Filmul: "Viaţa Domnului Iisus Hristos".

Tot felul de probleme de Morală şi Spiritualitate Ortodoxă.
Discuţii pe marginea Operelor patristice, Filocalie, Pateric etc
Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău
Filmul: "Viaţa Domnului Iisus Hristos".

Mesaj necititde Veronika » 21 Feb 2012, 00:50

Filmul dat este interesant dar totodată şi foarte emoţionant, bănuiesc că majoritatea l-au privit.
Eu personal vreau să mă opresc la cîteva momente care mă pun pe gînduri şi anume:
1. Rolurile actorilor care l-au imitat pe Mîntuitorul Hristos fiind Creatorul şi Judecătorul tuturor, pe Maica Domnului care este mai presus decît Heruvimii şi Serafimii dar şi alţi sfînţi...
Mă întreb, oare nu şi-au pus în pericol viaţa aceşti actori care au îndrăznit să-L imită pe Dumnezeu, oare au avut acest "uriaş" curaj să îndrăznească sa facă acest lucru? N-au fost şi nu sunt oare suficiente şi convingătoare cuvintele şi învăţăturile Mîntuitorului spuse în Sf. Scriptură? Poate pentru cineva unele momente din acest film sunt o oarecare trezire sufletească, dar nu mi se pare normal să priveşti un simplu om încercînd să-L imită pe Hristos, pentru că nimeni niciodată nu va reuşi să demonstreze stările pe care le-a trăit Mîntuitorul Hristos.
2. Şi o altă întrebare: De către cine a fost dată binecuvîntare de a se filma acest film?
Poate nu toţi sunt de acord cu mine, de aceea vă rog să vă expuneţi părerile personale legate de acest subiect.

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Filmul: "Viaţa Domnului Iisus Hristos".

Mesaj necititde celprost » 21 Feb 2012, 09:33


Mă întreb, oare nu şi-au pus în pericol viaţa aceşti actori care au îndrăznit să-L imită pe Dumnezeu, oare au avut acest "uriaş" curaj să îndrăznească sa facă acest lucru? N-au fost şi nu sunt oare suficiente şi convingătoare cuvintele şi învăţăturile Mîntuitorului spuse în Sf. Scriptură? Poate pentru cineva unele momente din acest film sunt o oarecare trezire sufletească, dar nu mi se pare normal să priveşti un simplu om încercînd să-L imită pe Hristos, pentru că nimeni niciodată nu va reuşi să demonstreze stările pe care le-a trăit Mîntuitorul Hristos.
2. Şi o altă întrebare: De către cine a fost dată binecuvîntare de a se filma acest film?
Poate nu toţi sunt de acord cu mine, de aceea vă rog să vă expuneţi părerile personale legate de acest subiect.
Sa stiti ca depinde mult perspectiva din care e facut filmul. Daca e facut din perspectiva teologica e una, daca e facut din perspectiva istorica, psihologica sau documentara, alta. Un film facut din perspectiva teologica are neaparata nevoie de binecuvantare, celelalte e bine sa primeasca si ele, insa nu se considera absolut necesar. Filmul lui Zeffirelli, dupa stiinta mea, a primit binecuvantarea de la catolici. Actorii, in schimb, pot cere binecuvantare si aici sunt de acord ca e spre binele lor sa ceara.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)


Înapoi la “MORALĂ şi SPIRITUALITATE: aspecte practice ale vieţuirii ortodoxe”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX