Despre constiinta...

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Re: Despre constiinta...

Mesaj necititde maria_andreea » 14 Feb 2012, 12:38

Maria andreea
remarcati deja la DDC o parere diferita de a dumneavoastra. Nu este deloc simplu. In porunca lui Dumnezeu se spune doar ”Sa nu furi” De la nimeni, nici de la bogati. Asa ca...este cu dus-intors.
ESTE CEVA DREPT DAR CARE INCALCA PORUNCA.
nu e moral nici bine a fura chiar si de la bogat si a da la sarac... e chiar imoral.. exista alte solutii : munceste si da din truda da saracului, cere de la altcineva...
În primul rând, pentru mine Dumnezeu şi Hristos sunt aceeaşi fiinţă. Poruncile de la Dumnezeu, "exterioare" au fost interiorizate prin desăvârşirea lor de către Iisus. Ele nu au rămas suspendate în istorie ca porunci "exterioare", iar mai apoi cu venirea Lui Iisus au apărut alt set de porunci "interioare"; numai cei care nu L-au înţeles pe Iisus fac această diferenţă în loc să le contopească.

Porunca "să nu furi" luată ad-literam ne aduce frica de Dumnezeu ca scut împotriva păcatului, aşa cum sluga se teme de stăpân. Dacă însă sluga (statutul omului înainte de Hritos) devine fiu ascultător, iubit (statutul după jertfa Lui Hristos) porunca Stăpânului devenit Tată nu se mai respectă din frică ci din iubire. Iubind poţi face ce vrei, să furi chiar şi să dai la sărac fără să fi pedepsit pt că Tatăl se va uita la inima fiului şi va vedea că prin acest gest iubirea lui nu a scăzut ci s-a înmulţit, sufletul lui a rămas curat. Cel care nu are iubire, sluga, va fura din alte pricini, din răutate, întinându-şi sufletul, de aceea pt el această poruncă trebuie respectată ad-literam până va deprinde şi el iubirea, va deveni şi el fiu.

Acum, eu am vorbit pe lângă acest exemplu ca să explic raţionamentul după care trebuie să ne ascultăm conştiinţa, însă în practică chiar dacă îl iubeşti pe Dumnezeu nu vei face pagubă (nu vei fura) unui om pt a ajuta pe altul sau nu vei înjosi un om, sau nu vei petrece cu cei păcătoşi decât dacă acest gest este spre înţelepţirea primului, iar paguba va deveni mare câştig, de ex. îi descoperi Comoara ascunsă în el, pe Hristos. Pt că şi femeia cananeancă a cerut să fie luată pâinea de la stăpân şi dată "câinilor", prin aceasta fiind mult lăudată; Iisus a înjosit-o, a făcut-o câine pt a-i fi dovedită credinţa; Iisus a petrecut în casa vameşului Zaheu pt a-i descoperi Calea, Adevărul, Viaţa etc. Aceste exemple sunt imorale pt un evreu, pt cineva care se ghidează după legile "externe", însă ceea ce urmează după pt că, explică de ce imoralitatea devine moralitate.
Ultima oară modificat 14 Feb 2012, 13:13 de către maria_andreea, modificat de 2 ori în total.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre constiinta...

Mesaj necititde maria_andreea » 14 Feb 2012, 13:07

Dragă Maria, legea cea nouă se sprijină în primul rând şi se întemeiază pe actul convertirii sau al metanoiei;
Convertirea sau metanoia nu este un act sec, lipsit de viaţă, el este animat de iubirea pt Dumnezeu.
nu îmi spune că tu eşti ortodoxă, cu siguranţă ai trecut prin "convertire" când încă nu ştiai nici măcar cum te cheamă.
Una este botezul şi alta convertirea.
Deci toată aşa-zisa "iubire" pe care încerci să o adaugi peste un spirit neconvertit este de fapt, pe lângă unele efecte bune, o spoială din asta sectară peste un spirit neregenerat prin Duhul Sfânt.
Să înţeleg că tu ai un spirit regenerat prin Duhul Sfânt pt că esti un spirit convertit, bravo ţie, însă trebuie să-ţi amintesc că eu nu sunt decât un câine care aşteaptă o firimitură de la masa Stăpânului şi pt asta fac ce pot, strig în gura mare, sau după tine îmi manifest "spoiala sectară" până ce ea va fi auzită, regenerată de Duhul Sfânt ;) .
Ortodoxia, aia adevărată şi nu aia falsă sau contrafăcută de fel şi fel de pretinşi, pleacă de la convertirea pneumatică, spirituală şi de la regenerarea prin Duhul Sfânt în şi prin care este activă şi lucrătoare însăşi lucrarea de restaurare a umanităţii prin Iisus Hristos. [...]Eşti doar o victimă a sistemului.
Te întreb încă odată: poţi face ceva fără Dumnezeu care este iubire ? Dacă sistemul tău ortodox, nu pune iubirea, pe prim plan, prefer să apaţin sistemului meu ortodox, chiar dacă sunt o victimă a lui.
Asta să o crezi tu că este imposibil. Probabil că nici nu îţi dai seama cât poate fi de posibil. Tu de ce crezi că este îngăduită în Biserica Ortodoxă a doua căsătorie? Tocmai pentru că oamenii se mai înşeală, şi nu este normal să fie obligaţi să poarte un jug pe gât toată viaţa lor, şi mai ales nu un astfel de jug. O femeie pe care nu o iubeşti poate să îţi strice dorinţa pentru orice; o femeie pe care o iubeşti poate să scoată ce este mai bun din tine.
Vai "aletheia", ce departe e Hristos, ce "regenerare" a făcut "sfântul duh" unui adevărat ortodox încât nici măcar la cunoaşterea parţială a Lui Dumnezeu nu te-a adus sistemul tău, pt că Duhul Sfânt trebuia să fie Mângâietorul, Adevărul, Vistierul bunătăţilor şi Dătătorul vieţii şi nu femeia, nu ;) ?
Ultima oară modificat 15 Feb 2012, 11:43 de către maria_andreea, modificat de 2 ori în total.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Paradoxul orbului

Mesaj necititde Dionysie » 15 Feb 2012, 12:05

La început am zis că chiar nu merită să comentez, fără să-mi dau seama că pe forum mai sunt şi oameni care ţin la demnitatea lor.

"Aletheia", părerea ta chiar nu conteză. Ar fi cazul să nu-ţi mai verşi veninul pe acest forum, nu crezi !? Scrie ceva din care să se folosească oamenii, dacă nu abţine-te, te rog frumos; chiar nu înţelegi că aici, se discută serios, cu oameni serioşi, chestiuni serioase!?

Iar părerea lui "Aletheia" nu contează nici negru sub unghie. Nu doar eu, ci şi alţii se îndoiesc de confesiunea dlui, deci daţi-vă seama ce om "onest" şi-a dat cu părerea.
Cum spunea Cineva, un profet este hulit tocmai în ţara lui. Că veni vorba "despre conştiinţă", nu pot să nu remarc din nou cu mare mirare cât de lipsiţi de conştiinţă sunt ortodocşii de catifea. Asta ca să nu mai pomenesc de lipsa de demnitate, de verticalitate şi de adevăr. Dar cu toate astea ţin să dea lecţii altora, mai mari decât ei, mai conştienţi decât ei. Dar ca o făcătură şi nu ştiu cum se face, având iar o mare mirare, este că tocmai profeţii sunt huliţi dar nu sunt atacaţi profeţii mincinoşi, ăia care au dus şi duc lucrurile în derizoriu în continuare.

Stai liniştită şi staţi liniştiţi că sunt mai ortodox decât mulţi de pe aici şi în general decât mulţi care sunt înscrişi prin registrele BOR. Cine citeşte cu atenţie ceea ce am scris ar putea să înveţe câte ceva, dacă are un minim de conştiinţă şi de bună credinţă. Chiar am fost destul de serios pe alocuri, dar vorba aia dacă nu ai ochi de unde să vezi sau să poţi vedea. Chiar ieri am întâlnit un orb pe stradă care îmi spunea că nu înţelege cum toţi oamenii se descurcă aşa de bine spre deosebire de el având în vedere că toţi sunt în întuneric. De fapt, am întâlnit mai mulţi astfel de orbi, şi pe străzi, şi pe forumuri, chiar şi la biserică, nu doar unul, şi toţi se jurau pe Dumnezeu că nu există lumină.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Paradoxul orbului

Mesaj necititde dimitrie » 16 Feb 2012, 00:30

Cum spunea Cineva, un profet este hulit tocmai în ţara lui. Că veni vorba "despre conştiinţă", nu pot să nu remarc din nou cu mare mirare cât de lipsiţi de conştiinţă sunt ortodocşii de catifea. Asta ca să nu mai pomenesc de lipsa de demnitate, de verticalitate şi de adevăr. Dar cu toate astea ţin să dea lecţii altora, mai mari decât ei, mai conştienţi decât ei. Dar ca o făcătură şi nu ştiu cum se face, având iar o mare mirare, este că tocmai profeţii sunt huliţi dar nu sunt atacaţi profeţii mincinoşi, ăia care au dus şi duc lucrurile în derizoriu în continuare.

Stai liniştită şi staţi liniştiţi că sunt mai ortodox decât mulţi de pe aici şi în general decât mulţi care sunt înscrişi prin registrele BOR. Cine citeşte cu atenţie ceea ce am scris ar putea să înveţe câte ceva, dacă are un minim de conştiinţă şi de bună credinţă. Chiar am fost destul de serios pe alocuri, dar vorba aia dacă nu ai ochi de unde să vezi sau să poţi vedea. Chiar ieri am întâlnit un orb pe stradă care îmi spunea că nu înţelege cum toţi oamenii se descurcă aşa de bine spre deosebire de el având în vedere că toţi sunt în întuneric. De fapt, am întâlnit mai mulţi astfel de orbi, şi pe străzi, şi pe forumuri, chiar şi la biserică, nu doar unul, şi toţi se jurau pe Dumnezeu că nu există lumină.
"... între păcătoşi, cel dintâi sunt eu! ..." Nu mă uita pe mine, Aletheia!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX