Dezbracarea de omul vechi

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra
Dezbracarea de omul vechi

Mesaj necititde nora » 19 Feb 2011, 11:56

Avem in noi, inradacinat, anumite obiceiuri care nu sunt bune si care, dupa cum spun si Sfintii Parinti, sunt infipte adanc in firea noastra. Acestea se desprind greu si trebuie sa muncesti mult pana reusesti sa le zmulgi unul cate unul.
Care este calea cea mai sigura, nu usoara, dar sigura de reusita?
Pentru ca nu merge doar cu atat: gata, de azi nu mai fac sau nu mai spun asa. Pentru ca te terezesti totusi, fara sa vrei, din obisnuinta veche ca iar ai repetat obiceiul (ma refer la o vorba , sau un gest, sau judecarea celuilalt, sau o voce mai ridicata, sau o vorba mai iute) si chiar daca iti dai seama si spui repede un : Doamne iarta-ma, tu gestul sau vorba tot ai facut-o.
Stiu, rugaciune multa, dar e totusi vorba de lucrarea mintii noastre. Sa fie mai iute decat obiceiul, gandul bun, sa vina inaintea gestului rau.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Dezbracarea de omul vechi

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Feb 2011, 12:24

Avem in noi, inradacinat, anumite obiceiuri care nu sunt bune si care, dupa cum spun si Sfintii Parinti, sunt infipte adanc in firea noastra. Acestea se desprind greu si trebuie sa muncesti mult pana reusesti sa le zmulgi unul cate unul.
Care este calea cea mai sigura, nu usoara, dar sigura de reusita?
Calea cea mai sigură este Hristos, legătura continuă şi vie cu Biserica.
Pt un creştin care ajunge să conştientizeze trăirea în Hristos se cere în primul rând multă răbdare. Am citit zilele acestea o viziune despre viaţa de dincolo (!Nu am cartea la mine ca să dau mai multe trimiteri) în care se povestea cum un om a prins "colacul de salvare" :) aruncat de îngerul păzitor şi a fost lăsat să meargă spre Împărăţia Cerurilor. La început "câmpia" era frumoasă, de nedescris apoi a urmat urcuşul plin de obstacole (pt că cel rău nu doreşte mântuirea păcătosului), iar pe tot parcursul erau "căsuţe" (Biserici) în care convertitul intra şi se umplea de putere, încât vrăjmaşii când îi vedeau numai privirea plecau, fugeau de la dânsul. Unii se speriau de drumul anevoiois, nu aveau răbdare şi se întorceau la viaţa necurată, alţii în schimb ajungeau la destinaţie, dar nu fără răbdare în ispită şi fără întărirea puterilor în Biserică.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Dezbracarea de omul vechi

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Feb 2011, 12:32

Pentru ca nu merge doar cu atat: gata, de azi nu mai fac sau nu mai spun asa.
Cu atât merge :) chiar dacă cazi, această hotărâre din fiecare zi trebuie să fie sursa de speranţă, de optimism de a face drumul spre Hristos. Nu există om care să nu greşească în faţa Lui Dumnezeu. Cazi, dar te ridici.

:!: Dacă vrei să fi fără de păcat dintr-o dată e nebunie; toţi sfinţii au fost ispitiţi, au greşit, dar cu o viaţă şi o dorinţă continuă de a fi ai Lui Hristos au reuşit.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Dezbracarea de omul vechi

Mesaj necititde nora » 19 Feb 2011, 13:41

Pentru ca nu merge doar cu atat: gata, de azi nu mai fac sau nu mai spun asa.
Cu atât merge :) chiar dacă cazi, această hotărâre din fiecare zi trebuie să fie sursa de speranţă, de optimism de a face drumul spre Hristos. Nu există om care să nu greşească în faţa Lui Dumnezeu. Cazi, dar te ridici.

:!: Dacă vrei să fi fără de păcat dintr-o dată e nebunie; toţi sfinţii au fost ispitiţi, au greşit, dar cu o viaţă şi o dorinţă continuă de a fi ai Lui Hristos au reuşit.
Am inteles.
Oricum , suntem cu pacate, stiu, totul e mult mai complex. Ce este o vorba, un obicei rau pe langa multitudinea de pacate pe care le facem sau le-am facut.
Aici cu ``vrei sa fi fara de pacat dintr-o data e nebunie`` eu ma refeream la altceva. Ca vrei sa scapi de un pacat adanc inradacinat. Si nu se poate dintr-o data. Una este sa vrei sa scapi de un pacat si alta e sa vrei sa fii fara de pacat. pentru ca vrand sa scapi de pacatele vechi, sa te cureti, tinzi spre ``fara de pacat``. Dar acum cat reuseste fiecare sa inainteze asta depinde de noi.

Iata aici in aceasta discutie Maria Andreea un obicei rau.
Pentru ca eu am spus: daca vrei sa scapi de un pacat inradacinat care nu merge cu simplu de azi nu mai fac, pentru ca sunt si pacate pe care poti dintr-o data sa zici: gata de azi nu mai fac si reusesti, dar sunt pacate care se desprind mai greu
Iar tu ai inteles: vrei sa fii fara de pacat dintr-o data e nebunie. te-ai dus cu gandul in alta parte certandu-ma ca ma semetesc. cum , tu vrei dintr-o data sa fii fara de pacat? Curata nebunie.

Multumesc Maria-Andreea , ca eu de aici am invatat ceva bun. :)
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Dezbracarea de omul vechi

Mesaj necititde valercosma » 26 Apr 2011, 15:12

In epistolele pauline gasim raspunsurile :Efeseni 4,23-24,sa va dezbracati de omul cel vechi care se strica dupa poftele inselatoare si sa va imbracati in omul cel nou facut dupa chipul lui D-zeu,...Romani 6,6, stim bine ca omul nostru cel vechi a fost rastignit impreuna cu El...2Cor. 5,17..daca este cineva in Hristos este o faptura noua.. si sa nu uitam ce le spunea galatenilor: cati in Hristos v-at botezat in Hristos v-ati imbracat Gal.3,27

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Dezbracarea de omul vechi

Mesaj necititde nora » 03 Mai 2011, 13:35

In epistolele pauline gasim raspunsurile :Efeseni 4,23-24,sa va dezbracati de omul cel vechi care se strica dupa poftele inselatoare si sa va imbracati in omul cel nou facut dupa chipul lui D-zeu,...Romani 6,6, stim bine ca omul nostru cel vechi a fost rastignit impreuna cu El...2Cor. 5,17..daca este cineva in Hristos este o faptura noua.. si sa nu uitam ce le spunea galatenilor: cati in Hristos v-at botezat in Hristos v-ati imbracat Gal.3,27
Este vorba despre transpunerea in fapta a dezbracarii de omul cel vechi. Acum vreau sa ma dezbrac de pacat. Si incep sa dau jos cate unul. Dar gasesc impotrivire in fire. De pilda sunt iute de fire, si trebuie sa invat sa ma infranez, sau gandesc atat de repede o discutie cu interlocutorul incat nu am rabdare sa termine ce are de zis gandind ca deja stiu ce spune si de ce sa astept. Sau ma pun la masa si mancarea este atat de buna incat mananc fara sat, si exemplele pot continua.
Este vorba de curatirea pe care suntem datori sa o facem.
ca nu e deajuns sa zic: gata: In Hristos m-am botezat, in Hristos m-am imbracat.Ca degeaba m-am botezat dar eu starui in pacat.

Curatirea de pacate si evitarea sa mai facem altele este o lupta continua cu noi, cu firea noastra.

Cu iertare, Doamne ajuta si Hristos a inviat!
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron