doar in citeva state ale lumii, care in total face cel mult 20% din populatia lumii, credeti ca pentru celelalte 5 miliarde de suflete nu exista speranta si o oarecare cale ? acolo Duhul Sfint este fara putere si nu mai puate lucra, fiindca nu este o B.O. ? - nu cred.
Da de unde eu stiu ca B.O. este acea care a pastrat in tocmai adevarul ?
Dar de ce nu te descurci cu proprile tale puteri dragutule, pt ca doar nu ai nevoie de recomandarile bisericii?, la noi Adevarul se traieste, si incredintarea vine din interior, pt ca in primul rand asta cautam sa sfintim, cele dinauntru, chiar cu aj postului, care tu il desconsideri. si de a-ia avem si siguranta.

Mai pe scurte, nimic concret, eu ma discurc si singur, caut sa inteleg, ceea ce si fac acum.

la ntoti zic asa,
Stiu ca la voi toti zic asa.
Nu stiu cine si ce a zis, dar eu anterior nu am spus/scris in felul urmator cum a-ti citat: "la ntoti zic asa", niciodata nu am zis "noi", eu sunt eu si nu raspund de altii si nu vb in numele altora sau pentru altii, eu zic de mine si nu schimbati cuvintele mele !

trebuie de cercetat pentru a cunoaste, nu sa crezi orbeste in orice, deaceia studiez, caut, mai dau intrebari pe forum, oricum partial le accept, insa doar partial, pe viitor le voi lua in consideratie aceste lucruri, adica asta se numeste cercetare si analiza.
Foarte bine asa, dar sa te rogi ca Dumnezeu sa-ti descopere, fara sa dispretuiesti ceva inainte de a cunoaste.
Da, deacord, posibil.
noi de asta postim ca sa se lumineze si mintea, daca nu se intuneca si nu mai ai discernere.
eu nu am intrebat de ce postiti, eu am intrebat de ce se obliga de facut atitea lucruri si de unde au aparut ele.
pe noi postul ne ajuta si pt linistea sufleteasca, blandete, de-aia nici nu ne sare mustarul asa de repede
nu-mi descifrati notiunea de post, caci si eu am postit si am studiat si am inteles, eu ce saman a copil de la gradinita care nu intelege pentru ce sa posteasca ? eu nu inteleg de ce se obliga aceasta si multe alte chestii, chipurile din traditie...nu va sare mustarul fiindca nimeni nu va alunga si nu va dispretuieste, cind va fi invers - atunci vom vedea cum veti proceda.

PS: acesta precis e ultimul meaj, referitor la material - voi studia, ma scuzati pentru toate pe care nu trebuia sau trebuia si nu le-am facut, pace voua tutror si LA MULTI ANI !

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Pr Haralambie » 31 Dec 2010, 21:51

la ntoti zic asa,
Stiu ca la voi toti zic asa.
Nu stiu cine si ce a zis, dar eu anterior nu am spus/scris in felul urmator cum a-ti citat: "la ntoti zic asa", niciodata nu am zis "noi", eu sunt eu si nu raspund de altii si nu vb in numele altora sau pentru altii, eu zic de mine si nu schimbati cuvintele mele !
Nu cumva aţi corectat între timp? pt ca eu nu am avut nici un interes să vă schimb cuvintele şi n-am facut altceva decat să vă raspund la text, să presupun totuşi că din neatenţia mea s-a strecurat un n acolo, daca este greşeala mea cer scuze, nu cu intenţie a fost.


nu-mi descifrati notiunea de post, caci si eu am postit si am studiat si am inteles, eu ce saman a copil de la gradinita care nu intelege pentru ce sa posteasca ? eu nu inteleg de ce se obliga aceasta si multe alte chestii, chipurile din traditie...nu va sare mustarul fiindca nimeni nu va alunga si nu va dispretuieste, cind va fi invers - atunci vom vedea cum veti proceda.
Dvs, aţi auzit de lepadare de sine, ? Dvs, ai auzit, că cel ce vrea să vina dupa mine sa se lepede de sine sa-şi ia crucea? Ce credeţi ca-i crucea? Ce credeţi ca-i lepadarea de sine? Şi apoi Să imi urmeze mie, Hristos a postit, postim si noi, El a vorbit despre post, iar noi il punem in practica si la fel vorbim, ne-a învatat şi cum sa postim, ce e aşa de complicat si grav?
Postul este lasat de Hristos şi sf Apostoli, şi chiar in rai are originea, pe parcurs s-a stabilit mai clar prin sinoade , multumit?
Eu ce să vă spun in 2 cuvinte cea ce nu-i suficient in 50000, dvs aveţi nevoie de cateheză ca sa întelegeţi rostul ascezei crestine.
de ce se obliga aceasta
Pt ca: sa ne dezbrăcam de vieţuirea voastră de mai înainte, de omul cel vechi, care se strică prin poftele amăgitoare,Efeseni 4 ;22
Ca să nu facem voile trupului si a simţurilor, Efeseni 2;3
Ca să răstignim trupul împreună cu patimile şi cu poftele , galateni 5; 24
Ca să nu umblam dupa pofte, Iuda 1;16-18
Pt că: nu suntem datori trupului, Romani 8;12
Pt că: dacă vieţuiţi după trup, veţi muri, iar dacă ucideţi, cu Duhul, faptele trupului, veţi fi vii. Romani 8;13 , lista poate continua, dar cred că-i suficient.
PS: acesta precis e ultimul meaj,
Cu atît mai mult nu ma trage inima să vă spun nimic, inseamnă ca nu sunteţi interesat, sau aţi avut un scop ascuns.
Ultima oară modificat 07 Apr 2011, 21:30 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Florina » 07 Apr 2011, 19:06

Video tragi-comic: Cine a scris Biblia?

Raspunsuri de la tara: Alecsandri, Eminescu sau preotul credincios din alt sat...



Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron