Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune
Re: Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde Nicoleta123 » 03 Mar 2012, 15:28

Trebuie sa spun ca mi-a placut mult ce am citit azi pe forum si aici, dar si la subiectul despre smerenie. :)
nora, imi place cum gandesti, caci gandesti sanatos :)

Smerenia si iubirea aproapelui ca iubirea de sine, asa cum ne-a fost poruncita de Mantuirorul, cred ca merg mana in mana :)
Pe calendarul atarnat pe perete chiar in fata laptopului, am scris un citat gasit intr-o carte si care mi-a placut mult: ''Omul smerit este un om fericit''. Cred cu tarie ca asa este. Omul smerit se cunoaste pe sine, stie cine este, nu se compara cu altii, se multumeste cu ce are, da slava lui Dumnezeu pentru toate si ii multumeste lui Dumnezeu pentru toate si asftel pot trai si altii pe langa el fara sa-l deranjeze ca sunt mai instariti, ca sunt mai talentati sau cine stie cum.

PS E frumos forumul :)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde esenin » 03 Mar 2012, 20:54

Nicoleta ,
iubirea aproapelui ca pe sine NU este porunca Mantuitorului! Este porunca din VT. (in deuteronom). Porunca mantuitorului este „Iubiti-va dusmanii”

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde Nicoleta123 » 04 Mar 2012, 13:33

esenin, glumeţule :lol:
Caute si vei gasi, ca spune Hristos exact ce afirmam mai sus. Aceasta este cea mai mare porunca, legea iubirii. :x1

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde esenin » 04 Mar 2012, 13:37

esenin, glumeţule :lol:
Caute si vei gasi, ca spune Hristos exact ce afirmam mai sus. Aceasta este cea mai mare porunca, legea iubirii. :x1
Nu e gluma Nicoleta! Porunca iubirii aproapelui ca pe tine insusti ne vine din Deuteronom, nu de la Christos. Sunt mai multe „legi ale iubirii”: iubirea aproapelui ca pe tine insuti, a lui dumnezeu, a dusmanului.....
Nu va auto-inselati.

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde celprost » 04 Mar 2012, 15:30

esenin, glumeţule :lol:
Caute si vei gasi, ca spune Hristos exact ce afirmam mai sus. Aceasta este cea mai mare porunca, legea iubirii. :x1
Nu e gluma Nicoleta! Porunca iubirii aproapelui ca pe tine insusti ne vine din Deuteronom, nu de la Christos. Sunt mai multe „legi ale iubirii”: iubirea aproapelui ca pe tine insuti, a lui dumnezeu, a dusmanului.....
Nu va auto-inselati.
Deuteronom cap.10
19. Să iubiţi şi voi pe pribeag, că şi voi aţi fost pribegi în pământul Egiptului.


Asta e singura refrire la iubirea aproapelui pe care am gasit-o in Deuteronom. E adevarat ca legea iubirii aproapelui a cunoscut o evolutie de-a lungul VT si NT. Legea iubirii de Dumnezeu, insa, a fost constanta si in VT si in NT, dar legea iubirii aproapelui nu. Este normal, pentru ca dupa caderea protoparintilor Dumnezeu si-a aratat mai mult dreptatea, tinand mai ascunsa iubirea, ca oamenii sa constientizeze greselile si pacatele lor. Drept aceea a si lasat sa functioneze legea talionului, ca oamenii sa devina raspunzatori pe faptele lor si sa constientizeze ca orice fapta rea se pedepseste pe masura. Dar a pus si un inceput de porunca a iubirii de celalalt, insa doar un inceput, prin acel verset din Deuteronom. In NT Mantuitorul intareste si desavarseste acest inceput, mai intai largind sfera actiunii iubirii incluzand aici si pe dusmani si, implicit, anuland legea talionului, iar mai apoi marind si intensitatea acesteia pana la cea a iubirii cu care ne-a iubit El Insusi.

Matei cap.5
43. Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău".
44. Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc,
45. Ca să fiţi fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele şi peste cei răi şi peste cei buni şi trimite ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi.
46. Căci dacă iubiţi pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veţi avea? Au nu fac şi vameşii acelaşi lucru?

Ioan cap.13
34. Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiţi unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, aşa şi voi să vă iubiţi unul pe altul.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde Nicoleta123 » 04 Mar 2012, 15:40

:x22
Si in completare:
''În vremea aceea s-a apropiat un învăţător de lege şi, ispitindu-L pe Iisus, L-a întrebat: Învăţătorule, care poruncă este mai mare în lege? Iar Iisus i-a răspuns: să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău. Aceasta este întâia şi cea mai mare poruncă. Iar a doua, asemenea acesteia, este: să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi. În aceste două porunci se cuprind toată legea şi proorocii.''
Aceasta este porunca cea mai mare din lege (Matei 22, 35-46)

Parintele Rafail Noica spune despre aceasta: ''“Cand invatatorul de lege, care stia bine legea, Il intreaba, ispitind pe Domnul, care este cea dintai porunca, Domnul a zis: “sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau…” si S-a grabit sa dea si a doua porunca – nu a fost intrebat pentru a doua, dar de la Sine a spus-o – “sa iubesti pe aproapele ca insuti pe tine”. Si a adaugat: “de aceste doua porunci atarna toata Legea si Proorocii”. Prin asta putem sa vedem ca orisice vrem sa intelegem in gandirea noastra duhovniceasca, in intelegerea noastra teologica, daca nu stim sa raportam la aceste doua porunci, inseamna ca… inca nu am inteles. Intotdeauna trebuie sa ne nevoim – asta pentru noi este o nevointa – sa ne amintim de dragostea de Dumnezeu si de dragostea de aproapele. ''

Cum altfel am ajunge la iubirea tuturor oamenilor, daca noi pe noi insine nu ne iubim? Ca nu pune nimeni un bebelus sau un olog sa alege pe stadion si sa astepte cununa. Mai intai invata sa mearga, se intareste si se antreneazasi abia apoi alearga.
Ultima oară modificat 04 Mar 2012, 15:50 de către Nicoleta123, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Mar 2012, 15:43

Porunca iubirii aproapelui ca pe tine insusti ne vine din Deuteronom, nu de la Christos. Sunt mai multe „legi ale iubirii”: iubirea aproapelui ca pe tine insuti, a lui dumnezeu, a dusmanului.....
Nu va auto-inselati.
Noi suntem convinşi că Hristos din Tatăl S-a născut mai înainte de toţi vecii, deci porunca iubirii aproapelui ca pe tine însuţi ne vine de la Fiul care este deofiinţă cu Tatăl şi cu Duhul Sfânt, deci de la Dumnezeu. Fiul este Iisus Hristos.
Îndrăznesc să spun că există o singură lege a iubirii. Noi nu suntem capabili să iubim nici pe Dumnezeu, nici pe aproapele nici pe duşmanul, chiar dacă este poruncă. Putem arăta respect, bun simţ, îl putem ajuta pe celălalt însă nu-l putem iubi decât atunci când Dumnezeu ne trimite din iubirea Sa, iubirea ca şi smerenia şi răbdarea sunt daruri de la Dumnezeu de care noi ne bucurăm, ne învrednicim numai dacă ştim să le despachetăm folosind foarfeca alegerii bune, plăcute Lui Dumnezeu în momentele vieţii prin care se îndepărtează răutatea, viclenia din inimă.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde esenin » 04 Mar 2012, 17:01

Am gresit, am gresit! (eu nu am in fata o carte, ceva, si nici timp sa caut pe net. In Levitic 19,18! (Tot VT)

maria andreea si nicoleta, treaba e asa: in VT avem 2 porunci de iubire: a aproapelui ca pe tine insuti si al lui Dumnezeu. Si, in NT, Christos spune ca acesata este cea mai mare dintre porunci, in care se cuprinde toata legea (vechitestamentara) si toti proroocii). Asta zice. Asta nu inseamna ca odata cu El porunca aceasta isi inceteaza valabilitatea. DOAR CA NU ESTE A LUI.

El ne da „porunca NOUA”, alta, si anume „iubiti-va dusmanul!” Decis ASTA este crestina propriu-zis, caci a dat-o chiar El.

Am mai vorbit pe undeva chestia asta. Un ortodox m-a lamurit si pe mine.

Ce zice acolo pr. Rafail noica este o generalizare cam grabita, si fara mult discermant. (dar e REALISTA, caci noi nu suntem in stare sa ne iubim nici macar aproapele)

OLGA

Re: Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde OLGA » 05 Mar 2012, 13:17

Am gresit, am gresit! (eu nu am in fata o carte, ceva, si nici timp sa caut pe net. In Levitic 19,18! (Tot VT)

maria andreea si nicoleta, treaba e asa: in VT avem 2 porunci de iubire: a aproapelui ca pe tine insuti si al lui Dumnezeu. Si, in NT, Christos spune ca acesata este cea mai mare dintre porunci, in care se cuprinde toata legea (vechitestamentara) si toti proroocii). Asta zice. Asta nu inseamna ca odata cu El porunca aceasta isi inceteaza valabilitatea. DOAR CA NU ESTE A LUI.

El ne da „porunca NOUA”, alta, si anume „iubiti-va dusmanul!” Decis ASTA este crestina propriu-zis, caci a dat-o chiar El.

Am mai vorbit pe undeva chestia asta. Un ortodox m-a lamurit si pe mine.

Ce zice acolo pr. Rafail noica este o generalizare cam grabita, si fara mult discermant. (dar e REALISTA, caci noi nu suntem in stare sa ne iubim nici macar aproapele)
Aşa cum nici cele zece porunci nu-şi încetează valabilitatea, dar eu nu sunt lămurită de ce se vorbeste despre răbdare, despre smerenie ca fiind altceva decat iubirea. Eu nu cred că poate fi cineva ascultător sau răbdator sau smerit decât dacă nu are dragoste.

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde celprost » 05 Mar 2012, 14:16


Aşa cum nici cele zece porunci nu-şi încetează valabilitatea, dar eu nu sunt lămurită de ce se vorbeste despre răbdare, despre smerenie ca fiind altceva decat iubirea. Eu nu cred că poate fi cineva ascultător sau răbdator sau smerit decât dacă nu are dragoste.
Ai dreptate, OLGA, dragostea le cuprinde pe toate, asa cum arata si Pavel in
1 Corinteni 13
3. Şi de aş împărţi toată avuţia mea şi de aş da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseşte.
4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte.
5. Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul.
6. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă.


Dar, pana sa ajungem la acea dragoste care le cuprinde pe toate, le mai exersam si pe bucati. Cand vom ajunge la dragostea adevarata, dragostea jertfitoare, atunci vom avea totul. Dar aia inseamna sa ai harul si sa ai harul inseamna sa-l ai pe Hristos. E greu, e cale lunga pana acolo. Trebuie lepadare de sine, trebuie purtata crucea si trebuie sa-L urmam pe Hristos.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde Nicoleta123 » 05 Mar 2012, 14:57

Dragostea este Dumnezeu.
Cum se manifesta dragostea? Prin ingaduinta celui de langa mine, prin iertarea celui ce mi-a gresit, prin rabdarea celui ce imi vorbeste nervos, prin ajutarea parintilor si fratilor, prin bucuria impartasita prietenilor, prin acceptarea darurilor lui Dumnezeu, prin multumirea pentru toate.
:)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde esenin » 05 Mar 2012, 15:42

Nicoleta,

Este o deosebire intre „smerenie” si „dragoste”! Smerenia este sentimentul ca „esti mic”, in fata lucrurilor venerabile, divine sau umane. D.ex. nu ai niciodata atata minte ca sa intelegei TOT, esti prea mic. Sau sentimentul ca si celalalt (din fata ta) este tot fiu al lui Dumnezeu, oricine ar fi el. Opusul smereniei este trufia.

Dragostea, ai definitia in Romani. Opusul ei este ura. Este posibila smerenia fara dragoste, fara o dragoste ţintită, precisa, vreau sa zic.

Iar dragostea de Dumnezeu, care este al treilea caz al dragostei, este respectarea poruncilor Lui (in Ioan, nu mai stiu unde anume).

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde Nicoleta123 » 06 Mar 2012, 11:58

Eu nu vad o deosebire. :)
Gandim diferit, dar asta nu-i bai :) Sau poate doar mi se pare.
Va doresc o saptamana frumoasa, cu Domnul.

OLGA

Re: Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde OLGA » 09 Mar 2012, 11:05

Eu cred că a iubi aproapele ca pe tine însuţi înseamnă şi să credem că aşa cum tu însuţi faci mereu cele plăcute ale Tatălui şi aproapele face mereu cele plăcute ale Tatălui, pentru că nu mai suntem sub Lege ci sub har. Crezând aşa, simţim că iubim după poruncă. Da?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde maria_andreea » 09 Mar 2012, 12:14

Eu cred că a iubi aproapele ca pe tine însuţi înseamnă şi să credem că aşa cum tu însuţi faci mereu cele plăcute ale Tatălui şi aproapele face mereu cele plăcute ale Tatălui
Făcând astfel nu judecăm aproapele. Da, am putea spune că îndepărtând gândul denigrator rămâne doar esenţa sau o fereastră curată prin care-l putem privi pe aproapele în toată frumuseţea lui şi deci să-l iubim.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde valercosma » 28 Mar 2012, 10:23

Iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti, e porunca vechi testamentara, iar cuvintele "porunca noua" sunt legate de: "cum V-am iubit Eu , asa sa va iubiti si voi unii pe altii" dar ceea ce aduce Noul Testament ca noutate , fara a fi mentionat, este acel sfat dat de Mintuitorul de a ne iubi vrasmasii(daca se poate) pt ca eu nu cunosc inca om care sa poata implini acest SFAT. As dori sa intilnesc un astfel de om , ca sa invat pe viu, din experienta lui.

OLGA

Re: Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde OLGA » 28 Mar 2012, 10:43

Iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti, e porunca vechi testamentara, iar cuvintele "porunca noua" sunt legate de: "cum V-am iubit Eu , asa sa va iubiti si voi unii pe altii" dar ceea ce aduce Noul Testament ca noutate , fara a fi mentionat, este acel sfat dat de Mintuitorul de a ne iubi vrasmasii(daca se poate) pt ca eu nu cunosc inca om care sa poata implini acest SFAT. As dori sa intilnesc un astfel de om , ca sa invat pe viu, din experienta lui.
Cine nu-şi poate iubi veăjmaşii, nu-L poate iubi pe Dumnezeu. Cine Il roagă să îl învrednicească să se împărtăşească cu Sfintele Taine, Îi iubeste.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Mar 2012, 07:41

Învăţătura părintelui Arsenie Boca.
Atâta strălucire va arăta iubirea de Dumnezeu şi de oameni în noi sau atât de puternice vor fi mila şi adevărul în noi, câtă văpaie de ură înfruntăm bucuroşi pentru Dumnezeu şi oameni.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde esenin » 29 Mar 2012, 14:11

Olga,
„dragostea de Dumnezeu” nu este CHIAR dragoste, ci consta in respecarea poruncilor Sale. (Ioan, 14.21 ş.urm.) „Cel ce are poruncile Mele şi le păzeşte, acela este care Mă iubeşte;”
Iar iubirea vrajmasului SE POATE. E grea dar posibila. baza ei este intelegera lui (a vrajmasului). Pentru asta insa el trebuie si cunoscut, trebuie sa te intereseze.

OLGA

Re: Iubeste aproapele ca pe tine insuti

Mesaj necititde OLGA » 29 Mar 2012, 19:03

Olga,
„dragostea de Dumnezeu” nu este CHIAR dragoste, ci consta in respecarea poruncilor Sale. (Ioan, 14.21 ş.urm.) „Cel ce are poruncile Mele şi le păzeşte, acela este care Mă iubeşte;”
Iar iubirea vrajmasului SE POATE. E grea dar posibila. baza ei este intelegera lui (a vrajmasului). Pentru asta insa el trebuie si cunoscut, trebuie sa te intereseze.
"15. De Mă iubiţi, păziţi poruncile Mele."
Eu înţeleg că numai dacă Îl iubim, putem păzi poruncile Lui. La sfârşitul frazei este punct.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX