Dezpagubiri pentru ca a nascut cu sindromul Down

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
Dezpagubiri pentru ca a nascut cu sindromul Down

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 18 Mai 2011, 14:50

O timişoreancă îşi acuză ginecologul că a tratat-o superficial după ce a adus pe lume un copil cu sindrom Down şi malformaţie gravă la inimă.
Judecătoria Timişoara a condamnat ginecologul care a urmărit sarcina să plătească despăgubiri în valoare de 10.000 de lei. Decizia nu e însă definitivă.

Sursa: http://www.evz.ro/detalii/stiri/poveste ... 30689.html

Ma intreb cum o sa se simta copilul cand o sa invete sa citeasca si o sa dea peste articolul asta... :(

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: Dezpagubiri pentru ca a nascut cu sindromul Down

Mesaj necititde PanainteGabriel » 23 Mai 2011, 00:08

Ceea ce ma frapeaza pe mine e declaratia mamei:
"Dacă medicul Maria-Olimpia Oprea mi-ar fi adus la cunoştinţă că există o probabilitate extrem de mare de a aduce pe lume un copil cu sindrom Down, nu mi-aş fi asumat acest risc", spune mama fetiţei, Mihaela - Ribana Roşculescu.
Ma bucur ca Dumnezeu lucreaza, chiar daca acel medic trebuie sa plateasca 10k euro.Din punctul meu de vedere, acel doctor nu prea ar fi vinovat...dar in fine.Dar ceea ce este tulburator e ca daca mama stia, nu ar fi pastrat copilu.Adica, aici e pe alese? Nu-ti convine, il arunci afara? Pai de ar fi o societate morala, femeii asteia i-ar fi trebuit luati copii. Daca afirmi asa ceva, inseamna ca acel copil bolnav va suferi si mai mult, daca tu ca mama nu ti l-ai dorit.Acel copil, va fi privat de dragoste parinteasca.
Daca am gandi profund problema, am vedea si posibile raspunsuri la boala noului nascut.Una din ipoteze ar fi pacatele parintilor ceea ce ar fi mult mai probabil, daca mama afirma fara retineri ca "nu mi-aş fi asumat acest risc".
O a doua ipoteza, ar fi ca prin acest copil ei si-ar ispasi unele pacate, daca-l vor creste cum trebuie. :geek:
O treia teorie, ar fi o eroare genetica...
No...cuvintele sunt putine, pentru a exprima indignarea, provenita din aceste cuvinte ale mamei.... "nu mi-aş fi asumat acest risc".Asta arata, cat de "umani" suntem noi oamenii.Pana si animalele, desi unele se nasc cu problemele, isi ingrijesc puii; numai noi oamenii, niste giboni (majoritatea) cu tehnica, ii aruncam afara, ca nu cumva sa ne complice viata!
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX