Ce fel de "ortodocşi" avem...

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde protosinghel » 13 Apr 2011, 13:21

Video tragi-comic: Cine a scris Biblia?
:o :( :cry:

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Florina » 15 Apr 2011, 19:53

Despre Adam si Eva. Vreo 2 batrane au stiut totusi ca au fost primii oameni. In rest... Cineva a spus ca a copilarit cu Adam si Eva, iar altul ca Adam a fost sotia lui Hristos, iar Eva fiica lui! :!:


Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Florina » 15 Apr 2011, 19:56

Iar acum, ca urmeaza Sfintele Pasti, partea a doua a reportajului "Care este diferenta dintre Paste si Craciun?"

Va veti inspaimanta!


Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Florina » 28 Mai 2011, 15:17

"Sfarsitul lumii" la Vadu Sapat.


Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Ioan Cr » 28 Mai 2011, 15:56

Asa pierdem noi pozitia fata de sectanti...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde protosinghel » 28 Mai 2011, 19:58

Asa pierdem noi pozitia fata de sectanti...
;) Sectarii fac anunţuri false, iar "ortodocşii" străini de Dumnezeu se sperie şi nici măcar nu ştiu de ce.
Totuşi, cu interviurile astea e f. suspect, că chiar unul n-a zis că se roagă şi se pocăieşte. Iar dacă întradevăr nimeni n-a spus asta, atunci arhiereul locului (care nu mai spunem cine este), trebuie să mai coboare cu picioarele pe pământ şi să creştineze oamenii aceştia.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde protosinghel » 15 Iun 2011, 22:50

Treaba se îngroaşă, dar şi reportajele devin tot mai plictisitoare şi vădit prost-intenţionate.
Cred că nu are rost să mai continuăm cu ele.

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde ddc » 02 Iul 2011, 12:13

Biserica care asa i-a crescut in ignoranta..Oare de ce preotii tin cunostiinta doar pentru ei ?De ce a crescut Biserica Ortodoxa 2000 de ani in ignoranta?Au trecut 2000 de ani degeaba?Unde e randuiala?

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde ddc » 02 Iul 2011, 12:26

sincer mi s-a facut mila de oamenii astia simpli...chiar daca a-ti pus "ortodocsi" in ghilimele eu va spun ca astia sunt mai ortodocsi decat multi.. se vede bunavointa si nevinovatia la ei...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde protosinghel » 02 Iul 2011, 12:31

Biserica care asa i-a crescut in ignoranta..Oare de ce preotii tin cunostiinta doar pentru ei ?De ce a crescut Biserica Ortodoxa 2000 de ani in ignoranta?Au trecut 2000 de ani degeaba?Unde e randuiala?
Ai şi argumente la aceste învinuiri? Pe cine Biserica creşte în ingoranţă? Care sunt dovezile că preoţii ar ţine cunoştinţa doar pentru ei?

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde ddc » 02 Iul 2011, 17:19

Biserica care asa i-a crescut in ignoranta..Oare de ce preotii tin cunostiinta doar pentru ei ?De ce a crescut Biserica Ortodoxa 2000 de ani in ignoranta?Au trecut 2000 de ani degeaba?Unde e randuiala?
Ai şi argumente la aceste învinuiri? Pe cine Biserica creşte în ingoranţă? Care sunt dovezile că preoţii ar ţine cunoştinţa doar pentru ei?
preotii ar trebuii sa-si puna sufletul pe tava pentru mireni... sunt anumite treburi care se discuta numai la nivel de cler si carora mirenilor mai putin le sunt impartasite... si anumite scrieri la care nu au access toti mirenii... mai ales treburi eshatologice... de aceia credinciosii nu preau cunosc astfel de dogme, care sunt intre cele mai importante... noua ni se dau resturi, ca la niste caini... suntem desconsiderati... nu spun ca toti preotii fac asa, dar multi dintre ei fac... nu spun tot ce stiu... ori cum am spus in inceputul postului ar trebui sa-si puna sufletul pentru mireni...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde protosinghel » 02 Iul 2011, 19:38

preotii ar trebuii sa-si puna sufletul pe tava pentru mireni... sunt anumite treburi care se discuta numai la nivel de cler si carora mirenilor mai putin le sunt impartasite... si anumite scrieri la care nu au access toti mirenii... mai ales treburi eshatologice... de aceia credinciosii nu preau cunosc astfel de dogme, care sunt intre cele mai importante... noua ni se dau resturi, ca la niste caini... suntem desconsiderati... nu spun ca toti preotii fac asa, dar multi dintre ei fac... nu spun tot ce stiu... ori cum am spus in inceputul postului ar trebui sa-si puna sufletul pentru mireni...
Stai puţin, că ziceai altfel! Cine îi împiedică pe mireni să le cunoască? Cei care merg regulat la Biserică tot nu cunosc nimic? Şi, până la urmă, vorbeşti foarte general şi lipsit de exemple concrete.

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde ddc » 03 Iul 2011, 11:16

preotii ar trebuii sa-si puna sufletul pe tava pentru mireni... sunt anumite treburi care se discuta numai la nivel de cler si carora mirenilor mai putin le sunt impartasite... si anumite scrieri la care nu au access toti mirenii... mai ales treburi eshatologice... de aceia credinciosii nu preau cunosc astfel de dogme, care sunt intre cele mai importante... noua ni se dau resturi, ca la niste caini... suntem desconsiderati... nu spun ca toti preotii fac asa, dar multi dintre ei fac... nu spun tot ce stiu... ori cum am spus in inceputul postului ar trebui sa-si puna sufletul pentru mireni...
Stai puţin, că ziceai altfel! Cine îi împiedică pe mireni să le cunoască? Cei care merg regulat la Biserică tot nu cunosc nimic? Şi, până la urmă, vorbeşti foarte general şi lipsit de exemple concrete.
de exemplu... despre Ecumenism... despre Legea "Veche"... despre Sambata... despre Israel.. despre Biserica... despre ce s-a intamplat in sec 1 ... de ce nu tine Biserica Legea.. despre botezuri... despre papalitate... ecclesiologie.. istorie bisericeasca... Iudaism... despre insemnul fiarei... s.a.m.d

Constantinos

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde Constantinos » 03 Iul 2011, 11:42

@ddc, Putea Mitropolitul Daniel cand a aparut Radioul Trinitas sa puna pe cineva ( sau mai multi ) sa citeasca toate cartile Sfintilor Parinti si cand termina de citit sa difuzeze iar inregistrarile. Acum momentul este pierdut, chiar de ar face asa multi nu ar mai asculta din pricina nesigurantei zilei de maine; rau este ca am avut "duhovnici" care nu au facut nimic bun pentru binele duhovnicesc si trupesc al oamenilor cand au avut la spovedanie si deputati, senatori etc.

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde ddc » 03 Iul 2011, 12:35

ar trebui structurat tot crezul Bisericii intr-o randuiala si invatat in Bisericii.. mai ales in dogme... care este pozitia Bisericii fata de... invatatura ei fata de... s.a.m.d... am observat parca ca in Vest, America de exemplu totul este mai structurat...

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde dumitru85 » 05 Iul 2011, 22:36

buna ziua m-ar interesa foarte mult cum ar raspunde la intrebarea despre autorul bibliei oamenii intr-o localitate unde predomina bisericile evanghelice sau "sectarii" (scriu cum va place),oare efectuarea unui sondaj nu ar demonstra faptul ca roada bisericii(cunostintele si faptele oamenilor) o caracterizeaza?
Dl. Petru spuneti-mi va rog dupa ce criterii trebuie sa caracterizam o biserica ?nu dupa enoriasi sau membri?daca nu, dupa ce oare? nu vorbesc de doctrina ci de rezultatul final,va multumesc.
ortodox Evanghelic

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde IOACHIM » 14 Iul 2011, 01:24

alea-s aranjate... nu e clar? INTOTDEAUNA va exista, oriunde in lume in orice sistem, instituie etc. un minim procentaj de imbecili [IMBECÍL, -Ă, imbecili, -e, adj., s. m. și f. (Adesea prin exagerare) 1. Adj., s. m. și f. (Persoană) cu capacități mintale foarte reduse;]

asa ca daca cineva vrea sa demonstreze ca budistii e prosti [sic] sau ca americanii e destepti [sic] o poate face f. usor. Intrebarea e de ce ar fac cineva lucrul asta? Ori e imbecil la randu-oi si n-are alta ocupatie sau subiecte serioase de jurnalism adevrat, ori e coada de topor si naimit, plati sa distruga imaginea cuiva. In cazul nostru se vrea a demonstra ca ortodocsii e la furat [sic] sau crestinii in general.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde IOACHIM » 14 Iul 2011, 01:40

buna ziua m-ar interesa foarte mult cum ar raspunde la intrebarea despre autorul bibliei oamenii intr-o localitate unde predomina bisericile evanghelice sau "sectarii" (scriu cum va place),oare efectuarea unui sondaj nu ar demonstra faptul ca roada bisericii(cunostintele si faptele oamenilor) o caracterizeaza?
Dl. Petru spuneti-mi va rog dupa ce criterii trebuie sa caracterizam o biserica ?nu dupa enoriasi sau membri?daca nu, dupa ce oare? nu vorbesc de doctrina ci de rezultatul final,va multumesc.
nenea... vezi ca la confesiune ai scris ortodox. Ori nu ai inteles ce inseamna confesiune, ori nu stii ce-i aia sa fii ortodox, ori esti la furat... insa toate variantele duc spre aceeasi idee... schimbă-ţi părul.

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde dumitru85 » 14 Iul 2011, 19:19

nenea... vezi ca la confesiune ai scris ortodox. Ori nu ai inteles ce inseamna confesiune, ori nu stii ce-i aia sa fii ortodox, ori esti la furat... insa toate variantele duc spre aceeasi idee... schimbă-ţi părul.
Ioachim conteaza ce am scris la confesiune ori ce parere am?,spune te rog ce e mai important?.Oare nu ar trebui sa fim obiectivi? stiu ce inseamna sa fii ortodox dar mai stiu ce inseamnă smirenie şi stimă faţă de oameni,referitor la păr:lupul îşi schimba blana dar naravul ba. ma consider ortodox (drept slavitor de dumnezeu).Si de minim procentaj as spune,pare mi se ca la noi e minim procentaj de ortodoxsi care stiu in ce cred.Asta conteaza
ortodox Evanghelic

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Ce fel de "ortodocşi" avem...

Mesaj necititde IOACHIM » 15 Iul 2011, 13:33

Conteaza cat de sincer si/sau bine-intentionat esti. Daca te simti impacat deja cu ideea de-a castiga simpatia/atentia/acordul/bunavointa unora printr-o minciunica nesemnificativa in speranta de depasi bariera/filtrul atentiei vis-a-vis de emitent, fii convins ca undeva... cineva se bucura [are fii mai multi] iar Cineva se intristeaza [ca ti-ai ales alt tată, ăla al minciunii].
Altfel spus, in speranta [desarta dealtfel] ca subminezi pt. a castiga pe unii, pierzi mult m. mult. Fii sincer si cu asta basta.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX