Probleme in casnicie

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
ana85
Mesaje:2
Membru din:12 Iul 2011, 12:26
Confesiune:ortodox
Probleme in casnicie

Mesaj necititde ana85 » 12 Iul 2011, 12:45

Numele meu este Ana, si sunt casatorita cu sotul meu de 2 ani. Problema mea este ca de un an a inceput sa ma loveasca, sa ma injure, sa ma jigneasca. Copii nu avem deocamdata. Nu stiu ce sa fac. Sa ma despart de el sau nu? Are momente cand se enerveaza rau si nu se mai controleaza, dar niciodata nu sia cerut scuze dupa ce ma lovit, sau ma injurat. Ma refer cand ai trece furia. Are si momente cand se poarta frumos. Daca a mai trecut cineva prin asta, poate imi da mie un sfat. Ce ar trebui sa fac?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Probleme in casnicie

Mesaj necititde maria_andreea » 12 Iul 2011, 22:47

Un om devine violent verbal (înjurături, etc) şi fizic (loviri, etc) atunci când suferă, când e nemulţumit, când nu e împăcat cu o anumită idee din mintea lui, când doreşte ceva şi nu îl poate obţine, într-un cuvânt atunci când există un conflict între ceea ce are el în minte şi realitate. Acesta se poate rezolva aflând prin comunicare ceea ce plăsmuieşte mintea sa şi încercând să rezolvaţi împreună problema.

Dumnezeu prin Taina Cununiei va unit soţ şi soţie, deci sunteţi unul şi nu vă poate despărţi de această unitate decât moartea. Taina Cununiei e asemănată cu relaţia dintre Hristos şi Biserică (adică credincioşii practicanţi). Hristos şi-a dat propriu trup pe cruce pentru a mântui Biserica, a iubit-o şi o iubeşte nespus, îi poartă de grijă necontenit etc. Deci, cam aceleaşi trebuie să cuprindă şi relaţia dintre soţi: iubire, protecţie, jertfă, sacrificiu şi nu în ultimul rând mântuire.

Trebuie să încercaţi prin toate metodele căi de vindecare a soţului şi pentru că la Dumnezeu nu e nimic cu neputinţă, începeţi împreună cu El, cerându-i ajutorul prin rugăciuni, post etc, tot ce vă va îndruma preotul pe care vi-l alegeţi ca povăţuitor.

Nu vă leneviţi şi nu vă victimizaţi. Plângeţi şi râdeţi împreună cu soţul dvstră, deveniţi una în gândire, în simţire, în iubire şi el nu va rămâne rece, indiferent.

Îi rog şi pe ceilalţi forumişti să vă dea un sfat, mai ales că printre ei avem şi preoţi.

Cu mult curaj şi încredere în puterea Lui Dumnezeu înainte pt că nu sunteţi nici prima nici ultima femeie în această situaţie. E pur şi simplu o încercare de rupere a unităţii voastre de către vrăjmaşul diavol, încercare la care au fost supuse mai toate căsătoriile sub o formă sau alta.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Probleme in casnicie

Mesaj necititde maria_andreea » 13 Iul 2011, 10:43

Aş mai adăuga ceva...
Noi ca şi creştini ne-am îmbrăcat lăuntric la Botez cu Iisus, L-am acceptat ca parte în viaţa noastră deci trebuie să-L trăim şi cum Îl trăim !? împlinindu-i sfaturile, poruncile în care e ascuns Iisus. De exemplu dacă iubeşti pe cel care îţi face rău prima dată Iisus a făcut aceasta, dacă te rog, te sacrifici pt aproapele prima dată Iisus a făcut acest lucru şi nu numai că a făcut acestea, dar a dat prin întrupare putere omului, fiinţă neputincioasă să împlinească toate acestea. Deci a înnoit firea omenească. Dar atenţie, Dumnezeu Iisus arătându-ne cum să trăim trupeşte (pt că a şi postit) şi sufleteşte (rugăciune, iubire) în acelaşi timp suferea prigoane din partea iudeilor care nu L-au acceptat, iar în final L-au răstignit, deci noi care Îl trăim pe Iisus vom fi prigoniţi, vom suferi, mai mult Iisus a fost răstignit pe Cruce, dar după Cruce (suferinţă) a urmat învierea. Pe aceasta se întemeiază creştinismul, credinţa noastră, deci îndreptăţiţi suntem ca primind suferinţele, în numele Lui (pt că Lui credem, pe El îl trăim, urmăm) să şi înviem (să ne bucurăm pe pace, iubire tot ce aduce bun Dumnezeu în sufletul înviat)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

ana85
Mesaje:2
Membru din:12 Iul 2011, 12:26
Confesiune:ortodox

Re: Probleme in casnicie

Mesaj necititde ana85 » 13 Iul 2011, 18:10

Iti multumesc Maria pt raspuns si pt incurajare. Din pacate nu stiu daca pot merge mai departe, daca mai am taria sufleteasca. Noi am trecut si printr-un necaz mare, mi-a murit copilul la 8 luni jumatate, pana sa il nasc, si sunt intr- o stare sufleteasca nu tocmai buna. Parca nu pot nici sa ma mai rog, la slujba nu sunt atenta, e foarte greu cand te departezi de Dumnezeu si simti ca parca nu mai ai nici un sprijin. Iti multumesc inca odata, parca mai m-ai incurajat un pic. Doamne ajuta!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Probleme in casnicie

Mesaj necititde IOACHIM » 14 Iul 2011, 02:22

n-o sa te ajute prea mult sfaturile si calatoriile virtuale, desi nu sunt nici de lepadat. MERGI insa la duhovnic si vei primi sfat. Daca ai duhovnic cerceteaza-l. Daca nu ai cauta-ti. Daca ai duhovnic si simti ca nu ai intru totul odihna, cere binecuvantare si cauta alt duhovnic, mai experimentat sau mai potrivit pt. sufletul tau.
Oricum LUPTA pt. casnicia voastra si incearca sa discuti si cu el. Comunicarea e intotdeauna parte a solutiei. Din ce-mi dau eu seama, amandoi sunteti victime.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Probleme in casnicie

Mesaj necititde IOACHIM » 14 Iul 2011, 02:31

pana una alta intareste-te si cu gandul ca daca-l lasi, il parasesti, mai devreme sau mai tarziu ai sa vrei iar maritis. Si-o sa-ti iei altul. Si atunci o sa zici ca romanu` intelept, desi tardiv: Am sarit din lac in put. Adica scapi de ala si dai de tac`su. Nu e o regula, pot fi si exceptii, de aia trebuie sa discuti cu un duhovnic si sa-i ceri sfat si ajutor.

Ma mai gandesc si ca te pot ajuta gandurile pozitive. Banuiesc si ca v-ati casatorit totusi din dragoste, nu? un picut de rabdare m/ multa. O fi el cum zici tu.. te cred, dar trebuie sa aiba si niste calitati. Cat despre defecte, poate ai si tu o parte de vina [cu toate acestea NIMIC nu justifica violenta, orice motiv i-ai oferi]. E o slabiciune comuna, a amandurora. Incearca pt. inceput sa nu-l provoci si explica-i cat de mult suferi. Daca-i om o sa-nteleaga si cu timpul se indrepteaza daca-l ajuti . NUmai sa dobandeasca si alte "daruri" cu timpul.... Doamne fereste.

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Probleme in casnicie

Mesaj necititde Administrator3 » 19 Iul 2011, 14:42

[Off topic]
Ce mai vorbiti voi din carti...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Probleme in casnicie

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Iul 2011, 15:12

[Off topic]
Ce mai vorbiti voi din carti...
Dar cum ar trebui să vorbim, mai concret !?

Eu îmi dau seama că sunt situaţii delicate (problemele de familie), însă mai cred că harul primit la Taina Cununiei poate unii aceste neînţelegeri, altfel la ce bun să se mai căsătorească bărbatul şi femeia dacă în vreme de ispită (care va veni pt a lămuri unitatea lor) ei se dezbină/divorţează.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Probleme in casnicie

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Iul 2011, 15:33

Aş vrea să mai adaug încă ceva...
Atunci când vrem să îndreptăm pe alţii trebuie să avem în vedere următorul aspect, aşa cum reiese din psalmul 50 al lui David:
Mai întâi (Dumnezeule) Stropi-mă-vei cu isop şi mă voi curăţi, spăla-mă-vei şi mai vârtos decât zăpada mă voi albi; auzului meu vei da bucurie; bucurase-vor oasele cele smerite; întoarce faţa Ta de către păcatele mele şi toate fărădelegile mele şterge-le; inimă curată zideşte întru mine, Dumnezeule, şi duh drept înnoieşte întru cele din lâuntru ale mele;nu mă lepăda de la faţa Ta şi duhul Tău cel sfânt nu-L lua de la mine ; dă-mi mie bucuria mântuirii mele şi cu duh stăpânitor mă întăreşte; abia apoi învăţa-voi pe cei fărădelege căile tale şi cei necredincioşi la tine se vor întoarce.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Probleme in casnicie

Mesaj necititde Administrator3 » 19 Iul 2011, 17:00

Celor care o sfatuiesc pe cea care a deschis topicul sa rabde, sunt curios cum ar primi un astfel de sfat daca ar fi ei/ele ciomagite. Mai mult decat atat, imaginati-va ca copilul vostru este cel care cauta sfat intr-o situatie de asta. Oare ce i-ati spune? "Rabda puiule, rabda pumni, picioare, batai cumplite... iar de se va intampla sa mori cand o sa te rupa cu bataia, macar vei primi moarte martirica!".

De ce sunteti ipocriti, habotnici si prefacuti? Da, poate e un subiect sensibil pentru mine, poate reactionez exagerat, dar cred cu toata taria ca sa traiesti intr-o casnicie fortat, nu aduce nici un merit.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Probleme in casnicie

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Iul 2011, 18:01

Dle "administrator" :) , mă aşteptam la reacţia dvstră (ţin minte că au mai fost altele asemenea la un astfel de subiect). Cred că Dumnezeu nu are pe nimeni de pierdut, cred de asemenea în valoarea omului indiferent de gradul de degradare în care a ajuns, în posibilitatea de a-şi descoperi chipul şi în putinţa de a ajunge la asemănare cu Dumnezeu. Văd din experienţa atât cu animalele (ex. câini) cât şi cu oamenii că aceştia oricât de "nervoşi" ar fi, dacă le răspunzi cu blândeţea şi pacea Lui Iisus se liniştesc. E drept că au fost şi iudei care chiar la vederea fizică a acestor atribute dumnezeieşti au rămas împietriţi din cauza trufiei lor..., însă o încercare chiar dacă implică răbdare nu strică. Cunosc o femeie care lua bătaie, era batjocorită în fel şi chip de bărbatul ei o perioadă destul de lungă, când acesta se ameţea de băutură şi care niciodată nu s-a plâns nimănui de situaţia ei, ştia doar ea, vecinii şi copii. Mi-a spus de curând, răbdam pentru că l-am iubit când l-am luat, pentru că încă îl mai iubesc şi pentru că atunci când se trezea din băutură era alt om şi îşi cere iertare pt ce a făcut. Deci, fiecare soţ trebuie să-şi cunoască posibilităţile în celălalt, îi poate sau nu duce neputinţele din iubire.

Aşa cum am dat sfat, preotul duhovnic care răspunde de ei în faţa Lui Dumnezeu trebuie să decidă...

PS: Oameni buni, haideţi să ridicăm căsătoriile la rangul de taină, să ne decidem a o înfiinţa numai atunci când ştim ce semnifică ea şi când găsim bărbatul/femeia lângă care putem devenii Adam (om) necăzut.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Probleme in casnicie

Mesaj necititde porfirie » 19 Iul 2011, 23:30

Fiti seriosi, care e Taina cand unul este agresat de celalat? A-ti auzit de expresia aceea a pierdut harul botezului prin pacate, probabil se aplica la toate Tainele, cand Duhul Sfant nu e in mijlocul persoanelor care mai este Taina? Daca pot, desi nu sunt in masura sa fac asta va rog sa actionati cu mare mare tact in a face un pas, foarte calculat, cu duhovnic bun, cu binecuvantare, Dumnezeu va iubeste si va incearcă. Ne rugam pt. dvs. Doamne ajuta!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Probleme in casnicie

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Iul 2011, 14:14

A-ti auzit de expresia aceea a pierdut harul botezului prin pacate, probabil se aplica la toate Tainele
Harul primit la botez nu se pierde. Prin păcate harul Duhului Sfânt este doar îndepărtat, alungat; de fapt păcatele se pun ca un zid între suflet şi puterea care izvorăşte din har, nepermiţîndu-i acesteia să-şi arate/împărtăşească roadele. El este mereu prezent, viu în mijlocul soţilor, pt ex. Tainei Cununiei, pt a-I simţi prezenţa trebuie doar să-I dea acceptul, să-L cheme.
cand Duhul Sfant nu e in mijlocul persoanelor care mai este Taina?
De aceea spuneam că trebuie efort de chemare a Duhului Sfânt din partea soţilor pt a ridica căsătoria la rangul de Taină, pt a ajuta iubirea să reziste/să triumfe.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Probleme in casnicie

Mesaj necititde porfirie » 20 Iul 2011, 16:16

A-ti auzit de expresia aceea a pierdut harul botezului prin pacate, probabil se aplica la toate Tainele
Harul primit la botez nu se pierde. Prin păcate harul Duhului Sfânt este doar îndepărtat, alungat; de fapt păcatele se pun ca un zid între suflet şi puterea care izvorăşte din har, nepermiţîndu-i acesteia să-şi arate/împărtăşească roadele. El este mereu prezent, viu în mijlocul soţilor, pt ex. Tainei Cununiei, pt a-I simţi prezenţa trebuie doar să-I dea acceptul, să-L cheme.

Stiti prea bine ca la asta m-am referit.De ce imi luati la puricat fiecare expresie.
cand Duhul Sfant nu e in mijlocul persoanelor care mai este Taina?
De aceea spuneam că trebuie efort de chemare a Duhului Sfânt din partea soţilor pt a ridica căsătoria la rangul de Taină, pt a ajuta iubirea să reziste/să triumfe.

Da, dar de unde?, nu vedeti contextul?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Probleme in casnicie

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Sep 2011, 09:08

Am rămas profund impresionată de o părere pe care am întlnit-o în cartea lui Dostoievschi, "Jurnal de scriitor", pe care o voi reda mai jos.
Aş dori să vin cu o reformulare a poziţiei faţă de acest subiect. Eu sunt un copil, netrecut prin probleme proprii ale familiei şi cred/credeam că pentru orice există o soluţie de aceea îndemnam la o răbdare pedagogică, activă, însă în funcţie de situaţie uneori soluţia poate fi pedepsirea vinovatului (depunerea unei plângeri, părăsirea etc) fără a diminua cu nimic angajamentele luate la căsătorie căci indiferent de metoda aplicată rezultatul contează (aducerea omului pe calea normală a judecăţii, a acţiunii, a gândirii etc, a mântuirii de ce nu).
Refuz întotdeauna să accept părerile celor care aduc doar un verdict fără al motiva, explica, părându-mi-se lipsit de consistenţă, ne-veridic, de aceea "luptam" împotriva celor care "cereau capul".

Dostoievschi spune în cartea sa: N-aş vrea ca vorbele mele să fie luate drept o dovadă de cruzime. Totuşi voi risca să spun. Voi spune de-a dreptul: cu o pedeapsă severă, cu închisoarea sau ocna, poate că aţi salva jumătate din ei [vinovaţii pt diferite acte inumane] I-aţi uşura, nu i-aţi împovăra. Purificarea de sine prin suferinţă e mai uşoară, vă zic, decât soarta pe care le-o daţi multora dintre ei prin achitarea fără excepţie la tribunal. Nu faceţi decât să-i turnaţi criminalului cinism în suflet, să lăsaţi în el o întrebare ispititoare şi derâdere de toate. Nu credeţi ? Derâdere de dvstră înşivă, de judecata dvstră, de justiţia întregii ţări! Îi turnaţi în suflet lipsa de credinţă în adevărul poporului, în adevărul Lui Dumneze; îl lăsaţi derutat...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Probleme in casnicie

Mesaj necititde nora » 19 Sep 2011, 10:45

Cine se indreptateste singur nu mai are ce astepta sa il indreptateasca Dumnezeu.

Eu nu sunt de parare ca trebuie sa fugim la judecatorie, sa punem plangeri, sa cerem sa fie judecat, sa vrem sa vedem acum cand sufar, ca cel care ma face sa sufar este pedepsit. Ca in acest caz imi satisfac singura dorinta de dreptate, nemaidorind sa astept dreptatea lui Dumnezeu.

Intr-o casnicie in care unul dintre cei doi sufera, de obicei femeia ca e mai fara putere fizica, cel care sufera trebuie sa analizeze bine si corect de ce sufera si de ce celalalt il face sa sufere.
Si apoi sa incerc cu toata vointa sa indrept ce eu gresesc. Poate vorbesc prea mult, poate nu stiu sa ascult, poate sunt iute din fire, poate sunt lenesa sau delasatoare, poate nu sunt blanda si iubitoare si asa mai departe. Apoi daca am indreptat totul la mine si totusi continua violenta, suferinta, inseamna ca celalalt este prea pacatos, este manios, si fara de Dumnezeu. In acest caz trebuie sa ne gandim bine ca cel pacatos doreste sa traga in pacat si pe celalalt.
Se cearta de pilda si striga manios, si celalalt se manie si el si striga, unul da o palma, da si celalalt. Sau unul minte, minte si celalalt si uite asa ajungi sa cazi si tu in pacat traind alaturi de pacat.
In casnicie cand se ajunge aici si cand nici unul nu stie sau nu vrea sa faca ceva spre indreptare se ajunge in ani la pacate grave de tot. Arareori cel ce sufera se pastreaza neintinat de pacatul celuilalt. Eu nu am vazut inca, o femeie de pilda, care dupa ce a indreptat greselile proprii,, sa rabde o bataie de pilda in tacere , fara sa spuna nimic, fara sa reproseze nimic, si fara sa se revolte. Deci prin reactie: de repors, de revolta, de gand de ura pentru cel ce o bate, deci de ganduri rele impotriva celui ce o bate, face pacate. Si astfel ajung amandoi doi pacatosi.
Daca unul din ei isi doreste sa se indrepte, sa puna capat suferintei ca si consecinta a pacatelor lor si simte ca nu reuseste impreuna, eu zic ca e prilej de despartire. Dar doar din dorinta de a se dezbraca de omul cel vechi, din dorinta de a trai intru Hristos. Pentru ca , cu toate ca la taina cununiei este Duhul Sfant, cei doi prin pacate l-au alungat. In locul Duhului Sfant intre cei doi domneste pacatul. Iar daca tu traiesti pacatuind cum poti tu sa vindeci pe celalalt de pacat prin exemplul tau?> Aceasta este tragedia familiilor de astazi. de aceea nu gasesc solutii la probleme din familie, oamenii.
Cum poti tu sa ai puterea sa vindeci sufletul celuilalt daca sufletul tau este bolnav? Multa lume nu recunoaste asta si vede doar boala celuilalt dar nu vede boala sa. Se imbolnavesc unul pe celalalt. Asta e.
Sunt de parere ca daca o casnicie trage in fundul iadului pe ambii si nici unul nu mai are puterea sa se ridice, sau nu sunt constienti de asta e mai bine sa se desparta. Cel care constientizeaza ca se duce spre iad eu zic ca e bine sa coboare din masina care il transporta spre iad. Sa nu se mai certe cu celalat care sa stea la volan ci sa ii spuna: vrei sa schimbam drumul? sa ne indreptam spre rai impreuna? daca nu vrei eu atunci cobor.

La botez am primit har insa, cum spunea si Sfantul Serafim de Sarov, de la botez incepem sa crestem in statura dar nu si in har. Ba scadem, treptat pana ajungem la starea de pacatosi sau foarte pacatosi.
Asa si in casnicie. Ne cununam prin taina, dar adaugam ani de casnicie dar nu adaugam virtuti ba din contra scadem harul primit si crestem pacatul. Si ajungem in momentul in care har nu mai este deloc in schimb pacatul este imens.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Probleme in casnicie

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Sep 2011, 22:37

Nora, nu în direcţia asta am bătut eu...
Dumnezeu pe cine iubeşte, ceartă. Dacă îl iubim cu adevărat pe cel de lângă noi trebuie să găsim cea mai bună soluţie pt vindecarea lui, iar dacă aceasta implică o pedeapsă disciplinară, fie, dar asta nu înseamnă că iubirea, interesul meu pt persoana lui a scăzut vre'un pic ;) , din contră mai ales că suntem datori să ne purtăm de grijă unii altora pe măsura putinţei noastre.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Probleme in casnicie

Mesaj necititde nora » 20 Sep 2011, 09:43

Nora, nu în direcţia asta am bătut eu...
Dumnezeu pe cine iubeşte, ceartă. Dacă îl iubim cu adevărat pe cel de lângă noi trebuie să găsim cea mai bună soluţie pt vindecarea lui, iar dacă aceasta implică o pedeapsă disciplinară, fie, dar asta nu înseamnă că iubirea, interesul meu pt persoana lui a scăzut vre'un pic ;) , din contră mai ales că suntem datori să ne purtăm de grijă unii altora pe măsura putinţei noastre.
Eu stiu ce zici tu. Dar cum putem gasi noi cea mai buna solutie pentru vindecarea lui daca noi insine nu suntem vindecati? Intelegi? Cand casnicia devine un cerc vicios in acest sens, in care unul iubeste mai mult, sau poate iubesc amandoi, dar amandoi sunt bolnavi, ce putinta mai are cel ce se trezeste sa vindece pe cel de langa el daca el insusi este bolnav? Nu ii ramane de facut decat sa se intoarca spre Dumnezeu si sa ii spuna celui de langa el: vrei sa ne intoarcem impreuna cu fata la Dumnezeu sa ne vindece? Daca nu vrei, lasa-ma pe mine sa vreau, ca eu vreau sa ma vindec.
revenind la cazul de aici, intelegi acum de ce Porfirie spunea: da, dar de unde? si de ce Ioachim spunea ca sunt amandoi victime?
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Probleme in casnicie

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Sep 2011, 10:33

Dar cum putem gasi noi cea mai buna solutie pentru vindecarea lui daca noi insine nu suntem vindecati
Exact de la această ideea care sapă la temelia valorilor morale a plecat şi Dostoieski, iar ca o concluzie a spus cele de mai sus.
În primul rând eu nu aduc judecata în mijlocul a 2 oameni care ştiu ce înseamnă viaţa morală şi se străduiesc pt perfecţionare/desăvârşire ci a unora care sunt la 2 poli opuşi (vedeţi exemple la ştirile de la ora 17, unde un copil nevinovat este chinuit pt că plângea de ex.).
În al 2-lea rând concepţia/gândirea că eu nu sunt cu nimic mai bun decât celălalt deci îl achităm pt că dacă noi am fi în locul lui am face la fel nu e sănătoasă pt că încurajează nimicul, non-valoarea din contră dacă vom considera că putem prin puterea dată de Iisus prin cruce să biruim toate piedicile, neajunsurile celorlalţi, în noi va prinde forţă, viaţă Duhul Sfânt şi astfel veţi vedea că dacă la oameni nu e cu putinţă e cu putinţă la Dumnezeu. Sf. Siluan spune "Ţineţi mintea în iad şi nu deznădăjdui".
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Probleme in casnicie

Mesaj necititde nora » 20 Sep 2011, 13:38

Dar cum putem gasi noi cea mai buna solutie pentru vindecarea lui daca noi insine nu suntem vindecati
Exact de la această ideea care sapă la temelia valorilor morale a plecat şi Dostoieski, iar ca o concluzie a spus cele de mai sus.
În primul rând eu nu aduc judecata în mijlocul a 2 oameni care ştiu ce înseamnă viaţa morală şi se străduiesc pt perfecţionare/desăvârşire ci a unora care sunt la 2 poli opuşi (vedeţi exemple la ştirile de la ora 17, unde un copil nevinovat este chinuit pt că plângea de ex.).
În al 2-lea rând concepţia/gândirea că eu nu sunt cu nimic mai bun decât celălalt deci îl achităm pt că dacă noi am fi în locul lui am face la fel nu e sănătoasă pt că încurajează nimicul, non-valoarea din contră dacă vom considera că putem prin puterea dată de Iisus prin cruce să biruim toate piedicile, neajunsurile celorlalţi, în noi va prinde forţă, viaţă Duhul Sfânt şi astfel veţi vedea că dacă la oameni nu e cu putinţă e cu putinţă la Dumnezeu. Sf. Siluan spune "Ţineţi mintea în iad şi nu deznădăjdui".
Draga mea
In practica, aproape intotdeauna cei doi nu sunt la poli opusi, nuuu. Ei se afla la acelasi pol. Amandoi sunt vinovati si pacatosi. Aproape intotdeauna amandoi sunt agresorii si victimile totodata. Arareori unul dintre ei este copilul nevinovat. Nu uita ca vorbim de casnicie de doua jumatati care se vrea sa fie unul. Iar daca unul loveste si celalalt primeste asta nu inseamna ca cel ce primeste este sfant.
apoi ce zici tu cu sa il achitam ca si eu as fi facut la fel iarasi e un pic fortat. Pentru ca un rau nu se poate scoate tot cu un rau. Daca sotia se duce la judecata ca a fost lovita, celalalt va considera asta o agresiune si chiar este. Pentru ca daca sotia este curata in fata lui Dumnezeu atunci zice las sa se faca dreptatea lui Dumnezeu. ori asta nu suna a achitare. Ca Dumnezeu nu iarta fara pocainta. Si si asta cu dreptatea lui Dumnezeu cere multa intelepciune ca in treptele iubirii de vrasmasi Sfantul Siluan Atonitul ne spune ca iubirea desavarsita a vrasmasilor are cea mai inalta treapta cand nici nu mai stim ca am fost agresati, cand uitam imediat si il iubim si nici nu cerem dreptatea lui Dumnezeu stiind ca Dumnezeu intotdeauna va face ce e drept si corect cu iubire. Tu draga mea zici din teorie, si e idilic, dar in practica lucrurile stau altfel.
Pentru ca daca unul dintre ei se trezeste el cauta salvarea la Dumnezeu dar este slab, slabit de pacate, si greu reuseste sa se scoata din pacat cand celalalt trage de el in jos si nu vrea. De aici exista scapare in doua moduri: ori amandoi decid sa iasa din pacat sprijinindu-se si cerand ajutorul Domnului, ori doar cel care se trezeste se decide sa iasa din pacat orice s-ar intampla. Dar sa iasa fara sa faca rau si fara sa ceara sau sa doreasca pedepsirea celuilalt .
Ar mai fi o cale. e foarte grea. Aceea de a rabda si de a incerca sa iasa din pacat iar apoi cand reuseste , sa il scoata si pe celalalt. este cea mai grea cale si putini si-o pot asuma. ca poti sa suferi foarte mult, si sa tragi dupa tine suferinta in timpul in care tu insuti te cureti de pacat. E o lupta dubla , stiu, ca Domnul e mare si ajuta dar cat de rar intalnim un astfel de om care sa poata , sa aiba puterea sa inceapa un asa drum dupa ce a fost vlaguit de pacat. Aceasta este calea ortodoxiei, de a nu parasi corabia si a se lupta, dar cati au puterea sa o urmeze?
E bine sa fim rezervati cu sfaturi noi oamenii cu mica intelepciune, ca e dificil. nu e bine sa spunem, gata judecata sau politie, sau gata despartire, ca e atat de complex, sunt implicate doua suflete cu pacate sau virtuti.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX