Cand suntem deprimati, tristi si impovarati

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra
Cand suntem deprimati, tristi si impovarati

Mesaj necititde nora » 08 Aug 2011, 21:36

"„Noi adunăm roadele gândurilor şi dorinţelor noastre. Unii spun
că gândurile nu înseamnă nimic. Cum să nu însemne, omule?! Sânt
o putere şi o forţă uriaşă. Dacă gândurile şi dorinţele nu sânt bune,
nici rodul lor nu este bun. Nicăieri nu este pace, nici linişte – nici în
mănăstire, nici în lume, nici în familia evlavioasă, nicăieri.” Cum ne
sânt gândurile cu care ne îndeletnicim, aşa ne este şi viaţa." Staretul Tadei

De ce ai tu sufletul nelinistit, si inlauntrul tau e agitatie? Crezi tu oare ca asa te vrea Dumnezeu? Agitat si nelinistit? care sunt spaimele tale? Ia priveste atent la ele sa vezi de unde vin? Noi crestinii incercam mereu sa ne socotim ultima creatura, sa dobandim smerenia. Dar daca ai fii ultima creatura atunci ai fii smerit? Unde te afli tu acum pe aceasta scara? Asa-i ca destul de sus? Atunci de ce spaime, de ce nelinisti.
Si daca am fi ultima creatura de pe pamant, daca avem pe Iisus in noi avem pacea si linistea.

" Într’o noapte, am visat că noi, călugării
aghioriţi, mergeam pentru binecuvântare la Preasfânta Maică,
igumena Sfântului Munte. Fraţii treceau şi îi sărutau mâna. Când am
trecut şi eu, am rugat-o să-L roage pe Fiul ei şi Dumnezeul nostru
să mă ierte de păcatele pe care le-am făcut în viaţă. Aşteptam să-mi
spună ceva. «Nu-i nimic asta,» răspunde. «Ţie îţi sânt nervii slăbiţi.
Foarte mult.» Aşa mi-a spus Preasfânta Maică. Apoi, şi la parohia
din Bistriţa doctorii mi-au confirmat asta." Staretul Tadei

De ce ne slabesc noua nervii? De prea multe ganduri. Lasa gandurile deoparte si incearca sa pastrezi doar gandurile Domnului. Incearca doar o zi macar sa alungi toate gandurile din minte, sa primesti clipele zilei asa cum le randuie Dumnezeu, si sa te gandesti doar la El. Doamne Dumnezeule ajuta neputintei mele. Ai sa vezi ca trece ziua, si vine alta, dar spre deosebire de alte zile agitate, aceasta a fost linistita si cu pace.

"Dumnezeu
este viaţă, Dumnezeu este dragoste, Dumnezeu este pace, Dumnezeu
este bucurie – după acestea tânjim din inimă. Iar potrivnici sânt, dar
nu pot face nimic împotriva Lui. Noi, aşadar, singuri, prin gândurile
noastre rele, ne complicăm viaţa!” Staretul Tadei

Viata noastra trebuie sa fie simpla, curata si linistita. De ce sa ma tulbur ca nu am reusit cutare lucru, ca nu am oarece lucru, ca nu am fost in nu stiu ce loc, ca nu sunt cu anume persoana, ca nu am suficienti bani, ca nu am casa, si multe si multe. De ce? nelinistea mea, agitatia mea, consumul meu schimba cu ceva lucrurile? Oare nu cumva daca suntem mai linistiti si rezolvarile vin mai lesne? Ca doar asa lucreaza Dumnezeu. Unde este liniste si pace este Dumnezeu unde este agitatie si neliniste este vrasmasul. Dar sa nu ne temem, sa stam linistiti cu nadejde in Domnul.

"Vestiţi-le cititorilor dumneavoastră şi tuturor celorlalţi să fie buni,
pentru binele lor! Să se îndeletnicească cu gânduri paşnice, bune şi
liniştite. Dacă stăpânul casei este împovărat de gânduri, nici copilul
mic nu va avea pace şi linişte de ele. Domnul se osteneşte. Nu ne
va lăsa nici flămânzi, nici însetaţi, nici goi, nici bolnavi. Nu-i aşa?
Pentru asta trebuie să ne ostenim. Gânduri paşnice, liniştite, pline
de bunătate şi dragoste… Noi sântem un aparat cugetător deosebit
de precis, o, omule! De aceea, gândurile noastre au înrâurire nu
numai asupra sistemului nervos al fiinţelor raţionale, ci şi asupra
lumii plantelor şi animalelor. Fiecare dintre noi aşteaptă iubire şi
atenţie. Iar acesta este cel mai mărunt lucru, căci noi nu pricepem ce
putere uriaşă sânt gândurile noastre. Este nevoie numai de puţină
cumpănire ca să vezi dacă aproapele îţi dă gânduri pline de iubire şi
bunătate sau altfel de gânduri. Tocmai de aceea trebuie să te rogi." Staretul Tadei

Doamne miluieste-ma! Doamne miluieste-ma! Doamne miluieste-ma! Doamne ajuta-ma! Doamne iarta-ma! Doamne nu ma parasi! Doamne pleaca-ti ochii la robul tau! Doamne da-mi linistea si pacea Ta!
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Cand suntem deprimati, tristi si impovarati

Mesaj necititde valercosma » 09 Aug 2011, 20:33

Sa aveti in voi gandul acesta care era si in Iisus Hristos " Filipeni2,5, care era gandul la care face referire Sf. Ap. Pavel in acest loc?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cand suntem deprimati, tristi si impovarati

Mesaj necititde protosinghel » 09 Aug 2011, 20:43

Sa aveti in voi gandul acesta care era si in Iisus Hristos " Filipeni2,5, care era gandul la care face referire Sf. Ap. Pavel in acest loc?
Păi scrie mai jos, de la vers. 5-11. Este vorba despre smerenie şi jertfă până la moarte.

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Cand suntem deprimati, tristi si impovarati

Mesaj necititde valercosma » 09 Ian 2012, 20:44

Inseamna ca atunci cind suntem deprimati s-au tristi sa ne smerim sub crucea Domnului Iisus, si sa ne gindim ca viata este o permanenta jertfa, a carei finalitate v-a fi intilnirea cu Iisus in pragul Marii treceri.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cand suntem deprimati, tristi si impovarati

Mesaj necititde maria_andreea » 12 Ian 2012, 11:45

Părintele Arsenie Boca spune că rugăciunea este leacul mâhnirii şi urâtului...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Cand suntem deprimati, tristi si impovarati

Mesaj necititde nikolai » 12 Ian 2012, 19:48

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 10:20 de către nikolai, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cand suntem deprimati, tristi si impovarati

Mesaj necititde maria_andreea » 12 Ian 2012, 20:46

Cel mai bun însă remediu este căutarea unui duhovnic preot sau să te dai pe mîina unui adevărat conducător,povăţuitor(monah,monahie,etc)sub ascultare,care e mai mare ca postul şi rugăciunea,iar cea mai mare lovitură asupra acestui demon care aduce aşa o stare este mărturisirea a tuturor faptelor din viaţă,mai ales a găndurilor care te ucid de viu şi te bagă în iad,inclusiv a faptelor,e greu ,dar merită.
"Nikolai" ăsta e medicamentul tău pe moment. E bine să te Împărtăşeşte şi bineînţeles spovedeşti deci să ai un duhovnic, dar ca să te ţii de acestea trebuie să te rogi neîncetat şi să posteşti deci prima dată postul şi rugăciunea pt că şi Iisus ne îndeamnă la fel.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Cand suntem deprimati, tristi si impovarati

Mesaj necititde nikolai » 13 Ian 2012, 10:41

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 10:19 de către nikolai, modificat de 4 ori în total.

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Cand suntem deprimati, tristi si impovarati

Mesaj necititde ddc » 14 Ian 2012, 22:06

puterea mintii este incredibila... de aceia eu cred ca , credinta fara ratiune e oarba...

OLGA

Re: Cand suntem deprimati, tristi si impovarati

Mesaj necititde OLGA » 05 Mar 2012, 13:30

Cel mai bun însă remediu este căutarea unui duhovnic preot sau să te dai pe mîina unui adevărat conducător,povăţuitor(monah,monahie,etc)sub ascultare,care e mai mare ca postul şi rugăciunea,iar cea mai mare lovitură asupra acestui demon care aduce aşa o stare este mărturisirea a tuturor faptelor din viaţă,mai ales a găndurilor care te ucid de viu şi te bagă în iad,inclusiv a faptelor,e greu ,dar merită.
"Nikolai" ăsta e medicamentul tău pe moment. E bine să te Împărtăşeşte şi bineînţeles spovedeşti deci să ai un duhovnic, dar ca să te ţii de acestea trebuie să te rogi neîncetat şi să posteşti deci prima dată postul şi rugăciunea pt că şi Iisus ne îndeamnă la fel.
Dacă nu e şi post şi rugăciune şi spovedanie deasă şi Sfânta Împărtăşanie deasă, nu e bucurie, e agonie.

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: Cand suntem deprimati, tristi si impovarati

Mesaj necititde Nicoleta123 » 05 Mar 2012, 14:40

Pe propria experienţă fiind deprimat,trist,împovărat cu o greutate şi problemă care mi se părea infinită,încercam să găsesc cauzele şi în altii,dar mai puţin în mine.Dar,m-am dat integral în ascultarea unei măicuţe de la mănăstire,şi am constatat că scăparea este în a-mi conştientiza vina mea integral, mie, pentru aşa stare a vieţii,dar nu altora,şi anume prin studierea Bibliei integral,în special Noul Testament,Vieţile sfinţilor şi Rînduielile slujbelor bisericeşti în linii generale,concomitent căutînd peste tot exemple de viaţă mai grave ca a mele,care în fine te fac să-ţi vezi că o astfel de stare n-ar trebui să o ai,dacă o compari cu a altora.Cel mai bun însă remediu este căutarea unui duhovnic preot sau să te dai pe mîina unui adevărat conducător,povăţuitor(monah,monahie,etc)sub ascultare,care e mai mare ca postul şi rugăciunea,iar cea mai mare lovitură asupra acestui demon care aduce aşa o stare este mărturisirea a tuturor faptelor din viaţă,mai ales a găndurilor care te ucid de viu şi te bagă în iad,inclusiv a faptelor,e greu ,dar merită.E greu să mărturiseşti unele fapte că ţi-i ruşine,dar sfinţii spun că nu există boli psihice.fiindcă ele sunt duhovniceşti.Aceasta e poziţie pur personală personal trecută,trăită.Cu regret acum nu vă pot spune cauza ,dar nici conducătorii mei duhovniceşti nu prea mă sfătuie la moment.
nikolai, ce spui tu aici e o descoperire extraordinara. Multi imbatranesc gasind vinovati in stanga si-n dreapta, niciodata luand seama la ei insisi.
Ce ai descoperit tu e o comoara de aur :x1
Asa este, tristetea si fericirea e in noi, depinde pe care o ascultam. Era o istorioara mai demult pe net, cu un batran care se plimba cu nepotul sau, si care ii spune ca odata, demult, intr-un om se luptatu doi lupi: unul rau si altul bun. Nepotul il intreaba care a castigat iar batranul ii raspunde: cel pe care l-a hranit mai mult. :) Asa si noi, depinde ce ganduri alimentam sau hranim.
Tine-te de maicuta aceea care te-a indemnat sa traiesti frumos. ;)


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX