Intrebari despre viaţa de zi cu zi

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Sandu
Mesaje:1
Membru din:27 Aug 2011, 20:59
Confesiune:ortodox
Intrebari despre viaţa de zi cu zi

Mesaj necititde Sandu » 30 Aug 2011, 19:05

Buna la toti, am niste intrebari si va rog sa ma ajutati cum trebuie corect de facut
1. Cum trebuie sa-i spunem unui frate s-au apropiat dex sa faca curat, sau alte lucruri care duc la orinduiala buna in casa fara al supara pe Dumnezeu, adica fara al ocari si ce trebuie sa facem daca nu sintem ascultati ?
2. Daca dex cineva i-mi spune: ,,Spunei ca eu nu sint, ca am plecat ca nu-s acasa" adica sa minti pentru el, cum trebuie sa procedam?
sa spunem adevarul ? ca nu el este aici (astfel se va supara pe mine ) s-au sa mintim si astfel il suparam pe Dumnezeu?

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari despre viaţa de zi cu zi

Mesaj necititde valercosma » 20 Sep 2011, 21:25

nu cerem altora sa faca ceva , facem noi,un om cu constiinta face tot ce tine de el, face curatenie... fara sa-i spuna cineva ca trebuie sa faca,iar daca nu face din bunsimt, atunci nu exista metode coercitive pentru a-l educa. Mantuitorul a spus ca nu a venit ca sa i se slujeasca ci ca El sa slujeasca altora si sa-si dea viata pt. multi.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Intrebari despre viaţa de zi cu zi

Mesaj necititde maria_andreea » 21 Sep 2011, 10:17

Sunt de acord cu "valecosma"; nu trebuie să ne comparăm cu ceilalţi, trebuie să fim noi înşine mai buni, mai competenţi în orice întreprindem.
Faţă de celălalt exemplu cred că trebuie să ne ghidăm astfel: nu Îl putem iubi pe Dumnezeu (face pe plac) atâta timp cât nu-l iubesc pe aproapele. Iubeşte-l sincer pe aproapele, dorindu-i binele, mântuirea şi Dumnezeu nu se va supăra pe tine, chiar te va învăţa cum să acţionezi la diferie situaţii aparent scandaloase.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

OLGA

Re: Intrebari despre viaţa de zi cu zi

Mesaj necititde OLGA » 03 Noi 2011, 09:06

Dar eu vreau să iubesc nu cum vreau eu, ci cum vrea Dumnezeu. Vreau ca gândurile bune să-mi vină aşa de rapid cum îmi vin cele rele, nu să cred eu cum ar trebui să iubesc şi să fac exact invers decât cred. Nu înţeleg nici cum de nu iubesc cu iubirea Lui, dacă nimeni nu poate face nimic fără El. Poate omul să vrea ceva dacă nu i-ar da Dumnezeu puterea să vrea? Eu cred că în Împărăţie nimeni nu mai vrea nimic. Aşa o fi?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Intrebari despre viaţa de zi cu zi

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Feb 2012, 15:12

Nu înţeleg nici cum de nu iubesc cu iubirea Lui, dacă nimeni nu poate face nimic fără El. Poate omul să vrea ceva dacă nu i-ar da Dumnezeu puterea să vrea?
Nimic bun, nu putem face/voi fără Dumnezeu, rău putem face.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron