Lupta cu patima betiei

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Naty
Mesaje:21
Membru din:11 Mar 2011, 00:01
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau
Lupta cu patima betiei

Mesaj necititde Naty » 06 Mai 2011, 16:59

E o intrebare foarte grea si dureroasa cel putin pentru mine.
Cum ajuti un om suferind de acesta patima?
imi este greu sa determin cat de credicios este, caci nu pot spune nici pe cat de tare e credinta mea...
Cred Doamne, ajuta necredintei mele...

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Lupta cu patima betiei

Mesaj necititde Ioan Cr » 08 Mai 2011, 18:14

Cum ajuti un om suferind de acesta patima?
Il puteti ajuta, initial, prin asa-zisa "codare" (sugestie combinata cu terapie farmacologica; va adresati la un psihiatru). I se provoaca o repulsie artificiala pentru orice bautura spirtoasa, care insa trebuie educata prin incurajamente la modul sanatos de viata (indeosebi, alternative sanatoase: sucuri, ape gazate, sport etc). In aceasta a doua faza rolul hotarator il poarta familia si anturajul. E foarte bine daca este o persoana credincioasa alaturi. Daca se trece de perioada acuta (1-3 luni), treptat se schimba si modul de viata (dar poate reveni ispita!). Se practica si recodarea (rapel), regulat, la cateva luni, apoi dupa un an. Cu cat se avanseaza cu abstinenta, cu atat prognosticul este mai pozitiv. Totusi riscul recrudescentei persista mereu (chiar si dupa ani de nebaut).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Lupta cu patima betiei

Mesaj necititde protosinghel » 08 Mai 2011, 19:17

Şi mai bine ar fi dacă ar dori el însuşi să lupte cu patima şi să accepte o spovedanie mai deasă, maslu şi luptă cu păcatul. Dar un tratament medical nu se exclude, ci e bine să se facă în paralel.

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Lupta cu patima betiei

Mesaj necititde valercosma » 09 Mai 2011, 10:34

Un betiv este un dependent. Ii tratam cu indiferenta, ii evitam ,cand ii intalnim pe drum ii ocolim,ii acuzam ca sunt slabi in lupta cu patima lor, ii intelegem superficial.Problema este complexa, si profunda, eu ca profan nu am solutii, decat sa ma rog pentru ei. Am cunoscut un preot deosebit care dupa saptezeci de ani de preotie afirma ca nu a putut intoarce un betiv de pe calea lui, chiar daca prin rugacine de multe ori a facut miracole. Doamne fereste-ne de aceasta patima.

Naty
Mesaje:21
Membru din:11 Mar 2011, 00:01
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau

Re: Lupta cu patima betiei

Mesaj necititde Naty » 15 Mai 2011, 14:30

Va multumesc tuturor pentru sugestii.
Totusi cred ca exista minuni si pentru asemenea patimi. Si cred ca bunul Dumnezeu va fi Cel care ii ajuta pe toti cei care nu-si pierd nadejdea si ii cer cu adevarat ajutorul, cu lacrimi, credinta si nadejde.
Cred Doamne, ajuta necredintei mele.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX