Binecuvântare pentru Psaltire?

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Avatar utilizator
Andrey
Mesaje:72
Membru din:20 Iun 2011, 19:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:dogmatică, liturgică, patristică
Localitate:Baia Mare
Contact:
Binecuvântare pentru Psaltire?

Mesaj necititde Andrey » 12 Feb 2012, 23:44

De curând am auzit de la cineva că Psaltirea se citește doar cu binecuvântarea duhovnicului. Chiar m-am contrazis cu persoana care mi-a zis, eu spunându-i că de fapt face parte din Sfânta Scriptură și o putem citi oricând și fară binecuvântare.
Deci este adevarat că Psaltirea se citește doar cu binecuvântarea duhovnicului?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Binecuvântare pentru Psaltire?

Mesaj necititde maria_andreea » 14 Feb 2012, 11:34

Celui smerit toate îi sunt cu putinţă.
Poţi primi binecuvântare şi cu toate acestea tu să fi plin de slavă deşartă, astfel citirea psalmilor va hrăni şi mai mult fumul mândriei, iar rugăciunea ţi se va transforma în osândă.
Iisus ne spune să ne împăcăm cu fratele nostru (cu conştiinţa noastră) înainte de a aduce darul nostru (rugăciunea) căci numai astfel va fi primită.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Binecuvântare pentru Psaltire?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 14 Feb 2012, 18:55


Deci este adevarat că Psaltirea se citește doar cu binecuvântarea duhovnicului?
Se practică mănăstiri obiceiul de-a se cere binecuvântare pt orice faptă bună sau care pare bună.
De regulă nu trebuie binecuvântarea duhovnicului pt faptele bune printre care intră şi lectura Bibliei, psaltirei şi orice altceva, este direct de la Dumnezeu binecuvântare pt toate astea.
Trebuie binecuvântare pt citit doar dacă duhovnicul dvs vă cere , şi asta doar dacă constată că starea sufletească şi scopul pt care se citeşte psaltirea nu sunt tocmai bune; dacă nu aveţi duhovnic, no coment.
Sf Vasile Cel Mare spune în prologul psaltirii, că mai dergrabă să stea soarele pe cer în călătoria lui decât psaltirea de citit în casa creştinului.
Cu mult respect.

mando2
Mesaje:19
Membru din:05 Iul 2011, 22:27
Confesiune:ortodox

Re: Binecuvântare pentru Psaltire?

Mesaj necititde mando2 » 30 Aug 2013, 00:51

Doamne ajuta!

Pentru a nu mai deschide un nou subiect, o sa scriu aici urmatoarea intrebare la care va rog mult sa imi dati un raspuns: sunt unele persoane care atunci cand patesc ceva, cand li se face o anumita fapta pe care ei o considera nedreapta spun ca se apuca sa citeasca Psaltirea. Spun asta ca si cum prin psaltire ar blestema acea persoana ce le-a facut rau...

Prin Psaltire se poate blestema(Psalmul 108 este un psalm prin care se blesteama)?

Multumesc.

Avatar utilizator
Isihie
Mesaje:19
Membru din:18 Iun 2013, 14:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student

Re: Binecuvântare pentru Psaltire?

Mesaj necititde Isihie » 30 Aug 2013, 17:32

Defapt prin Psaltire, credinciosul se mangaie. Daca i s-a intamplat ceva, prin citirea Psaltirii in cerul sau duhovnicesc isi va face loc lumina dumnezeiasca si bucuria. Asta depinde de fiecare credincios in parte si de nadejdea, credinta si intelegerea lui. Dupa cum scrie Sfantul Ioan Gura de Aur, Psaltirea este mult mai importanta decat caldura soarelui, caci nu este o caldura fizica ci o caldura spirituala care te invaluie atunci cand o citesti. Cei care ii atribuie Psaltirii un alt scop si anume cel de a blestema sau a face rau nu se pot numi crestini.
Nu este nevoie de binecuvantare pentru Psaltire la fel cum nu este nevoie de binecuvantare pentru citirea Sfintei Scripturi. Cel care citeste Psaltirea cumpatat si nu isi face un canon din citirea ei, intelegand-o cu smerenie si cu frica de Dumnezeu nu are nevoie de binecuvantare.
Sfantul Serafim de Sarov graieste:
Sufletul trebuie alimentat si hranit cu Cuvantul lui Dumnezeu. Cel mai mult noi ar trebui sa practicam lectura Noului Testament si a Psaltirii. Aceasta ar trebui facuta in picioare. Din aceasta lectura vine iluminarea mintii care este schimbata printr-o dumnezeiasca schimbare. Cel ce citeste Sfanta Scriptura primeste o caldura care in singuratate da nastere la lacrimi, prin care omul este incalzit iar si iar, umplut de daruri duhovnicesti, care dau o incantare mintii si inimii dincolo de orice inchipuire.

Doamne Ajuta!

Avatar utilizator
ilisim
Mesaje:1
Membru din:29 Ian 2016, 23:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:pictura, lectura

Re: Binecuvântare pentru Psaltire?

Mesaj necititde ilisim » 29 Ian 2016, 23:51

Am primit binecuvantare sa citesc psaltirea dar fara psalmi cu blesteme. Cautand pe internet am inteles ca ar fi 19 psalmi cu blesteme dar nu reusesc sa gasesc numarul lor ca sa stiu sa-i evit. Stie cineva sa-mi spuna care sunt acestia?


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX