Preoţia şi căsătoria sunt compatibile?

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox
Preoţia şi căsătoria sunt compatibile?

Mesaj necititde catalinconstantin » 14 Iun 2011, 20:11

Cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatorit?

Am indraznit a deschide acest topic cu o intrebare retorica.
As dori sa aud si alte comentarii.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatori

Mesaj necititde protosinghel » 15 Iun 2011, 00:30

Eu chiar nu am înţeles întrebarea. Dumneavostră nu ştiţi că în Biserica Ortodoxă se acceptă preoţi căsătoriţi, lucru valabil şi pentru Apus în primul mileniu?
Sau poate nu sunteţi deacord cu asta şi credeţi că toţi trebuie să fie celibi, aşa cum e la romano-catolici (nu şi la greco-catolici) acum?

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatori

Mesaj necititde danadoina » 15 Iun 2011, 11:30

Cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatorit?

Am indraznit a deschide acest topic cu o intrebare retorica.
As dori sa aud si alte comentarii.
1. Cand iti pune cineva o intrebare retorica... nu se asteapta la un raspuns din partea ta...

2. "alte" comentarii ? ...aveti deja unul si ati uitat sa il tipariti ? :?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatori

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Iun 2011, 23:36

"alte" comentarii ? ...aveti deja unul si ati uitat sa il tipariti ?
D-na "danadoina" poate că omul a mai auzit şi alte păreri, dar nu pe forum.

Consider că nu este cinstit să analizăm micile greşeli ale exprimării atunci când scopul pe care l-a urmărit omul este de a primi o lămurire.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatori

Mesaj necititde danadoina » 16 Iun 2011, 08:55

Draga maria-andreea,
daca ma intereseaza o tema in mod special, unu, nu pun o intrebare retorica si doi incerc macar sa schitez pozitia mea / dubiile referitor la tema...stilul asta de intrebare imi aduce foarte tare a intrebare "a la coriolan" daca si-l mai aduce cineva aminte, exact reactia parintelui am avut-o si eu cand am citit
Sau poate nu sunteţi deacord cu asta şi credeţi că toţi trebuie să fie celibi, aşa cum e la romano-catolici (nu şi la greco-catolici) acum?
suna ca si cum nu ar fi de acord dar nu scrie direct ci vrea sa ne aduca acolo peau-a peau cu "argumente" :roll:
sa ma ierte bunul Dumnezeu daca nu este asa si imi mai fac cu asta un pacat :oops:

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatori

Mesaj necititde catalinconstantin » 22 Iun 2011, 06:54

Este vorba de pacatul onaniei, adica ferirea de a nu face copii. Un subiect delicat in cadrul familiilor.

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatori

Mesaj necititde valercosma » 09 Aug 2011, 21:04

Daca preotul are fericirea sa intalneasca femeia zugravita in Pilde 31,10-31, atunci misiunea lui se simplifica mult pt. ca sotia este complementara acestei misiuni, Probleme rezolvate in consens, implicari pe plan social, sfaturi date altor femei care nu primesc indemnuri de la o persoana de sex opus, si cate alte lucruri utile pe care le poate face o femeie in societate , sunt un sprijin pt. preot. Dar vai de preotul care intalneste femeia din Pilde 25,24.

cristianos
Mesaje:18
Membru din:15 Mar 2011, 01:43
Confesiune:ortodox
Localitate:Dublin

Re: cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatori

Mesaj necititde cristianos » 22 Aug 2011, 16:40

Diferenta poate una destul de "la simpla vedere" si anume:
Preotul devine preot dupa primirea hirotoniei iar la momentul hirotoniei el a "trecut" deja prin taina cununiei (conditie obligatorie la preotii de mir iar nu la preoti celibi si monahi) deci este deja casatorit!!!! PROBLEMA NU SE PUNE CA SE CASATORESTE UN PREOT!!! ci o persoana care va deveni mai apoi preot!!!
nu stiu exact cum e atunci cand preotul ramas vaduv daca se mai poate recasatori sau nu?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatori

Mesaj necititde protosinghel » 22 Aug 2011, 23:59

cand preotul ramas vaduv daca se mai poate recasatori sau nu?
Nu. Categoric interzis!

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatori

Mesaj necititde catalinconstantin » 31 Aug 2011, 14:37

Familia are rostul de a duce omul spre sfintenie, nu spre pacat.

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatori

Mesaj necititde catalinconstantin » 31 Aug 2012, 05:19

Cum trebuie a vietui preotul cu a sa sotie?
Raspuns: în pace şi curăţie.

apasarar

Re: cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatori

Mesaj necititde apasarar » 02 Sep 2012, 00:31

Sfanta Impartasanie este facuta de Dumnezeu. Preotul cheama pe Dumnezeu in Biserica sa transforme painea si vinul in Sfanta Impartasanie. Intrucat sfanta Imparatsanie e facuta de Dumnezeu, este la fel in fiecare Biserica. La fel si apa sfintita .

Daca Dumnezeu a lasat ca preotii sa fie casatoriti, ce avem noi impotriva? Apostolul Petru era casatorit cu copii si a fost ales de Dumnezeu. Sfantul Simeon care si azi face minuni a fost casatorit si episcop.
Ultima oară modificat 02 Sep 2012, 01:27 de către apasarar, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Andrey
Mesaje:72
Membru din:20 Iun 2011, 19:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:dogmatică, liturgică, patristică
Localitate:Baia Mare
Contact:

Re: cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatori

Mesaj necititde Andrey » 02 Sep 2012, 01:13

Sfanta Impartasanie este facuta de Dumnezeu. Preotul cheama pe Dumnezeu in Biserica sa transforme painea si vinul in Sfanta Impartasanie. Intrucat sfanta Imparatsanie e facuta de Dumnezeu, este la fel in fiecare Biserica. La fel si apa sfintita .

Daca Dumnezeu a lasat ca preotii sa fie casatoriti, ce avem noi impotriva? Apostolul Petru era casatorit cu copii. Sfantul Simeon care si azi face minuni a fost casatorit si episcop.
Sunteți pe lângă subiect.... :!:

apasarar

Re: cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatori

Mesaj necititde apasarar » 02 Sep 2012, 01:28

Incep sa inteleg. Eu am raspuns la daca dar intrebarea era cum. Va rog sa ma scuzati.

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatori

Mesaj necititde catalinconstantin » 05 Sep 2012, 06:30

Orice legătură conjugală cu scop anticoncepţional de orice fel ar fi el este o crimă la adresa propriului copil. Pentru asta se supără Dumnezeu.
Daca şi în fărădelegi m-a născut maica mea, atunci.....
Dacă se înţelege asta, atunci un om poate fi preot şi în acelaşi timp căsătorit.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatori

Mesaj necititde dimitrie » 05 Sep 2012, 08:03

Cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatorit?
..........
26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatori

Mesaj necititde maria_andreea » 05 Sep 2012, 17:33

Orice legătură conjugală cu scop anticoncepţional de orice fel ar fi el este o crimă la adresa propriului copil. Pentru asta se supără Dumnezeu.
Daca şi în fărădelegi m-a născut maica mea, atunci.....
Dacă se înţelege asta, atunci un om poate fi preot şi în acelaşi timp căsătorit.
Vă rog să fiţi un pic mai explicit. Care este legătura dintre ferirea de a face copii şi subiectul pe care l-aţi deschis?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatori

Mesaj necititde esenin » 05 Sep 2012, 21:50

Chestia asta ar trebui gandita un pic mai mult. Nu cred ca se poate rezolva cu sloganuri. ”Ferirea” de a face copii este definita mai sus ca „pacatul onaniei”. Mi se pare ca echivalarea asta este un pic islamica: 1. Se poate sa te „feresti” sa faci copii prin abstinenta, care e inversul onaniei, daca se poate spune. 2. Prin anticonceptionale. Aici apare o probleme cu crima impotriva copilului: nu stim de cand embrionul este OM, ca sa putem aplica prima Porunca. (Idem ptr avort: de cand este embrionul persoana umana?) 3. despre nasterea in faradelege: este mai degraba CONCEPTIA in faradelege, caci nasterea....CUM sa fie in faradelege? In fine, sa nu uitam ca mariajul este o INGADUINTA, inainte de a fi o „taina” a Bisericii. Altfel spus, PRIMA recomandare, si TINTA, este tot abstinenta. ...

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatori

Mesaj necititde catalinconstantin » 07 Sep 2012, 10:58

Chestia asta ar trebui gandita un pic mai mult. Nu cred ca se poate rezolva cu sloganuri. ”Ferirea” de a face copii este definita mai sus ca „pacatul onaniei”. Mi se pare ca echivalarea asta este un pic islamica: 1. Se poate sa te „feresti” sa faci copii prin abstinenta, care e inversul onaniei, daca se poate spune. 2. Prin anticonceptionale. Aici apare o probleme cu crima impotriva copilului: nu stim de cand embrionul este OM, ca sa putem aplica prima Porunca. (Idem ptr avort: de cand este embrionul persoana umana?) 3. despre nasterea in faradelege: este mai degraba CONCEPTIA in faradelege, caci nasterea....CUM sa fie in faradelege? In fine, sa nu uitam ca mariajul este o INGADUINTA, inainte de a fi o „taina” a Bisericii. Altfel spus, PRIMA recomandare, si TINTA, este tot abstinenta. ...
1. Nu am dorit sa se inteleaga gresit. Abstinenta sau infranarea nu este metoda anticonceptionala.
2. Embrionul este om din momentul unirii celor doua celule ale sexului barbatesc si femeiesc. Este demonstrat stiintific si afirmat teologic.
Metodele anticonceptionale urmaresc nerealizarea acestui embrion. Dumnezeu a chemat pe om sa partcipe la cea mai mare lucrare din univers, dar omul se face vinovat de impiedicarea acestei lucrari atunci cand recurge la acele metode. Se intelege gravitatea vinei.
3. Scuze, m-am luat dupa traducerea gresita actuala. Traducerea fidela si corecta a ps. 50 aici este caci iata, intru faradelegi am fost zamislit, si in pacate a dorit sa ma zamisleasca maica mea.

presbyterios
Mesaje:5
Membru din:20 Sep 2012, 20:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:subiecte despre credinta crestina

Re: cum poate un om sa fie preot si in acelasi timp casatori

Mesaj necititde presbyterios » 14 Oct 2012, 15:58

Doamne ajută! Am și eu două întrebări la care nu am găsit încă nicăieri un răspuns de bun simț.Și dacă s-ar putea aș vrea câteva păreri din partea celor căsătoriți...
1.Căsătoria este doar pentru procreere și naștere așa cum afirmă majoritatea celor care nu au experiența familiei sau viețuirea conjugală cu toate bucuriile și ostenelile inerente sunt darul și binecuvântarea lui Dumnezeu pentru cei căsătoriți?
2.În cazul în care familia are deja mulți copii sau, sunt probleme de natură medicală la soție și nu mai poate naște asta înseamna că soții nu mai au binecuvântarea lui Dumnezeu să fie împreună?
Sunt foarte dezamăgit de faptul că despre viețuirea creștină a soților nu vorbesc în Biserică decât cei care sunt total lipsiți de experiență în domeniu și se discută aceste probleme la nivel pur teoretic.Cred că în afara povățuirilor duhovnicului este necesară o poziție a Bisericii vizavi de aceste subiecte sensibile dar neclarificate :x4


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX