Spiritualitatea siluanita

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox
Spiritualitatea siluanita

Mesaj necititde porfirie » 13 Oct 2011, 21:54

As vrea sa va cer cateva idei despre ceea ce am numit spiritualitate siluanita- diferite manifestari, scrieri si o anumita evlavie venita pe firul acesta Sf. Siluan -> [Sf.] Sofronie -> Pr. Rafail (la noi in tara).
Ce parere aveti de modul de scriere mai veche in care parintele Rafail a ales sa faca traducerea scrierilor parintelui Sofronie, de scrierile in sine, de circulatia in numar foarte mare a cartilor scrise cu sau despre Sf. Siluan/Sofronie (ex. Cunosc un om in Hristos: s-a epuizat f. f. repede).
Ce parere aveti de Psaltirea diortosita de parintele Rafail, de Liturghie, de Noul Testament.
Alta intrebare ar fi : care este parerea vostra despre cum pun acesti parinti accentul pe viata duhovniceasca in diferitele ei aspect (personal cred ca lucrurile sunt f. profunde ) si cum v-a ajutat contactul cu aceste scrieri?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Spiritualitatea siluanita

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Oct 2011, 11:58

care este parerea vostra despre cum pun acesti parinti accentul pe viata duhovniceasca in diferitele ei aspect (personal cred ca lucrurile sunt f. profunde ) si cum v-a ajutat contactul cu aceste scrieri?
Cu ceva timp în urmă am citit "Între iadul deznădejdii şi Raiul smereniei", meditaţii ale Sf. Siluan Athonitul şi atât. Pe Sf. Siluan îl consider o dezvăluire a întrebărilor cine sunt, care este locul meu în lume, care este menirea/ţelul mea etc. Lucrurile pe care le-a scris sunt de cea mai pură simplitate pt că izvorau dintr-o inimă smerită, curăţită de patimi. Nouă ni se par profunde pt că noi ne încurcăm în diferite mreje, când în fond ele cuprind esenţa adevăratei vieţi trăite pt mântuire, ... cea mai simplă viaţă.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Spiritualitatea siluanita

Mesaj necititde nora » 21 Oct 2011, 22:02

As vrea sa va cer cateva idei despre ceea ce am numit spiritualitate siluanita- diferite manifestari, scrieri si o anumita evlavie venita pe firul acesta Sf. Siluan -> [Sf.] Sofronie -> Pr. Rafail (la noi in tara).

Alta intrebare ar fi : care este parerea vostra despre cum pun acesti parinti accentul pe viata duhovniceasca in diferitele ei aspect (personal cred ca lucrurile sunt f. profunde ) si cum v-a ajutat contactul cu aceste scrieri?
Si eu sunt de parere ca totul este foarte profund in spiritualitatea siluanita,
Eu nu am citit foarte multe scrieri, pe aceasta linie, neavand aici carte romaneasca insa un lucru l-am remarcat, a fost acela ca atunci cand am citit de pilda Mistica vederii lui Dumnezeu , Arhim. Sofronie sau cand am ascultat din scrierile Sf. Siluan , parca imi veneam in fire, parca ma recunosteam pe mine.
M-a ajutat sa inteleg mai bine unde greseam, sa ma cunosc mai bine.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

OLGA

Re: Spiritualitatea siluanita

Mesaj necititde OLGA » 30 Oct 2011, 23:47

Bucurie am simţit când am citit si când m-am gândit la ei, dar diferită. Îi simt altfel, destul de asemănători, dar şi destul de diferiti. În cazul Sfântului Siluan, bucuria e explozivă sau, poate, ar fi mai corect spus implozivă. În cazul părintelui Rafail, bucuria e lină. Cred că părintele Sofronie m-a uimit şi mai mult. Şi eu am crezut că gândeam ca Sfântul Siluan, şi eu am fost mereu încântată de părintele Rafail, dar pe părintele Sofronie l-am simţit şi mai aproape de căutările mele.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX