Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate
Re: Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Mesaj necititde descoperire » 07 Ian 2012, 19:03

Ți-aș spune eu cum se numește aceată atitudine, dar te vei supăra și tu și administratorii forumului...
Spune-mi ,nu ma supar.
Una aparentă, da, căci așa cum am mai zis asta nu înseamnă că nu vei fi înșelat și nu vor exista certuri, nu că ar fi imposibil dar e improbabil
Iti raspund cu un verset:Căci dacă cel drept cade de şapte ori şi tot se scoală, cei fără de lege se poticnesc în nenorocire.(Prov 24:16)
Dar, nu aveți voi o relație personală, individuală, cum să nu te deranjeze?
Am mai scris ca cu Dumnezeu nu este apriori pentru nu poti sa dai nota credintei daca cu adevarat n-ai trait in ea.Cred ca este inutil sa discutam ceea ce unii n-au trait personal.Eu inteleg ca va doare cand stiti ca de voi nimic nu depinde dar mai aveti timp domnilor.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

elena1
Mesaje:5
Membru din:04 Ian 2012, 13:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:frumoase

Re: Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Mesaj necititde elena1 » 07 Ian 2012, 20:14

Perfect, copilasii s-au simtit! Nu erai doar tu vizat si faceam o gluma nevinovata, nu-mi bateam joc de tine sau de ceilalti. Eu zic ca e intelept sa ne dam putin mai putin cu parerea despre lucrurile in care mai ales nu avem experienta. E ca si cum la 30 de ani vorbesti de batranete, da, poti sa spui cate ceva, insa cred ca cel de 90 de ani stie mai multe despre aceasta, nu crezi?

Nefiind maritata, am idee de ce ar insemna casatoria insa nu traiesc in ea momentan si cred ca cei care urmeaza sa se casatoreasca sau sunt deja si trec si ei la randul lor prin situatii sunt mai de ajutor.

Noah, sa nu ne fie cu suparare! Te pupa tanti Lenuta de pe forum si nu de pe blog!(la 27 de ani, poti sa-mi spui bunica :lol: :x22 )

Sa nu uitam ca scopul postarii este ajutorarea lui nemessis si a prietenei acestuia.

Marcus89

Re: Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Mesaj necititde Marcus89 » 07 Ian 2012, 22:12

Perfect,
Să înțeleg că ți-ai atins scopul
copilasii s-au simtit! Nu erai doar tu vizat si faceam o gluma nevinovata, nu-mi bateam joc de tine sau de ceilalti.
Serios? dacă îmi zici la cine altcineva te mai refereai te cred... vai ce bine ne-am distrat și ce am mai râs.
Eu zic ca e intelept sa ne dam putin mai putin cu parerea despre lucrurile in care mai ales nu avem experienta. E ca si cum la 30 de ani vorbesti de batranete, da, poti sa spui cate ceva, insa cred ca cel de 90 de ani stie mai multe despre aceasta, nu crezi?

Nefiind maritata, am idee de ce ar insemna casatoria insa nu traiesc in ea momentan si cred ca cei care urmeaza sa se casatoreasca sau sunt deja si trec si ei la randul lor prin situatii sunt mai de ajutor.
Singurul sfat ce i l-am dat e să dicute cu ea, să-i explice, dacă are cu cine, atât.
Noah, sa nu ne fie cu suparare! Te pupa tanti Lenuta de pe forum si nu de pe blog!(la 27 de ani, poti sa-mi spui bunica :lol: :x22 )

Sa nu uitam ca scopul postarii este ajutorarea lui nemessis si a prietenei acestuia.
Tu ești cea care a deviat de la scopul postării, cu "glumițele nevinovate" asumă-ți responsabilitatea propriilor acțiuni măcar.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Mesaj necititde dimitrie » 08 Ian 2012, 01:43

Cam aşa aşa vorbeşte un ortodox ajuns la maturitate duhovnicească. Unii ca aceştia ne sunt modele nouă ortodocşilor. Ei sunt şi autorităţi duhovniceşti pentru noi.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Mesaj necititde nemessis » 09 Feb 2012, 16:35

scuze pt intarziere, dar am fost foarte ocupat in ultima vreme

Elena numarul 1,
Mesaj cald, multumesc, dar ceea ce-mi zici tu in principiu e sa devin si eu crestin, sa ma deschid spre crestinism, sa vad ca nu sunteti bau-bau.
Nu. Eu nu ma supun fortei, orice ar fi si din orice directie ar veni, orice forma ar lua. Daca vrea cineva sa fiu deschis spre crestinism, sa-mi arate un singur lucru adevarat sau bun din crestinism. Nu te obosi, sunt alte discutii pe tema asta, au cam esuat, ca nu au adus niciodata nimic concret, conform cu realitatea, doar manipulari emotionale.
Pe de alta parte, ori de cate ori am fost la preoti ca sa vorbim despre noi, fiecare preot a incercat sa ma convinga sa devin ortodox si au ignorat complet problemele cu care am mers.

Tudoran,
Poate o sa-mi zici la un moment dat unde gresesc. greselile trebuie corectate. Nu pot, daca nu-mi spui unde am gresit.
Sa sti ca botezul nu a fost neaparat ideea ei, a fost ideea duhovnicului. probabil nu s-a pus problema sa fie impotriva voi mele, dar situatia asa e.
Ca sa nu-mi spuna ca sunt tendentios: sunt cica trei variante, initial am crezut ca nu am de ales si ca trebuie sa ma botez. Insa orice as alege e in defavoarea mea si a posibililor copii
Var. 1 - ma botez. Dupa care ma casatoresc. simplu
var. 2 - Nu ma botez. Ma miruiesc(cica daca sunt catolic, sunt mai putin eretic decat descoperire sau Hassan, si merge doar cu miruitul). dupa care ma casatoresc, promitand, ca o sa avem copii ortodocsi.
var. 3 - nici nu ma miruiesc. ma casatoresc pur si simplu. Cica se poate. trebuie sa promit ca toti urmasii mei o sa fie ortodocsi.
Chiar si la treaba cu fortarea vinului s-a gasit solutie. cica se poate cu ceva miere si miez de nuca.
Toate bune. Cate nu se fac ca sa fie siguri ca distrug tot ce e important pentru mine.

Am stat pe ganduri, am intrebat diferite lucruri. Primul lucru ce am zis, era ca pot sa promit ca o sa botez copii si o sa-i botez ortodocsi. Pot sa promit orice, ca doar nu ma doare gura, dar sa fie clar ca o sa fie o minciuna.
Nu a fost bine. cica nu pot sa fac asta. Singura varianta in care nu mi se cerea sa-mi bat joc de mintea urmasilor mei, era prima, in care ma botez eu. deci alegerea mea e clara. Dupa care soc: "pai se subantelege. si copii o sa fie botezati". Or...eu inca sunt suparat pe ai mei ca m-au bagat intr-o religie, de care nu pot sa scap. Chiar daca eu ma declar impotriva, eticheta deja mi-a fost pusa. Am fost "indemnat" in copilarie sa ma duc la slujbe. A trebuit sa ma duc la orele de religie.

Orice as face, nu as putea sa prezint copiilor situatia adevarata: Sunt multe multe multe religii, si ABSOLUT TOTI, fara exceptii susitin ca ai lor e cea adevarata si FIECARE religie aduce acelasi set de dovezi/discurs, etc.
As fi obligat sa-mi mint copii, spunand ca doar ortodoxia e adevarata, si numai daca se gandesc sa se indoiasca de acest lucru, o sa vina satana si o sa-i duca in focurile iadului, unde o sa arda vesnic. Am povestioarele lui Ilie Cleopa ca sa ma creada si nu cumva sa aiba curajul sa gandeasca singuri.

Vezi dimitrie? brusc nu mai este vorba de conceptia mea de viata vs. conceptia prietenei mele de viata, e vorba si de viitor a unor posibili copii.

Filmuletele lui tadei au fost cat se poate de subtiri ca si continut: partial idei de bun simt, rostite de parca ar fi nu stiu ce "taina". Si multe prostii.

O sa mai revin cand o sa mai am timp, acum am cam scris in graba. Cred ca va trebui sa-mi formulez intrebarile concis si una dupa alta, ca momentan e un ghiveci.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Mesaj necititde dimitrie » 10 Feb 2012, 08:51

Nemessis, când te supui orbeşte poftelor (nu tot timpul, că: ţi-e ruşine să sari la femeie pe stradă, nu ai suficienţi bani să faci ori să consumi ce şi cât ai vrea, etc. şi te chinui un pic sau mai mult date fiind limitele în care te zbaţi), atunci eşti liber?
Ştii, eşti legat dar strigi: "Lăsaţi-mi libertatea! Asta este libertatea mea şi vreţi să mi-o luaţi!"
Păi între altele (cum ar fi binele adus în viaţa multora doar prin rugăciune - poţi găsi exemple), stareţul Tadei a căpătat şi această libertate de care vorbeşete Domnul:

"33. Ei însă I-au răspuns: Noi suntem sămânţa lui Avraam şi nimănui niciodată n-am fost robi. Cum zici Tu că: Veţi fi liberi?
34. Iisus le-a răspuns: Adevărat, adevărat vă spun: Oricine săvârşeşte păcatul este rob al păcatului." (In.8)

Crezi că eu sau alţi ortodocşi, ne simţim legaţi cumva în creştinism? Crede-mi omule, am avut o grămadă de "libertăţi", dar acum ştiu şi Cine şi în ce fel te eliberează de ele, dar nu fără colaborare personală - iaca "robie"!
Pentru că eşti "orb", nici diferenţa între Ortodoxie şi restul nu o vezi. Habar nu ai, dar legat la ochi strigi vrute şi nevrute, descriind cee ce nu vezi de fapt!
Acum te cam "fuduleşti" că ţi-au dat oamenii atenţie aici.
Dacă eşti liber, mare şi tare, nu te mai jeli creştinilor - robii lui Hristos - că ţi-e viaţa oribilă momentan, ci fă-o către ceilalţi "liberi" ca tine.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Mesaj necititde nora » 10 Feb 2012, 12:26

Nemessis
Cand eram copil am crescut in regimul comunisto- ateist. Nu am calcat niciodata intr-o biserica in copilarie. Insa regimul comunisto - ateist s-a ocupat de educarea mea, care acum privind in urma am vazut ca era clar o reeducare pentru ca se dorea schimbarea sufletului si moralitatii sadita de Creator din interiorul meu.
De exemplu: eu simteam ca trebuie sa fiu buna sa nu ranesc pe nimeni, asa stiam in suflet, nefiind invatatura a cuiva anume, crestina sau nu, ci pur si simplu simteam ca trebuie sa fiu buna si sa nu ranesc. In schimb toata copiliaria mea am fost batuta sistematic de antrenori - fiind gimnasta de performanta membru al lotului national roman - da regim strict fara copilarie, fara jucarii, fara prieteni, fara mancare, fara familie.
Da-mi voie sa iti spun ca tu esti, la fel ca mine, produs al sistemului ateist. Gandeam ca tine, eu pot totul, sunt curajoasa, nu mi-e frica de nimic, nu ma supun nimanui, nimeni nu ma va conduce.
Acest curaj, aceasta neteama de nimeni si nimic, aceasta nesupunere fata de nimeni a fost principalul lucru care m-a ranit in viata. Din curaj m-am aruncat cu capul inainte in viata lovindu-ma, din nesupunere am facut voia mea care aproape intotdeauna a dus la rau pentru mine si nu la bine. Si cum sa fie altfel daca eu gandeam cu ratiune viciata, cu ratiune bolnava de ateism. Moralitatea mea era complet rasturnata. In copilarie am fost buna si am fost batuta si maltratata de sistem ca sa scot performante pentru sistem, si atunci am invatat ca nu mai trebuie sa fiu buna ca nici altii nu sunt cu mine. La 18 ani gandeam ca suferintele trecute m-au intarit, aveam impresia si iluzia ca sunt de-acum stanca, ca nimic nu ma va dobori, devenisem dura, eu ziceam puternica, nu credeam in nimic si m-am avantat inainte dupa voia mea.
Da-mi voie sa iti spun ca 25 ani mi-a trebuit ca sa realizez in ce inselare ma aflam. 25 ani pana sa gasesc o cale spre adevar. Calea spre adevar.

Tu ce vrei de la viata Nemessis? doresti sa traiesti in ignoranta lovindu-te, dand tu singur cu piciorul in tepusa, cum am facut eu 25 ani, sau doresti sa gasesti calea spre adevar ca sa traiesti in adevar?

Iti doresti iubire, iti doresti liniste, armonie, pace, intelegere si fericire? Poti tu sa dai toate acestea? le ai in tine? sau sunt egoiste, mandre si partinitoare? Dau daca primesc, nu dau daca nu primesc. Cum dau? ce dau >? cui dau?
Ce iese din din tine cand interactionezi cu oamenii?
Vei vedea ca toate cate ies din tine sunt modificate de sistem, de societate. Vei da o iubire restransa, cu teama, pai o merita acest om iubirea mea? daca o dau nu sunt prost? vei gandi.
Vei primi o iubire de la cineva. Voi primi eu iubirea asta asa gratis, nu cumva vrea ceva in schimb?> vei zice
Uite gandire modificata, ratiune modificat de sistem , inraita de societate de duhul lumii.

Este gandirea ta, mintea ta atunci libera? daca ea este tot timpul influientata de societate si sistem? Nu este. Inconstient este deturnata de la valorile morale adevarate.
Ti se umfla pieptul si zici: cum adica deci conditii mie? mie conditii ? deci unde este iubirea adevarata?
Nimeni nu trebuie sa impuna conditii. Adevarata credinta nu impune nimic. Tu singur sa simti ca vrei sa fi bun, tu singur sa simti ca vrei sa daruiesti iubire fara sa primesti nimic in schimb. Insa fa un experiment: daruieste iubire, daruieste dragoste si nu cere nimic, dar sa fie sincera iubirea sa fie sincera dragostea. Si sa vezi cate ai sa primesti inapoi. Insutit.
Conteaza pentru tine daca te botezi sau nu. De ce? Explica de ce? de ce nu este nici o problema daca nu esti botezat si de ce este o problema sa fi botezat. Ca botez in sine. Doar pentru ca exprima o dorinta a prietenei tale si doresti sa arati ca tu nu te supui nimanui? Sau gandesti ca va schimba ceva la tine acest botez? Daca gandesti asta atunci nu ar trebui sa iti pui un semn de intrebare? De unde vine constiinta ca schimba ceva la tine si de unde vine impotrivirea ca nu vrei sa se schimbe nimic la tine. esti sigur ca esti bun, perfect, asa cum esti? te-ai analizat inauntrul tau? cum esti? esti cu desavarsire bun, moral, curat? Daca nu, iti doresti sa fii? Poti singur sa devii? ce model ai pentru asta? mama, tata, bunicii, vecinii, cine este modelul tau?

Odata am primit un pumn in ficat. Mi s-a taiat respiratia si am cazut jos gramada horcaind. In gand era doar o singura intrebare: daca nu am facut rau nimanui eu de ce primesc rau? Insa nu eram capabila sa vad ca poate tot binele facut de mine pana atunci era un bine imbracat in haine rele. Era un bine izvorat din moralitate stramba, din principii morale rasturnate. Eram dinte pentru dinte, eram : dai , dau, lovesti, lovesc. A trebuit sa daram toate principiile mele morale de pana atunci. A trebuit sa dau mintii delete si sa reinreinregistrez totul. Ti-e teama de o reconstructie? Sau gandesti ca nu ai nevoie>? Dar te stii bine, te cunosti cu adevarat pe tine insuti?

Daca unui rau ii raspunzi tot cu rau vei amplifica raul pana cand unul este doborat de rau. Daca ii raspunzi unui rau cu un bine, vei avea toate sansele sa suprimi raul sadind binele. Asta daca tu esti cu adevarat bun.

Credinta nu impune nimanui nimic. Ortodoxia nu are reguli ele vin de la sine, prin acceptare din dorinta de a indrepta cele strambe.
Te analizezi, te cunosti si apoi indrepti. Antidotul celor strambe este o regula de asezare a leor drepte. Daca sunt egoist si vreau sa ma indrept atunci imi impun o regula de indreptare ce poate fi impartirea cu ceilalalti de exemplu, daruirea, milostenia. Daca sunt lenes si puturos si vreau sa ma indrept, impun o regula ce suprima lenea si puturosenia: ma silesc la munca. Daca cred ca eu sunt buricul targului si vreau sa ma schimb, atunci impun o regula, mintii mele, ia sa analizez un pic oamenii nu cumva sunt altii mai buni decat mine? Atunci mai pot sa ma cred eu buricul targului?

Stii cand am primit pumnul ala in ficat ma gandeam cata suferinta inghit si ma autocompatimeam si imi plangeam de mila singura. Ca nu avea cine. Tarziu, dupa reconstructia mintii mele (Slava lui Dumnezeu pentru toate) am vazut ca au fost oameni care au primit mii de pumni in ficat , si m-am gandit, uite asta suferinta.
Asa cu toate.
Ma cred bun? ia sa privesc oleaca la cei mai buni ca mine si imi piere pofta de a ma crede bun.

Tu ai pe cineva care te iubeste cu adevarat si te dai cu capul de pereti si te impiedici de credinta. Insa nu privesti la oamenii care inca nu au gasit jumatatea care sa ii iubeasca cu adevarat. Aceia ar da totul sa o gaseasca.
Insa daca analizezi bine de ce te impiedici, ai privi totul cu alti ochi.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Mesaj necititde nemessis » 10 Feb 2012, 12:31

Draga dimitrie
Nu ma supun orbeste poftelor. Daca era asa, ma desparteam si cautam pe altcineva. Vorbim de impunerea unor standarde doar asa, ca sa arate preotii cine e seful.
Eu nu am vorbit de pofte, ma consider cumpatat. Ca atare, nu stiu de unde e afirmatia ta ca m-as lua dupa fete de pe strada.
Mai departe: nici unul din noi nu vorbea de libertatea staretului tadei. Cineva poate fi liber si ignorant in acelasi timp.
Si mai departe: Nu conteaza cum va simtiti voi in crestinism, ca doar nu conteaza ca am avut colegi la facultate care considera chiar pana in ziua de azi ca e o placere sa fumezi si ca e "fain" sa te imbeti. Evaluezi consecintele, tragi concluzii obiective. Faptul ca va simtiti liberi, nu inseamna ca sunteti.

Exista o diferenta intre ortodoxie si restul? De ce am impresia ca iar vorbim de superioritatea autoproclamata a ortodocsilor, cu care nu e deacord nimeni altcineva.

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Mesaj necititde nora » 10 Feb 2012, 12:45

Sa vorbim de credinta Nemessis ca de asta atarna iubirea ta, viitorul tau, copiii tai.
Ce spune credinta: sa iubim, sa fim buni, sa daruim, sa ajutam, sa fim milosi, sa raspundem la rau cu bine. sa multumim pe toata lumea, sa fim rabdatori in necazuri, sa nu ne maniem. Pana aici toate bune nu?
Sa credem in Dumnezeu. Aici e cum e? Deci noi oamenii suntem o intamplare, planetele sunt o intamplare, totul e intamplare, din dezordine se naste ordine din intamplare. Bato vina de intamplare. ce mai intamplare. Mareata intamplare. Cum de nu se intampla sa se loveasca planetele cap in cap zilnic, sau noi sa avem patru picioare si 2 capete? Pai ce , nu mai evoluam? gata ne-am oprit la doua picioare si la un cap?
Care va sa zica, am o carte cu 1000 de pagini insa paginile sunt alandala imprastiate prin camera. un vraf de hartii. Si brusc se deschide geamul , si o rafala de vant puternica navaleste inauntru ca un iures. Toate paginile zboara pe sus, ba sunt purtate si pe afara si iarasi inauntru si dintr-o data vantul se linisteste, foile se aseaza, una cate una, din intamplare parca dirijate si alcatuiesc cartea pagina cu pagina. Mareata intamplare.
Daca crezi totusi in Dumnezeu dar vezi ortodoxia doar un sir nesfarsit de reguli atunci da-mi voie sa iti spun ca nu e asa.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Mesaj necititde nora » 10 Feb 2012, 13:03


Exista o diferenta intre ortodoxie si restul? De ce am impresia ca iar vorbim de superioritatea autoproclamata a ortodocsilor, cu care nu e deacord nimeni altcineva.
Tu traiesti dupa impresii ?
Daca vrei sa afli daca exista o diferenta intre ortodoxie si restul purcede de a cunoaste si pe una si pe alta. Numai asa poti face diferenta. Cunosti lumea si cunoaste ortodoxia. Si apoi vezi. Fara informatii complete nu vei putea niciodata sa tragi concluzii corecte.
Acu sa iti spun ceva, un exercitiu de imaginatie: odata intr-un oras s-a dus zvon ca se da mancare gratis la o cantina. Multi au alergat, insa unii ajungand la trepti, vad pe altii iesind : no cum e? se da gratis? fugi de aici, ce gratis, a trebuit sa platesc. E, daca e asa nu ma mai sinchisesc sa intru. Si au facut cale intoarsa. A doua zi nu s-a mai dat gratis. Acestia au ramas flamanzi insa in convingerea lor au trait toata viata cu gandul ca acolo nu s-a dat gratis nimic.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Mesaj necititde nemessis » 10 Feb 2012, 13:41

scurt. Vorbesti cu cineva care a citit:
biblia(noul si vechiul testament, cateva carti apocrife), cateva scrieri a sfintilor vostri, coranul, baghavad gitta, gilgamesh, miturile grecesti, Tao Te king. Cunosc cat de cat si parti din Edda/kalevala.
Am termeni de comparatie, nu vorbesc dupa impresii. Din cate am vazut eu, majoritatea ortodocsilor sustin ca ei sunt in adevar fara sa cunoasca celelalte religii(prezente sau disparute). Tu cate stii despre alte religii, ca sa poti sa stabilesti ce e adevarat sau fals?
Ca veni vorba. Sti ca biserica iti interzice sa citesti carti "eretice"?
Vezi pe privat, poate mai vorbim. Discutia asta ramane despre relatia mea tensionata cu biserica ortodoxa si a reprezentantilor ei.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Mesaj necititde dimitrie » 10 Feb 2012, 14:16

Nemessis, ţi-am dat câteva exemple (în fugă), nu acuze. Le poţi considera x,y,z. Pune ce vrei în locul lor; fiecare îşi cunoaşte metehnele (dacă a reuşit să realizeze conflictul dintre pofte şi libera dorinţă). Îmi cer iertare dacă nu am fost prea explicit.
Acum, legat de "Vorbim de impunerea unor standarde doar asa, ca sa arate preotii cine e seful", aici putem afirma că există şi nereguli. Dar în mod normal, un preot nu poate învăţa nimic contrar învăţăturii Bisericii. Există nişte legi spirituale, guvernate de Dumnezeu, pe care oamenii trebuie să le cunoască - şi asta este datoria preoţilor cu adevărat responsabili şi iubitori de oameni. Din necunoaşterea acestora şi din provocarea lor în rău - prin încălcare, sau în bine - prin împlinire, oamenii sunt veseli sau trişti (în foarte mare descriu starea lor rea sau bună).
Cine nu cunoaşte acestea, când preotul îşi face datoria, oamneii pot avea idei greşite cu privire la intenţia acestuia.

Duminica (aproape duminical) după prânz, până pe la 4-5 seara (uneori şi mai târziu), sunt de servici ca preot şi duhovnic la o mânăstire plasată în "drumul mare". Pot să-ţi spun că oamenii vin (unii disperaţi) special să afle răspunsuri şi soluţii la problemele lor: neînţelegeri, iminenţă de divorţ, insomnii, coşmaruri repetate, "ghinioane" la tot pasul, dependenţă de alcool (şi nu doar), lipsa poftei de viaţă, frici iraţionale ce apar ziua în amiaza mare fără cauze explicabile medical, precum ar fi un dezechilibrul de minerale (calcemia scăzută, etc.). Aici este adevărata lucrare a lui Dumnezeu: când pe lângă cuvânt (şi nu orice cuvţnt) ai şi putere.

Acum, concret:

- dacă la d-ta vine un om şi-ţi zice: "îmi vine să mă omor", (şi asta nu se prezintă ca o decizie raţională, ci ca un imbold iraţional - un fel de poftă răutăcioasă) cum îl ajuţi, ce-i spui? Lămureşte-l de poţi cu argumente raţionale, căci el îţi va spune că ştie şi înţelege că nu e în regulă, ba chiar îl sperie şi pe el ce-i vine să facă!
Descrie-i cauzele a ceea ce simte şi apoi vino cu soluţiile taumaturgice! Şi atunci vei vedea că pe lângă cuvinte (dar nici pe acelea nu le ai) ai nevoie de putere, putere care nu o ai în tine. Aici e deosebirea între ortodocşi şi restul: cuvinte cu putere.
Tocmai ţi-am decris un caz real, rezolvat în aprox. o oră;

- dacă la d-ta vine o doamnă şi-ţi spune că-i merge rău şi că visează numai murdărie şi cam tot ce ţine de WC, ce-i spui? Arată-i cauzele şi rezolvă problema. Acesta este un alt caz rezolvat în mai puţin de o oră;

- dacă la d-ta vine o tânără şi-ţi spune că: uşor invidiază, urăşte pe cinvea şi nu -şi poate controla pornirea; nu are poftă de viaţă şi caută să-şi petreacă timpul în plăceri, fiindu-i greu să rămână singură cu sinele-i; este cuprinsă de o lene ieşită din comun; statna o chinuie/terorizează în somn, ce-i spui? Descrie-i cauzele, şi oferă-i rezolvarea deplin. Caz rezolvat tot cam într-o oră;

- dacă la d-ta vine o tânără şi-ţi spune că are insomnii, motiv pentru care recurge la medicamente, ce-i spui şi cum o ajuţi să adoarmă fără medicamente, asemeni celorlalţi? Alt caz rezolvat în max.30 minute, etc.

Asemenea necazuri întâlnim la oameni. Atunci şi aici se vede adevărata credinţă (ortodoxă),
"Căci împărăţia lui Dumnezeu nu stă în cuvânt, ci în putere." (1Cor.4:20)
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Mesaj necititde maria_andreea » 10 Feb 2012, 14:21

E vorba ca nu accept ca preotii sa-mi dirijeze familia.
Perfect de acord, nici eu nu aş permite; singurul lucru pe care îl accept de la ei este să mă sfătuiască corect pe calea mântuirii.
Culmea e ca crestinii sustin ca daca cineva iti cere ceva, sa-i dai.
Păi dacă eşti zgârcit nu-ţi bagă nimeni mâna în buzunar ;); ideea e să dai din suflet, dacă vrei, căci dăruind vei dobândi...
daca cineva iti da o palma, sa-i intorci si celălalt obraz.
În sensul de a nu aţâţa o bătaie, o neînţelegere, altfel am deveni o societate de huligani.
Asa ca am zis, bine, ma botez, dar ea renunta la ideea asta imbecila cu abstinenta fortata. Ea NU.
Am zis, bine, ma botez, ne casatorim la starea civila, trecem peste faza cu sexul, si apoi ne casatorim la biserica. Ea NU.
Deci eu sa fac doua chestii oribile, doar de dragul ei, ea nu ar face nimic. Cum vine asta cu daruirea si iubirea crestina?
Ea nu ar face nimic care ar păta Botezul. Dăruirea şi iubirea nu sunt lumeşti ci duhovniceşti: ea te iubeşte de aceea nu vrea să păcătuiţi înainte de căsătorie (care este o taină), păcatul aduce nefericire. În curăţie, într-o atmosferă adevărată de cuplu binecuvântat veţi găsi plinătatea iubirii şi curăţiei, înafara acestora (căsătoriei, călătoriei împreună spre Cer) sunt doar imitări care cu timpul îşi vor arăta inutilitatea, falsitatea.
E trist, ca ceva care vorbeste de iubire si daruire, poate sa-mi faca (sa ne faca) atat de mult rau.
Tu nici nu şti ce îţi face (pentru că nu îţi dai seama de valoarea trăirii ortodoxiei) şi spui că îţi face rău :roll:
Cum poate ceva care vorbeste de iubire sa dezbine?
Dezbină doar păcatul de virtute.
De ce se baga preotii in viata de familie? Fiindca aflu cu stupoare, ca nu e vorba de situatia dinaintea casatoriei, si dupa totul ar fi controlat de ei, inclusiv metodele de contraceptie.
Dacă tu vrei să fi un criminal sau parte la omor, n-ai decât să-ţi porţi stigmatul acesta, dar e clar că nu eşti în orânduirea socială (nu neapărat ortodoxă).
Sa nu mai zic ca daca o sa am copii, ei nu au nici o scapare, vor fi botezati cu forta, asa cum se face.
Dacă vei deveni un ortodox adevărat, îi vei boteza de bunăvoie "cu forţa" ;) , până atunci descoperă bine ortodoxia pt a da valoare vieţii tale şi aţi păstra fata pe care o iubeşti :) .
Dinafară multe lucruri despre ortodoxie sunt înţelese prost, cert e că Harul pe care îl primeşti la Botez dacă lucrezi şi tu îţi descoperă adevărata faţă a lucrurilor, până atunci întreabă şi tu pe oamenii care ştiu mai bine, de dragul prieteniei tale ;) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Mesaj necititde nemessis » 10 Feb 2012, 15:16

Dimitrie.
am mai scris asta, dar a fost sters. Pe data de 17 aprilie 2003 aprox. ora 13-14 am vrut sa ma spintec. Nu e neaparat o amintire placuta, nu s-a intamplat nimic, cu toate ca eram cu gandul acesta cu luni inainte. Caz rezolvat intr-o dupa masa de cineva caruia i-a pasat de mine. Deci...nu vad cum ar fi ortodoxia asa special. In rest, oamenii merg la tine cu asteptari si incredere oarba, nu e de mirare ca poti sa te lauzi cu asa multe reusite intr-o ora. S-ar putea sa vorbim de placebo combinat cu sublimare. Desigur poate gresesc. Un lucru e cert: ii linistesti, nu rezolvi problemele. Un om linistit gaseste solutii mai usor. Oferi un ajutor/sprijin, categoric. Dar daca zici ca doar ortodoxia e capabila de asa ceva, ignori alte religii care se lauda cu aceleasi chestii, catolicii si mai ales penticostalii sau yoga si alte culte.

Intr-adevar, argumentele rationale pica in situatii de disperare. In acealasi timp, oamenii disperati se agata de ce ii ajuta, nu de ce e adevarat.
Ia sa vedem harul ortodox daca as intra eu la tine. Garantez ca ai esua, oricat de disperat as fi.Vorbesti aici doar despre succese, nu zici un cuvant despre esecuri.

sa ma intorc asupra standardelor impuse de preoti.
Il cunosc pe duhovnicul prietenei mele si intr-adevar e un om foarte de treaba.
Pana la urma bine ca e preotul acesta, si nu ala din 2007. Pacat ca impune ceea ce e nevoit sa impuna. Si nu el personal, el e doar o parte foarte mica. manipularea vine dintr-o multitudine de directii.
Si nu e capabil nimeni sa spuna RATIONAL ce e rau in sex in afara casatoriei. Si in continuare se ignora acest aspect, in schimb sunt indemnat sa devin ca voi, ca sa accept situatia. Si imi mai zice cineva "pai ortodocsii nu-si baga religia pe gatul altora, cum fac protestantii"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Mesaj necititde maria_andreea » 10 Feb 2012, 17:12

Si nu e capabil nimeni sa spuna RATIONAL ce e rau in sex in afara casatoriei.
Omul pt a se mântui poate alege 3 căi: călugăria, celibatul, căsătoria (relaţia care se stabileşte între 2 persoane - el şi ea).
Deci, dacă alegi căsătoria o alegi ca şi cale de mântuire, soţia fiind ajutor în acest sens. Apoi pt a împlini rostul unirii dintre bărbat şi femeie, creşteţi şi vă înmulţiti, bărbatul se va unii cu femeia sa, fizic şi spiritual aş spune. Copii născuţi din această unire îţi vor purta numele, vor avea o identitate (căsătoria la starea civilă), vor fi copii binecuvântaţi pentru că legătura voastră şi viaţa voastră curată de dinainte de căsătorie a fost binecuvântată prin taina cununiei.
Sexul nu este un scop în sine ci iubirea curată dintre cei doi care vor plămădi copii tari în virtute aşa cum au fost/sunt şi părinţii şi astfel toţi vor urca calea mântuirii care implică post, rugăciune...
Raţiunea e că noi trebuie să ne ridicăm deasupra plăcerilor care slăbesc firea omenească asemănându-ne dobitoacelor şi slăbindu-ne puterile de a lucra cele pt mântuire.
Pacat ca impune ceea ce e nevoit sa impuna. Si nu el personal, el e doar o parte foarte mica. manipularea vine dintr-o multitudine de directii.
De obicei preoţii "impun" pt a-şi ţine fii duhovniceşti curaţi (departe de patimi), condiţie pt împărtăşire cu Sf. Taine şi mântuire, deci e o impunere tată-fiu, cum probabil vei face şi tu cu fii tăi pt a-i ţine departe de pericole. "Manipularea" trebuie să vină dintr-o singură direcţie: Hristos, dacă nu, e bine să căutaţi altul.
Vorbesti aici doar despre succese, nu zici un cuvant despre esecuri.
Aşa e Dumnezeu (plin de succcese :) ). Despre eşecuri (căderi, păcate), toată viaţa vei da de ele pt că firea noastră este slabă din cauza ne-băgării în seamă, dar ne ridicăm din ele învăţând să le ocolim pe viitor; chiar Iisus spune să ne pregătim sufletul ptr ispite mari când înaintăm pe cale, dar tocmai aici intervin ceilalţi "actori" de pe scena vieţii tale: soţia, duhovnicul ş.a. pt a te întări să te ridici...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Mesaj necititde danadoina » 10 Feb 2012, 18:44

"Si acesta e raspunsul pentru intrebarea "de ce e pacat relatia trupeasca fiind necasatoriti?" Pentru ca dureaza doar cat iti aduce satisfactii. Cat raspunde la asteptarile tale. Dar cand celalalt nu mai raspunde la asteptarile tale, nu-ti mai place, nu-ti mai satisface pretentiile te desparti si cauti pe altcineva."

din :

http://maicasiluana.blogspot.com/2012/0 ... -prin.html

Dupa cadere, oamenii se inmultesc dupa chipul animalelor, dar nu ca animalele, pentru ca ele nu se cunosc unele pe altele. Acest verb folosit presupune o dimensiune omeneasca pe care el n-a pierdut-o prin cadere. Chipul lui Dumnezeu a ramas prin el. Oamenii nu se reproduc, ci procreeaza. Cuvantul ne arata clar ca e aducerea pe lume a unui om nou, chiar daca e un act cazut, nu e un fenomen animalic. Se face prin cunoastere. Sigur ca poate fi atat de cazut, incat sa nu se cunoasca cei doi unul pe celalalt, dar nu se pierde dimensiunea omeneasca, pentru ca femeia zamisleste si "a dobandit (un) om de la (datorita lui) Dumnezeu".
Dumnezeu este prezent, implicat in actul de creare a unei noi persoane. Pe langa crearea omului (Adam a fost luat din tarana, iar Eva din coasta lui Adam). Dumnezeu nu este absent din creatie, ci are grija si sustine si mentine in existenta creatia cu harul Lui. Actul zamislirii e un act pe care Dumnezeu nu l-a parasit nici dupa cadere. Si noi suntem oameni de la Dumnezeu, tot cu ajutorul lui Dumnezeu, El este acolo, deoarece omul nu are doar dimensiunea psiho-somatica, care trece de la parinti, ci si cea de persoana, de cineva. Or acest dar este facut fiecarui om in parte cand venim pe lume.

Sa ne pocaim pentru risipa pe care o facem cu acest act procreator. Aici ne-a atacat vrajmasul, pentru ca noi transformam acest act procreator - noi participam la creatie, alaturi de Dumnezeu, si aducem la existenta oameni care n-au fost - intr-un pacat, in sensul ca ne lipim doar de placere si nu ne asumam dimensiunea de a-l cunoaste pe celalalt, de a fi un trup cu el in Dumnezeu si de a-l face un act de iubire, prin care cei doi cresc impreuna si rodesc impreuna nu numai prunci, pentru ca tot ce se intampla in viata unui cuplu, a unei familii, este o crestere in Duhul Sfant si acest act are rolul lui. Dar nu e singurul. Familia nu se intemeiaza doar pe actul intim, doar pe zamislire. Sunt familii binecuvantate de Dumnezeu si daca n-au copii. Sunt familii binecuvantate in care acest act isi urmeaza cursul firesc si se transforma incet-incet in tandrete, in comunicare, in cunoastere. Pentru ca atunci cand oamenii sunt foarte tineri nu prea vad bine. Mai ales in momentele de inflacarare. Chiar daca-l cunosc foarte bine pe partener, il stiu bine, atunci orbesc. Nu mai vad nici daca-i beat sau treaz, daca-l doare capul sau ceva. Pe masura ce creste duhovniceste, omul devine mai putin rob al acestei placeri irationale (irationale pentru ca nu-i condusa de ratiune, nimeni nu poate sa spuna "eu nu vreau sa simt placere", n-avem putere asupra ei in momentul in care exista) si devine din ce in ce puternic cu partea rationala si devine din ce in ce mai persoana, mai preocupat de celalalt decat de sine, nu mai e robit de propria sa pornire.
De aceea Dumnezeu a randuit si protejeaza cu har familia, pentru ca numai in familie se intampla acest lucru. Intre doi oameni care se indragostesc, acest lucru nu are cum sa se intample pentru ca ei stau impreuna doar cat se plac. Si acesta e raspunsul pentru intrebarea "de ce e pacat relatia trupeasca fiind necasatoriti?" Pentru ca dureaza doar cat iti aduce satisfactii. Cat raspunde la asteptarile tale. Dar cand celalalt nu mai raspunde la asteptarile tale, nu-ti mai place, nu-ti mai satisface pretentiile te desparti si cauti pe altcineva.
Deci sa ne indreptam pe aceasta pocainta: Doamne, ce-am facut cu darul Tau?
***
Dumnezeu nu este o balanta, nu este un cantar care trebuie sa functioneze corect: daca am pus 5g pe un taler, trebuie sa pun in celalalt taler ceva tot de 5g. Dumnezeu nu este dator sa ma iubeasca, sa se uite la mine, El poate sa nu ma iubeasca, pentru ca e Persoana, pentru ca e liber. Pentru ca daca El ar functiona ca o masina, care ar spune "ai facut un lucru bun, bravo!”, atunci iubirea Lui ar tine de comportamentele mele. Ca la parintii nostri. Dumnezeu nu ne iubeste datorita faptelor noastre. Se bucura de o fapta buna, se intristeaza de una rea, dar iubirea Lui continua. In plus, El are dreptul sa nu ma placa.

Despre taina persoanei

Exemplu:
In clipa in care eu sunt persoana, tu esti persoana, tu esti sotul meu si stiu ca ma iubesti. Dar la un moment dat, te infurii si nu te mai uiti la mine sau faci un lucru neplacut. In clipa asta, eu pot sa ma bazez pe legamantul nostru de iubire si sa inteleg ca tu ai voie, ai dreptul sa faci asta, ai libertatea; ai voie chiar sa nu-mi spui de ce faci asta. Este taina persoanei, taina celuilalt. Intre persoane lucrurile nu stau ca la laborator, sa iei proba sa vezi de ce face ceva. Este taina celuilalt care are voie sa faca intr-un fel. Eu cad in relatie in momentul in care neg realitatea, credinta in ce ne leaga (Taina Casatoriei) si ma bazez pe ce vad acum. Fara sa inteleg daca vad bine sau nu. Fara sa analizez. Fara sa intreb. Cain nu l-a intrebat pe Dumnezeu de ce n-a cautat la el.

Intristarea lui Cain

Intristarea lui Cain se baza pe o dreptate. El avea dreptate. Ori nu stia ca a facut rau, ori nu putea sa faca altfel. Si el s-a simtit nedreptatit in momentul in care Dumnezeu nu a raspuns. Iar Dumnezeu a vrut sa faca asta. Dumnezeu n-a vrut sa fie drept. El a vrut sa ne invete o taina mare, ca relatia dintre Dumnezeu si om nu se bazeaza pe dreptate. Si e prima lectie pe care ne-o da in sensul acesta. Pentru ca daca se baza pe dreptate, toti ar trebui sa fim maturati, pe drept. A fost o provocare a lui Cain sa se ridice la un nou nivel de iubire. E o punere la incercare a libertatii lui si a iubirii lui.
Fara aceasta proba, nu inaintam pe cale. Noi spunem "ma iubeste Ionel", "m-a ajutat la examen"... "ei, ce Dumnezeu bun!” Ori Dumnezeu vrea sa ne arate ca nu asta este ceea ce ne ofera El. Ca iubirea noastra trebuie sa fie ne-conditionata de cele materiale. Pentru ca iubirea Lui strabate prin cele materiale, dar nu se reduce la ele. Iar omul cazut s-a redus la cele materiale. Si Dumnezeu vrea sa-l invete "hai, nu te opri aici, crede ca Eu te iubesc". Aceasta e provocarea pe care o primim in toate incercarile.
Problema e ca noi sa credem ca Dumnezeu este iubire, ca are voie sa ma mustre, are voie sa nu-mi vorbeasca, iar eu sa insist, sa intreb. Si vedem la acest moment cu Cain ca Dumnezeu chiar zice "de ce te-ai posomorat? de ce te-ai intristat?"
***
Iubirea nu e ceva care "sa-ti vina". Iti fac orice, pot avea grija de tine, dar iubire n-am de unde. Neputinta omului este clara si lectia este clara. Eu pot sa-i cer lui Dumnezeu: "Doamne, pune iubire”, iar eu sa nu am asa ceva. Si uneori nu e posibil darul - sa-i daruiesc lui Dumnezeu ori celuilalt iubire (pentru ca nu e de unde) si e posibila jertfa. Sa intelegem ca aceasta libertate a persoanei este respectata. Si Dumnezeu, daca era sa nu caute la Cain de felul in care a adus jertfa, lipsit de dragoste, nu-l intreba. Dar voia sa scoata din inima lui Cain ce era acolo. Sa invatam si noi: Atunci cand nu poti sa daruiesti nu te supara, nu invidia pe celalalt, ci alunga pacatul. ("pacatul bate la usa si cauta sa te tarasca, dar tu biruieste-l!") Pentru ca omul cade in pacat pentru ca nu poate rezista emotiilor, vulnerabilitatii. Asta am mostenit noi de la Adam si Eva, vulnerabilitatea, nu vinovatia. Iar Dumnezeu asta spune: "tu poti sa biruiesti pacatul". Cu aceste simtiri, stari. Sa nu credeti ca dreptii n-au avut aceste simtiri. Dar fie n-au urmat lor, fie s-au pocait. Cand citim psaltirea e varsarea preaplinului emotional si sufletesc si Dumnezeu da puterea Lui. Acest lucru avem sa-l invatam, pentru ca altfel alunecam in a scuza pe Dumnezeu si a-l invinovati pe Cain.

Dumnezeu nu asteapta de la mine ce nu am. Dumnezeu n-are nevoie de dragostea noastra. El este Dragoste. Si El raspandeste iubire. Si noi facem la fel, cand suntem indragostiti ori avem o stare buna. Dumnezeu asteapta sa primim iubirea Lui. Atat. Iar darul meu catre El este raspunsul meu la iubire. Dar El n-are nevoie. Altfel, as crede ca e la fel de suparacios ca mine si ca trebuie imbunat cu ceva. Nu acesta e duhul. Cum sa ceara Dumnezeu de la mine ce n-am si cum sa cer eu de la celalalt ce n-are? De aici provin toate crimele.
Noi suntem intr-o lipsa totala si Dumnezeu vrea sa ne dea si nu daruieste din lipsa, ci dintr-un prea-plin. Daca stiu ca Dumnezeu e iubire si vrea mantuirea mea, adica sa traiesc prin iubire, prin asta voi corecta mintea mea, prin care gandesc psihologic: "a meritat sau n-a meritat?"

Harul lui Dumnezeu se da personal si dinamic.

Iubirea nu e rasplata. Sa nu mutam juridic si psihologic. Iubirea lui Dumnezeu poate fi simtita si traita de om mai mult sau mai putin, si in functie de asta zice el ca este mai iubit mai mult sau mai putin, in functie de felul in care el primeste iubirea si o intrupeaza. Dumnezeu este desavarsit, daruieste toata iubirea, dar vasul in care primesc iubirea poate fi mai deschis sau mai inchis. El e Cel care iubeste in noi, El e Cel care ne da puterea sa ne rugam. Dar noi suntem cei ce simtim si spunem lucrul asta.

Calitatea iubirii la un om sanatos duhovniceste e ca iubirea se distribuie fara sa se micsoreze. Daca iubim cu inima si cu mintea, iubim bunuri duhovnicessti, care se impart fara sa se imputineze. Daca iubim cu simturile, niciodata nu ne ajunge. Si in lumea asta oricat de mare e, faptul ca mai sunt si altii care mai apuca din ea, pe unul nemultumit il face nemultumit toata viata.

Marcus89

Re: Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Mesaj necititde Marcus89 » 10 Feb 2012, 21:29

Acum, concret:

- dacă la d-ta vine un om şi-ţi zice: "îmi vine să mă omor", (şi asta nu se prezintă ca o decizie raţională, ci ca un imbold iraţional - un fel de poftă răutăcioasă) cum îl ajuţi, ce-i spui? Lămureşte-l de poţi cu argumente raţionale, căci el îţi va spune că ştie şi înţelege că nu e în regulă, ba chiar îl sperie şi pe el ce-i vine să facă!
Descrie-i cauzele a ceea ce simte şi apoi vino cu soluţiile taumaturgice! Şi atunci vei vedea că pe lângă cuvinte (dar nici pe acelea nu le ai) ai nevoie de putere, putere care nu o ai în tine. Aici e deosebirea între ortodocşi şi restul: cuvinte cu putere.
Tocmai ţi-am decris un caz real, rezolvat în aprox. o oră;

- dacă la d-ta vine o doamnă şi-ţi spune că-i merge rău şi că visează numai murdărie şi cam tot ce ţine de WC, ce-i spui? Arată-i cauzele şi rezolvă problema. Acesta este un alt caz rezolvat în mai puţin de o oră;

- dacă la d-ta vine o tânără şi-ţi spune că: uşor invidiază, urăşte pe cinvea şi nu -şi poate controla pornirea; nu are poftă de viaţă şi caută să-şi petreacă timpul în plăceri, fiindu-i greu să rămână singură cu sinele-i; este cuprinsă de o lene ieşită din comun; statna o chinuie/terorizează în somn, ce-i spui? Descrie-i cauzele, şi oferă-i rezolvarea deplin. Caz rezolvat tot cam într-o oră;

- dacă la d-ta vine o tânără şi-ţi spune că are insomnii, motiv pentru care recurge la medicamente, ce-i spui şi cum o ajuţi să adoarmă fără medicamente, asemeni celorlalţi? Alt caz rezolvat în max.30 minute, etc.

Asemenea necazuri întâlnim la oameni. Atunci şi aici se vede adevărata credinţă (ortodoxă),
"Căci împărăţia lui Dumnezeu nu stă în cuvânt, ci în putere." (1Cor.4:20)
Văd că te pricepi, înseamnă că problema lui nemessis e joacă de copil pentru tine. Rezolvă-o în cam o oră folosind acea putere. :lol:

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Mesaj necititde dimitrie » 10 Feb 2012, 23:27

Acum, concret:

- dacă la d-ta vine un om şi-ţi zice: "îmi vine să mă omor", ..........
Descrie-i cauzele a ceea ce simte şi apoi vino cu soluţiile taumaturgice! .....................;

- dacă la d-ta vine o doamnă şi-ţi spune că-i merge rău şi că visează numai murdărie şi cam tot ce ţine de WC, ce-i spui? Arată-i cauzele şi rezolvă problema. .................;
- dacă la d-ta vine o tânără şi-ţi spune că: uşor invidiază, urăşte pe cinvea şi nu -şi poate controla pornirea; nu are poftă de viaţă .............. Descrie-i cauzele, şi oferă-i rezolvarea deplin. ...............;

- dacă la d-ta vine o tânără şi-ţi spune că are insomnii, motiv pentru care recurge la medicamente, ce-i spui şi cum o ajuţi să adoarmă fără medicamente, asemeni celorlalţi?

Asemenea necazuri întâlnim la oameni. Atunci şi aici se vede adevărata credinţă (ortodoxă),
"Căci împărăţia lui Dumnezeu nu stă în cuvânt, ci în putere." (1Cor.4:20)
Văd că te pricepi, înseamnă că problema lui nemessis e joacă de copil pentru tine. Rezolvă-o în cam o oră folosind acea putere. :lol:
Am pus acolo nişte întrebări, ori ciobul de pe ochi te încurcă? Luminează-ne! Mai chiamă şi câşiva klingonieni ori chimpaozauri super-evoluaţi să intre în sinapsele amârâţilor ălora, poate găsesc ceva de raportat la cauze; poate chiar de îndreptat cu vreun .... ciocan ştiut de ei.
Oooo ...., daaaa....., aduci şi tu un omagiu zeiţei Autosugestia Imagine, ale cărei căi rămân mereu misterioase (de-aia este şi dumnezeoaie, că altfel ar fi stiinţă), şi în a cărei cârcă aruncaţi la grămadă vindecările de tot felul! Bre, dar cum se întâmplă că pe credincioşii ei nu-i ascultă, ci pe necredincioşi, dar şi dintre aceia pe foarte, foarte puţini?
Religioşilor ce sunteţi! :x2
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Marcus89

Re: Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Mesaj necititde Marcus89 » 11 Feb 2012, 09:25

Văd că te pricepi, înseamnă că problema lui nemessis e joacă de copil pentru tine. Rezolvă-o în cam o oră folosind acea putere. :lol:
Am pus acolo nişte întrebări, ori ciobul de pe ochi te încurcă? Luminează-ne! Mai chiamă şi câşiva klingonieni ori chimpaozauri super-evoluaţi să intre în sinapsele amârâţilor ălora, poate găsesc ceva de raportat la cauze; poate chiar de îndreptat cu vreun .... ciocan ştiut de ei.
Dimitrie, pe lângă întrebări ai făcut și afirmații, dacă nu mă înșeală "ciobul de pe ochi" și anume:
sunt de servici ca preot şi duhovnic la o mânăstire [...] Pot să-ţi spun că oamenii vin (unii disperaţi) special să afle răspunsuri şi soluţii la problemele lor [...] Aici este adevărata lucrare a lui Dumnezeu: când pe lângă cuvânt ai şi putere.

Acum, concret:

[cazul 1]
Tocmai ţi-am decris un caz real, rezolvat în aprox. o oră;

[cazul 2]
Acesta este un alt caz rezolvat în mai puţin de o oră;

[cazul 3]
Caz rezolvat tot cam într-o oră;

[cazul 4]
Alt caz rezolvat în max.30 minute, etc.
în al doilea rând eu nu îți cunosc prietenii ("klingonieni ori chimpaozauri super-evoluaţi") astfel n-ai decât să-i inviți tu, la tine.
Dacă încă nu am înțeles bine, na, mai trage-mi o palmă și pe celălalt obraz. ;)
Oooo ...., daaaa....., aduci şi tu un omagiu zeiţei Autosugestia Imagine, ale cărei căi rămân mereu misterioase (de-aia este şi dumnezeoaie, că altfel ar fi stiinţă), şi în a cărei cârcă aruncaţi la grămadă vindecările de tot felul! Bre, dar cum se întâmplă că pe credincioşii ei nu-i ascultă, ci pe necredincioşi, dar şi dintre aceia pe foarte, foarte puţini?
Religioşilor ce sunteţi! :x2
Nu aduc nici un omagiu, ți-am cerut să faci "un miracol" pentru nemessis.

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Cum vedeti viata mea momentan oribila?

Mesaj necititde nora » 11 Feb 2012, 10:25

Nu aduc nici un omagiu, ți-am cerut să faci "un miracol" pentru nemessis.
Numai un ateu poate crede ca omul face miracole. Pentru noi crestinii, Duhul Sfant Domnul de viata Facatorul vine si vindeca si tamaduieste. Daca te pui usor in genunchi si te rogi cu inima cinstita si smerita va face si cu tine o minune. Daca nu crezi, incearca. Numai musai inima sa fie cinstita si smerita.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX